Çok düşük bütçede kabul edilebilir bir oyun sistemi toplamak için bir rehber

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Merhaba. İkinci el donanım fiyatları bile aşırı pahalı bugünlerde farkındaysanız ? Elinizde topu topu 1000TL. civarı harcayabileceğiniz bir meblağ var. Bunu en iyi şekilde kullanmak istiyorsunuz. Haklısınız. Para sokakta bulunmuyor.

1- Server donanımlarına bakın.
Özellikle yabancı alışveriş sitelerinde Xeon işlemciler acayip ucuzlar. Ülkemizde aynı paraya Pentium 4'ün ikinci elini alırsınız. Alacağımız ürün de muhtemelen 2. el olacaktır. Denemek için 60$'dan az bir fiyata (18$ CPU + 38.49$ anakart) işlemci ve anakart bulabildim. Bu kadar düşük olmasının sebebi bunlar server ekipmanıydı ama artık gününün gerisinde kaldılar ve server sahipleri daha güçlü donanımla değiştirmek zorunda kaldılar. Bunu kendi avantajımıza çevirebiliriz :)

Intel® Xeon® Processor E5520 (8M Cache, 2.26 GHz, 5.86 GT/s Intel® QPI) Product Specifications

PowerEdge 11G M710 Blade Server Details | Dell United States

Farkındaysanız iki ürün de gideri olan ürünler. Yaklaşık 210TL'ye bu ikisini aradan çıkartmış olduk.

2- Değiştirilmiş ürünlere bakın
Değiştirilmiş ürünleri yanlış pazarlanan ürünler olarak görüyorum. Çünkü bu ürünler kişinin eline geçtikten sonra bir nedenden dolayı iade edilmiş ürünlerdir. Bir arızası varsa yenisiyle değiştirilmiş ürünlerdir. Sıkıntı çıkarma olasılıkları sıfır bir cihazdan fazlası değildir. Dolayısıyla değiştirilmiş ürünleri tercih etmeniz size para tasarrufu ettirecektir.

3- Yabancı siteleri gezin
Yerli sitelerderde fiyatlar aşırı şişirilmiş vaziyette. 2. el ürünleri sıfır fiyatına satmaya çalışıyorlar. Yabancı alışveriş sitelerinde daha gerçekçi rakamlarla karşılaşacaksınız.

Bunun dışında sadece sizin kişisel araştırmanıza, ödevinizi ne kadar iyi yaptığınıza bağlı fiyat. Bu cihaza bir RX 550 bağlarsam eminim ki modern oyunları kolaylıkla açabilecektir. Uzun lafın kısası sizin karşınızdaki fırsatları ne kadar değerlendirdiğinize bağlı bulduğunuz fiyatlar. Okuduğunuz için teşekkürler. Başka fikri olan, fikrime katılmayanlar yorumlarda tartışabiliriz. İyi günler dilerim :)

Reaksiyon puanı
5,172
Gecen gun biri aliexpressten 50 tl ye sıvı soğutma toplamisdi bakalim bulabilecek miyim

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Gecen gun biri aliexpressten 50 tl ye sıvı soğutma toplamisdi bakalim bulabilecek miyim
Dışarıda satın alınmayı bekleyen fıstık gibi parçalar, bilgisayarlar var ve bizimkiler hala düşük bütçeli adamla biraz daha artırırsan şu var muhabbetine giriyorlar, daha da komiği birbirleri ile ciddi ciddi tartışıyorlar :D Artık satın alacak adam susuyor ben vazgeçtim almıyorum diyor sanırım, bizimkiler 1 ay konuşurlar bu konuda :D Sonra bakmışsın soru soran arkadaş 1 aydır foruma girmemiş :D Neden acaba ? :)

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
İnternette g4560 işlemci ile 1080 Ti çalıştırıyordu bi arkadaşımız Youtube'da videosu var. Hani insan diyor ki, g4560, i3 7350K tarzı bi işlemci alınsa yine iş görecek. Olmadı bulunursa g4620 falan. Hani 5000 TL sistemi olupta 1050 koyamayan, "Olmuyor abi olmuyor, sığdıramıyorum lan işte üstüme gelmeyin!" diyenler var ya.