Çocuk Gözüyle Yaşam Kısa Film Yarışması

Bu konuyu okuyanlar

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
[sub]haydi üuyeler kim tutar sizi[/sub]

Panasonic tarafından 1988 yılından beri dünya çapında düzenlenen ve Türkiye ayağı ilk kez geçtiğimiz yıl Tekofaks tarafından gerçekleştirilen “Çocuk Gözüyle Yaşam” Kısa Film Yarışması heyecanı bu yıl ülke geneline yayılıyor.

Geleceğin teknolojilerini üreten Panasonic tarafından dünyanın farklı ülkelerinde Kid Witness News adıyla düzenlenen projenin pilot uygulaması, geçtiğimiz yıl ilk kez Tekofaks tarafından “Çocuk Gözüyle Yaşam” Kısa Film Yarışması adıyla Türkiye’de hayata geçirildi. İlk yılında İstanbul ve Kocaeli illerinde düzenlenen yarışma, bu yıl Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı ve Plato Film Okulu’nun da işbirliği ile büyüyerek ülke genelindeki tüm ilköğretim okullarının katılımına açılıyor.

İlköğretim okullarının altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin kendi ekiplerini kurarak katılacağı yarışmanın bu yılki ana teması ise; “Çevre” veya “İletişim”. Öğrencilerin ilgi alanlarını, kabiliyet ve becerilerini geliştirmeyi hedefleyen “Çocuk Gözüyle Yaşam” Kısa Film Yarışması ile öğrenciler toplumsal duyarlılık konusunda kendilerini ifade etme şansını yakalarken, erken yaşta sinemayla tanışma fırsatı da bulacaklar.

16 Kasım 2007 Cuma gününe kadar yapılabilecek olan senaryo başvuruları, aralarında sinema yazarı, yönetmen ve akademisyenlerin bulunduğu jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. Özgünlük, yaratıcılık, uygulanabilirlik, Türkçe’nin kullanımı, yazım tekniği, konunun derlenmesi, toplumsal katkı gibi kriterler üzerinden yapılacak değerlendirme sonucunda jüri tarafından 7 senaryo seçilecek. Seçilen 7 ekip Plato Film Okulu’nun eğitimcileri tarafından montaj, senaryo, prodüksiyon ve kamera konularında 2 günlük bir eğitim alacak ve Tekofaks tarafından okullara sağlanan teknik malzemelerle danışman öğretmenlerinin liderliğinde filmlerini hayata geçirme imkanına sahip olacaklar.

Filmlerini çekmek için yaklaşık 3 ay süreye sahip olacak öğrenciler en son 1 Şubat 2008 tarihine kadar filmlerini teslim edebilecekler. Sonuçlar, Mart ayının ilk haftası jüri üyelerinin katılımı ile Plato Film Okulu’nda düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. “Çocuk Gözüyle Yaşam” Kısa Film Yarışması birinciliğini kazanarak ülkemizi Avrupa Finali’nde temsil etme hakkını kazanan ekip, Avrupa Finali’nde ilk 6’ya kalması halinde ise “KWN Global Award” yarışmasında ülkemizi temsil ederek diğer ülkelerin birincileriyle yarışacak.

“Çocuk Gözüyle Yaşam” Kısa Film Yarışması ile Panasonic’in eğlenceli ve öğretici video teknolojisini kullanma şansını yakalayacak olan öğrenciler, hem yaratıcılıklarını keşfedecekler, hem öğrenecek hem de eğlenecekler.

“Çocuk Gözüyle Yaşam” Kısa Film Yarışması hakkında
Panasonic tarafından geliştirilen, dünyanın farklı ülkelerinde “Kid Witness News” adıyla uygulanan ve temelinde uygulamalı bir video eğitim programı olan yarışma, Tekofaks tarafından Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı (TBMV) işbirliğiyle geçtiğimiz yıl ilk kez hayata geçirildi. Türkiye’de “Çocuk Gözüyle Yaşam” Kısa Film Yarışması adıyla uygulanan yarışma, ilk senesinden itibaren senaryo yarışması ve kısa film yarışması olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilerek Panasonic global tarafından örnek uygulama seçildi.

Pilot uygulaması İstanbul ve Kocaeli illerindeki ilköğretim okullarında yapılan yarışmaya, ilk yılında 49 ilköğretim okulundan toplam 81 proje katıldı. Panasonic tarafından 1988’den beri global olarak düzenlenen yarışmaya bugüne kadar ise toplam 100 bini aşkın öğrencinin katılımı gerçekleşmiştir.

Proje ile öğrencilerin; iletişim ve organizasyonel becerilerinin geliştirilmesi, idrak kabiliyetlerinin artırılması ve yaratıcılıklarını geliştirme olanaklarının sunulması ve konuya ilgi duyan, gelecekte bu işi meslek edinme potansiyeline sahip öğrencilerin teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

İlköğretimin altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin kendi ekiplerini kurarak katıldığı yarışmada, geçtiğimiz yıl senaryo yarışması sonucu finale kalan 6 okul “Sosyal Sorumluluk” temasıyla yazdıkları senaryolarını hayata geçirme fırsatı yakalayarak kendi çektikleri filmlerle yarıştılar. Yarışmada, bir çocuğun gözünden günümüz dünyasının en büyük probleminden biri olan çevre kirliliğine dikkat çekilen “Çöp Kutusu” isimli film ile FMV Özel Işık İlköğretim Okulu birinciliğe layık görülerek Avrupa Finali’ne katılma hakkı kazandı.

KWN 2007 Jürisi;
Tekofaks Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Karagülle, Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Müdürü Sanem Üner, Plato Film Okulu Genel Müdürü Serkan Turhal, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Gezgin, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Merkezi Müdürü Prof. Sami Şekeroğlu, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı ve Film Eleştirmeni Ömür Gedik ve Yönetmen Togan Gökbakar.

Son Başvuru Tarihi: 16 Kasım 2007 Cuma

Ayrıntılı Bilgi İçin :

e-mail: [email protected]
tel: 0212 266 00 46

Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı
Şişli Belediyesi Bilim Merkezi
Öğretmen Haşim Çeken Caddesi
Polat Towers yanı
Fulya/İstanbul
www.panasonic.com.tr/kwn