Çözemediğim Ekran Kartı Sorunum

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Arkadaşlar bir sorunum var oyun açıyorum oynuyorum ekran gidiyor kasa çalışıyor reset atmazsam öylece kalıyor sürekli böyle çözemedim bir türlü kimisi kart ısındığı için yapıyor diyor kimisi kartı tamire gönder diyor daha önce bu sorun yoktu en ufak bir oyunda bile bunu yapıyor yardımcı olurmusunuz ? Bir de olay görüntüleyicisin de bir sürü hata buldum nedir acaba ?

65803

Ekran kartı R7 370 2GB , 700w Cougar CMX Psu var FX-8300 işlemci var sistemde. Yardımcı olursanız sevinirim.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Donunca Tarrr diye ses geliyormu hoparlörden?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Mafia 2 açtım test yerine geldim benchmark yaparken de oldu aradan 1 dakika geçti ekran sapsarı oldu dırr sesi çıkmaya başladı sonra seste kesildi mecbur reset attım.
Dedigim gibi basima gelen bir olay benim de. Ekran kartindan kaynakli.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Power yani güç kaynağından da olabilir. Oyun açılınca ,e.kartı elektriksel olarak full yüke biniyor.İşlemcinizde ,dahili e.kartı var ise,harici e.kartını sökerek bi oyun açmaya çalışın. Aynı şey olacakmı.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Power yani güç kaynağından da olabilir. Oyun açılınca ,e.kartı elektriksel olarak full yüke biniyor.İşlemcinizde ,dahili e.kartı var ise,harici e.kartını sökerek bi oyun açmaya çalışın. Aynı şey olacakmı.

İşlemcim FX-8300 yani bunda dahili kart yok anakartımda da yok onboard falan olsaydı deniyecektim. Power'ı nasıl test edebilirim ? Mafia 2 açtım 2 dakika sonra aynı şey oldu çünkü bir de sol üstte msı afterburner osd açık sıkcaklıklarda çok normal 50 derecedeydi ekran kartı işlemcim ise 25 derecedeydi.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Poweri test etme imkanın tabi genel olarak ,yok. İstersen,e.kartının saat hızını düşürürsen,çektiği gücü azaltmış olursun. Bu şekil bi deneme yapılabilir. Kapanmazsa,o zaman kesin power denilebilir,diye düşünüyorum.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Poweri test etme imkanın tabi genel olarak ,yok. İstersen,e.kartının saat hızını düşürürsen,çektiği gücü azaltmış olursun. Bu şekil bi deneme yapılabilir. Kapanmazsa,o zaman kesin power denilebilir,diye düşünüyorum.

Peki hocam SS attım bu değerleri nasıl düşüreyim yani kaç mhz yapayım ?

lqQgAb.jpg

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Ben hala ekran kartında ısrarcıyım.
2 ekran kartı eskittim bu arızayla. PSU nedir hocam?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Powerin kaliteli,ama denemek istersen ,1030 olan core clock hızını 700 yapıp,uygula diyerek deneyebilirsin. Yine aynı sorun olursa,problem karttadır.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Powerin kaliteli,ama denemek istersen ,1030 olan core clock hızını 700 yapıp,uygula diyerek deneyebilirsin. Yine aynı sorun olursa,problem karttadır.

Düşürüp denedim ama yine oldu yalnız hemen olmuyor biraz devam ediyor sonra bu sorun ortaya çıkıyor normal kullanımda da sorun yok acaba format mı atsam bilemedim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yazılımsal bi sorun olma ihtimali pek yok gibi. Ama herşeyi denemekte yarar var. Hatta sürücüyü bile güncel değilse,güncelle.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Yazılımsal bi sorun olma ihtimali pek yok gibi. Ama herşeyi denemekte yarar var. Hatta sürücüyü bile güncel değilse,güncelle.

Hocam bu aynı sorunu aslında ben 3-4 ay önce yine yaşamıştım bunu demedim kusura bakmayın lütfen. Bir bilgisayarcıya götürdüm baktırdım teknik servisti kendileri incelediler kart sağlam kolay kolay bozulmaz bunlar dedi sonrada laptoplarda kullandığımız termal macun var ondan sürelim kapanmaz bir daha dediler tamam dedim altın renginde bir macundu ondan sürdü 10 TL'de ücret aldı o günden sonra hiç bir daha olmamıştı 3-4 ay kullandım öyle şuan aynı sorun tekrar ediyor acaba diyorum adamın sürdüğü macun kalitesizdi de çabuk mu kurudu gpu üstünde yani demem o ki termal macun alsam Vatan'dan yada başka yerden gpu üstüne uygulasam uygulamadan önce detaylı bir temizlik yapsam macun işlemi sonrasın da düzelir mi yine ? Çünkü hocam oyunu açınca değil normal oyun oynuyor azıcık bekleyince gidiyor görüntü sanırım aşırı ısınıp görüntüyü kesiyor ekran kartı bana kalırsa. Windows 10 1809 Pro kurdum geçen gün aklımda Windows 7 var ama bilemedim kursam mı kurmasam mı diye. Termal macun önerirmisin bugün ve ya yarın alayım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Macun yenilendiğinde ,sorunu kestiyse,tabi ki sıcaklıktan olabilir.
Pahalı olan maker ve pro serileride var ama,bu e.kartına orta seviye bi macun bile yeterlidir Düzgün ve yeterli sürüldükten sonra.Düz, mastergel işini görür. Macunu ne fazla ne eksik sür. Tüm yüzeyi kaplayacak,metal görünmeyecek ama mümkün olan en ince tabaka şeklinde.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Macun yenilendiğinde ,sorunu kestiyse,tabi ki sıcaklıktan olabilir.
Pahalı olan maker ve pro serileride var ama,bu e.kartına orta seviye bi macun bile yeterlidir Düzgün ve yeterli sürüldükten sonra.Düz, mastergel işini görür. Macunu ne fazla ne eksik sür. Tüm yüzeyi kaplayacak,metal görünmeyecek ama mümkün olan en ince tabaka şeklinde.

Sitesinde >1.85 W/m-K iletkenlik yazıyor ben daha önce Xigmatek PTI-G3606 kullanmıştım bunun ise 5.0 W/(m*K) iletkenliği var. Xigmatek olanı alsam olur mu Cooler Master olanın fiyatı biraz tuzlu geldi bana. Önceden olduğun da evet macun sürüldüğün de düzelmişti.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
XİGMATEKİ zamanında bende kullandım. Kötü bi macun kesin değil. Overclock için bile ,iyidi.Kullan. Bigisayarcınınkinden ,kesin ,çok daha iyidir.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
XİGMATEKİ zamanında bende kullandım. Kötü bi macun kesin değil. Overclock için bile ,iyidi.Kullan. Bigisayarcınınkinden ,kesin ,çok daha iyidir.

Yok hocam düzelir gibi oldu düzelmedi Allah belasını versin bir daha ne amd alırım ne de msi. 2 senelik kart hemen böyle oluyor arkadaşım 10 senelik kartı kullanıyor hala taş gibi çalışıyor. En basit nfs mw açtım 10 dakika oynadım 10 dakika içinde ekran 5 kere gidip geldi bazen dırrrr diye ses çıkarak bekledi biraz sonra devam etti. Şuan ekran da ince yeşil çizgiler çıktı dünden beri gitmiyor denemediğim şey kalmadı artık.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yeşil çizgiler falanda çıkmaya başladıysa,durum değişti. E. kartı maalesef sorunlu.Dediğin gibi ,herşeyi de denedik.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Yeşil çizgiler falanda çıkmaya başladıysa,durum değişti. E. kartı maalesef sorunlu.Dediğin gibi ,herşeyi de denedik.

Yeşil çizgiler en başından beri vardı hocam az önce bir yere sordum 150 TL istediler Reballing yapılacak karta dediler sence fiyat normal mi yüksek mi ? Kurtarır mı reballing ? Şuan yeni kart alacak durumum yok.