Cinnamon 4.0'da Olabilecek Geliştirmeler

Cinnamon'u kullanıyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    7

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux Mint, bir nedenden dolayı en popüler Linux tabanlı masaüstü işletim sistemlerinden biridir - gerçekten iyi. Tabanı için mükemmel Ubuntu'yu kullanarak ve birinci sınıf bir kullanıcı deneyimi sunarak başarı hemen hemen bir garantidir.
Dağıtım esas olarak iki masaüstü ortamına odaklanırken - Mate ve Cinnamon - ikincisi gerçekten gösterinin yıldızı. Cinnamon harikadır çünkü kullanıcıların kendilerini sevdiği klasik WIMP arayüzünü kullanmaktadır. Cinnamon 3.8 ile Linux Mint Ekibi, masaüstü ortamının performansını iyileştirmeye odaklandı ve bugün, ekip bu görevi 4.0’la sürdürdüğünü paylaşıyor. Özellikle takım Vsync'e odaklanıyor.
Proje Lideri Clement Lefebvre, Linux Mint yeni bir blog gönderisinde aşağıdakileri paylaşıyor.
Cinnamon 3.8'de gelen “hızlı açılma” geliştirmeleri ile devam eden ekip şu anda VSync'e ve özellikle de Cinnamon'daki VBlank'a Sync'i belirleyen CLUTTER_VBLANK'a bakıyor.
Vsync, ekran yırtılmasının önlenmesine rağmen, aynı zamanda bir performans maliyetine de sahiptir. Fare ile bir pencereyi sürüklerken bu maliyet Cinnamon'da görülebilir.
Vsync'in kaldırılması bu gecikmeyi kaldırır. Pencere sürükleyicileri daha sonra anında ve tamamen yanıt veriyor. FPS ölçümleri de bu gözlemi teyit ediyor gibi görünüyor ve daha yüksek FPS rakamları, bunun Cinnamon’un performansı üzerinde başka olumlu etkileri olabileceğine inanmasına neden oluyor.
Modern NVIDIA GPU'larda, NVIDIA ayarlarında "Force Composition Pipeline" kullanarak ekran yırtılmasından kurtulabiliriz. Cinnamon'da Vsync devre dışı bırakıldığında, ekran yırtılmadan daha hızlı masaüstü ortamlarının keyfini çıkardık.
Ekip şu anda buna bakıyor ve çeşitli farklı kurulumlar ve grafik kartları üzerinde test ediyor. Bir “tek beden herkese uyar” çözümü bulacağımızın ve kutunun dışındaki herkes için hızlı ve ekran yırtılmadan bir Cinnamon 4.0 ortamı gönderebileceğimizin garantisi yoktur. Eğer yapamazsak, muhtemelen insanların ortamlarını ayarlamasını kolaylaştıracağız, ekran yırtılması, performansı ve sistem ayarlarında Vsync'yi ayarlama yeteneği hakkında daha fazla bilgi.
Söylemeliyim ki, Linux Mint Ekibi, Cinnamon 4.0 için performans ve “başlığın altında” geliştirmelere odaklanıyor. Açıkçası, masaüstü ortamı zaten tamamen özellikli ve kullanmak için bir zevktir. Hayır, arayüzün mükemmel olduğunu ve arayüzün göz ardı edilmesini söylemiyorum ama şimdilik bir öncelik olmamalı. Geliştiriciler kesinlikle Cinnamon 4.0 ile doğru yolda.
Kaynak: Linux Mint developers planning big Cinnamon 4.0 improvements
Cinnamon'u kullanıyor musunuz?

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Her masaüstünü kullansamda bir kaçı hariç :) en çok kullandığım masaüstü yöneticisi olduğu için eveti tercih ettim

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kullanmıyorum. Açıkçası bana göre Mate Cinnamon'a göre daha kararlı.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Merak etmeyin. Sizi de KDE'ci yapacağız. :)

Öyle değil mi? @Forumun Ağası Finix
Adam istemiyorsa istemiyordur, nihayetinde kimseyi bir şeyi kullanmaya zorlayamayız. KDE iyi, süper şahane falan ancak esasında kişinin masaüstü tercihleri iyiden kötüden ötede. Öncelikle bu bir alışkanlık meselesi yani KDE 6 çıksa ve felaket olsa; rakipleri şahane olsa biz yine bir şekilde KDE kullanırız zira bu sisteme iyice alışmışız. O yüzden, esas olarak iyisi neyse onu gösteririz ve dahasına gitmeyiz. Mesele yalnızca iyi/kötü meselesi değil yani.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Adam istemiyorsa istemiyordur, nihayetinde kimseyi bir şeyi kullanmaya zorlayamayız. KDE iyi, süper şahane falan ancak esasında kişinin masaüstü tercihleri iyiden kötüden ötede. Öncelikle bu bir alışkanlık meselesi yani KDE 6 çıksa ve felaket olsa; rakipleri şahane olsa biz yine bir şekilde KDE kullanırız zira bu sisteme iyice alışmışız. O yüzden, esas olarak iyisi neyse onu gösteririz ve dahasına gitmeyiz. Mesele yalnızca iyi/kötü meselesi değil yani.
Espirisine öyle demiştim. :) Esasında ben de kimseyi zorlamıyorum bu konuda.

Cinnamon'un geliştirilmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Ama Mate bence daha kararlı.
Ama bu demek değil ki Cinnamon'u beğenmiyorum. Cinnamon mesela Windows'tan Linux'a geçenler için bence önerilebilecek bir masaüstü.
Ne de olsa Windows'a görünüş olarak benziyor. Ama sistemden biraz isteği olanlar için Cinnamon'dan daha iyi masaüstü ortamları olduğunu düşünüyorum. Bknz: KDE, Mate...

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Şu sistem kaynakları kullanımı azaltsa tercih edebilirdim, belki.