Chrome Microsoft'un gözünü korkutamadı!

Bu konuyu okuyanlar

ilkercelik1990

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Microsoft, Google'ın tarayıcısı Chrome hakkında ne düşünüyor? İşte yazılım devinin ilk açıklaması!

Internet Explorer 8 Google Chrome'un gittiği yoldan gitmeyecek. Microsoft, online uygulamaların tarayıcıya entegre edilmesinin gerekli olmadığı görüşünde olduğunu açıkladı. Google'ın yeni tarayıcısı Chrome ise bunun tam tersi bir yaklaşıma sahip.

Microsoft'tan Ian Moulster, Windows Live uygulamalarını IE8 ile birleştirip birleştirmeyecekleri sorusuna cevap olarak, Live uygulamalarının birbirine sağlam bir şekilde bağlı olduğunu, fakat bu entegrasyonun sağlanması için özel bir tarayıcının kullanılmasının gereksiz olduğunu belirtti. Moulster'a göre bu herhangi bir tarayıcı kullanılarak elde edilebilir olmalı.

Chrome'un IE8'e bir rakip olarak ortaya çıkması konusunda ise Moulster seçeneğe sahip olmanın kullanıcılar için bir avantaj olduğunu, fakat bir tarayıcı olarak Internet Explorer 8'e çok güvendiklerini söyledi.

Moulster, Google Chrome gibi IE8'in de Activities ve Web Slices ile üçüncü kişileri uygulama ve eklenti üretmeye teşvik ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: chip

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Microsoft'u takan kim ki? Onların devri kapandır artık.

ilkercelik1990

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Mozilla, Google'ın Chrome'undan memnun

Google'ın Chrome ile web tarayıcısı pazarına girecek olması Mozilla cephesinde büyük yankı buldu.

Google internetin her alanına el atmaya devam ediyor. Bunun son örneği de ilgili haberimizden okuduğunuz üzere Google'ın Chrome ile web tarayıcısı (browser) pazarına girecek olması.

Yazılım dünyasında büyük yankı uyandıran bu açıklamanın ardından kullanıcıların merakla beklediği Google Chrome, rakip web tarayıcılarında da heyecan yarattı. Google'ın Chrome açıklamasından hemen sonra Google'ın browser atağıyla ilgili açıklama yapma gereği hisseden Mozilla'nın patronu Tristan Nitot, bu konuda çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Google tüm servislerini web tarayıcısı üzerinden kullanıcılarına ulaştırıyor ve bilindiği üzere tarayıcı pazarının büyük bir kısmı Microsoft'un Internet Explorer'ının elinde bulunuyor. Google, Chrome web tarayıcısıyla aslında Microsoft'un IE'sini aradan çıkararak servislerini kendi eliyle kullanıcılarına ulaştırmak istiyor." diyen Mozilla'nın patronu Nitot, açıklamasına şu şekilde devam etti: "En dişli rakibi olan Microsoft'un elinden büyük bir kozu almak niyetinde olan Google, Chrome ile bunu başaracağına inanıyor. Firefox 3 şimdilik hızlı bir büyüme oranı yakaladıysa da henüz Internet Explorer'ın üzerinde çok da bir etkisi yok. Google'ın Chrome ile web tarayıcı pazarına girecek olması aslında açık kaynaklı yazılımların da daha ileri bir noktaya gitmesini sağlayacak."

Firefox, Chrome'dan etkilenir mi?
Google'ın Firefox'tan yana bir derdi olmadığını ifade eden Nitot, Internet Explorer'ın ise Google'ın servislerinden yararlanmak isteyen kullanıcıların performans ve kullanım konusunda bazı sıkıntıların olduğunu düşünüyor.

CHIP Online Yorumu:
Mozilla'dan yapılan açıklamaya bakıldığında Mozilla'nın Google'ın Chrome yazılımını bir rakip olarak görmekten öte desteklediğini görüyoruz. Bunun yanında Internet Explorer'a karşı açık kaynak kodlu bir yazılım olan Chrome'un çıkacak olması da yine Mozilla'nın keyfini yerine getiren bir diğer gelişme. Ancak Mozilla'nın bir noktayı atladığını sanıyoruz; zira Chrome'un web tarayıcı pazarına girecek olması sadece Microsoft'un değil, Chrom'un diğer rakipleri Mozilla ve Opera'nın da aleyhine olabilir.

Kaynak: chip

webmaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Bakalım tükürdüklerini ne zaman yalayacaklar ...

teknobaycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
google yaptı ya microsoft dururmu yani? şimdi başlamışlardır bile çalışmalara...

Lizard King

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gayet haklılar çünkü Chrome çok sıradan bir browser. Ayrıca IE8 beta 2 nin her aşamada piyasada bulunan tüm browserlardan çok daha hızlı rendering süreleri , kolay kullanımı piyasada bulunan en iyi browsera sahip olmalarını sağlıyor. Eğer klasik Microsoft önyargısından kurtularak bakarsanız bunu sizinde görmeniz çok zor değil.

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Biraz zor devrinin kapanması.

Niye zor olsun? MS'nin yaptığı her işin "daha iyi" alternatifi var. Office desen open office var, işletim sistemi desen pardus vb. var. Tarayıcı desen opera, firefox var. kısaca her alanda dandikliği ortaya çıkıyor. artık kimse MS'ye bağlı kalmak zorunda değil.

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Microsoft'u takan kim ki? Onların devri kapandır artık.

sana sadece gülüyorum kim kapatmış o devri sen mi ? :uvv:

işletim sistemi pazarına bak
tarayıcı pazarına bak
office kullanım pazarına bak

sonra yaz bunları bu pazarlarda %10 lara düşerse o zaman devri bitti de firefox harici dediğin hiç bir program işletim sistemi boy ölçecek kıvama gelmedi microsoft ürünleriyle.

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
sana sadece gülüyorum kim kapatmış o devri sen mi ? :uvv:

işletim sistemi pazarına bak
tarayıcı pazarına bak
office kullanım pazarına bak

sonra yaz bunları bu pazarlarda %10 lara düşerse o zaman devri bitti de firefox harici dediğin hiç bir program işletim sistemi boy ölçecek kıvama gelmedi microsoft ürünleriyle.

tek tek cevap vereyim;

1- işletmi sisteminde çok satıyor olabilir ama bu iyi olduğu anlamına gelmez, eğer öyle olsaydı vista yeni çıkmışken win7'yi hazırlamaya başlamazlardı. Ayrıca artık, dünyadaki büyük şirketler, devlet kurumları açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanmaya başlıyorlar. Kimse MS'ye muhtaç değil artık.

2- "Tarayıcı pazarına bak" demişin, tabii ki önde ama neden? Windows içinde hazırda yüklü İE çıkınca doğal olarak en çok kullanılan o gözüküyor. Firefox yüklü gelse o birinci olurdu ama artık herkes İE'nin ne kadar yavaş, hatalarla-açıklarla dolu olduğunu bildiği için Firefox, Opera, Safari, Chrome vb. kullanmaya başladı. Burada da devri kapanıyor artık, sen uyuyorsan orasını bilemem.

3- Office kullanımı da eskisi kadar yaygın değil, çünkü açık kaynak olan "Open Ofiice" dururken kimse bu hizmete "yüzlerce" dolar verecek değil, hemde aynı işi daha iyi yaptığı için.

Yani senin gibi "klasik" MS kullanıcısı dışında olanlar, yıllarca MS'nin kahrını ne kadar çektiklerini görüyor ve artık yeni arayışlar içine giriyor. Bence sen de bu yeniliklere açık olmalısın ;)

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tek tek cevap vereyim;

1- işletmi sisteminde çok satıyor olabilir ama bu iyi olduğu anlamına gelmez, eğer öyle olsaydı vista yeni çıkmışken win7'yi hazırlamaya başlamazlardı. Ayrıca artık, dünyadaki büyük şirketler, devlet kurumları açık kaynak kodlu işletim sistemleri kullanmaya başlıyorlar. Kimse MS'ye muhtaç değil artık.

2- "Tarayıcı pazarına bak" demişin, tabii ki önde ama neden? Windows içinde hazırda yüklü İE çıkınca doğal olarak en çok kullanılan o gözüküyor. Firefox yüklü gelse o birinci olurdu ama artık herkes İE'nin ne kadar yavaş, hatalarla-açıklarla dolu olduğunu bildiği için Firefox, Opera, Safari, Chrome vb. kullanmaya başladı. Burada da devri kapanıyor artık, sen uyuyorsan orasını bilemem.

3- Office kullanımı da eskisi kadar yaygın değil, çünkü açık kaynak olan "Open Ofiice" dururken kimse bu hizmete "yüzlerce" dolar verecek değil, hemde aynı işi daha iyi yaptığı için.

Yani senin gibi "klasik" MS kullanıcısı dışında olanlar, yıllarca MS'nin kahrını ne kadar çektiklerini görüyor ve artık yeni arayışlar içine giriyor. Bence sen de bu yeniliklere açık olmalısın ;)

Çok uzun yıllardır Microsoft windows ve Linux sunucular üzerinde çalıştım bir işletim sistemin çok satması onun kesinlikle iyi olduğunu gösterir linux işletim sistemlerin sunucu çözümleri gerçekten güzel şeyler çıkartabiliyor ki sunucularımızdan bir tanesini öyle kurmuştum. ev kullanıcıları için konuşuyorsak ubuntu haricindeki diğer tüm linux paketlerini atabilirsin kusura bakmayın pardus pekde güzel bir linux derlemesi değil bende isterim devlet daireleri işletim sistemine para vermesin fakat bun'a en son geçiş yapacak ülkeyiz.
windows'u güvenlik bakımından ele alacak olursan belki şuan'a kadar çıkmış virüslerin %90 windows'a yapıldı ama pazar payı ile oranlıdır bu linux yada diğer işletim sistemlerinin pazar payları aynı olsun inan hiçbir farkı olmaz güvenli sistem yoktur olamazda.

Tarayıcı konusunda uzun yıllar Netscape kullandım internet explorer'ı windows tarihi boyunca en az kulanan insanlarım şuan firefox kullanıyorum dediğin doğru windows içinde geldiğinden pazar payı yüksek ama bu ie devrinin bittiği anlamına gelmez ie8 testleri çok iyi görünüyor betasını indirip deneyebilirsin.
safariyi direkt salla apple damgası olan herşeyi salla hatta google da öyle bunlar açık kaynak olmadığı sürece gelişmezler oldukları yerde sayarlar daha ilk çıktıkları günlerde açıkları ortaya çıktı.

Open Office bildiğim kadarıyla eski parayla satılan office programının düzenlenmesiyle oluyor ve linux paketlerinde geliyor windows sürümünü biraz inceledim ama hiçbir şekilde MSOffice e yetişemez Excel diye bir gerçek varki programcılar bilir nasılbir nimet olduğunu ki apple mac kullanıcıları bile bile MSOffice kullanıyor.

yıllarca ms kahrı çektik belki doğru ama ms sayesendi bir çoğumuz bilgisayarlarla tanıştı.

yeniliklere açık olmayı şöyle diyeyim microsoft'un ve bir çok programların beta tester'ıyım.

AhmetArmA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Chrome'dan çıktık işletim sistemlerine girdik yahu. Bir sistem uzmanı olarak ben de birkaç laf etmek isterdim ama konu dışına taşılıyor. Bu arada microsoft ne derse desin, yüksek potansiyele sahip bir rakip daha kazandı browser pazarında. Bazı kullanıcılar çok çeşitliliği seviyor. Onun dışında sıkıntı yaşamayanın aklına alternatif bir browser kullanmak gelmez herhalde. Microsoft'un kullanıcılarına daha az sıkıntı yaşatacak bir ürün ortaya koyması gerekiyor. Rekabet sayesinde microsoft'un da güzel şeyler yapabileceğini gördük sanırım. IE6 zamanlarını hatırladım bir anda. Firefox'un pazara getirdiği rekabet olmasaydı IE7'nin hali ne olurdu şimdi? Sanırım IE6'nın yamalanmış bir halini kullanıyor olurduk.

haldunaksoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
zaten yavaş olan tarayıcısı live eklentileri ile iyice çileden çıkartacağını bildikleri için bence bu yoldan devam etmiyorlar pardon edemiyorlar :)

onursevim

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
62
Sırf alışkanlıktan microsoft işletim sistemini kullanıyorum . pardus un gelişmesini bekliyorum. tarayıcıda internet exploreri çoktan unuttum . bi kaç sene sonra microsoft ürünlerinden tamamen kurtulmuş olacağım Allah ın izniyle diğer makineme linux sistemlerini kuruyor deniyorum alışmaya çalışıyorum. Chrome kullanmaya başladım memnunum , sadece feysbukta çete savaşlarına görev yapamıyorum hiç kıpırdama yok :D

AhmetArmA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana sorarsanız Google yakında kendi işletim sistemini çıkartır. Yani demek istediğim, herkesin kullanımına açık olan ve ücretsiz dağıtılacak bir işletim sistemi. Çünkü kendi sunucularında zaten kendileri tarafından geliştirilen özel işletim sistemlerini kullandıkları duyumunu alıyoruz. Bir de son kullanıcıya yönelik birşey yaparsalar, işte asıl o zaman korksun Microsoft :nuke:

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bana sorarsanız Google yakında kendi işletim sistemini çıkartır. Yani demek istediğim, herkesin kullanımına açık olan ve ücretsiz dağıtılacak bir işletim sistemi. Çünkü kendi sunucularında zaten kendileri tarafından geliştirilen özel işletim sistemlerini kullandıkları duyumunu alıyoruz. Bir de son kullanıcıya yönelik birşey yaparsalar, işte asıl o zaman korksun Microsoft :nuke:

Google yada diğer firmaların yapacağı (Sun hariç) yapacakları en fazla linux paketi derlemek olur onuda en iyi ubuntu yapıyor hiç uğraşmasınlar.

linux galiba bundan da kaybediyor tek sürüme ağırlık verilse ortaya daha kaliteli şeyler çıkabilir.

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Google den işletim sistemi bekliyoruz :)

Tsunmys

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Microsoft'u kim takarki demiyorum. Takmak gerekir.

LaTurco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herşeye rağmen Microsoft bilişim sektöründe öncü bir şirkettir hakkı hiç bir şekilde ödenmez diyeceğim ancak lisanslanma strateji ve uygulamalari ile gerekli hakkı aldılar fazlasıyla.

yinede etik olarak microsoft ve Windows olmasaydı en az 7-9 yıl gerideydik. bir olasılık sadece.

Chorome olayına gelirsekte browser alternatifleri çoğalıyor herbirinin kendine özgü artıları var. Choromenin gelmesi bilgisayarımda artı bir yazılım anlamına geliyor test vb. işlemlerde veya artık özellikleri gerektiği durumlarda kullanacağım bir alternatif olacak.

zaten Windows'u kullandıktan sonra Internet Explorer ister istemez vazgeçilmezler arasına giriyor.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
Niye zor olsun? MS'nin yaptığı her işin "daha iyi" alternatifi var. Office desen open office var, işletim sistemi desen pardus vb. var. Tarayıcı desen opera, firefox var. kısaca her alanda dandikliği ortaya çıkıyor. artık kimse MS'ye bağlı kalmak zorunda değil.

bu dediklerin nerdeyse on senedir var
hala microsoftun devri kapanmadı. kolay kolay da kapanmaz.
bunu bir linux kullanıcısı olarak söylüyorum.

atacalipso

Doçent
Reaksiyon puanı
0
microsoft devri kapandı diyen bilişimden sınıfta kalır :D
%85 piyasa hakimiyeti...

AyazWeb

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Microsoft Takan Kim ki yaa Valla Google'dan Babam Çıksa Kullanırım Modundayım :D

atacalipso

Doçent
Reaksiyon puanı
0
senin gibi yenilikten anlamayan klasik düşünenlerden de bu beklenir zaten.

beni ne zaman tanıdın da yorum yaparsın.
sen bundan sonra 2 kere düşün sonra yaz.

yenilikler iyidir ama eskiyi bitirene yenilik denmez buluş denir.
microsoftun piyasa hakimiyetini bitirecek bir buluşu kimse yapamadı
bu şimdilik hakikat...