Çok Önemli Problem

Bu konuyu okuyanlar

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkdaşlar pcim kapanınca,açılmıyor. isterseniz 100000 saat bekleyip açın açılmıyor. fişi çekip bekleyince açılıyor (10 dakka bekliyorum). Açıldıgında

"System is in safe mode right now. Please reset cpu or memory frenquency in CMOS setup" CMOS u biosu resetledim olmuyor.

Ve cpu hızını test eden bişiy yaptıgımda,örneğin everest programını açtıgımda,

MACHINE_CHECK_EXCEPTION

diye mavi ekran geliyor.

Düşüncem bios bu işlemciyi desteklemiyor.Bios mu güncellesem?. Bios güncellerken , teker teker indirip hepsini sırayla güncellemekmi en sonuncuyu mu indirmek gerekli?

Anakart= P5ND2-SE (Asus)
Ekran Kartı = 8600GT (Palet miydi neydi :D)
Islemci=Intel Core 2 Duo E4500
2x1 gb Kingston ram. 667mhz

Çok fazla sistem isteyen bazı oyunlarda,similatorlerde falan kendi kendine kapanma olayı başladı son günlerde,ki ondada açılmıyo fişi çekmeden.

Formatlada geçmiyor. En son bios güncelleyecemde iste yukarda sordum,tek tek mi,en son mu?

Ne yapabilirim? Saolun

Not: Bunların dışında pc normal çalışıyor. Her ay bi disk birleştirme falan yaparım. Icini acıp temizleyecemde,aldıgımızdan beri böyle.

Son düzenleme:

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayır overclock yapmadım. Yapılmış ise nasıl geri çeviririm. ^^

Gidip aldığım yerle görüşecemde kendim çözeyim bi şey olmasın,alalı çok olduda. 1 yıl kadar.

erdemgazetesi

Profesör
Reaksiyon puanı
1
elektriği güç kaynağına bağladığında anakarta elektrik geliyor mu bir bak

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bak şimdi muhtemelen biosu sıfırlamıyor sıfırladığını zannediyorsun hiç uraştırmıyacağım seni. pcye giren tüm kabloları çıkar, bios üzerinde pil var onuda çıkar. bios sıfırlanmış olacak. tekrar dene muhtemelen sorunun çözülecektir.

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elektrik geliyor.

Evet onu yaptım. Hatta üstüne CMOS u bile sildim (jumperlerle). f10 la defaultada aldım. Hala olmuyor.

Birdaha CMOS ve BIOS u resetlerim yemekten sonrada,zaten yaptım,ki oldu mesaj geldi reset yedigine dair.

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki bu bios updateleri teker tekermi kurulur,yoksa en son olan mı kurulur?

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
en son çıkanı kur. tek tek uğraşman gerekmez.

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios update edemiyorum. A: disket şeyı yok benim pcde. CMOS-BIOS temizliyim bidaha.

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Temizledim 2-3 resetten sonra aynı hatayı vermeye başladı..

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
garantisi varsa parçaların hiç uğraşma bence servise bi götür derim ben.

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
De çok çektim ben servislerden. Garantili gerçe ama... 15 gün pc yi kapalı tutamam.

2003mst

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bios uptade filan boşuna daha yeni makinanın neyini güncelliceksinki anakar markaları her ay yeni bi güncelleme çıkarmaz sen bi bilgisyayarcıya git ve 1 adet 775 soket işlemci fanı ve en az 400 w bi power al evde önce power ı dene olmadımı işlemci fanını dene inş olur formatmış updatemiş bunlar bi işe yaramaz senn problem %90 donanımsal bide anakartın zaten sökeceksin işlemci fanıı takarken o arada bi anakartın altına naylon yada ince süngerlerden koy kısadevre yapmaması için
eğer dersenki ona buna para veremem dersen sen bilirsin sorunlu pc ile seni baş başa bırakayım
sen bi dene eğer olmassa power suply yi geri götürürsün

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Böyle bir sorun geldi başıma ama tam olarak böyle değil, Bilgisayarımı toplayan servis elemanları fanı işlemcinin üzerine macunsuz olarak ve tam oturmamış olarak takmışlar. İşlemci deli gibi ısınıp duruyordu, açılmıyordu, oyunlarda kapanıyordu, tirip atıp caka satıyordu v.b. :D Bunu öğrendikten sonra gerekli müdahaleyi yapıp bilgisayarı temizledikten sonra sorun kalmamıştı...

2003mst arkadaşın dediğide mantıklı duruyor...

Ama ben servise götürmeni öneririm...

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios updatede yaptım yok. Serviste denediler falan,Ram yuvasında sorun var,asusa göndercekler anakartı. Ama anlamadıgım CPU testinde mavi ekran verirken ram yuvası ne alaka? Ramide test ediyodur belki.

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Böyle bir sorun geldi başıma ama tam olarak böyle değil, Bilgisayarımı toplayan servis elemanları fanı işlemcinin üzerine macunsuz olarak ve tam oturmamış olarak takmışlar. İşlemci deli gibi ısınıp duruyordu, açılmıyordu, oyunlarda kapanıyordu, tirip atıp caka satıyordu v.b. :D Bunu öğrendikten sonra gerekli müdahaleyi yapıp bilgisayarı temizledikten sonra sorun kalmamıştı...

2003mst arkadaşın dediğide mantıklı duruyor...

Ama ben servise götürmeni öneririm...

Bilgisayarındaki sorun; Anakartın kendini korumaya almasından kaynaklanıyor. Buna sebep olan şeylerin başında - işlemcinin aşırı ısınması, kısa devre, toprak hattı - gelir. Ayrıca Başlık gerçekten forum kurallarına aykırı.

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Başlıkta düzeltilmemiş ama sornunun ne alemde? Hallettiysen yazda biz de bilelim.

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Başlığı konunun içeriğine uygun olarak editlerseniz yardım gelme olasılığı artar .

KintaRo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Yeni anakart takılacak

Forum anlayışı bumudur yani? "sorun veren parçayı değiştir" tamiri, onarımı, fixi vb. birşeyi yokmudur bunun? "Windows göçtü hadi bilgisayarı değiştirelim!" Yapmayalım lütfen böyle. Yardım ve paylaşım anlayışımız çok geniş kapsamlıdır. Sorun çözülene kadar üstüne gitmek lazım.

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yeni ankart takilmadan tamir oldu. fakat 3-4 resetten sonra tekrar aynı hatayı yaptı. CMOS Resetledik 3-4 resetten sonra aynı hata. Garanti kapsamındaki anakartımı gönderip yeni anakart alıcam

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartı daha göndermedim probleme devam çözüm arıyorum 10 - 15 gün pc siz ne yapacam?

Fieryball

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni Anakart aldım sorunum nihayet çözüldü.

Shadow_tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sorun ramde kardeş :) bşoşa uğraşma çok tamir ettim böle pc:D