Chp nin ülkeyi iyi yönetebileceğini düşünüyor musunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
CHP sadece tek part dönemi var iken 1950 yılına kadar iktidarda kaldı ( Rakibi yok iktidardan devirecek). Sonra çok partli döneme geçildi bir dahada doğrı dürüst tek başına iktidar olamadı zaten.
O kadar iyi bir part madem kurucusu Mustafa Kemal Atatürk öldükten 12 yıl sonra iktidardan gitmişler ve 70 sene olmuş iktidar olamamışlar neden bu inat :) O kadar krizler olmuş darbeler olmuş millet aç kalmış kan kusmuş gene iktidar olamamış halk soğuk ve umutsuz CHP'ye karşı. Şuan yaptığı Muhalefetlik neyki iktidarlığı ne olsun ? Bana deki şu konuda çok dik durdu kararından dönmedi şu yasayı şu kanunı gerçirmeyecem dedi ve geçirmedi. Şu fabrikayı özelleştirmeyecem dedi ve özelleşmedi veya şu yanlışı düzeltecem dedi ve düzeltti. Düşünüyom ben hatırlamıyom bulamıyom. Benim gözümde yalancı coban hikayesindeki gibi. Hergün dosya sallıyor AKP'ye birşey söylüyor belgesice ve bilgisizce bu sefer AKP bitti yolsuzluk bulduk bu seçimde işleri bitti devirecem silkeledim düşecekler derken 18 sene olacak yüzüde kızarmıyor. Bu saatten sonra yalancı çoban doğruda söylese halk inanmıyor. Yeni Muhalefetler yeni seçenekler lazım.
Laf salatası yapma

Sana ezberletilenleri okuma

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Ooo turnusol konusu. Mis gibi.

Konu amaçlı konuşursam, why not (neden olmasın) derim. Partili değilim. Liberal bir insanım. İnsan odaklıyım. Ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Bugün Sayın CB'nımız "Ben yoruldum, bırakıyorum, torunlarımla ilgileneceğim" dese Ak Parti darmadağın olur.

2002'nin Ak Partisi ile şimdinin partisi arasında muazzam farklar var kimse kendini kandırmasın. Menfaatler partisi oldu iyice ne yazıkki.

Ancak ben bir parti lideri olsam ilk getireceğim şey "NEREDEN BULDUN" olur.

Bir de siyasetin finansmanı ile ilgili olarak ciddi bir kanun çıkarırım, Amerika'daki gibi IRS gibi ciddi bir kurum. Bakın bunlar olsun görün eğlenceyi.

Ha biz önce şu doğu ve g.doğu daki feodal düzeni yıkmamız lazım.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Laf salatası yapma

Diyor ki yeni Muhalefetler lazım, sadece kurucusu ve tek partili sayılabilecek dönemlerdeki siyasetçileri kaliteli olan bir partiden ibaret olmuş durumda CHP. TC tarihi açısından önemli bir parti olmuş olsa da artık isyankar ergenlerin ve kendini solcu olarak tanımlayan (bence çoğu solculuğa hakaret birçoğu) şahıslar destekliyor (genelleme yapmadan eleştirmem zor, eğer öyle değil isen üzerine alınma). Zaten bu başlık altında CHP'nin övülmesinden çok eleştirilmesi anormal değil ondan kaba bir şekilde değil daha çok kaynak ve örnek göstererek düşünceni savunman daha doğru olur (diye düşünüyorum)

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Laf salatası yapma

Bu nasıl bir cevap?
Konunun başındaki soru çok basit CHP iktidar olabilirmi ve ülkeyi yönetebilirmi ben kendime gerekçelerimi söylüyorum. Karşı taraf sürekli bir hakir görme küçük görme hakaret etme eğiliminde. En ufak bir yanlış sözcük varmı yazdıklarımda veya yalan dolan hakeret ?
Çok basit şurda yanlışın var şunu yaptı sen yanlış biliyorsun diyeceksin. Şu konuda çok dik durdu ve çözdü diyeceksin. Veya iktidar olduğu zamanda tek parti yoktu diyeceksin flan.
Ben EYT'yi çözerim ben emekliye zam yaparım ben çifçiye ucuz mazot veririm ben işçiyi memuru korurum kollarım demekle olmuyor bu işler.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Ooo turnusol konusu. Mis gibi.

Konu amaçlı konuşursam, why not (neden olmasın) derim. Partili değilim. Liberal bir insanım. İnsan odaklıyım. Ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Bugün Sayın CB'nımız "Ben yoruldum, bırakıyorum, torunlarımla ilgileneceğim" dese Ak Parti darmadağın olur.

2002'nin Ak Partisi ile şimdinin partisi arasında muazzam farklar var kimse kendini kandırmasın. Menfaatler partisi oldu iyice ne yazıkki.

Ancak ben bir parti lideri olsam ilk getireceğim şey "NEREDEN BULDUN" olur.

Bir de siyasetin finansmanı ile ilgili olarak ciddi bir kanun çıkarırım, Amerika'daki gibi IRS gibi ciddi bir kurum. Bakın bunlar olsun görün eğlenceyi.

Ha biz önce şu doğu ve g.doğu daki feodal düzeni yıkmamız lazım.
Başta birisi olduğu sürece kim olursa olsun kendi ve etrafındakilerin çıkarını gözetecek, eğer herkes ortak çıkar elde etsin diyorsak ya komünizm ya anarşizm'e yönelmek gerekir (ki bence Feoadlite'nin yıkılmasından önce kapitalist düzenin yıkılması daha mühim ama kişisel görüştür bu)

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Başta birisi olduğu sürece kim olursa olsun kendi ve etrafındakilerin çıkarını gözetecek, eğer herkes ortak çıkar elde etsin diyorsak ya komünizm ya anarşizm'e yönelmek gerekir (ki bence Feoadlite'nin yıkılmasından önce kapitalist düzenin yıkılması daha mühim ama kişisel görüştür bu)

Oha

Nasıl bir cümledir bu arkadaşım. Başta biri olduğu sürece kendi ve etrafının çıkarını gözetmesi ne demek?

O zaman kapitalist düzende birileri başta iken hep çevresi ile refah seviyesi artarken halk ezilecek mi?

Nasıl bir anlayış bu?

Edit: Anarşizm anlamını bilmiyorsunuz sanırım. Ne alaka?

Edit2: Feodalite öncesi kapitalizmin yıkılması nasıl mümkün olacak?

Edit3: Daron Acemoğlu'nun Ulusların Düşüşü isimli kitabı okuyun derim.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Oha

Nasıl bir cümledir bu arkadaşım. Başta biri olduğu sürece kendi ve etrafının çıkarını gözetmesi ne demek?

O zaman kapitalist düzende birileri başta iken hep çevresi ile refah seviyesi artarken halk ezilecek mi?

Nasıl bir anlayış bu?
Başta uzun süre aynı kişiler olursa ezilme demesek bile bir fark oluyor, güç sahibi olmak birçok kişiyi değiştirir ve değişimin bir parçası olarak bunlarin olmasını olası olduğunu düşünüyorum .
Örneğin

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
Diyor ki yeni Muhalefetler lazım, sadece kurucusu ve tek partili sayılabilecek dönemlerdeki siyasetçileri kaliteli olan bir partiden ibaret olmuş durumda CHP. TC tarihi açısından önemli bir parti olmuş olsa da artık isyankar ergenlerin ve kendini solcu olarak tanımlayan (bence çoğu solculuğa hakaret birçoğu) şahıslar destekliyor (genelleme yapmadan eleştirmem zor, eğer öyle değil isen üzerine alınma). Zaten bu başlık altında CHP'nin övülmesinden çok eleştirilmesi anormal değil ondan kaba bir şekilde değil daha çok kaynak ve örnek göstererek düşünceni savunman daha doğru olur (diye düşünüyorum)
Yeni muhalefet anca şu an ki hükümetin işine gelir mevcut muhalefette dönüşüm lazım eski isimlerin gidip yeni dinamik siyaset çiler le değişmeli
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu nasıl bir cevap?
Konunun başındaki soru çok basit CHP iktidar olabilirmi ve ülkeyi yönetebilirmi ben kendime gerekçelerimi söylüyorum. Karşı taraf sürekli bir hakir görme küçük görme hakaret etme eğiliminde. En ufak bir yanlış sözcük varmı yazdıklarımda veya yalan dolan hakeret ?
Çok basit şurda yanlışın var şunu yaptı sen yanlış biliyorsun diyeceksin. Şu konuda çok dik durdu ve çözdü diyeceksin. Veya iktidar olduğu zamanda tek parti yoktu diyeceksin flan.
Ben EYT'yi çözerim ben emekliye zam yaparım ben çifçiye ucuz mazot veririm ben işçiyi memuru korurum kollarım demekle olmuyor bu işler.
Yine ezber okuyorsun

Chp eyt sen tut bir çok problemin çözümü için hükümete önerge verdi komisyon teklif etti

Sonuç red

Ne yaptı diye soracağına, kim yaptırtmadı de

Şehit Gazi derneği kurulmuş 320 milyonu fondip lemiş CHP olmasa açığa çıkmayacak gelmişsiniz olmuyor o işler diyorsunuz

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Başta uzun süre aynı kişiler olursa ezilme demesek bile bir fark oluyor, güç sahibi olmak birçok kişiyi değiştirir ve değişimin bir parçası olarak bunlarin olmasını olası olduğunu düşünüyorum .

Örneğin
Eee ben ne demişim.

Nereden budun (Zekeriya Temizel'in büyük emek verdiği) yasası aktif olmalı. İnsanlar vergilendirilmemiş (piyango, miras-veraset, kazanç) gelirlerinden yüksek meblağda alım yaparsa devlet çökmeli.

Misal benim 10K gelirim var ama gidip 1.5 milyona e 600K'ya araç alıyorsam eğer devlet gelip bana "Hoop astegon ne iş?" demeli. İspatlarsam hayırlı işler sevgili vatandaşım, ispatlayamazsam "Devlet adına el koyuyorum" diyebilmeli.

Fazla güç iyi değildir. Ak Parti bu hali ile menfaatler yuvasına döndü.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Chp eyt sen tut bir çok problemin çözümü için hükümete önerge verdi komisyon teklif etti

Sonuç red

Ne yaptı diye soracağına, kim yaptırtmadı de

Şehit Gazi derneği kurulmuş 320 milyonu fondip lemiş CHP olmasa açığa çıkmayacak gelmişsiniz olmuyor o işler diyorsunuz
Eğer bir haksız kazanç veya haksız harcama varsa ve buldularsa helal olsun. Derneğin yöneticleri sorumlular yargılansın cezalandırılsın tebrik ederim böyle birşey varsa kesin ise takipçisi olsunlar. Ama 1 hafta sonra dernek çıkar paralar burda derse yalancı çoban hikayesi tekrarlar.
CHP'nin çözüm önerisi yok. Sadece AKP ne diyorsa tam tersini söylemeyi muhalefet yapmak sanıyorlar. Daha öncede yazdığım gibi popüler söylemlerde bulunuyor sadece gerçekliği olmayan cümleler çoğu.

Kim yaptırmadı sorunada sana şunu sormak isterim. Şuan bile benim hakkımı savunamıyorsa ilerde iktidar olursa nasıl savunacak. ABD-Rusya-Çin gibi ülkere karşı nasıl savunacak ? (Ordada savunamayana değil savundurmayana mı bak diyeceksin )

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
CHP ülkeyi zarar sokacak her şeyi destekler bir Parti durumuna gelmiş. Ve Ülke yararına olacak her şeye muhalif oluyorlar. Cahil insanların kafasını karıştırıyorlar. Tek siyasetleri bu. Bugünkü CHP iktidara gelse, 1999 Ecevit hükümetinden hiç bir farkı olmaz. Ülke yasaklar ülkesine döner. Her alacakları karar öncesi Parti içinde uzun süre sürtüşürler. Karar aldıklarında işler çoktan gecikmiş olur ve bir anlamı kalmaz. Özellikle de Amerika ve Avrupa'nın dayatmaları karşısında ezik kalırlar.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
oylar bana bana bana.
Napcanız A ka pesini, ce ha pesini, hadepini, me ha pesini, YRPsini....

Oylar utkuversus'a!!!
Vaatlerim:
-Beni eleştirdiğinizde gecenin bir yarısı DM kutunuza 20 yıllık ban bırakacağım.
-Her gün ban sistemini daha da çekilmez bir hale getireceğim.
-Forum ücretli olacak. Her ay 25 kuruş zam.
-Technopatlı teröristler(!) ortadan kalkıcak.

aaaaa... kazanmışım.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
İnce tek başına seçime katıldığında kendisinin en büyük destekçisiydim ancak şu durumda CHP nin başa gelipte büyük işler yapma ihtimali çok düşük.

Bi kere Bir kere şunu unutmamak gerek CHP tek başına başa gelemez. Gelse gelse İYİ Parti ve HDP desteği ile başa gelebilir.

Açıkcası Kılıçdaroğlu ve Kaftancıoğlu asla kafalarındaki soldan taviz vermeyecek iki kişi. İmamoğlu ve İnce ise biraz daha orta zihniyet ancak Akşener tamamen sağ zihniyete sahip. İçinde CHP ninde bulunduğu bu tarz koalisyonlar bu güne kadar hiç başarılı olamadı Türkiyede.

Ayrıca buna ek olarak İncenin partideki bir takım kimselerle olan sorunu Kaftancıoğlu ile İmamoğlu arasındaki sorun ve Kılıçdaroğluna olan güven eksikliğinde düşündüğümüzde çokda ciddi başarılar beklemenin anlamsız olduğu aşikar.

Bir insan kendi ile aynı siyasi görüşüne sahip insanlara %100 başaracak gözü ile bakmamalı. Desteklediğim bu insanlar neden başarısız olabilir sorusunuda kendine sormalı ve onları ciddi şekilde eleştirebilmelidir. Eğer bir insan bunu yapamıyorsa bilmeli ki beyni inandığı görüşün başındaki kişiye satılıktır. Onun dediği her şeye inanır ve onun dediği her şey kendi görüşüymüşcesine savunur. Bu tür insanların hiçbir zaman kendi görüşleri olmaz. Bence ile başlayan tüm siyasi cümleleri ile en fazla parti sözcülüğü yapabilir.

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Tam batana kadar devam :) niye değiştirelim ki!

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Ayrıca buna ek olarak İncenin partideki bir takım kimselerle olan sorunu Kaftancıoğlu ile İmamoğlu arasındaki sorun ve Kılıçdaroğluna olan güven eksikliğinde düşündüğümüzde çokda ciddi başarılar beklemenin anlamsız olduğu aşikar.

Şu bir gerçek. Chp içerisinde Aleviler ile Ulusalcılar ile kıyasıya bir koltuk mücadelesi var. Ulusalcılar zaman zaman sivrilse de (hatta bazen chp den ayrılıp yeni parti denemeleri yaptılar) şu anda yönetimin çoğunluluğu Tunceli alevilerinin elinde.

Bu yüzden Muharrem İnce vb. kanadın şansı şu anda yok.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Şu bir gerçek. Chp içerisinde Aleviler ile Ulusalcılar ile kıyasıya bir koltuk mücadelesi var. Ulusalcılar zaman zaman sivrilse de (hatta bazen chp den ayrılıp yeni parti denemeleri yaptılar) şu anda yönetimin çoğunluluğu Tunceli alevilerinin elinde.

Bu yüzden Muharrem İnce vb. kanadın şansı şu anda yok.

Cem Karaca'da alevi biridir. Hatta bu yüzden gerek sağcısı gereksede solcusu tarafından hep eleştirilmiştir ancak kimse de bu vatanı onun kadar çok sevmemiştir.

Vatan haini olmadığı müddetçe Hristiyan, Yahudi yada Alevi olmuş bir önemi var mı?

Son düzenleme:

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Vatan haini olmadığı müddetçe Hristiyan, Yahudi yada Alevi olmuş bir önemi var mı?

Yazdığım yazıdan alevileri hedef alan bir mana çıkarmış olmanız ilginç. Halbuki ben alevilere dair herhangi bir olumlu/olumsuz görüşte bulunmadım. Sadece parti içerisindeki gruplardan biri olduğunu söyledim. Kılıçdaroğlu da bunlardan biridir. Alevi grubu, ulusalcıları ötekileştirdi, pasifize etti.

Yoksa, Hz. Ali'yi de severiz, alevileri de severiz.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Yazdığım yazıdan alevileri hedef alan bir mana çıkarmış olmanız ilginç. Halbuki ben alevilere dair herhangi bir olumlu/olumsuz görüşte bulunmadım. Sadece parti içerisindeki gruplardan biri olduğunu söyledim. Kılıçdaroğlu da bunlardan biridir. Alevi grubu, ulusalcıları ötekileştirdi, pasifize etti.

Yoksa, Hz. Ali'yi de severiz, alevileri de severiz.

Biz burada siyasi bir konu konuşuyoruz siz araya din sıkıştırıyorsunuz. Bu ülkede Alevilerin benimsediği ayrı bir siyasi görüş yok. İnanışları gereği çoğu alevi sol da olsa milli görüş gibi vs dine dayalı ayrı görüşleri yok. Dolayısı ile çoğu, sol görüşe sahip insanlarla çelişmiyorlar.

Ulusalcı mevzusuna gelince tıpkı sizin gibi çok hakim olduğum bir konu değil ulusalcılık. Birden çok anlamı bulunuyor bu kelimenin. Ancak çoğu sol ulusalcı tabirini hakaret olarak algılarken heralde CHP de ulusalcıların az olduğundan bahsetmek saçma olur değil mi?

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
oylar bana bana bana.
Napcanız A ka pesini, ce ha pesini, hadepini, me ha pesini, YRPsini....

Oylar utkuversus'a!!!
Vaatlerim:
-Beni eleştirdiğinizde gecenin bir yarısı DM kutunuza 20 yıllık ban bırakacağım.
-Her gün ban sistemini daha da çekilmez bir hale getireceğim.
-Forum ücretli olacak. Her ay 25 kuruş zam.
-Technopatlı teröristler(!) ortadan kalkıcak.

aaaaa... kazanmışım.
Poşete 25 kuruş veririm foruma vermem ülen :p