Chp nin ülkeyi iyi yönetebileceğini düşünüyor musunuz?

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Chp sizce ülkeyi iyi yönetebilir mi? Veya yönetebilir mi? Ne dersiniz?

Şahsi görüşüm:

Kendi partisini dahi yönetemeyen bir parti yönetiminin, ülkeyi yönetmeye namzet olması sadece ironidir.

Senelerdir her kurultaya rakipleri sindirerek ezen, her kurultayda kavga dövüş ile yönetimini belirleyen bir partinin, mevcut iktidara diktatör demesi de ironidir.

Yani kısacası, Akp gitse bile, Chp onun yerine gelmemelidir. Çünkü aynı malzemenin farklı rengidir.

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
evet yönetir chp içinde en basitinden millete bağırmayan kibirlenmeyen, bilgili kültürlü çok kişi var

örnek imamoğlu, adamın londra ziyaretinde konuştuğu akıcı ingilizceye bakın, tahrik olmayıp nezaketini korumasına, hakkını korumasına bakın

ama akp de tam tersi bırakın bağırmamayı, adam akıllı düşüncesini ifade edemeyen tek birisi ne derse tekrar eden zümrelerle dolu

en son eleştiren mustafa yeneroğlu vardı onuda istifa ettirdiler

ülkemiz soğuk savaş zihniyetiyle, paranoyayla,bir cümle kurup ertesi gün o cümlenin tersini söylemekle idare ettirilmeye çalışıyor

artık sağcı muhafazakar değil, genç dinamik solcu akıllı diplomatik bir ideolojinin yönetmesi şarttır

Mucahitt

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Tüm siyaset yalan için yaratılmıştır. Amaçları, güçlü bir devlet değil. güçsüz bir halk inşa etmek.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Bir kere şunu unutmamak gerek CHP tek başına başa gelemez. Gelse gelse İYİ Parti ve HDP desteği ile başa gelebilir.

Açıkcası Kılıçdaroğlu ve Kaftancıoğlu asla kafalarındaki soldan taviz vermeyecek iki kişi. İmamoğlu ve İnce ise biraz daha orta zihniyet ancak Akşener tamamen sağ zihniyete sahip. İçinde CHP ninde bulunduğu bu tarz koalisyonlar bu güne kadar hiç başarılı olamadı Türkiyede.

Ayrıca buna ek olarak İncenin partideki bir takım kimselerle olan sorunu Kaftancıoğlu ile İmamoğlu arasındaki sorun ve Kılıçdaroğluna olan güven eksikliğinde düşündüğümüzde çokda ciddi başarılar beklemenin anlamsız olduğu aşikar.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
Oylarınız bana lütfen, ben daha iyi yönetirim.

Reaksiyon puanı
16,118
Cumhuriyet Halk Partisi çok daha iyi yönetir yolsuzluk olmaz ormanlarin talani da engel olur Türkiye daha temiz ve çevreci olur.

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
yolsuzluk olmaz ormanlarin talani da engel olur Türkiye daha temiz ve çevreci olur.

Şaka ise komik değil, şaka değil ise çok komik.

Bak bu chpli Çukurova Belediyesinin eseri,

1574093057472.png

Bu chp li sarıyer belediye başkanının ulusalcı kodamanlara tahsis ettiği ve ağaç katliamının zirve yaptığı proje.

1574093112830.png

Sana bunlardan yüzlerce bulurum. Maltepe'de hala chpli belediye başkanı var ve çöp yığınları ile ekolojik mücadele (!) veriyor. Bu atıkları toplatmayarak da çevreci olduğunu bir kez daha gösterdi.

Bugün chp nin kalesi olan İzmir'de, belediyenin faaliyetlerinden memnun insan bulmak hayli zor. Sırf chpli diye oy veriyorlar, ama gelgelelim belediyecilik sıfır.

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Şöyle ki şu dönemde parti tutmak yapabilecek olduğumuz en cahil faaliyettir bence. Neredeyse 18 yıldır iktidarda olduğu için İktidarın değişmesini muhalefet de bir o kadar "muhalefet parti" konumunda. Bazı şeylerin değişmesi gerek, sadece iktidar değil, Tüm "Koltuk severlerin" yer değiştirmesi gerekiyor artık. CHP ülkeyi iyi yönetir mi bilmem, Ancak Mansur Yavaş Ankara'yı iyi yönetir, Ekrem İmamoğlu İstanbulu iyi yönetir, Tunç Sovyer İzmir'i iyi yönetir, Muhittin Böcek Antalya'yı iyi yönetir. Kısacası bu ülkenin tüm vatan evlatları ülkesini ve milletini iyi yönetir.

Bir söz vardır, "Biz AKP'siz dinimize, CHP'siz Cumhuriyetimize, MHP'siz Milliyetçiliğimiz ve Türkçü yapımıza, HPD'siz Kürt Kardeşlerimize sahip çıkarız. Biz halkız, farklı yollardan aynı denize dökülen nehirleriz."

Bence bu ülkenin en büyük sıkıntısı dış güçler değil, bu ülkenin en büyük sıkıntısı Cahilliktir, bu ülkenin en büyük sıkıntısı koltuk sevdasıdır. Bu ülkenin en büyük sıkıntısı insanların iyi niyetlerini sömürge olarak kullananlardır, bu ülkenin en büyük sıkıntısı; Benim vatanıma ve milletime yapılan kötülüğü, yapan kişi tarafından başkası yapmış gibi gösterilmesidir.

Kararsız23

Profesör
Reaksiyon puanı
2,124
Şöyle ki şu dönemde parti tutmak yapabilecek olduğumuz en cahil faaliyettir bence. Neredeyse 18 yıldır iktidarda olduğu için İktidarın değişmesini muhalefet de bir o kadar "muhalefet parti" konumunda. Bazı şeylerin değişmesi gerek, sadece iktidar değil, Tüm "Koltuk severlerin" yer değiştirmesi gerekiyor artık. CHP ülkeyi iyi yönetir mi bilmem, Ancak Mansur Yavaş Ankara'yı iyi yönetir, Ekrem İmamoğlu İstanbulu iyi yönetir, Tunç Sovyer İzmir'i iyi yönetir, Muhittin Böcek Antalya'yı iyi yönetir. Kısacası bu ülkenin tüm vatan evlatları ülkesini ve milletini iyi yönetir.

Bir söz vardır, "Biz AKP'siz dinimize, CHP'siz Cumhuriyetimize, MHP'siz Milliyetçiliğimiz ve Türkçü yapımıza, HPD'siz Kürt Kardeşlerimize sahip çıkarız. Biz halkız, farklı yollardan aynı denize dökülen nehirleriz."

Bence bu ülkenin en büyük sıkıntısı dış güçler değil, bu ülkenin en büyük sıkıntısı Cahilliktir, bu ülkenin en büyük sıkıntısı koltuk sevdasıdır. Bu ülkenin en büyük sıkıntısı insanların iyi niyetlerini sömürge olarak kullananlardır, bu ülkenin en büyük sıkıntısı; Benim vatanıma ve milletime yapılan kötülüğü, yapan kişi tarafından başkası yapmış gibi gösterilmesidir.
Siyaset bölümünde okuduğum en haklı yorum. Körü körüne parti tutma konusunda 1 numarayız.

Emir Aydın

Dekan
Reaksiyon puanı
3,635

Katılıyorum.

alcasar

Asistan
Reaksiyon puanı
51
AKP iktidara gelirken ne olduğunu hatırlayalım. Kimse bu kadar kötü yönetemez dendi ve bu yönetime bir şans verildi. Yıllardır bazı uygulamalarla sürekli iktidarda kaldılar. Uygulamalar diyorum çünkü bunlar halkın belli bir kesimini memnun eden ama diğerlerine faydası olmayan hatta zararı olan uygulamalar. Yani O zaman şimdi soruyorum : Sizce bu şansı çok mu doğru değerlendirdiler de başkası gelirse nasıl yönetir? gibi sorular soruyoruz. Eskiler tüm halkı memnun etmeye çalıştıkları için çökmüş olmasınlar sakın ? Yani sadece kendinden olanları memnun etmek koskoca 80 milyonu memnun etmekten daha kolaydır. Ama 80 milyonu memnun etmeye çalışan yönetime başarısız densede onların gözünde tüm halk aynıdır. Yani benim partimden olmayanı kaderine terk etmeliyim anlayışı yoktur. Bence olması gereken de budur.

Oriolus Belası

Asistan
Reaksiyon puanı
117
AKP iktidara gelirken ne olduğunu hatırlayalım. Kimse bu kadar kötü yönetemez dendi ve bu yönetime bir şans verildi. Yıllardır bazı uygulamalarla sürekli iktidarda kaldılar. Uygulamalar diyorum çünkü bunlar halkın belli bir kesimini memnun eden ama diğerlerine faydası olmayan hatta zararı olan uygulamalar. Yani O zaman şimdi soruyorum : Sizce bu şansı çok mu doğru değerlendirdiler de başkası gelirse nasıl yönetir? gibi sorular soruyoruz. Eskiler tüm halkı memnun etmeye çalıştıkları için çökmüş olmasınlar sakın ? Yani sadece kendinden olanları memnun etmek koskoca 80 milyonu memnun etmekten daha kolaydır. Ama 80 milyonu memnun etmeye çalışan yönetime başarısız densede onların gözünde tüm halk aynıdır. Yani benim partimden olmayanı kaderine terk etmeliyim anlayışı yoktur. Bence olması gereken de budur.
CHP İnce ile birlikte tek başına seçime girdiğinde bizzat destekledim ancak şuanki tabloda hiçbir şekilde desteklemem CHP yi.

Bir yandan İnce ile delegeler arasındaki sıkıntı diğer yandan İmamoğlunun Kaftancıoğlu ile olan sıkıntıları ve başka bir yandan Akşener ile Kılıçdaroğlu arasındaki çelişen açıklamalar.

Buna ek meclisin yapacağı en ufak bir şeyde İYİ Parti ile CHP anlasa bile HDP ve Ak Partinin oyuna ihtiyaç duyacakları gerçeği.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bence yönetemez. Daha Muhalefet iken bile herkese mavi boncuk dahıtmaya çalışıyor. Bu kadar para kaynak nereden gelecek.
EYT sorununu biz çözeriz diyor. EYT yasası geçse direk emekli olacak kişi sayısı 1.5 milyona yakın olduğu söyleniyor ve sonrasında gelenler ile dolaylı yoldan 5.5 milyon emekli olacakmış şuan zaten 12.5 milyon emekli var. 2-3 sene içinde emekli sayısı 20 milyonu bulur öyle olursa. Bu kadar insana 80-100 bin TL emekli ikramiyesi öde her ay 2-3 bin TL maaş ver üstüne bayramlarda 2 maaş ikramiye ver yok veremez devlet CHP nasıl olupta çözecekmiş ?
Öbür tarafta HDP'ye mavi boncuk dağıtıyor tutuklu olanları serbest bırakacaz kayyum atanan beledileri ziyaretler geri verecezler flan. Dİğer tarafta 4 milyon Suriye'liyi ülkesine gönderecez diyor oraya mavi boncuk dağıtıyor. Öğrencilere burs verecez Kredi borçlarını silecez diyor oraya mavi boncuk dağıtıyor. Kaç bin öğrencinin kredi borcu var en az 10-15 bin TL bu paralar nasıl silecen direk. Üstüne 300-500 TL öğrencilere nerden bulup neyle dağıtacan.
Daha sonra elektirik Doğalgaz Benzin zamlarını eleştiriyor biz daha ucuza verecez diyorlar ordan bir mavi boncuk dağıtıyorlar. Bunların vergilerinin düşürülmesi hem tüketimi arttırır dışa bağımlısın hemde devletin kasasına giren payı aradaki farkı nerden bulacak?
Sonra çifçiye mavi boncuk dahıtıyor Mazot yarı fiyatına olacan çifçiye ekstra destekleme verecez deniyor nerden bulacak neyi verecek.
Alkol sigara sıfır araba telefon gibi konularda ÖTV zamlarını eleştiriyorlar. Bunlar kaldırılır veya düşürülürse ne olacak ? Direk tüketim artar direk dış borca gider. Sen 180 bin TL olan sıfır arabayı 120 bin TL ye düşür herkez sıfır araba almak isterse Iphone'u 4-5 bin TL ye düşür asgari ücretle çalışan bile tekrar Iphone alır.
Asgari ücrete memura emekliye fazla zam yapacaz diye mavi boncuk dağıtıyor. Kaç milyon insan var hangi birine nerden bulacan neyi dağıtacan.

Daha sonra CHP'nin şu mantığı bana yanlış geliyor iktidar olursak bütün iktidar yanlısı kanalları kapatacaz diyor. Eee ne farkın kaldı iktidardan onlar kapanınca körlemesine senin kanalların gelecek. İktidar yanlısı bütün hakim ve savcıları görevden alacaz diyor eee ne farkın kaldı bu sefer CHP yanlısı hakim savcı dolacak. Askeriyenin içindeki yandaş bütün komutanları görevden alacaz diyor ee gene aynı hesap bu sefer CHP yanlısı komutanlar dolacak. Belediyelerde devlet kurumlarında çalışan iktidar yanlılarını görevden alacaz ee kendi yandaşını sokacan herşey aynı hesap olacak. Bizde tek adamcılık yok diyorlar CHP içinde en ufak bir eleştiri yapabilen kendi içinde eleştiri yapabilen var mı? Tek adamcılık ordada var ne yazık ki. CHP için başkanlığa aday ol 2-3 ay sonra partiden ihraç veya adın çizik yiyor siyasi hayatın bitiyor.

Lütfen az mantıklı düşünün ve bir konuda İktidarı eleştirirken birde devlet açısından bakın. Daha bu konular uzar gider. Yalan atmak para ile değil atar durursun ama sonucu önemli. Daha sonra iktidar oldumu bu attıklarını ya yapamaz yada yapsa bile sonra geri alır.

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Bu ülkede ne siyaset ne siyaset anlayışı nede parti vardır.

Sadece kendilerine bir sıfat veya lakap takmış insanlar, siyasetçiler, partiler var.

Bu ülkede güvenilebilecek hiç bir parti kalmamıştır. CHP dediğiniz parti Atatürk'ün kurduğu parti fakat gelin görün ki Atatürk'ün kurduğu parti ile alakaları bile kalmadı.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
Siyaset adı altında herkesi ayrıştırmaktan bıkmadınız gitti, A'sı B'si C'si hepiniz aynısınız.. Onun için şu siyaset olayına girmek istemiyorum, ancak kendimi yine tutamıyorum. Çünkü görevim gereği tüm kategorileri gezmem gerekiyor.

alcasar

Asistan
Reaksiyon puanı
51
CHP İnce ile birlikte tek başına seçime girdiğinde bizzat destekledim ancak şuanki tabloda hiçbir şekilde desteklemem CHP yi.

Bir yandan İnce ile delegeler arasındaki sıkıntı diğer yandan İmamoğlunun Kaftancıoğlu ile olan sıkıntıları ve başka bir yandan Akşener ile Kılıçdaroğlu arasındaki çelişen açıklamalar.

Buna ek meclisin yapacağı en ufak bir şeyde İYİ Parti ile CHP anlasa bile HDP ve Ak Partinin oyuna ihtiyaç duyacakları gerçeği.
Evet bende CHP nin başarılı olacağı konusunda şüpheliyim. Ama ilk cümlemde de bahsettiğim gibi ya birde bunu deneyelim diye gelen kişiler kendi kitlesi hariç başarılı olarak nitelendirilmiyorsa bu işte sorun vardır. İşin ilginç tarafı aynı kesimden de ekonomik sıkıntıları olanları duyuyorum çevremde. Ama bu insanlar eleştiremiyo çünkü zaten o yolla işe girmişler ve onlar olmazsa ellerindekini de kaybedeceklerini düşünüyorlar.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
AKP'den ne kadar memnun olmasam da şuanki CHP ishal olmuşçasına S*çar ama neden ?
Çünkü bunlar ötv kdv vs azaltacağız/kaldıracağız diyorlar ama kaldırırlarsa ne olur ben söyleyeyim; halk zaten hiçbir şey üretemiyor ve harcıyor, daha da harcar ve ülke vergi almadan yurt dışına döviz dağıtır ise ekonomi çöker (devletin döviz rezervi kalmasın, bir göreyim kişi başına düşen geliri)
Bütün AKP yandaşı (A haber vs) kanalları yayından men edeceklerini söylüyorlar ve bunlar ana muhallefet (bu demektir ki bir tek benim kanalım olacak, kimse benim kötü yanımı göremeyecek, pembe gözlükler ile yaşatacağız milleti diyorlar ki bu şu ankinden yüz kat daha rezil)
Farkında mısınız bilmiyorum ama daha Türk milliyetçileri (adı Türkiye olan ki iye sahiplik anlamına gelir) bile adam akıllı Türkçülüğü savunamazken bunlar Kürt milliyetçiliğine yeşil ışık yakıyorlar ve bu dolaylı olarak doğuda bir Kürdistan'a yeşil ışık olmasa bile sarı ışık yakmaktır (bence milliyetçilik duyguları hayalden öte değildir, tarihi göçler, savaşlar gibi olayların etkisi ile en azından bu topraklarda (Kasdettiğim yerler Anadolu ve Mezopotamya) bir milletin değil milletlerin ORTAK kültürü hakim olmakta ve bir milletin kendi kültürünü yaşayabilmesi en azından bulunduğumuz yüzyıl ve ileriki yüzyılda çok zor bir ihtimal, Türkün ne kadar Türklüğü kalmış, Kürtün ne kadar Kürtlüğü kalmış, Rumun ne kadar Rumluğu kalmış, dost geçinmeyi bilmediğiniz sürece yok olmaya mahkumuz)
Bunlar Suriyelileri göndereceğiz diyorlar ama bir defa onları kabul ettik ve biz onları öyle salarsak ne olur bir düşünün (iç savaş bitmeden) yada ben söyleyeyim, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler vs Türkiye'deki mülteciler için yapılan yardımların geri ödenmesini talep eder (ki ödemek zorunda Türkiye çünkü o paralar savaş bitene kadar onlara bakmaları karşılığında veriliyor yada başka bir değişle bize onları tampon bölgesi olmamız için para veriyorlar) ve Türkiye'nin şuanki Ekonomi ile ödemesi bile en az 20 yılını alır (ki diğer ödenmesi gereken borçları saymıyorum) ve bu adamlar ekonominin içine edeceğiz diyorlar üstü kapalı bir şekilde). Suriyelilerin gitmesi için en az buradaki rahatı onlara sunmamız veya iç savaşın bitmesi şart.
Bunların hepsi benim fikrim olmakla birlikte siyasi görüşlerim çerçevesinde şekillendiklerinden dolayı sizlerinki ile uyuşması da uyuşmaması da çok normaldir, farklı fikirlere açıksanız ve işine gelmeyince hakaret etmeyecekseniz büyük bir zevkle beni eleştirmekten uzak durmayın, eleştirin

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
CHP sadece işkembe-i kübradan konuşur

İcraate gelince koskocaman bir sıfır

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
CHP sadece işkembe-i kübradan konuşur

İcraate gelince koskocaman bir sıfır
haksız eleştiriyorsun
chp bu ulkeye cok ıyı hızmetler yaptı

en basıtınden bu ulkeyı 2 dunya savasına sokmadı yara almasını engelledı

ulkenın kurucu partısı

satılan bır cok fabrıka chp dönemınde yapıldı

su an kımsenın elestıremedıgı seylerı chp soyluyor

koy enstıtulerı

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
haksız eleştiriyorsun
chp bu ulkeye cok ıyı hızmetler yaptı

en basıtınden bu ulkeyı 2 dunya savasına sokmadı yara almasını engelledı

ulkenın kurucu partısı

satılan bır cok fabrıka chp dönemınde yapıldı

su an kımsenın elestıremedıgı seylerı chp soyluyor

koy enstıtulerı

Sene 1940 ?

Şu an başka bir CHP var

İsim benzerliğinden başka ortak yönleri yok

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
1940 tan sonra ıktıdar oldumu chp ?

koalısyonla bır kac ay anca kaldı
CHP sadece tek part dönemi var iken 1950 yılına kadar iktidarda kaldı ( Rakibi yok iktidardan devirecek). Sonra çok partli döneme geçildi bir dahada doğrı dürüst tek başına iktidar olamadı zaten.
O kadar iyi bir part madem kurucusu Mustafa Kemal Atatürk öldükten 12 yıl sonra iktidardan gitmişler ve 70 sene olmuş iktidar olamamışlar neden bu inat :) O kadar krizler olmuş darbeler olmuş millet aç kalmış kan kusmuş gene iktidar olamamış halk soğuk ve umutsuz CHP'ye karşı. Şuan yaptığı Muhalefetlik neyki iktidarlığı ne olsun ? Bana deki şu konuda çok dik durdu kararından dönmedi şu yasayı şu kanunı gerçirmeyecem dedi ve geçirmedi. Şu fabrikayı özelleştirmeyecem dedi ve özelleşmedi veya şu yanlışı düzeltecem dedi ve düzeltti. Düşünüyom ben hatırlamıyom bulamıyom. Benim gözümde yalancı coban hikayesindeki gibi. Hergün dosya sallıyor AKP'ye birşey söylüyor belgesice ve bilgisizce bu sefer AKP bitti yolsuzluk bulduk bu seçimde işleri bitti devirecem silkeledim düşecekler derken 18 sene olacak yüzüde kızarmıyor. Bu saatten sonra yalancı çoban doğruda söylese halk inanmıyor. Yeni Muhalefetler yeni seçenekler lazım.