Cepten İnternet Kılavuzu (Fiyatlar ve Kullanım İpuçları)

Cepten internete giriyor musunuz ?

• Kullanılan toplam oy
    59

Bu konuyu okuyanlar

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Teknolojinin hızla gelişmesiyle hayatımızın bir parçası olan mobil cihazların en cazip tarafı istediğimiz zaman ve yerde internet erişimini sağlaması olsa gerek. Birçok cihaz Wi-Fi gibi özellikleri barındırsa da hem bu özelliğe sahip olmayan cihazlar için hem de kablosuz internet alanı bulunmayan yerde imdadımıza GSM operatörlerinin internet servisleri yetişiyor.
İnternete bağlanan cihazların artması ve ülkemizde ki mobil internet kullanımın artmasıyla beraber GSM operatörleri arasında artan rekabet son kullanıcıya yine indirimi getirdi.
İşte fiyatlar ve mobil internet kullanımının ipuçları ;

clipboard01vn9.jpg

Vodafone Mobil İnternet Paketi
Ücretlendirme kullanıma göre değişiyor

5MB’a kadar KB başına 0,15 YKR
100 MB-1GB arasında bu rakam 0,04 YKR
10 GB üstü kullanımlarınız için ise KB başına sadece 0,03 YKR ödeniyor.

Hem cepten hem bilgisayardan internet

1GB kotalı paket 300 kontör 42,42YTL (Tüm vergiler dahil)
3GB kotalı paket 450 kontör 62,62 YTL (Tüm vergiler dahil)

Vodafone’da GPRS kullanım ücreti paket dışı 100 KB veri için 1 kontör olarak ücretlendiriliyor.
Fiyatlar bu şekilde sırada mobil interneti en verimli şekilde kullanma kılavuzu var.
1)Tarayıcınızın sayfaları görüntüleme modunu ‘Kalite’ seçeneğinden ‘Hız’ seçeneğine alın.

2)Eğer gittiğiniz sayfadaki her resmi görmek sizin için önemli değilse tarayıcınızdan resim gösterimini kapatın. Bu şekilde sadece bakmak istediğiniz resmin üstüne tıklayarak önemli ölçüde veri transferi azalır.

3)İnternet tarayıcınızın önbelleğini cihazın depolama durumu müsaitse en yüksekte tutun. Bu şekilde daha çok veri önbelleğe alınarak bir daha ki girişte tekrardan indirilmez.

4)Video ve müzik indirmekten kaçının. Bu şekilde size verilen kotayı anında bitirmeniz içten değil.

5)Girmek istediğiniz sitelerin RSS servisi mevcutsa siteleri mobil olarak o adresten de sayfa özetleri olarak takip edebilirsiz. Bu şekilde normal bir siteye girmeye oranla 100 ‘lerce KB indirmekten kurtulursunuz. (Örneğin SDN’nin besleme servisi gibi…)

6)Sitelerin mobil sürümleri mevcutsa oradan takip edin. Optimize edilmiş bu sitelerle hem daha hızlı ve kolay sörf yaparsınız. (Örneğin m.facebook.com gibi…)

7)Tarayıcınızı iyi seçin. Eğer cihazınızla beraber gelen tarayıcıdan memnun değilseniz, Opera gibi tarayıcıları kullanarak internet deneyimi yaşayabilirsiniz.
Kendisinin her tür cihaz için sürümü mevcut. Bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazan :Serkan Seçkin

Operatörlerin İnternet Tarifeleriyle İlgili Daha Ayrıntılı Bilgi İçin;
Turkcell
Avea
Vodafone

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Eskiden 2 MB için aylık 25 Kontör verdiğim zamanları düşünürsek fiyatlar gayet normal olsa gerek.

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
cepten int. mi ? evet her zaman ! :icon_:

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Kablosuz bir şekilde MSN'e girp,mailere bakıp,SDN'yi gezmenin tadı da ayrı oluyor :)

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar örneğin herkes bildiği mobil siteleri paylaşırsa çok yararlı bir başlık olacaktır.Biraz katılım lütfen...

Örneğin;
m.gamespot.com üzerinden oyunlarla ilgili bilgilere ulaşabilir ,puanları görebilirsiniz.

RKYuckeN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben giriyorum güzel ama tabiki bilgisayardan laptoptan internete girmeye benzemez tabii :D :D :D :)...

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
avea'nın yeni bir kampanyası var. Eğer avea'ya geçerseniz. Faturasız hatta 500Dk her yöne +1000Sms + 1gb internet veriyor.

ama emin değilim geçsem mi?.daha önce dilim yandı avea'dan..

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Ben hep mobildeyim :) ögrencilik işte ne yaparsın :-D

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
4 yıllık konuyu da hortlattınız ya helal olsun :D

RKYuckeN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hortlatıcaksın yani başka ne yapacaksinki süs gibi dursun mu birazcık işe yarasın :D :D :D :)...

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
avea'nın yeni bir kampanyası var. Eğer avea'ya geçerseniz. Faturasız hatta 500Dk her yöne +1000Sms + 1gb internet veriyor.

ama emin değilim geçsem mi?.daha önce dilim yandı avea'dan..

Geç beğenmezsen çık ne kaybedersin?

RKYuckeN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet millet hortlatılacak konu varsa söyleyin yani ben hep buradayım sizin için hortlatabilirim sorun yok!!! :D :D :D :)...

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
sırf sınırsız internet veriyor diye avea ya geçtim mis gibi faturalı vodafone u bırakıp :)

RKYuckeN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
gerçekten yazık olmuş sana android3 ne yapalım hayat bu yanlış yapmamaya dikkat edip ilk düşünüceksin

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
31-08-2008 18:10

RKYuckeN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ence cepten internet gibisi yok vallahi yanında resmen interneti götürüyorsun

BeyaZayeB

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Turkcell in aylık 250 mb 7tl olan paketini kullanıyordum . 3 ay kullandım ay sonunda mesaj geldi paketiniz 14 tl karşılığında yenilenecektir. iptal etmek istiyorsanız vs vs.. Tabi hemen iptal ettim. Ve hemen mesaj geldi eminmisiniz:) Tabiki eminim. Neyse iptal ettim aradan 15 dakika geçti mesaj geldi aylık 9 tl ye 1 gb internet size özel istermisiniz .. Tabiki isterim:)
Yani o 14 tl yi kabul etsem 250 mb interneti 14 tl ye bana kitleyecek Turkcell:)

Rockco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
şuan vodafonda 100 mb kullanıyorum ilk 3 ay 4.5 lira 100 mb geçince hızı düşücekmiş ama henüz düşen eden yok :D

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Faturasız hat olarak 9TL ye 500 MB veya 14.5 TL ye 1gb oldukça cazip kampanyalar.

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Avea nın faturalı 30 tl,
2 gb kadr 3g internet sonrası 128 kb sınırsız internet
500 dakika her yöne
2000 mesaj her yöne
6 ay sonra fatura 35 tl olacak.
Vodafone kullanıyodum, 45 tl geliyodu internet yoktu, mesajlaşma yoktu, bir ay olacak, telefonumda televizyon bile izleyebiliyorum internet sayesinde :D 6 aya kim öle kim kala değilmi arkadaşlar :D