Compiz Minimize efektindeki gecikme süresi

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Arkadaşlar Ubuntu'da bile karşıma çıkınca sormak istedim
Sorun benim ekran kartımda mı yoksa programda mı
Compiz'in hiçbir efektinde sorun yokken sadece minimize ve maximize yaparken 1-2 saniye gecikmeyle yapıyor
Bu normal mi çünkü Windows Vista'da bile böyle birşey olmuyordu
Ayrıca Ubuntu'da Compiz yüklü ama hiçbiryerde bulamıyorum
Sadece Appereance bölümünden efekt istiyor musun istiyorsan ne kadar diye soruyor:D

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
ilk soruna yanıt veremeyeceğim
ikinci soru için: Compizi "compiz config" kurulu ise sistem > tercihler içerisinde bulabilirsin.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
bende sistem tercihlerde yok
ayrıca compiz config yazınca unknown application diyip çöküyor
sanırım yüklenmede bir hata oluşmuş

ktohan

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bence driver ile alakalıdır.Sürücüleri şirket sahipleri kendileri çıkarsa bu ortadan kalkar.Tabi bu da şimdilik imkansız.Bende de aynı sorun var.Ekran kartı markalarını kıyaslayalım bendeki Ati marka.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
kde4 mü kullanıyorsun acaba? çünkü kde4 bazı compiz efektlerini gerçekletirebiliyor bildiğin gibi. o yüzden compiz programını sisteminde bulamıyor olabilirsin. ubuntuda komut ne tam bilmiyorum ama apt-get info compiz belki işine yarar :D pardusta pisi info compiz yazdığında paketin kurulu olup olmadığını veya depoda olup olmadığını sana gösteriyor. tahminimce sendeki efektler kde4 efekti :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
kardeşim kde kullansam kubuntu derim
yok normalde zaten opensuse kullanıyorum da
ubuntu'da da aynısı olunca anladım ki problem genel linux ile alakalı
verdiğin bilgiler için sağol
ekran kartım ati
ati mobility hd 3650'lerde genel sorun varmış az önce öğrendim

---------- 16-11-2009 saat 00:12 eklendi ---------- önceki mesaj 15-11-2009 saat 23:03 eklenmişti ----------

arkadaşlar başardım
sisteme 10 takla attırsam da buyrun kodlar:D

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx girin ve linux ekran kartı driver'ını yükleyin ve home klasörünüze atın

libstdc++ paketinin sisteminizde kurulu olup olmadığını kontrol edin(ubuntuda synaptic ile kontrol edebilirsiniz

terminali açın
sh indirdiğiniz_dosya_adı.run --buildpkg Ubuntu/karmic
yazın hangi linux versiyonlarını destekliyor öğrenmek için
--listpkg iyazabilirsiniz(run'dan sonra)

Home klasörünüzde birkaç deb dosyası oluşacak

"sudo dpkg -i fglrx-kernel-source_<hangi versiyon ise>.deb"(bu isim uzunsa bu isimli dosyayı bulup 1.deb falan yapın o buraya da 1.deb yazın)

"sudo dpkg -i xorg-driver-fglrx_<hangi versiyon ise>.deb"

"sudo aticonfig --initial"(burada hata verebilir önemli değil)

Software sources'a girin ve şu iki adresi ayrı ayrı ekleyin

deb http://ppa.launchpad.net/launchpad-weyland/xserver-nobackfill/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/launchpad-weyland/xserver-nobackfill/ubuntu karmic mainpencereyi kapatın, tam kapatırken reload yapayım mı diye uyarı verecek tamam diyin hata verecek

daha sonra konsola girerek

do apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 16E70E3E

software source'a girip şu adresi ekleyin ve silin

deb http://ppa.launchpad.net/launchpad-weylandaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

bu sefer kapatırken reload yaptırın hata vermeyecek

daha sonra da update manager ile güncelleme yapın ve yeniden başlatın

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
yaw arkadaşlar
şu kodlara bir bakın
yani burada destan yazdık
biri de çıkıp demedi ki aga bu nedir:D

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Bayağı uğraşmışsın....
Ancak çakma debian için değmez...
Kısaca şu işlemle tanıtımını yapabilirsin:
konsolda root olup:
cd /usr/local/bin;wget -Nc techpatterns.com/sgfxi;chmod +x sgfxi;sgfxi -h
Şimdi sıra geldi X yeniden başlatmaya:
/etc/init.d/gdm stop
Not:kde kullananlar kdm ; xfce kullananlar xdm vb...
Şimdi siyah ekranda tekrar root olup;
ATI ekran kartı olan talişhsizler için:
sgfxi -eE -N radeon
komutunu;
NVIDIA (En iyi ekran kartı markası) için;
sgfxi -c
işlem tamamdır...

Not:
Bu sadece debian yada (çakma debianlar içindir...)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
şimdi o olayı geç
ubuntu denilen işletim sistemi
bu komiteye sahip olduğu sürece yenilmeye mahkum
çünkü olaya bak
"sudo dpkg -i fglrx-kernel-source_<hangi versiyon ise>.deb"(bu isim uzunsa bu isimli dosyayı bulup 1.deb falan yapın o buraya da 1.deb yazın)

"sudo dpkg -i xorg-driver-fglrx_<hangi versiyon ise>.deb"

bu komutları yazmaya hiç gerek yok, çıkan bütün deb dosyalarına çift tıklarsan aynı olayı görüyor ancak adamlar illa komutla yapacak
daha sonra aynı olay bir daha başıma gelse ben bu komutları bir daha nereden görecem de yapacam desene çift tıkla oluşan deblere diye

"sudo aticonfig --initial"(burada hata verebilir önemli değil)
bu komuta hiç gerek yok çünkü üstteki olay zaten bunu da kapsıyor

şimdi iki saat anlatmak istemiyorum ancak üstte yapılan bütün işlemler komutsuz da yapılabilirdi, ondan sonra yeni kullanıcıya öner ubuntu en ufak hatada da bunları öner, bu nasıl bir döngüdür, bu nasıl bir sistemdir
AGA BU NEDİR?

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
O iki saat komut dediğin ile .deb farkını anlamayıp böyle konuşmandan anlıyorumki linuxda yenisin hele hele ubuntuda acemisin.

O kadar yazılan kodlarla depona eklemiş olursun ileride güncellemeleri otomatik olarak yükler. (Mantıklı olanı budur ama zor bir yöntemdir.)

.deb ile yüklediğin sadece yükler ve biter güncelleştirmeleri alamazsın deponda olmaz. (Mantıksız olanıda budur ama kolay bir yöntemdir)

Senin önünde böyle 2 tane güzel sistem varken ubuntuya neden isyan ediyorsun anlamadım. Deseydinki ben acemiyim bana kolay yükleme söyleyin hemen .deb e yönlendirirlerdi seni. Seninde hatan yok o kod yığınını acemi kullanıcılara önerenlerde hata var.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
sayın dar görüşlü hatta görüşsüz enzim
.deb ile yüklediğini artık yüklemekle kalmıyor otomatik olarak yüklediği adresi depoya kaydediyor,
daha sonra depo bu adresin güncelleme olarak eklenip eklenmeyeceğini araştırıyor ve buluyor
bu özellik 9.04'ten beri var
hey yavrum hey, demek bana acemi diyorsun
neyse burada senle sidik yarışına girecek değilim
hele bir de bir şey bilmemesine rağmen burnu havada insanları linux'ten soğutanlarla asla girmem
ben zaten profesyonelim, ben yabancı forumlarındakilere sordum onlar beni yönlendirdi, ben ubuntu-türkiye'ye girmem bile, oradakilere yardım etmekten(orada ismim farklıydı) bıktım ayrıca benim sorunum oluştuğunda onlar bana yardım edemiyorlar
ben arch'a software raid yaptırmış adamım, sakın kolay ben de yaparım deme, yap öyle gel
tekrar diyorum
üstteki işlemleri önce tamamen kodlarla yaptım
sonra da hiç klavye kullanmadan tamamen fareyle yaptım
ancak komitedekiler her şeyi kodlarla açıklıyor gerek Türkiye'de gerek uluslarası forumda
siz kafanızı ubuntu'dan kaldıramamışsınız ki
eminim ki sen kubuntu hariç kde dağıtımı bile denememişsindir
bir opensuse, bir mandriva uluslarası forumlarına bakın bir de ubuntu'ya

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Sen basit bir ati sürücü problemini compize atan sonrada dağıtıma hata bulan ileri derecede bi acemisin. Kendini çok ama çok bilgili göstermeyide bırak. Forumda açtığın konular senin bilginden değil başkalarının hazırladığı dökümanları kopyala yapıştır yapmaktan başka birşey bilmeyen klasik heyecanlı basit bi linux kullanıcısı olma yolundasın ama kendini usta gibi millete göstermeye çalışıyorsun. Kimseye ağır konuşmazdım helede linux konusunda ama son zamanda senin gibiler çoğaldı. Allahtan ubuntu kullanamıyorsun. Oranın forumunda senin gibilerini görmeyi hiç istemem.

Unutmadan seviyeli olduğunda tartışırım böyle "sidik" gibi veletlerin kullandığı kelimelerle konuşanlarla pek muhabbetim olmaz.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
asıl siz herşeyi donanım üreticilerine buluyorsunuz
zaten linux hatasız, pürüzsüz birşey diye diye
öve öve ne hale getirdiniz sistemi
linux çok kaliteli bir sistem olmasına rağmen hatalar barındırıyor ki ben de buna birşey demedim
ayrıca bu hata ati sürücülerinden değil x'deki bir olaydan kaynaklanıyor ki durum şu
normalde sistem açılır açılmaz oluşabilecek bütün grafiksel ihtimaller önbellekleme yapılarak önceden hazır halde ekran kartı ram'inde tutulurken bir şekilde bu efekt tutulmuyor ki ati ile zerre alakası yok
dediğim gibi bilgimi sana kanıtlayacak değilim, neye istiyorsan ona inan
ben Ubuntu'yu senden iyi kullanırım emin ol, ben Arch'ı Debian'ı Slackware'i 6 ay kullandıktan sonra artık istediğim linux'u istediğim gibi kullanırım, benim derdim benle alakalı değil zaten
ben yeni kullanıcılar aman zeval görmesin diyorum sen ise olayı kişiselleştiriyor bana acemi, bilgisiz, klasik basit diye laf atıp duruyorsun sonra da benden saygı bekliyorsun
Haklı olduğum konuda 1 mikron geri adım atmam
Sonuçta komutlarla yapılacak birçok şey iki fare tıkıyla yapılabilmesine rağmen bu şekilde açıklanmıyor, daha ötesi yok
Bunu kabul edemeyecek kadar da dar görüşlü insanlarsınız, Windowsçular kendi hatalarını kabul ediyor hatta hatalarla ilgili şakalar yapıp eğleniyorlar siz ise en ufak şeyi savaş haline getiriyorsunuz

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
biliyor,bilmiyor,biliyor,bilmiyor,...

paşalı

Asistan
Reaksiyon puanı
3
gecikme süresi diye birşey görünce bende sandım ki,,,