COMODO Sahibi Melih Abdülhayoğlu az bilinen gerçekleri açıkladı, TÜRKİYE'de olay oldu!

Comodo'yu denediniz mi ve beğendiniz mi?

• Denedim ve çok iyi buldum.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Denedim ama yetersiz buldum.

• Denemedim, en kısa zamanda deneyecem...

• DİĞER... (MESAJINIZDA BELİRTEBİLİRSİNİZ)

• Kullanılan toplam oy
    3

Bu konuyu okuyanlar

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Türkiye'nin siber güvenliği zayıf diyemem, çünkü...

Antakyalı Melih Abdülhayoğlu, 18 yaşında ayrıldığı Türkiye’ye, dünyanın en büyük siber güvenlik şirketlerinden Comodo’nun patronu olarak döndü. Hedefi “dünyaya Türk mühendisine para ödetmek”, ama yolu zor çünkü “Türkiye’nin siber güvenlik karnesi zayıf bile değil, karne yok, daha okula başlanmamış. Türkiye’ye siber ordu lazım”

Melih Abdülhayoğlu, Antakya’da doğmuş, ortaokul ve lisede 2 kere sınıfta kalmış, zar zor okulu bitirip üniversite için İngiltere’ye gitmiş ve orada attığı tohumlarla bugün dünyanın en çok satan dijtital sertifikasyon ürününün sahibi olan Comodo’yu kuran kişi. Halka arza hazırlandığı için kendisi rakam söylemiyor ama değerleme yapanlar 2 ilâ 5 milyar dolar arasında rakamlar telaffuz ediyor. Siber güvenlikte dünyanın en önemli şirketlerinden biri haline gelen Comodo’yu 18 ay önce ODTÜ Teknokent’te kurduğu şirketle Türkiye’ye getiren Abdülhayoğlu’nun hedefi büyük: Dünyayı Türk mühendislerine para öder hale getirmek. Yolun zor olduğunu, hatta İngiliz eşinin deyimiyle “dertsiz başına dert aldığını” biliyor. Abdülhayoğlu, Türkiye’nin siber güvenlik karnesini ve Comodo’nun planlarını anlatıyor:

İnternette yüzde 100 güvenlik mümkün mü?

Yüzde 100 güvenlik hiçbir zaman yoktur. Evinizde kapı var, kırılabilir. Ama herkes kıramaz. Güvenlikte yüzde 100 garanti yoktur, sadece olan tehdide göre önlem alırsınız.

"TÜRKİYE KASPERSKY İLE KORUNAMAZ, SAÇMALIK"

Türk kurumlarına ve şirketlerine de hizmet veriyorsunuz, Türkiye’nin siber güvenlikte karnesi nasıl?

Türkiye’nin karnesi bile yok. Karne için okula başlamış olmanız lazım. Bakın dünya yeni bir dünya artık. Şu an internet devriminin içindeyiz. Eskiden havada, denizde, karada savaş olurdu. Buna uzay eklenmişti. Siber de yeni eklenen alan. Ülkelerin kendilerini korumaları gereken 5 alandan biri siber dünya. Türkiye olarak siber güvenlikte çok açığımız var. Artık bir ülkeye zarar vermek için sınırına saldırmazsınız, borsasını bir hafta düşürün, banka sistemini, elektrik sistemini çökertin istediğiniz kaos olur. İnsanoğlu internete çok bağlı. Bu bağlılık aynı zamanda bir zaaf. Korumayı hem kriminal seviyede hem de devletler seviyesinde sağlamak lazım. Kriminal seviyede şirketler üçkâğıtçılığa karşı koruma sağlamalı. Bazen yapılıyor, bazen yapılmıyor. Peki devletler seviyesinde koruma sağlayacak Türk askeri nerede? Bize Türk siber ordusu lazım. Gidip Kaspersky kullanarak Türkiye’ye koruyamazsınız, bu saçmalıktan başka bir şey değil. Rus şirketidir Kaspersky, Rus devletiyle bilgi paylaşıyordur, zorundadır. Her şirket var olduğu ülkenin devletiyle çalışmak zorundadır. Bitti. Soru işareti yok. Biz de bu ekspertizi Türkiye’ye vermeye çalışıyoruz.

1166231_2bd990066a32bf8625212ec3eda0e023.jpg

"HACKER EKİBİMİZ VAR"

Abdülhayoğlu, “Yetenekli hacker arkadaşları yanımıza alırız, şirketler bizden hizmet istediğinde önce onların açığı nedir, ortaya koymak için bu arkadaşlar araştırma amaçlı ve kontrol altında bu şirketleri hack eder” diye konuşuyor.

"HÜKÜMETLER DE GELİŞMİŞ VİRÜS SATIN ALIYOR"

Virüs satan şirketlerin müşterileri genelde kimler oluyor?

Herkes olabilir. Hatta hükümetler de virüs alır. Hükümetlere virüs satan 2 tane büyük şirket var. Bir tanesi Alman, biri de İtalyan. Gelişmiş virüsler satıyorlar. Wikileaks’te bu şirketlerin görüşmelerinin kayıtları çıktı. Bu adamlar ürünlerini satmak için hükümetlere gidip sunumlar yapıyor, virüslerini anlatıyor. Bu sunumlarda demişler ki “McAfee yakalayamıyor, Symantec yakalayamıyor, Kaspersky yakalayamıyor.” Comodo’yu sorunca da “Comodo’yu geçemiyoruz” demişler. Bu konuşmaların kayıtları Wikileaks’te çıktı. Bu kendi dokümanlarında var. Bu kayıtlar bizim satışlarımıza yaradı tabi.

"SIRF MÜHENDİDS BULAMADIĞIMIZ İÇİN MECBURAN ŞİRKET AÇAÇAĞIZ"

ODTÜ Teknokent’te 18 ay önce şirket kurdunuz, aldığınız yoldan memnun musunuz?
Hedefiniz ne?

2.5 yıl öncesine kadar Türkiye ile pek ilgim yoktu. 18 yaşımda ayrıldım Türkiye’den. Her şeyi İngiltere’de öğrendim, 18 yıl yaşadım. Sonra ABD’ye gittim. Bu sürede kendimi tanıtırken teknoloji sektöründe bir Türk’ün olmasını garipseyen tepkilerle karşılaştım. “Ucuz kebap yaparsınız, ucuz tatil yerisiniz ama teknolojiyle alakanız ne?” dediler hep. Hoşuma gitmiyordu. Belki ben bunu değiştirebilirim dedim ve Türkiye’ye yatırıma geldim. Bunun için hükümet, akademi ve sanayinin birlikte çalışması lazım. Bu ekosistemi yaratalım ki Türkiye’den teknoloji malı çıksın. Türkler cep telefonu için ABD’li, televizyon için Japon, araba için Avrupa mühendisine para veriyor. Kimse Türk mühendisine para vermiyor. Portakal satarak mı kalkınacağız? Şirketim açısından baktığımda Türkiye benim için çok ufak bir pazar. Bu pazarda olmasam da olur. Ben Türkiye’ye Türk teknolojisi çıkarıp dünyaya satmak için geldim. Ben dünyaya Türk mühendisine para verdirteceğim, hedefim bu. Korugan’ı böyle yaptık, Almanya’ya sattık. Türkiye’de temel sorun özgüven eksikliği. “Google yapar, Microsoft yapar, biz yapamayız” mantık bu. Ben Türkiye’ye Bayi AŞ diyorum. Birileri yapsın, biz alıp satarız diye bakıyoruz. Şu an Teknokent’te 220 kişiyiz, 200’ü mühendis. Hedefimiz 2 binlerdi, ama mühendis bitti Türkiye’de. Şaka değil, gerçekten bulamıyoruz. Ben bu hafta bunun için Türkiye’ye geldim, satın alma yapacağız mecburen, mühendis sayısını artırabilmek için. Elinde 2-3 bin mühendis olan şirketlerle görüşüyoruz, sadece mühendis için satın alma yapabiliriz.

1166231_09826750a7387826839d4d159d12fffa.jpg

"ANTİVİRÜS ENDÜSTRİSİ ÜÇKÂĞITÇI"

Antivirüs endüstrisi tam güvenlik sağlayabilir mi?

Bugün antivirüs endüstrisi olarak bilinen endüstri çok kötü ve pazarlamaya dayanan bir endüstri. Sizi koruyamayacak olan, ama size “Ben sizi koruyabilirim” diyen bir endüstri. Onun için standardı ve garantisi yok, pazarlamanın beyin yıkaması var. Antivirüs sizi korumaz, siz enfekte olduktan sonra olan enfeksiyonu temizler. Yani reaktif bir teknoloji. Bence antivirüs endüstrisi üçkâğıtçı. Oysa biz sizi koruyabiliriz.

Sizin farkınız ne?

Ben virüssüzlük garantisi veriyorum Diyorum ki, “Para konuşur, enfekte olursanız paranızı vereceğim.” Koruma pazarını değiştiriyoruz. Bizimki antivirüs değil, yeni bir teknoloji. Bu sayede de 85 milyon bireysel, 600 binin üzerinde kurumsal müşterimiz var.

3 ŞEHİR EFSANESİNİ YANITLADI

- Hacker’lar mahkemeye verilmiyor, işe alınıyor.

“Doğru ama şöyle: Hacker olmak çok zor değil. Bazı araçları (tool) kullanarak çok kolay hack yapabilirsiniz. Biz o araçları kullanan değil, yazan arkadaşları isteriz.”

- Apple ürünü Mac’lere virüs bulaşmaz.

“Yanlış, internete bağlı her yere virüs bulaşabilir. Mac’ler sırf az kişide olduğu, hacker’ların ağzını sulandırmadığı için saldırmakla pek kimse uğraşmıyor.”

- Antivirüs programları bilgileri hükümete verir.

“Doğru, her antivirüs şirketi hangi hükümetle çalışıyorsa bilgilerinizi paylaşır, buna mecburdur. Kaspersky ise Rus, McAfee ise ABD’de vardır bilgileriniz. ”

"OKULDA 2 KERE SINIFTA KALDIM"

Abdülhayoğlu, “Çok kötü bir öğrenciydim, her yıl 6 zayıf getirirdim. Ortaokul ve lisede 2 kere sınıfta kaldım. Ama eve gidip elektronik devre yapardım. Bana uygun ekosistemi İngiltere’de buldum” diye konuşuyor.

13.12.2015 - 04:40 | Güncelleme: 13.12.2015 - 04:59

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Türkiye, 13 bin hackerdan oluşan 'siber ordu' kurdu

69263

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dünyayı üç gün esir alan son siber saldırıyla ilgili ayrıntıları anlattı. Aslan, siber saldırılarla mücadele için 13 bin 'beyaz hacker'dan oluşan 'siber ordu' kurulduğunu açıkladı.
Hürriyet'e konuşan Bakan Arslan, siber saldırı için 21 Mart'ta tüm kurum ve kuruluşlara 'Ana veri tabanlarını açık tutmayın' uyarısı yaptıklarını söyledi. Bu uyarı sayesinde son saldırının Türkiye'ye zarar vermediğini anlatan Arslan, bu hacker'ların şifreledikleri veriler için fidye istediklerini belirterek, "Ancak yarın daha büyük tehdit ve tehlike oluşturabilirler. Bu yüzden sürekli yapıyı güçlendiriyoruz. 13 bin beyaz hacker kamuda çalışmak için geldi. 5 gruplu siber ordu kuruyoruz" dedi.
'BU SON SALDIRININ OLABİLECEĞİNİ 21 MART'TA BİLDİRDİK'
Arslan, süreci şöyle anlattı: "Siber saldırılarda geçen yılın haziran ayından itibaren çok büyük bir yoğunlaşma var. Biz, 2013 yılından itibaren siber olaylara müdahale merkezleri (SOME) ve ekipleri kurduk. Sadece kamuda değil, tüm kurumlarda SOME'lerin kurulmasına önayak olduk. Bu konuda güzel bir koordinasyon var. Bu son saldırının olabileceğini biz 21 Mart'ta kurumlara bildirdik. ‘Savunma yazılımlarınızı güncelleyin, antivirüs programlarınızı güncelleyin' dedik. Bu çok önemliydi. Bu verilerin depolandığı SMB merkezleri var. Bunu ‘kullanmıyorsanız açık tutmayın' dedik. Bu son saldırıları ülke olarak zararsız atlattık. Sadece Fransa'daki Renault merkezine olan saldırıdan kaynaklı olarak Bursa'daki fabrika bir gün üretimi durdurdu."

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ABD ordusu siber uzay birimi kurdu
ABD ordusu, uzun menzilli füze, uzay, hack ve siber operasyonlarına destek verecek Çoklu Alan Operasyonları birimini kurduğunu açıkladı.

ABD ordusu, uzun menzilli füze, uzay, hacking ve jamming operasyonlarına destek verecek Çoklu Alan Operasyonları birimini kurduğunu ve birimin başlıca alanlarının istihbarat, bilgi güvenliği ile siber ve elektronik muharebe olacağını açıkladı.

Orgeneral Gary Volesky, kurulan birim hakkında, "Çoklu Alan Operasyonları birimi, kara, hava, deniz, uzay ve siber saldırıların yanı sıra elektromanyetik dalga saldırılarına karşı da bir savunma mekanizması kuracak." diye konuştu.

Söz konusu birimin ayrıca düşmana ait uzun menzilli füzelerin hacklenmesi ya da ABD ordusuna ait füzelere yapılacak siber saldırıların önlenmesini sağlayacağını söyleyen Volesky, “Elektronik harp alanında faaliyet yürütecek olan birim, Çin ve Rusya'nın siber saldırılarına karşı önlem alacak." açıklamasında bulundu.

Albay Derek Bothern konu hakkında yaptığı açıklamada, "Yeni kurulan bu birim ABD ordusu için çok önemli bir adım. Bu birim savaş alanlarında düşmanlarımıza karşı farklı bir üstünlük sağlayacak ve eşsiz bir yetenek sunacak." dedi.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Comodo SSL piyasasindan parayı kazanıyor bence.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Madem sahibi Türk olan böylesine önemli bir siber güvenlik şirketi var, umarım devletimiz bu konuda onların bilgi ve becerisinden yararlanır. Konu bayağı eski bir konu olsa da doğrusu etkilendim ve gurur duydum. İki kez sınıfta kalmış ve her yıl altı zayıf getiren bir adamın bugün geldiği bu nokta inanılmaz bir azmin ve gayretin zaferi olarak okullarda ders niteliğinde okutulacak kadar önemli bir başarı hikayesidir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Konu eski ama yaklaşık 4-5 yıl önce atılan tohumların filizlenmesi bu günlerde görülsün diye eskiden başlattım :) Şu anda "siber ordu" kurulmuş durumda ve COMODO Türkiye'de arge merkezi ile hizmet vermekte. İlerleme basamaklarını yavaş da olsa görelim istedim. Çok iyi olan kısım ise Comodo ürünleri genelde diğerleri gibi fahiş fiyatlarda değil, ücretsiz ! Diğerlerinin pro versiyonu Comodo da ücretsiz versiyonda tüm özellikleri ile kişisel kullanıma sunulmuş durumda. Firma ve şirketlere ise daha gelişmiş paralı hizmetleri tabiiki var.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Adam boş yapmış bence. Diyor ki, Kaspersky Rus hükümetine bilgi satıyor. Peki elinde delilin var mı kardeşim? Çok seviyorsunuz ecnebilere çamur atmayı; ama onların yaptığının milyarda birini yapamıyorsunuz niyeyse.

Sizler Kaspersky kalitesinde virüs programı yaptınız da biz mi kullanmadık? Önce yapın, ondan sonra konuşuruz.

Bakınız birkaç ay önce tecrübesizliğimden ötürü bir Vestel telefon (Venüs V4) aldım, almaz olaydım. Arkadaşım, alınalı 2 gün olmuş telefon donar mı yahu?

Benim bir önceki telefon S3 Mini idi. Kaç senelik kıytırık telefon bana mısın demedi, 2 günlük Vestel sorun çıkartıyor. 10 senelik S3 Mini, babamın General Mobile'ından daha hızlı çalışıyor.

Daha çok şey söylerdim; ama Silivri soğuktur...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
:D Laf ola, beri gele...

He, koskoca şirketin sahibi boş boş konuşmuş ! :) Sen daha iyi bilirisin tabii... Peki, senin elinde kasperskyın ruslara bilgi satmadığına dair bir delil mi var ki çok bilmiş bir tavırla yazmışsın öle... Hangi devlette, hangi makamlarda çalıştın ki bu tür işlerde tecrübeni konuşturup buraya böyle yazabilmişsin :)

Vestel venüs v4 ben de kullandım ve kapasitesine uygun işlerde hiç bir donma, takılma yaşamadım. Sadece kamerası bana vasat geldi, daha iyi olabilirdi ama fiyat/ verimlilik açısından gayet başarılı bir üründür.

Daha çok şey yazardım ama anladığım kadarıyla soğuk yemişsin, üşütüp daha da hasta olma diye yazmıyorum ...

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Bunun çok bilmişlikle bir ilgisi yok. Benim "Kaspersky Rus hükümetine bilgi satıyor." gibi iddiam yok ki, delile ihtiyacım olsun. Ama madem ki böyle bir suçlamada bulunuyorsun, o zaman paşa paşa ispat edeceksin. Ne demişler, "Hiç kimse aksi ispatlanana kadar suçlu sayılamaz.", öyle değil mi?

Ayrıca Kaspersky'cılar bizde yamuk olmaz diye bir ara kaynak kodlarını bile paylaştılar.

Bu adamlar yıllardır bu işi yapıyorlar, sence hükümete bilgi satsaydı bir şekilde açığa çıkmaz mıydı, itibarları zedelenmez miydi? Bakınız, Çinlilerin ürettikleri donanımlara casus parça yerleştirdiği tespit edilmişti bir ara.

Atalarımız boşuna dememiş "Güneş balçıkla sıvanmaz." diye. Öyle bir şey yapsalardı kesinlikle açığa çıkardı emin ol.

Yahu her şeyi geçtim, sence adamın söylediklerinde bir anormallik yok mu? Paylaştığın metinden bir alıntı:

Herkes olabilir. Hatta hükümetler de virüs alır. Hükümetlere virüs satan 2 tane büyük şirket var. Bir tanesi Alman, biri de İtalyan. Gelişmiş virüsler satıyorlar. Wikileaks’te bu şirketlerin görüşmelerinin kayıtları çıktı. Bu adamlar ürünlerini satmak için hükümetlere gidip sunumlar yapıyor, virüslerini anlatıyor. Bu sunumlarda demişler ki “McAfee yakalayamıyor, Symantec yakalayamıyor, Kaspersky yakalayamıyor.” Comodo’yu sorunca da “Comodo’yu geçemiyoruz” demişler. Bu konuşmaların kayıtları Wikileaks’te çıktı. Bu kendi dokümanlarında var. Bu kayıtlar bizim satışlarımıza yaradı tabi.

McAfee yakalayamıyor, Symentec yakalayamıyor, Kaspersky yakalayamıyor; ama Comodo yakalıyor, öyle mi? Madem ki bu adam virüs programının kralını yazıyor, o zaman ömrünü boşuna Türkiye'de çürütüyor demektir.

Ya da söyledikleri doğruysa, göstersin o zaman nerede bu WikiLeaks dökümanları?

Geçiniz yerli malını savunmayı, vatan-millet-Sakarya işlerini... Ecnebiler bize bir Mercedes satıp, bizden 100 ton domates alabiliyor bilmem anlatabildim mi?

Bence biz, bir toplu iğneyi bile üretemeyen aciz insanlarız ki bu adam kuyruk acısını Kaspersky'e laf atarak çıkarmaya çalışmış.

Velhasıl kelam bu Kaspersky'ciler işini iyi yapıyor kardeşim, iyi mi biz bence bükemediğimiz eli öpelim.

root61

Müdavim
Reaksiyon puanı
459
Bunun çok bilmişlikle bir ilgisi yok. Benim "Kaspersky Rus hükümetine bilgi satıyor." gibi iddiam yok ki, delile ihtiyacım olsun. Ama madem ki böyle bir suçlamada bulunuyorsun, o zaman paşa paşa ispat edeceksin. Ne demişler, "Hiç kimse aksi ispatlanana kadar suçlu sayılamaz.", öyle değil mi?

Ayrıca Kaspersky'cılar bizde yamuk olmaz diye bir ara kaynak kodlarını bile paylaştılar.

Bu adamlar yıllardır bu işi yapıyorlar, sence hükümete bilgi satsaydı bir şekilde açığa çıkmaz mıydı, itibarları zedelenmez miydi? Bakınız, Çinlilerin ürettikleri donanımlara casus parça yerleştirdiği tespit edilmişti bir ara.

Atalarımız boşuna dememiş "Güneş balçıkla sıvanmaz." diye. Öyle bir şey yapsalardı kesinlikle açığa çıkardı emin ol.

Yahu her şeyi geçtim, sence adamın söylediklerinde bir anormallik yok mu? Paylaştığın metinden bir alıntı:

McAfee yakalayamıyor, Symentec yakalayamıyor, Kaspersky yakalayamıyor; ama Comodo yakalıyor, öyle mi? Madem ki bu adam virüs programının kralını yazıyor, o zaman ömrünü boşuna Türkiye'de çürütüyor demektir.

Ya da söyledikleri doğruysa, göstersin o zaman nerede bu WikiLeaks dökümanları?

Geçiniz yerli malını savunmayı, vatan-millet-Sakarya işlerini... Ecnebiler bize bir Mercedes satıp, bizden 100 ton domates alabiliyor bilmem anlatabildim mi?

Bence biz, bir toplu iğneyi bile üretemeyen aciz insanlarız ki bu adam kuyruk acısını Kaspersky'e laf atarak çıkarmaya çalışmış.

Velhasıl kelam bu Kaspersky'ciler işini iyi yapıyor kardeşim, iyi mi biz bence bükemediğimiz eli öpelim.

Bu özgüven eksikliği sizin için geçerli olabilir ama Millet için değil. Rusya enerji ve silah zengini ama parası dolar karşısında değer kaybediyor.

Uluslararası masada yerin yoksa, altın kaplamalı Mercedes dahi sana sattırmazlar. Sadece üretmek ile bitmiyor.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hakikaten olayı saptırma ve laf ebeliğinden başka bi şey yapmamış... Hepsi boş ama bi şeyler karalayım da bilmeyen beni haklı görsün, gözü boyansın tabirinden yazılmış bir yazı :D

Ben ne sormuşum, karşılığında ne yazılmış :

(BEN) -Peki, senin elinde kasperskyın ruslara bilgi satmadığına dair bir delil mi var ...?

(Cevap) - Benim "Kaspersky Rus hükümetine bilgi satıyor." gibi iddiam yok ki, delile ihtiyacım olsun.

Bi önceki yazdığı yazıya da bilmeden muhalefetlik yapıyo :) BEN SATIYO DEMEDİM Kİ, tam aksine SATMADIĞINI iddia eden sensin ve buna bir DELİLin var mı diye soruyorum haklı olarak! Bir iddia yazan sensin, cevaplayamazsan hiç olmazsa sus bari, lafı uzatıp, kafa karıştırıp, çamur atıp işin içinden kendini sıyırma...

Önceki yazdığı ifade :
-Adam boş yapmış bence. Diyor ki, Kaspersky Rus hükümetine bilgi satıyor. Peki elinde delilin var mı kardeşim? Çok seviyorsunuz ecnebilere çamur atmayı ...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

Sen mankurt hikayesini bilir misin yeğenim?
Ne kadar da çok benziyorsun!