Cep Telefonunda Kullandığımız Sosyal Medya Uygulamalarının Zararları

Bu konuyu okuyanlar

Arcath

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Hemen hemen hepimiz cep telefonlarımızdan gün içerisinde sosyal medyaya çokça girip çıkıyoruz.

Gelişen, güncellenen uygulamalar beraberinde hangi zararları getirdi? Biz bunların ne kadarının farkındayız? Önlem almak mümkün müdür?
Bunlar üzerine konuşalım, karşılaştığımız problemleri paylaşalım. Çözüm yollarını değerlendirelim.

Birkaç tespit ile başlamak istiyorum:
-Cep telefonumuzda kayıtlı kişilerin yeni üye olduğu uygulama hakkında hiç ilgilenmesek bile telefonumuza anında bildirim düşebiliyor.
-Çarşıda gezerken kapısından girdiğimiz mağaza, iznimiz dışında "hoşgeldiniz" adı altında kampanyalarına dair mesaj gönderebiliyor.
-Askıya aldığımız sosyal medya hesabı bizi mail yağmuruna tutabiliyor veya kontrolümüz dışında hesabımızı tekrar aktif edebiliyor.
-Silmek istediğimiz ileti veya medyaları sunucularında bizden habersiz olarak saklamaya devam edebiliyor. Hesap silmemizi engelleyebiliyor.
-Kişisel bilgilerimize ve telefonumuzda kayıtlı mesaj, resim, not gibi ögelere erişim sağlayabiliyor. Bu bilgileri (en basitinden isim ve telefon bilgilerini) 3. şahıslara satabiliyorlar.

Yeni çıkan her güncellemede talep ettikleri izin havuzunu genişletmeye devam ediyorlar.

Akıllı telefonlar hakkında gözünüze çarpan olumsuzlukları ve bunları nasıl aşabileceğimiz hakkında fikir paylaşabilirsiniz.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Sadece sosyal ortam olarak değerlendirmeyelim örneğin akıllı telefonlar akşam kaçta yattık, sabah kaçta kalktık, kaçta yürümeye başladık kimlerle görüşüyoruz mesajlaşıp mail atıyoruz nerelere takılıyoruz yediğimiz yemeğe kadar ortalama bir profil çıkartabiliyor bizim hakkımızda sosyal ortam birlikteliği ile kimlerle akrabayız kimlerle nerelerde daha sık bulunuyoruz hepsinin kaydı tutuluyor ilerisi için

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,352
Bana forumlar hariç hiçbir sosyal medya platformu bildirime boğmadı. Uygulamaların boş boş güncellemeleri telefonumda gereksizce yer kaplaması dışında sorunum yok.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,933
Her şeyin fazlasının zarar olduğunu düşünüyorum ancak dediğiniz kadar bunaltacak kadar bildirim gelmiyor zaten engellenebilir. Ben insanların bir olay karşısında birleşmesi olaylara hızlı bir şekilde yanıt vermesi gibi durumlar için de sosyal medyayı çok yararlı buluyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
yok yer yok zaten whatsapp,spotify yeterince yer kaplıyorlar...

Arcath

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Her şeyin fazlasının zarar olduğunu düşünüyorum ancak dediğiniz kadar bunaltacak kadar bildirim gelmiyor zaten engellenebilir. Ben insanların bir olay karşısında birleşmesi olaylara hızlı bir şekilde yanıt vermesi gibi durumlar için de sosyal medyayı çok yararlı buluyorum.
Bir takım yararları, kolaylıklar olduğu konusunda hemfikiriz. Bundan dolayı birçok platformda hesabımız var.
Ancak diğer taraftan sessizce ve sinsice bir takip söz konusu.
Şahsen bundan rahatsızım. Üyelik açabildiğimiz gibi kapatabilmeliyiz. Resim, ileti yükleyebildiğimiz gibi silebilmeliyiz.
Şu anda hesap ayarlarına hakim olmadan sosyal medyada gezip tozan insanların sabah akşam ne yaptıklarını görmek gayet kolay.
Belki bunları kullanarak hırsızlık bile yapılmıştır bugüne dek. Tatile çıkarken resim paylaş, yolda konum paylaş. Adam sizin nerede olduğunuzu adım adım takip edebiliyor zaten, hırsız için ev sahibinden yana hiçbir risk yok. (en basit örneklerden biri olduğu için bunu verdim)
Biraz gizlilik seçeneklerini yapılandırıyorsunuz, bilgiler göz önünde olmaktan kurtuluyor. Ancak hala ulaşılmaz değil. Ne aradığını bilen biri sizin yalnızca 1-2 arkadaşa gönderdiğiniz paylaşımlara bile ulaşabiliyor. Bu konuda yazılımları gayet kötü niyetli buluyorum. Yanlışlıkla yapılacak bir hataya benzemiyor.

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
yandaş medya sansür için palavra haber yazdırmış... yine ne saklamaya çalışıyorlarsa...

Arcath

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Geçtiğimiz günlerde açıklanan facebook ile ilgili haberleri incelediğimizde yapılanların tahminimin de üzerinde olduğunu gördüm.
Cep telefonu uygulaması üzerinden telefon görüşmeleri bile kaydedilmiş. Mesajlar kaydedilmiş. Şirket açıklama olarak "uygulama yüklenirken biz bu izinleri alıyoruz" diye yazıyor haber sitelerinde.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
En önemlisi insanlığı unutuyoruz... Karşılıklı muhabbet bile sadece elektrikler kesildiğinde gerçekleşiyor, Telefon elde sokakta yürünüyor türlü kazalara davetiye çıkıyor. Kısacası akıllı telefonların kendi aklımızı ele geçirmesine izin veriyoruz.