Çift ADSL Çıkışlı Splitter?

Bu konuyu okuyanlar

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar,

Eve tivibu aldım. Tivibu'nun yanında bir tane de çift ip destekli modem getirdiler. Tivibu kullanabilmek için bu modemi kullanmam gerekiyormuş.
Fakat ben daha önce bu modemden daha iyi bir model almıştım. Haliyle onu kullanamıyorum.

Aldığım modemi kullanmak için aklıma şöyle bir çözüm geldi.
Gelen telefon hattını splitter ile ikiye bölüp bir çıkışı Tivibu'nun modemine diğer çıkışını da diğer modeme girip ikisini de çalıştırmak.
Ama splitterın çıkışlarından birisi telefon hattı için olduğu için çalıştırmıyor.

Çift adsl çıkışlı bir splitter var mı? İnternette o kadar araştırdım ama bulamadım.
Bilgisi olan?

ByKaMiKaZe

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
bahsettiğin gibi birşeyi yapamazsın mantıken. Biri bağlancak diğeri bağlanamayacak ama tivubuda durum nedir telefon sinyalimi yoksa internete çıkış mı istiyor onu bilmiyorum.

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
İki modemden gelen bağlantılar o farazi splitterda birleştiklerinde, boom. :)

Eski modemini sat ya da kenarda tut. :)

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
bahsettiğin gibi birşeyi yapamazsın mantıken. Biri bağlancak diğeri bağlanamayacak ama tivubuda durum nedir telefon sinyalimi yoksa internete çıkış mı istiyor onu bilmiyorum.

Mantıksız olduğunu biliyorum. Ama splitterdan çift adsl çıkışı alabilsem. Sorun kalmayacak. Birini tivibu'nun modemine, diğerini de kendi aldığım modeme takarım. Tahminimce sorun çıkarmaz? Ama çift adsl çıkışı vermesi lazım... :/

İki modemden gelen bağlantılar o farazi splitterda birleştiklerinde, boom. :)

Eski modemini sat ya da kenarda tut. :)

İki modemden bağlantı gelmeyecek. Tek telefon hattından splitter ile normalde bir adsl çıkışı bir de telefon çıkışı alıyoruz ya. Benim istediğim de iki çıkışında adsl olması. Bana böyle bir alet lazım :)

Çözümün sonu çok garip yerlere gidecek .d

kralxs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yönetm şöyle olabilir eğer evin her yerinde net varsa kablolu olarak tvye yakın olan prize tivibu modemni bağlarken pcnin olduğu netbookmu veya desktopmu bilmiyorum orayada kndi almış olduğun neti bağlarsın teknik olarak mümkünmü bilmiyorum öylede olmazssa aynı net çıkışından 2 bağlantı alabilirsen 3lü priz gibi veya yine başka bir çözüm internet cafelerde kullanılan adı şuan aklıma birtürlü gelmeyen dağıtıcı kullanmak

fahrenheit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evine gelen sinyal hem telefon hem de ADSL sinyali. Splitter ise bu sinyalleri birbirinden ayıran bir alçak/yüksek geçiren filtre. 2 tane adsl çıkışlı bir splitter olmaz çünkü o şekilde bir bağlantı çalışmayacaktır. Yine de yapmak istersen Adsl çıkışından aldığın kabloyu paralellersen istediğine ulaşırsın ANCAK işe yaramayacaktır :) Çünkü sonuçta o kablonun ucu ISS 'te tek bir porta giriyor. O portta ADSL protokolü ile çalışıyor ve karşısında aynı protokolü konuşan tek bir cihazla eşleşecektir. Internet ve Tivibu trafiğini birbirinden ayıran sadece VCI değerleri. Hattına 2 modemi paralel bağlarsan aynı anda sadece 1 tanesi oturacaktır. Sürekli hat koparak bir senin modeme bir tivibu modemine geçecektir. Tabi ki denemekten de zarar çıkmaz :D

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Evine gelen sinyal hem telefon hem de ADSL sinyali. Splitter ise bu sinyalleri birbirinden ayıran bir alçak/yüksek geçiren filtre. 2 tane adsl çıkışlı bir splitter olmaz çünkü o şekilde bir bağlantı çalışmayacaktır. Yine de yapmak istersen Adsl çıkışından aldığın kabloyu paralellersen istediğine ulaşırsın ANCAK işe yaramayacaktır :) Çünkü sonuçta o kablonun ucu ISS 'te tek bir porta giriyor. O portta ADSL protokolü ile çalışıyor ve karşısında aynı protokolü konuşan tek bir cihazla eşleşecektir. Internet ve Tivibu trafiğini birbirinden ayıran sadece VCI değerleri. Hattına 2 modemi paralel bağlarsan aynı anda sadece 1 tanesi oturacaktır. Sürekli hat koparak bir senin modeme bir tivibu modemine geçecektir. Tabi ki denemekten de zarar çıkmaz :D

Bu daha açıklayıcı oldu teşekkürler :) Konuyu kapatabiliriz :)

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Tekrar okur musun? :)
İki modemden bağlantı gelmeyecek. Tek telefon hattından splitter ile normalde bir adsl çıkışı bir de telefon çıkışı alıyoruz ya. Benim istediğim de iki çıkışında adsl olması. Bana böyle bir alet lazım :)

Çözümün sonu çok garip yerlere gidecek .d

Enis Kurtay

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Merhaba.
Tivibu ürünün yanında gelen modem içerisinde, hem İnternet bağlantısı PPPOE için hemde Tivibu'nun bağlantısı IP TV için gerekli ayarlar yüklüdür. Sana zaten hatta o yüzden o modemden veriyorlar.

Sen sanırım her iki modemi de kullanarak internete bağlanmak istiyorsun. Her iki modemde router işlemi yapabilirsin. Ancak dikkat etmen gereken tek bir şey var, eski modemin DHCP (yani otomatik IP atama özelliğini) elle belirlemelisin, yoksa IP'ler çakışabilir. Şu linkteki gibi mesela : http://d.airties.com/destek_doc_tr/06- Router Mod Kurulum.pdf

Çift splitter'a gelince, o işi bence unutmalısın dostum. Modem gerekli ADSL kullanıcı adı ve şifrelerini aldıktan sonra telefon hattı üzerinden, Türk Telekom hat sistemi ile Telnet tarzında bir iletişim halinde olur. Hat sistemi, modemin içerisindeki ADSL kullanıcı adı ve şifrelerini sistemde, o hat üzerinde kullanılması için doğrular ve onaylanırsa internete bağlantısını verir, aksi halde yanlışsa internete giriş bağlantısını vermez. Eğer çift splitter yaparsan, sen tek hat üzerinden 2 tane aynı ADSL kullanıcı adı ve şifrelerini girmeye çalışmış olursun. Sonuç olarak sistem bunu çalıştırmaz ve mevcut bağlantın başarısız olur.

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Merhaba.
Tivibu ürünün yanında gelen modem içerisinde, hem İnternet bağlantısı PPPOE için hemde Tivibu'nun bağlantısı IP TV için gerekli ayarlar yüklüdür. Sana zaten hatta o yüzden o modemden veriyorlar.

Sen sanırım her iki modemi de kullanarak internete bağlanmak istiyorsun. Her iki modemde router işlemi yapabilirsin. Ancak dikkat etmen gereken tek bir şey var, eski modemin DHCP (yani otomatik IP atama özelliğini) elle belirlemelisin, yoksa IP'ler çakışabilir. Şu linkteki gibi mesela : http://d.airties.com/destek_doc_tr/06- Router Mod Kurulum.pdf

Çift splitter'a gelince, o işi bence unutmalısın dostum. Modem gerekli ADSL kullanıcı adı ve şifrelerini aldıktan sonra telefon hattı üzerinden, Türk Telekom hat sistemi ile Telnet tarzında bir iletişim halinde olur. Hat sistemi, modemin içerisindeki ADSL kullanıcı adı ve şifrelerini sistemde, o hat üzerinde kullanılması için doğrular ve onaylanırsa internete bağlantısını verir, aksi halde yanlışsa internete giriş bağlantısını vermez. Eğer çift splitter yaparsan, sen tek hat üzerinden 2 tane aynı ADSL kullanıcı adı ve şifrelerini girmeye çalışmış olursun. Sonuç olarak sistem bunu çalıştırmaz ve mevcut bağlantın başarısız olur.

Teşekkürler, [MENTION=65370]fahrenheit[/MENTION] benim için gerekli açıklamayı yapmıştı. Çalışma mantığını bilmediğim için böyle bişey düşündüm ama artık olmayacağının farkındayım :)

Ayrıca Tivibu ayarları için TP-Link Destek'e mail attım, onlarda kısa sürede dönüş yaptılar. TP-Link TD-W8961ND modemimde ayarları yaptım ve tivibu kendi modemim üzerinden çalıştı. IPTV destekli olması yeterli oluyor. MAC adresi olayı gibi bir sıkıntı çıkmadı. Sadece Tivibu için ikinci bir PVC eklediğimde internet bağlantım koptu. Onun için TP-Link'e tekrar mail attım.

Olayı tamamen çözdüğümde burada da nasıl paytığımı paylaşıcam :) Umarım olur..