Cooler Master Devastator 2 Mavi LED Klavye ve Mouse Seti İncelemesi

Bu konuyu okuyanlar

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459

Uygun fiyatlı klavye ve Mouse arayanlar size sesleniyorum, bugün ki inceleme ürünüm tam sizlere göre bir klavye ve Mouse seti olan Cooler Master Devastator 2.

Hem klavye hem de Mouse aynı kutuda olunca hayliyle ürünün kutu da biraz büyük oluyor. Kutunun bize bakan yüzünde Klavye ve farenin görselleri ve onların üstünde Cooler Master logosu ve altında ise “Devastator 2 Gaming Keyboard and Mouse Combo” yazına yer verilmiş. Ek olarak klavyemiz Türkçe Tuş Düzenine sahip bunu da kutunun öz yüzeyinde belirtmişler.

Kutunun arkasında 8 dilde klavye ve Mouseun özelliklerine yer verilmiş. Ayrıca detaylı inceleme sırasında bahsedeceğim klavyenin sahip olduğu Mem-Chanical mekanik aksanla alakalı bir çizime yer verilmiş.
Kutunun içinden klavye ve mouse güzel bir paketlemeyle ve korunaklı bir şekilde bizleri karşılıyor. Kutudan ek olarak birde kullanım kılavuzu çıkıyor.

Klasik bir klavyeden farklı olarak 6 tane multimedya tuşu bulunan klavyenin, 456mm uzunluğa x 185mm genişliğe x 37mm yüksekliğe ve 980 gr ağırlığıyla bir mekanik klavyeyi andırıyor. Kauçuk kablomuzun boyu ise standart olarak 1,8m. Devastator 2 dikdörtgen tasarımını köşelerinden kırıklı yapısıyla hareket kazandırmayı başarmış. Piano black ve daha dokulu mat 2 tip plastik kullanılmış. Açıkçası Cooler Master malzeme kalitesi olarak güzel iş çıkartmış. Tasarım konusunda ise benlik bir klavye olmasa da hiç fena sayılmaz. Özellikle girintili çıkıntılı ve agresif yapısıyla oyuncu ekipmanı olduğunu ilk bakışta vurguluyor.

Devastator 2’de Kırmızı, Mavi ve Yeşil olmak üzere 3 farklı renk seçeneği buluyor. Her set ayrı bir renge sahip yani alırken buna dikkat edin, sonra “bunda niye başka renk yok” gibi triplere girmeyin. Bendeki modeli mavi arka aydınlatmaya sahip. Klavye ve fare de renkler için herhangi bir renk modu bulunmuyor. Klavyenin ışığını “Scroll Lock” tuşu ile açıp kapatırken, mouseda öyle bir seçeneğimiz yok.

Cooler Master Devastator 2’yi ilk gördüğüm zaman aklıma ilk olarak, bu ürün 2’yse bunun birde ilki de olmalı ve aralarında ne gibi farklılıklar var sorusu oldu. Bildiğimiz üzere Cooler Master daha önce oyuncu ekipmanları için CM Storm ismini kullanıyordu ve Devastator’ın ilk modeli olan kombo set CM Storm Devastator ismiyle piyasaya çıkartılmıştı. Peki iki ürün arasında bir güncelleme söz konusu mu? Tasarım olarak, CM Storm yazısı dışında hiçbir değişiklik yokken, teknoloji olarak klavyeye Cooler Master’ın Mem-Chanical diye nitelendirdiği membran Mekanik Anahtar teknolojisi eklenmiş. İsmi kadar kendisi de havalı aslına bakarsanız. Klasik bir membran alt zemine her tuş için bir plastik bir anahtar düzeneği kurulmuş ve bu sayede normal bir membran klavyeye oranla 2 kat daha uzun ömürlü ve basım hissi olarak daha tok ve hissiyatlı. Mem-Chanical’ı bir mekanik anahtara benzetmek gerekirse Red Switch ile Black Switchli mekanik klavyelerin arasında bir kullanım deneyimi sunuyor. Keycaplar çıkabiliyor ve isterseniz de Cherry MX uyumlu keycaplarla da değiştirebilirsiniz. Çok alakasız olabilir belki ama tuşlarda kullanılan yazı fontu oldukça hoşuma gitti.

Mem-Chanical’ın gerçek bir mekanik klavyeyle ne farkı var diye merak ediyorsanız şöyle açıklayayım. Öncelikle mekanik klavyelerin en büyük özelliği, tuşun yarına kadarlık bölümüne basıldığında algılaması ve bilgisayara iletmesidir. Bu sayede rekabetçi oyunlarda ufak da olsa size avantaj sağlar. Ayrıca basım ömürleri 50 milyon civarında ve düzgün kullanıldığında ömürlük ürünler olabiliyorlar. Cooler Master Mem-Chanical teknolojisiyle mekanik hissiyatlı bir klavye oluşturmuş. Tabi ki de bir mekanik klavye iddiaları yok en azından Devastrator 2 modelinde ama basımı daha mekanik hissiyatlı olsun, uzun ömürlü olsun ve uygun fiyatlı bir klavye arayanlara yanında faresiyle birlikte güzel bir seçenek olmaya aday.

Her combo settin klasikleşmiş özelliklerindendir, farenin klavyeye oranla daha alt sınıf olması. Peki Devastator 2’de durum değişmiş mi? Aslına bakarsanız klavyeyi sevmeme rağmen mousedan pek hoşlanamadım. Kullanılan plastik beklediğimden kaliteli, tasarım hatları klavyeyi destekler nitelikte. Üst yüzeyde kullanılan ABS plastik dışında başparmak ve serçe parmağımızın denk geldiği bölgelere kauçuk kaydırmazlar kullanmışlar ve bu sayede elin yüzeyde tutunması kolaylaşmış.

Ön kısmında bulunan ızgarayı andıran bölgeden, scroll tuşundan ve avuç içine gelen kısımda ki çizgili yüzeylerden arka aydınlatma fareyi bilgisayara bağladığımızdan itibaren sabit bir şekilde yanıyor ve kapatmak gibi bir seçenek bulunmuyor. Tasarım olarak Mouselarda hiç karşılaşmadığım dikdörtgeni andıran bir şekle sahip ve ergonomik açıdan pek başarılı bulmadım. Simetrik yapısından dolayı sol ve sağ el kullanımına da uygun. Tutuş olarak benim klasik pençe tutuşuna yatkın ama siz farklı şekilde tutuyorsanız da pek bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum.

Klasik oyuncu Mouselarında olduğu gibi 6 adet tuşa sahip. Sol, sağ ve orta tekerlek dışında sol yanda 2 ve birde ekstra DPI tuşu bulunuyor. DPI tuşunda hangi DPI kademesinde olduğumuzu gösteren ufak bir aydınlatması mevcut. 1000 DPI’da ışık yanmazken 1600DPI’da hafif 2000DPI’da daha parlak mavi ışık yanıyor. Mouseda 10 milyon klik ömürlü OMRON anahtarlar kullanılmış ve sensör olarak Cooler Master MasterMouse Lite S modelinde de kullanılan düşük profilli PixArt PAN3509DH optik sensör tercihinde bulunmuşlar. Performans açısından bakıldığında maksimum izleme hızı 64 IPS civarında ve bu değer bu fiyat aralığında bir setten çıkan Mouse için kabul edilebilir seviyede olsa bile yetersiz kalıyor. Alt kısımda ki skatezlerde yüzey alanı genişliği anlamında beni pek tatmin etmedi. Kablomuz tıpkı klavyede ki gibi kauçuk plastik malzemeden yapılmış ve 1.8m de uzunluğu var. Bu arada merak edenler için klavyenin de farenin de herhangi bir yazılımı veya makro desteği bulunmuyor.

Cooler Master Devastator 2’yi özellikle internette 2 yıl Türkiye garantili 140TL ile 160TL civarında uygun bir fiyata bulmanız mümkün. Türkiye’de satılan modellerinde Yeşil renkli modeline rastlamadım, kısacası zevkinize göre kırmızı ya da mavi olan setlerden birini tercih etmeniz gerekecek.

Satın Alma Linki: Cooler Master Devastator 2 İncelemesi - Almadan Önce!

Şimdi Cooler Master Devastator 2 klavye ve mouse setinin öznel olarak hazırladığım artı ve eksilerine bir göz atalım;

Artıları

· Hibrit Mem-Chanical Tuş Teknolojisi
· Klasik bir membran klavyeye oranla 2 kat daha uzun ömürlü olması
· Türkiye Şartlarında fiyatına göre alınabilecek en iyi combo setlerden biri olması
· Hem klavye hem de Mouse da kullanılan üst seviye Malzeme Kalitesi
· Oyunculara uygun tasarım hatları
· Keycapların özelleştirilebiliyor yani değiştirilebiliyor olması
· Tek renk seçenek olsa da arka aydınlatması

Eksileri

· N-Key Rollover ve Anti Ghosting gibi oyuncuların önemsediği teknolojileri barındırmaması
· Her ne kadar arka aydınlatmaların daha etkileyici ve her tuşdan ışığın görünebilmesi için istenilerek yapılmış olsa da ışıklar kapalıyken tuşların okunmaması ışıksız kullanımının önüne geçiyor.
· Ayrıca arka aydınlatma ışık seviyesinin arttırılıp azaltılamaması ve ışık seviyesinin genel olarak az olması.
· Kırmızı, Mavi ve Yeşil renkli modeller ayrı ayrı olacağına tek bir sete 3 renkte olsaymış hiç fena olmazmış hani.
· Mouse performansını pek beğenmedim.

Sonuç olarak Cooler Master Devastator 2 giriş seviyesi bir set ve beklentiyi o seviyede tutmak gerekiyor. Bir mekanik klavye kullanıcısını tatmin etmeyeceği kesin ama membran klavyeden geçecekler için memnuniyet garantisi verebilirim. Her üründe olduğu kuvvetli olduğu ve zayıf kaldığı kısımlar var ama bardağın dolu tarafından bakıldığında Cooler Master Devastator 2’ye puanım 10 üzerinden 6.5 oldu. Benim kişisel tavsiyem özellikle Mouse ihtiyacınız yoksa 30TL farkla Cooler Master MasterKeys Lite RGB klavye sizi daha tatmin edecek bir ürün olacaktır.

Bir incelemenin daha sonuna geldik, bir sonraki incelemede görüşmek üzere kendinize iyi bakın hoşçakalın.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ne kadar kısa kısa okumuş olsam da (üşengeçlik başa bela :D) güzel inceleme olduğu çok belli. Bu inceleme için forum adına teşekkür ederim.

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Ne kadar kısa kısa okumuş olsam da (üşengeçlik başa bela :D) güzel inceleme olduğu çok belli. Bu inceleme için forum adına teşekkür ederim.

Aslında daha okunabilir olsun diye görsellerle bölümleri böldüm :D Ek olarak metinle video birebir aynı o yüzden üşengeçler için videoları tavsiye ederim :D Bu arada çok teşekkür ederim :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Migros bunu : EVEREST KABLOSUZ Q MULTIMEDIA KLAVYE VE MOUSE SET KM-510 ondan satıyor kıllık olsun diye...
46061243_large.jpg

resmi saklamışlar ama işe yaramadı.

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Üniversite'de okurken bende Everst'in Şok'dan 40TL'ye bi klavye mouse setini almıştım. Aynı bunun gibi pille çalışıyordu. İlk önce klavye hiç çalışmamaya başladı büyük ihtimalle nano alıcıyı görmüyordu. Daha sonrasında da mouse bozuldu bende çöpe attım :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bizim ki crea idi faresi şarjlı stantlı idi ilk fare terk etti the grudge klavyeyi dağıttı yıllardı dağınık pilleri akıtmış diyordu en son...

mttzn

Doçent
Reaksiyon puanı
459
Konuyla alakalı kısmını anlamadım ama ucuz malın yahnisi hiç güzel olmuyor :)