Bu konuyu okuyanlar

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Arkadaş ben bu zamana kadar böyle bir şey ile karşılaşmadım. HP G62 marka laptopa sahibim.

Laptop özellikleri;

İşletim Sistemi : Windows 7
İşlemci : Intel(R) Core(TM) i5 cpu m 460 @ 2.53GHz
Ram : 6 GB
Ekran kartı (1) : Intel(R) HD Graphics
Ekran kartı (2) : ATI Mobility Radeon HD 5470

Sıkıntı 2. ekran kartında. Sorunu anlatacağım lütfen okuyun belki çözümünü biliyorsunuzdur.

Yaklaşık 4 ay önce HP G62 laptop aldım, Windows 7 işletim sistemine sahipti, gayet güzel çalışıyordu, 2 ekran kartını da tanıyordu. 2. gün Win10 a çevireyim dedim. Win10 a çevirdim. Bir hafta gibi falan kullandım, sonra ekran kartını test etmek amacıyla Call Of Duty 4 ü indirdim. Girerken hata veriyordu. Biraz araştırdım sorun ekran kartındaymış, fakat aygıt yöneticisinde iki ekran kartını da tanıyordu. Yabancı sitelere baktım ve HD 5470 ekran kartının Windows 10 a uyumlu olmadığını fark ettim. AMD'nin kendi sitesinden ekran kartı bulup indirdim. (Eskisini güvenli moddan Display U. gibi köküne kadar temizleyen program ile temizledim). Driverı kurduktan sonra sadece Inteli tanıdığı gördüm. Yani ATI ekran kartını tanımıyordu.

İnternette baya bir araştırdım. Denemediğim driver kalmadı, inanın bakmadığım site kalmadı. Çözüm doğru düzgün yoktu. En sonunda tekrardan format attım Win7 e çevirdim.

İşletim sistemi Win7 de iken ATI ekran kartını indirip kuruyorum. Her şey gayet güzel, tanıyor. Fakat bu sefer farklı bir sorun;
Aradan bir kaç saat geçiyor PC ekran kartını devre dışı bırakıyor. Aygıt yöneticisinde hiç gözükmüyor. (Ünlem falan ondan bahsetmiyorum. Bildiğiniz hiç gözükmüyor)

vJvAop.png

Güvenli moddan giriyorum ekran kartı gözüküyor fakat yanında devre dışı işareti var. Sağ tık özelliklerden baktığım da "Bu aygıt devre dışı (Code 22)" yazıyor.

Güvenli moddan bütün yazılımı silip tekrar yeni driver bulup arıyorum aynı sorun. Onlarca driver denedim, bazıların da ünlem işareti veriyor. Bazen yüklerken ise driver setup ekranında %90 gibi bir kısımda takılı kalıyor. Saatlerce böyle kalıyor. Setup ile kurulmayınca kapatıp aygıt yöneticisinden ekran kartına sağ tıklayıp driver güncelleme kısmından "bilgisayarımda tara" bölümünden driverı yüklüyorum, güzelce kuruyor. Bir kaç saat sonra yine aynı sorun. Pc ekran kartını devre dışı bırakıyor.

Tek ekran kartıyla kullanıyorum laptopu. Bu konu hakkında zerre bilginiz varsa yorum yapmaktan çekinmeyin. Belki çözüm bulabilirim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sorununuzun çözümünü bilemiyorum fakat servis ile konuşun isterseniz.Bir de 4 ay önce neden windows7 sistemli bilgisayar aldınız :(.Daha iyisini bulurdunuz kesinlikle.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
aynı ekran kartına sahibim ve win 10 pro kullanıyorum. ben de zor tanıttım ama başardım :)

öncelikle laptopun orjinal olarak sitesinden indirin en güncel driverını.(amd nin sitesinden değil,laptopun üreticisinin sitesinden ya da dvd sinden!)
sonra win 10 kurun.
sonra win 10 temizken uyumluluk modunda win 7 ayarında yüklemeyi deneyin drivırı...

ilk deneme başarısız olursa 2 ila 5 kez daha deneyin, mutlaka olacaktır.
win 7 yerine win 10 pro kurun, daha kararlı, sağlam bir işletim sistemi.

Son düzenleme:

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bu program ile eski ekran kartı kalıntılarını kolayca ve sağlamca silebilirsin, çok iyi siliyor :)

DriverSweeper_3.1.0 (versiyonu bendeki...)

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
aynı ekran kartına sahibim ve win 10 pro kullanıyorum. ben de zor tanıttım ama başardım :)

öncelikle laptopun orjinal olarak sitesinden indirin en güncel driverını.(amd nin sitesinden değil,laptopun üreticisinin sitesinden ya da dvd sinden!)
sonra win 10 kurun.
sonra win 10 temizken uyumluluk modunda win 7 ayarında yüklemeyi deneyin drivırı...

ilk deneme başarısız olursa 2 ila 5 kez daha deneyin, mutlaka olacaktır.
win 7 yerine win 10 pro kurun, daha kararlı, sağlam bir işletim sistemi.

Daha önce Windows 10 pro kurup denedim ama. Driver tanıyor, test aşamasında tek ekran kartı varmış gibi performans gösteriyordu. Konuda da belirttiğim gibi oyun test ettiğimde hata vermişti. Tekrar driver kurdum bu sefer ünlem işareti gibi sıkıntılar yarattı. Driver'ı HP'nin kendi sitesinden de indirdim. Aynı şekilde uyumluluk modunda da denedim. İnanın 2 ila 5 sefer değil, 10 dan fazla denemişimdir. Hem Win10'da, hem de Win7'de :(

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
win 10 orjinal mi? (gerçi benimkisi orjinal deniyo ama sağlamindir.net ten indirmiştim :D ) win 7 ile uyumluluk modunda olmaz ise win 8 veya win 8.1 modunda uymluluk deneyin. ve driveri yüklerken bileşenleri kendiniz seçip öyle yükleyin. bir de driver sweeper ile siliniz, gerçekten sağlam kalıntı bırakmadan silen bir program. ondan sonra tekrar win 7 uyumluluk modunda deneyin . ben de 3. deneme de şıp diye oldu. sonra ben başka bir hdd ye win 10 pro yükledim , orada daha ilk denememde oldu :)

ha bir de laptop 32 bit mi 64 bit mi ? eğer laptop 64 bit ise daha iyi olur.

Son düzenleme:

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
win 10 orjinal mi? (gerçi benimkisi orjinal deniyo ama sağlamindir.net ten indirmiştim :D ) win 7 ile uyumluluk modunda olmaz ise win 8 veya win 8.1 modunda uymluluk deneyin. ve driveri yüklerken bileşenleri kendiniz seçip öyle yükleyin. bir de driver sweeper ile siliniz, gerçekten sağlam kalıntı bırakmadan silen bir program. ondan sonra tekrar win 7 uyumluluk modunda deneyin . ben de 3. deneme de şıp diye oldu. sonra ben başka bir hdd ye win 10 pro yükledim , orada daha ilk denememde oldu :)

Siz hangi driverı yüklediniz. Sonuçta aynı marka ekran kartı tanır diye düşünüyorum. Bir de onu deneyeyim? Nereden indirdiğinizi hatırlıyorsanız çok makbule geçer :) Driver Sweeper olayını da deneyeceğim. Umarım bulursunuz ya.
--- Gönderi Güncellendi ---

ha bir de laptop 32 bit mi 64 bit mi ? eğer laptop 64 bit ise daha iyi olur.

Evet 64 bit

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Siz hangi driverı yüklediniz. Sonuçta aynı marka ekran kartı tanır diye düşünüyorum. Bir de onu deneyeyim? Nereden indirdiğinizi hatırlıyorsanız çok makbule geçer :) Driver Sweeper olayını da deneyeceğim. Umarım bulursunuz ya.

Evet 64 bit

ben de öyle düşünerek aynı ekran kartına sahip dell bilmem ne model driver ı yüklemiştim (aynı ekran kartı ve aynı bellek kapasitesine sahip modelleri araştırmıştım, neden mi daha yeni versiyon sürücüleri yükleyip daha çok verim alabilmek için , hatta lashcats diye sonradan değiştirilmiş drıver versiyonları da var ben de win 7 de çalışan :) ) ama win 7 de çalışmıştı, win 10 da sadece laptopumun kendi dvdsinden çıkan driverı oldu. ben sana yine de adresi vereyim :)

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
ben de öyle düşünerek aynı ekran kartına sahip dell bilmem ne model driver ı yüklemiştim (aynı ekran kartı ve aynı bellek kapasitesine sahip modelleri araştırmıştım, neden mi daha yeni versiyon sürücüleri yükleyip daha çok verim alabilmek için , hatta lashcats diye sonradan değiştirilmiş drıver versiyonları da var ben de win 7 de çalışan :) ) ama win 7 de çalışmıştı, win 10 da sadece laptopumun kendi dvdsinden çıkan driverı oldu. ben sana yine de adresi vereyim :)

Çok iyi olur teşekkürler :)

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
sisteminize temiz Windows 10 kurulumu yapın. Ardından Windows Update ile ekran kartının otomatik sürücü yüklemesini bekleyin. Sorununuz düzelecektir...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Merhabalar,
sisteminize temiz Windows 10 kurulumu yapın. Ardından Windows Update ile ekran kartının otomatik sürücü yüklemesini bekleyin. Sorununuz düzelecektir...
bu kart başka kart bu kartta olmuyor :D eski, dandirik bir ekran kartı...

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhabalar,

Ama daha önceden Win10 kullandım ve Win10'da sıkıntı yaşadığım için Win7'e geçtim. Update konusunda falan Windows 10 tamamdı.
Neden Win10 a geçin dediniz? Win10'a geçmek zor çünkü şu an da PC de bir çok dosyam mevcut, o yüzden diyorum. Düzelceğine eminseniz düşünmeden geçeceğim :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Merhabalar,
hocam siz mi güncellediniz konu başlığını , yanlış olmuş da :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
nedir hocam, yardımım dokunursa artık ...?

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
nedir hocam, yardımım dokunursa artık ...?

Laptopunuz DVD de ki driverını internete upload etme şansınız var mı?
Yapar mısınız bilmiyorum ama yapmak istemiyorsanız lütfen çekinmeden söyleyin.
Ama yaparsanız benim açımdan çok iyi olur :) PC yi Win10 Pro yapıp, sizin yaptığın gibi driver kurmak istiyordum.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
o söylediğim driver ile dvd deki driver aynı hocam :) sürümleri herşeyi aynı... şu an internetim sınırlı saat 2 olsun driver bakalım :)

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
o söylediğim driver ile dvd deki driver aynı hocam :) sürümleri herşeyi aynı... şu an internetim sınırlı saat 2 olsun driver bakalım :)

Tamamdır hocam teşekkür ederim :)
Sizce şu saatten sonra ne yapmalıyım? format şart gibi duruyor sanki.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hocam saat iki olsun bi bakalım. siz bana ekran kartının özelliklerini, bellek kapasitesini ve orjinal driver sürümünün bilgisini yazınız. ve laptopunuzun marka modelini yazınız.

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
HP G62-b01ET
AMD Mobility 5470

sp50704 olan laptopun kendi driverı. Bir tek bu çalışıyor zaten. Çalışma demeyelim de yani ünlem işareti bırakmıyor. PC kapatıp açınca devre dışı kalıyor.

Yalnız kafama takılan bir şey var HP G62-b01ET modeli internette 3 GB diyor, fakat benim laptop 6 GB. (Hp Support Assistant indirdim orada seri numarasına kadar yazıyor HP G62-b01ET ve 6GB yazıyor. Acaba laptopu aldığım kişi mi yükseltmiş rami.)
Hocam zahmet etmeyin isterseniz çok geç oldu zamanınızı alıyorum kusuruma bakmayın.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
HP G62-b01ET
AMD Mobility 5470

sp50704 olan laptopun kendi driverı. Bir tek bu çalışıyor zaten. Çalışma demeyelim de yani ünlem işareti bırakmıyor. PC kapatıp açınca devre dışı kalıyor.

Yalnız kafama takılan bir şey var HP G62-b01ET modeli internette 3 GB diyor, fakat benim laptop 6 GB. (Hp Support Assistant indirdim orada seri numarasına kadar yazıyor HP G62-b01ET ve 6GB yazıyor. Acaba laptopu aldığım kişi mi yükseltmiş rami.)
Hocam zahmet etmeyin isterseniz çok geç oldu zamanınızı alıyorum kusuruma bakmayın.

2+1 iken 2+4 yapmış ramleri, daha iyi.

kendi sitesinde intel ekran kartının da drivri var onu da yüklediniz mi?
intel ekran kartının driverını yüklemeyin sadece sp50704 olanını yükleyin önce. driver sweeper ile temizleyip öyle yükleyin.
şu sitede alternatif driver var :

Downloads

buradan Catalyst 12.11 Enduro UnifL olanını indir önce. ben de win 7 de sorunsuz çalışmıştı . ama win 10 pro da çalışmamıştı, ünlem çıkmıştı.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
hocam siz mi güncellediniz konu başlığını , yanlış olmuş da :D
Evet, şuan düzenledim. Doğru gibi... :)
Ama daha önceden Win10 kullandım ve Win10'da sıkıntı yaşadığım için Win7'e geçtim. Update konusunda falan Windows 10 tamamdı.
Neden Win10 a geçin dediniz? Win10'a geçmek zor çünkü şu an da PC de bir çok dosyam mevcut, o yüzden diyorum. Düzelceğine eminseniz düşünmeden geçeceğim :)
Güncel olmak iyidir bence.. Ayrıca yüklerken dosyalarımı koru derseniz veya 2 tane disk bulunuyorsa dosyalarınızı diğerine yedekleyebilirsiniz... Siz yükledikten sonra Google amcaya AMD Driver yazın. İlk sayfaya girin sağ taraftaki yerleri bilgisayarınıza göre doldurun ve sürücüyü yükleyin. Eğer yapamazsanız yazın, yardımcı olurum...

İyi Forumlar...

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

intel ekran kartının driverını yüklemeyin sadece sp50704 olanını yükleyin önce. driver sweeper ile temizleyip öyle yükleyin.

Downloads

buradan Catalyst 12.11 Enduro UnifL olanını indir önce. ben de win 7 de sorunsuz çalışmıştı . ama win 10 pro da çalışmamıştı, ünlem çıkmıştı.

Dün gece baya uğraştım. 2 ekran kartını driverını da silip öyle denedim. Hem Driver sweeper, hem de DDU ile. Bu sabah 6 kere farklı farklı şekilde denedim ( saydım :) ). Şimdi son kez bu dediğinizi yapacağım. Olmazsa Win7 format şart. Win7'de olmazsa Win10 yapacağım. O da olmazsa kendi adıma geçmiş olsun.
Evet, şuan düzenledim. Doğru gibi... :)

Güncel olmak iyidir bence.. Ayrıca yüklerken dosyalarımı koru derseniz veya 2 tane disk bulunuyorsa dosyalarınızı diğerine yedekleyebilirsiniz... Siz yükledikten sonra Google amcaya AMD Driver yazın. İlk sayfaya girin sağ taraftaki yerleri bilgisayarınıza göre doldurun ve sürücüyü yükleyin. Eğer yapamazsanız yazın, yardımcı olurum...

İyi Forumlar...

Dediklerinizi daha önce denemiştim ama :/ Ayrıca bilgisayarim Win10'a pek uyumlu değil. HP'nin sitesinde böyle yazıyor. Keza driverlerın bir kısmı Win10 da çalışmıyor, eski bir laptop.

Downloads

Bu Leshcatlabs denilen şey tam olarak ne işe yarıyor? İntel + AMD arasında ki sorunları mı gideriyor ya da uygun Driver bulup kuruyor mu? pek anlamadım, nette fazla bilgi yok. Ayrıca biraz karışık. CMD benzeri ekran açıldı şu anda SubInACL'ye tıkladım, bir şeyleri siliyor :)

Birden fazla tuş buton var. Hepsini deneyeceğim.
Sorun çözüldü. "PARAzitCELL" adamsın sen be. Şu an hiç bir sıkıntı yok. Umarım olmaz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
test et bir de , performance test programı güzel bir programdır ve diğer aynı bilgisayarı kullananların sonuçları ile kıyaslama yapabiliyorsun.

UNUTMA! ÇALIŞIYORSA HEMEN YEDEK AL SİSTEMİ... sonradan sıkıntı yaşarsan yüklersin. hem geri yükleme noktası oluştur hem de c diskini imaj al , yedekle.

serhatwxe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Downloads

Bu Leshcatlabs denilen şey tam olarak ne işe yarıyor? İntel + AMD arasında ki sorunları mı gideriyor ya da uygun Driver bulup kuruyor mu? pek anlamadım, nette fazla bilgi yok. Ayrıca biraz karışık. CMD benzeri ekran açıldı şu anda SubInACL'ye tıkladım, bir şeyleri siliyor :)
test et bir de , performance test programı güzel bir programdır ve diğer aynı bilgisayarı kullananların sonuçları ile kıyaslama yapabiliyorsun.

UNUTMA! ÇALIŞIYORSA HEMEN YEDEK AL SİSTEMİ... sonradan sıkıntı yaşarsan yüklersin. hem geri yükleme noktası oluştur hem de c diskini imaj al , yedekle.

Tamamdır. Tekrardan teşekkürler.

Son mesajlar