Cooler Master HAF 912 Advanced [İnceleme]

225TL bütçeniz olsaydı Bu kasayı almayı düşünürmüydünüz?

• Kullanılan toplam oy
    19

Bu konuyu okuyanlar

BLacK+

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Cooler-Master-HAF-912.jpg

Merhaba Arkadaşlar :)
Kullanmış olduğum Cooler Master'ın üretmiş olduğu, HAF 912 Advanced model isimli kasasının kısa bir incelemesini yapacağım. Sistem Önerilerimde en çok bu kasayı önerdiğimi farketmişsinizdir. Gerçekten uygun fiyat ve malzeme kalitesi ile Cooler Master başarılı bir model üretmiş. Cooler Master HAF RC-912 modeline ek olarak 20cm fan ve kasa içinin siyaha boyanmasıyla Advanced model elde edilmiş. Soğutması gerçekten çok iyi. Hava akışı muazzam diyebiliriz. İlerleyen zamanlarda, uygun su soğutma sistemleri için çıkışlarımız hazır. Bakalım kasamızın sağına soluna :)

1.jpg

top5.jpg
top3.jpg

Resimde görüldüğü gibi hiç hacmi gayet geniş. Büyük ekran kartları için sorun olmayacak 27cm'lik bir VGA alanı söz konusu. Hatta Sökülen Disk kafesleri ile alt taraftaki ekran kartı bölmemizi 39cm'e kadar çıkartabiliriz.
kasa1.jpg

kasa3.jpg

Gelişmiş Kablo Yönetimi ile kasanızda kablo karmaşasını çözmüş oluyorsunuz. Bu bölmelerden kabloları geçirerek, kasamızın içi daha temiz bir görünüme sahip oluyor.
3.Parti soğutucuları takmak için CPU montaj boşluğu
İki adet alt yuva, iki adet de 3.5” dönüştürücü aparat ile toplamda dört adet SSD kullanımına imkan veriyor
Eğer 27 cm’lik VGA boşluğu size yetmiyorsa kafesleri tamamen çıkararak yukarıdaki resimde olduğu gibi 39 cm’e ulaşabilir, piyasadaki en uzun ekran karlartını dahi hiç bir sorun olmadan kullanabilirsiniz.Ayrıca SSD kafesinide güç kaynağının yanından alıp buraya takabilirsiniz.
Sabit disk kafeslerini ister paralel, ister 90° takarak güç ve SATA çıkışlarını farklı yönlere çevirebilirsiniz. HDD montajıda kilitli yuvalar sayesınde cok kolay. Vida vs gibi hiç birşey yok.

Hava akımına bakacak olursak, büyük fanlarımız bize çok güzel bir soğutma sağlıyor.İki adet 20cm fan ve arka 12cm fan işimizi fazlasıyla görüyor.

kasa4.jpg

kasa5.jpg

Kasamızın öm panelinde işimizi kolaylaştıran 2 adet usb 2.0,esata, mikrofon ve kulaklar girişleri mevcut.
Ayrıca anakart desteklemesi durumunda ön panel 3.0 aparatıda var. Ama dediğim gibi anakartınızın usb 3.0 konnöktörü olması lazımki kullanabilelim.
Toz filtrelerini hepiniz farketmişsinizdir. Alt tarafta yer alan PSU 'muzun ve ön paneldeki Fanımızın tamamı kolay temizlenen toz filtreleriyle kaplı. Kasamızın içini oldukça uzun süre temiz tutabiliyoruz.Zaman zaman bu filtreleri ister çıkararak isterseniz bir komprasör yada süpürge yardımı ile çekerek temizleyebilirsiniz.

admin-ajax.php
a3.jpg

Kasamızın arkasına baktığımızda güç kaynağının alt bölümde olduğunu görüyoruz. Anakart arka çıkış yuvasının hemen sağında 1 adet 12 cm'lik fan yuvası var.
Kasa dışına yerleştirilen harici su soğutma sistemlerinin bloklarla irtibatını sağlayan ve içinden hortumların geçtiği üç adet lastik çerçeve destekli yuva, 12 cm'lik fan yuvasının alt kısmına yerleştirilmiş. Bunun yanında hortumların kasa saçına sürtünerek zamanla zarar görmesini engelleyen yuva içindeki lastiklerde düşünülmüş.

Arka paneldeki diğer bir ayrıntı ise kart montaj yuvasının hemen sağındaki tekli yuva. Bu yuvaya Cooler Master Stormguard, Silverstone CLEARCMOS ve braket üzerine yerleştirilmiş tek fan kontrolcülerden herhangi biri takılabiliyor.
Kasa Kapaklarımızı parmak vidalar ile kolayca sabitleyip,açabiliyoruz.

top4.jpg

Genel Özellikleri ile;
kasa6-1024x1024.jpg

Birde kasamızın teknik özelliklerine bir bakalım.

Teknik Özellikler

Kasa türüMid Tower
Kasa özellikleriATX, microATX, Siyah, SECC Çelik, Pencereli,
Kasa güç kaynağıYok
Kasa USB 3.0Var
Kasa genişleme yuvaları4 adet 5.25" ve
6 adet 3.5" ve
1 adet Floppy ve
2 adet 2.5" (bir adet 3.5" yuvayı kullanarak) ve
2 adet 2.5"
Ön panel bağlantıları1 adet Power ve
1 adet Reset ve
2 adet USB 3.0 ve
2 adet USB ve
1 adet ESATA ve
1 adet Ses giriş ve çıkış
Kasa fanlarıÖnde 1 adet 200mm Kırmızı ışıklı ve
Yukarıda 1 adet 200mm ve
Arkada 1 adet 120mm
İlave edilebilir kasa fanlarıSola 1 adet 120mm, 140mm

Boyut : 230 x 480 x 496 mm
Ağırlık : 8.45 kg
PCI genişletme: 7+1 adet
VGA uzunluk desteği: 27/39 cm
CPU soğutucu yükseklik desteği: 17.5 cm

Standart ve Advanced Karşılaştırması
[video=youtube;B3RDvI6IZ9s]http://www.youtube.com/watch?v=B3RDvI6IZ9s[/video]

En Ucuz nerede?
http://www.btmagaza.com/RC-912A-KWN...0-E-SATA-PENCERELI-MIDTOWER-KASA,PR-4284.html 225TL
http://www.vatanbilgisayar.com/Bilg...eli-siyah-kasa/productdetails.aspx?I_ID=63255 220TL (Haftasonu indirimi ile)

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Bu serinin sonu güzel görünüyor.

Corsair Carbide serisindeki 300R, 400R (özellikle) :), 500R modellerini de bekliyorum :)

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Corsair carbide 400r psulu kasa da güzel heralde. Pc topladığımda onu almayı düşünüyorum. Yalnız haf ve carbide serisini çok tavsiye eden var.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
HAF 912 PLUS GX 80 PLUS 750 WATT

Ben de bu modeli kullanıyorum.

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Corsair carbide 400r psulu kasa da güzel heralde. Pc topladığımda onu almayı düşünüyorum. Yalnız haf ve carbide serisini çok tavsiye eden var.

Carbide serisine ben kablo saklaması ve fan yuva girişlerinin rahatlığı sebebiyle seviyorum.

Bir de Aerocool Strike X gibi bi canavar var :)

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Carbide serisine ben kablo saklaması ve fan yuva girişlerinin rahatlığı sebebiyle seviyorum.

Bir de Aerocool Strike X gibi bi canavar var :)
Corsair dışındaki iki marka için malzeme kalitesi iyi değil diyorlar, ne kadar doğru bilmiyorum.
Strike x çok iyi kasa

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Corsair dışındaki iki marka için malzeme kalitesi iyi değil diyorlar, ne kadar doğru bilmiyorum.
Strike x çok iyi kasa

Ben Cooler Master Advanced RC692 kasa kullanıyorum. İçerisinde 650W 80+ olduğu için almıştım.
Corsair 400R almayı çok istiyordum fakat pahalı bir de psu yok içerisinde ekstradan ona para verememiştim.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Ben Cooler Master Advanced RC692 kasa kullanıyorum. İçerisinde 650W 80+ olduğu için almıştım.
Corsair 400R almayı çok istiyordum fakat pahalı bir de psu yok içerisinde ekstradan ona para verememiştim.

Psulu modeller o zaman mı yoktu, şimdi iki şekilde de var çünkü.

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Psulu modeller o zaman mı yoktu, şimdi iki şekilde de var çünkü.

Belki yoktu ama belki de vardı da ben o an vatan'dan pc topladığım için stoklarında olmayabilir.
Teşhir ürünü olsa onu da alcaktım o gün yoktu :)

ffgul

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
>>Haf 912 berbat bi kasa..
>>Bildiğin tank...
>>Benim nazarımda 5 para etmez...

ustamani

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bende HAF 912 PLUS GX 80 PLUS 750 WATT bunu kullanıyorum yanında şeffaf bir yer var orayada fan taksam faydası olurmu takmak için yerleri var ya lütfen alıntı yaparak cavaplarmısınız