Çift Monitör İki Ayrı İşletim Sistemi ? 3 Adet Soru

Bu konuyu okuyanlar

NorkQ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayar özelliklerim şu şekilde:
Ryzen 3 1300x
Gtx 1050 OC edition
8GB 2400mhz ddr4 ram

Sanal makine olarak lubuntu kurdum.(Virtual Box ile)
Soru1:
Bilgisayarımı çift monitör yaparsam sanal makineyi bir monitörde normal windows 10 u diğer monitörde kullanabilir miyim ?
Soru2:
Lubuntu işletim sistemine 512Mb ram verdim. Birkaç Mb de ekran kartı belleği. Bu veriler windows'tan eksilip performansı etkiliyor mu ? Yani verdiğim 512Mb den dolayı windows'da 7.5GB ram mi kalıyor ?
Soru3:
Çift Monitör ekran kartında performans sorunu veya zorlama yapar mı ? Ekran kartının kullanım yüzdesini arttırır mı ?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Cevap 1: Yapabilirsiniz. iki ayrı Windows masaüstüsü çalıştırır, sanal sistemi bir ekrana atarsınız ve bütün ekranı kaplamasını söylersiniz.
Cevap 2: Aynen öyle. Lubuntuya 512 MB ram yetersiz gelebilir, siz 1 GB yapın.
Cevap 3: çok yapmaz zannederim.

NorkQ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Cevap 1: Yapabilirsiniz. iki ayrı Windows masaüstüsü çalıştırır, sanal sistemi bir ekrana atarsınız ve bütün ekranı kaplamasını söylersiniz.
Cevap 2: Aynen öyle. Lubuntuya 512 MB ram yetersiz gelebilir, siz 1 GB yapın.
Cevap 3: çok yapmaz zannederim.
hocam şimdi lubuntu kurdum 512mb ram gayet iyi çalışıyor. Zaten lubuntu düşük sistem gereksinimleri için yapılmış bir linux. 1GB fazla gibi sanki. Windows 10 sistem gereksinimleri bile 1GB. Lubuntu Ubuntu ile lxde nin birleşimi olduğu için çok az sistem gereksinime ihtiyacı olduğu söyleniyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
hocam şimdi lubuntu kurdum 512mb ram gayet iyi çalışıyor. Zaten lubuntu düşük sistem gereksinimleri için yapılmış bir linux. 1GB fazla gibi sanki. Windows 10 sistem gereksinimleri bile 1GB. Lubuntu Ubuntu ile lxde nin birleşimi olduğu için çok az sistem gereksinime ihtiyacı olduğu söyleniyor.
Esasında ne iş yapacağınıza göre değişir. Ben böyle bir işe girişseydim Ubuntu yerine Arch tercih ederdim hatta masaüstü yerine openbox, i3, e17 gibi herhangi bir pencere yöneticisini kullanırdım. O zaman ram kullanımını 100 MB'a kadar çekmiş olurdum. Hatta işi fanteziye götürüp systemd yerine sysv tercih ederdim. Ancak haklısınız, internette geniş geniş gezmeyeceğinze göre lubuntu fena değil.

nurdede1986

Asistan
Reaksiyon puanı
9
hocam teorikte güzel fikir ancak pratikte uğraşılması zor. uygulanabilir. hatta uyguladım:) sanal üzerinden çalıştırdığınız iştelim sisteminden pek fazla verim beklemeyin sadece keşfetmek için kullanabilirsiniz. illaki bir köşede linux dursun derseniz eski bir sistemi 250-500 tl arası kuurp rahatlıkla kullanabilirsiniz. linux kullandığınız belli olsun.
linux un bu kadar gelişememesinin nedenlerinden bir tanesi de hep ikinci planda kullanıldığı için gerekli verimi alamadıklarından dolayıdır.
sanalda kullandığınız sistem siz işlem yaptıkça hata sanal açık kaldıkça şişmeye başlar.
ekran kartına da bir zararı olmaz merak etmeyin