[Çözüldü] Pc'im Donup Takılıyor ve Reset Atmak Zorunda Kalıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Blurryy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bİlgisayarı toplayalı daha 1 ay oldu. Herşey normaldi gayet oyun filan oynuyordum fakat bugün oyun oynarken dondu ve hiçbirşey yapamadım tek çare reset atmaktı. Sonra yeniden girdim aynı sorun yine oldu. Bu sefer internette çözüm videoları izlerken dondu. 5 dk sonra filan donuyor ve hiçbirşey yapamıyorum.

GTX 1060, Ryzen 1400, 8 GB ram, 1 TB HDD ve 500 w psu var işletim sistemi windows 10 64 bit fakat windowsu birtane program indirerek etkinleştirdim ama tam etkinleştirilidimi anlamadım pc yi açınca windowsu etkinleştirin diyor fakat etkinleştirlmiş olarak gözüküyor bundan kaynaklabilir mi ? Her neyse cevap verirseniz çok sevinirim :)

Not: gpu cpu sıcaklıkları filan normal kasanın içi tertemiz donanımsal bir soru nolduğunu düşünmüyorum ve donma olayları genellik oyunlarda oluyor

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Bİlgisayarı toplayalı daha 1 ay oldu. Herşey normaldi gayet oyun filan oynuyordum fakat bugün oyun oynarken dondu ve hiçbirşey yapamadım tek çare reset atmaktı. Sonra yeniden girdim aynı sorun yine oldu. Bu sefer internette çözüm videoları izlerken dondu. 5 dk sonra filan donuyor ve hiçbirşey yapamıyorum.

GTX 1060, Ryzen 1400, 8 GB ram, 1 TB HDD ve 500 w psu var işletim sistemi windows 10 64 bit fakat windowsu birtane program indirerek etkinleştirdim ama tam etkinleştirilidimi anlamadım pc yi açınca windowsu etkinleştirin diyor fakat etkinleştirlmiş olarak gözüküyor bundan kaynaklabilir mi ? Her neyse cevap verirseniz çok sevinirim :)

Not: gpu cpu sıcaklıkları filan normal kasanın içi tertemiz donanımsal bir soru nolduğunu düşünmüyorum ve donma olayları genellik oyunlarda oluyor
Windows 10'u aynı Windows 7 Loader kullanarak orijinale çevirme gibi işlem yapmışsın fakat henüz bu işletim sistemi yeni olduğu için o derece ilerlenilemedi.Büyük bir yoğunlaşma söz konusu bundan gayrı bilinmeyen bu tür programlar ile virüs de bulaşabiliyor cihazlara.Sistemin iyi seviyede ve donmak için çok genç.Windows10'u etkinleştirme programları sürümler ile değişiyor hep yani dediğin gibi sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.
Ram, ekran kartı tam oturmuş mu? Sallanıyor mu? İşlemci soğutucusu sağlam mı bunlarla birlikte kontrol etmende fayda var.Etkinleştirme programını kaldırıp silsen dahi sorun çözülmeye bilir.Sistem dosyalarına işliyor çünkü sorun çözülmez ise format atman gerekir.

Blurryy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Donanımsal olarak hiç bir sorunum yok ve windows 10 u etkinleştirmek için kullandığım programı silmeyi denedim fakat bulamadım

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Donanımsal olarak hiç bir sorunum yok ve windows 10 u etkinleştirmek için kullandığım programı silmeyi denedim fakat bulamadım
Dediğim gibi.Sistem dosyalarına işliyor.Bulamazsın.50 TLye OEM key alıp kurtulabilirsin bu sorundan.Format atman gerekiyor.Windows10'a öyle işlemler uygulama.Windows 7 olsa anlarım da 10 sıkıntılı şu zamanlar.

Blurryy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
peki flaşbelleğime win 7 yada 8 kurup format atsam sorunum düzelir mi

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Yaşadığınız reset atma olayı benimde başıma geldi ilk başlarda sadece oyunlarda oluyordu daha sonra Google Chrome açıkken bile ara ara yapmaya başlamıştı daha sonra anakartımın bios'unu resetledim sıfırladım yani daha sonra tekrar açtım düzeldi şuan hala sorunsuz kullanıyorum.Denemeni istiycem bios reset yaparmısın ?

Blurryy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,
Bilgisayarı Malwarebytes ve AdwCleaner ile taratın. Trojan bulaşmış olabilir.
dediğin programlarla taradım 2-3 dosya bulup sildiler ama işe yaramadı

---- Mesajlar birleştirildi ----

Yaşadığınız reset atma olayı benimde başıma geldi ilk başlarda sadece oyunlarda oluyordu daha sonra Google Chrome açıkken bile ara ara yapmaya başlamıştı daha sonra anakartımın bios'unu resetledim sıfırladım yani daha sonra tekrar açtım düzeldi şuan hala sorunsuz kullanıyorum.Denemeni istiycem bios reset yaparmısın ?
bunu yapmadan önce yedekleme filan yapmam gerekir mi?

Son düzenleme:

Dalgın57

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, aynı sorun bende de oluyor Bios'a reset at demişsiniz bu olay nasıl oluyor basit bir şekilde anlatırmısınız bilgisayardan mı Bios'a girilecek yoksa anajarttan mı işlem yapılacak cevap gelirse sevinirim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Anakart diyecektim kusura bakmayın

Son düzenleme:

Yusuf aksakal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elektronik ve bilgusayar mühendisiyim sorunun yazilimsal nedenleri sunlar olabilir 1.ayni anda birden fazla virus programi kulanma
2. Internete yuksek cozunurlukte video izleme
3. Virus olabilir tarama yapin
4.eger kablolu net kulaniyorsaniz internete bagliyken donuyorsa modemi resetleyin

5.bios ayarlarinizi resetleyin
6.fan yavaslatma prigrami kulaniyorsaniz kapatin
Donanimsal zorunlar genelde bunlardan biri cikar
1.sirasiyla ekran karti cpu anakart kondansatorlerdz gozle gorulebilir usten sisme veya usten kararma
2. Cpu ve diger donanimlarin ciddi tozlanma sorunu
3 bios pili bitmis olabilir pc her acisinizda tarih duzeltme sorunu varsa pil bitmistir veya cikartip ampermetreyle olcun
4.kulandiginiz sebeke gerilimi pclerdeki kondansatorler genelde 200ve220 voltaji tasiyabilir sebeke gerilimi bunun azda olsa ustundeyse devre elemanlarina zarar verir
NOT servise giden pclerde genelde sorun olmadigini soylerler cunku onlar kondansatorleri sisme veya kopma durumuna tek bakarlar oysaki kondansatorler bu iki sorun olmadigi halde bozuk olabilir tum devre yolarindan gecen akim miktarini inceleyin

..merhaba

enessahin29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Kardeş bendede aynı, çözemiyorum. Eğer çöebildiysen lütfen çözümünü yazarmısın. Çok uğraştım ama olmuyor....

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Kardeş bendede aynı, çözemiyorum. Eğer çöebildiysen lütfen çözümünü yazarmısın. Çok uğraştım ama olmuyor....
Eski konuyu hortlatmak yerine konu açmak daha mantıklı olmazmıydı ?
Screenshot_20201103-200621_Chrome.jpg

enessahin29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Laptop ta oyun oynarken bir anda donuyor ve bilgisayarı kapatmak dışında birşey yapamıyorum. Laptobuda yeni aldım, neden böyle sorun çıkarıyor anlamıyorum. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Birde bu sorun eset ve advancet system care kurup, taratıp silmiştim. Hatta eset silememiştim Youtubeden izleyip silmiştim güvenli modda...... Bu sorun bundan dolayı olmuş olabiliri?
Eski konuyu hortlatmak yerine konu açmak daha mantıklı olmazmıydı ?Ekli dosyayı görüntüle 122555
Kusura bakma ama o arkadaş çözmüş olabilir diye yazdım ona. Zamanım kısıtlı....

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
Laptop ta oyun oynarken bir anda donuyor ve bilgisayarı kapatmak dışında birşey yapamıyorum. Laptobuda yeni aldım, neden böyle sorun çıkarıyor anlamıyorum. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Birde bu sorun eset ve advancet system care kurup, taratıp silmiştim. Hatta eset silememiştim Youtubeden izleyip silmiştim güvenli modda...... Bu sorun bundan dolayı olmuş olabiliri?

Kusura bakma ama o arkadaş çözmüş olabilir diye yazdım ona. Zamanım kısıtlı....
Burası diğer forumlar gibi değil. Direk konu açtığınızda moderatör kontrolüne girmiyor. Yazdıklarını kopyalayıp direk konu olarak açarsan herkes görür.

enessahin29

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar lütfen bilgisayarda Steam dan Forest, ets2 vb. Oyunları 10 dk oynadıktan sonra bir anda Windows sesi geliyor 2 saniye ve donuyor. Bilgisayar donduktan sonra hiç bir şey çalışmıyor. Klavye ledleri, mouse, başlat......
Onu geçtim bilgisayar yeni, hiç bir ayarıyla da oynamadım. Uğraşmaktan bıktım ?‍♂️ Lütfen yardımcı olurmusunuz

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Arkadaşlar lütfen bilgisayarda Steam dan Forest, ets2 vb. Oyunları 10 dk oynadıktan sonra bir anda Windows sesi geliyor 2 saniye ve donuyor. Bilgisayar donduktan sonra hiç bir şey çalışmıyor. Klavye ledleri, mouse, başlat......
Onu geçtim bilgisayar yeni, hiç bir ayarıyla da oynamadım. Uğraşmaktan bıktım ?‍♂️ Lütfen yardımcı olurmusunuz
Yeni konu açın o zaman daha düzgün olur.