Çene Ameliyatı?

Bu konuyu okuyanlar

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Herkese selamlar.Şimdi benim çenem doğuştan ileri, yani alt çenem ileride.Kötü gözüküyor yani.Ameliyat olmayı düşünüyordum.Günah tarafını araştırdım böyle bir çirkinliği gidermek için ve ya bir yere girdiğimde bana psikolojik olarak etkisi olacaksa diye falan ameliyat olursam günah değilmiş ki malesef oluyor.Benim öğrenmek istediğimde bunun detayları.Ben şimdi lise 2. sınıfa gidiyorum.Bilişim Teknolojileri bölümüne.Yazın staj yapacağım 13 gün ama staj temmuzda başlayacak.Bu çene ameliyatının süreci de uzun diye öğrendim.Şimdi bu stajı bir dahaki seneye ekleyip seneye olacak stajla beraber mi yapayım 1 sene sonra( hani ameliyat olunca şişkinlikler, konuşamama, doğru düzgün yemek yiyememe olur diye) yoksa 13 günlük staj bittiğinde mi olayım ameliyatı. ?

Okullar açıldığında normal bir görünüm olması lazım hiç yoktan pek iz kalmaması gerekiyor yani daha iyi olur böyle olursa.Fiyatları ne kadardır ? Riskleri nelerdir ? Süreç nasıldır ? Yaşayanlar, yaşamak isteyenler, tecrübelerinizi, bilgilerinizi paylaşırsanız mutlu olurum :) Çünkü görünüşe baya bir etki ediyor hani tanıyanlar bilir dermişim.Karşıdan bakarsanız bana Brad Pitt yanımda hiç bir şey :D (abartmayalım ) ama böyle çapraza kaydım mı ya da yandan falan görüntü baya bozuluyor :D

Nasıl teselli ederseniz edin bu ameliyatın din bakımından bir sorun olmayacağını öğrendiğim için o bakımdan içim rahat.Olacağım ama ne zaman, nasıl, nerede vb. bunları merak ediyorum sorularıma cevap verirseniz ne mutlu bana, ne mutlu size :)

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
epey konu dışı bir konu olmuş gerçekten de. başlığın hakkını vermişsin.

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
dinen uygunsa ol kardeşim.

ne zaman? bunu biz değil seninle doktor arasında.

nerede?Hastanede :D

nasıl?ne nasıl

Böyle cevap verdim çünkü bütün herşey sana bağlı.

Bunu belki forumda sorman bile hata.

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Yerinde olsam ilk önce stajı yaparım, sadece bu soruna cevap vermek istiyorum.Çünkü diğer sorularında açıklanacak pek fazla bir şey yok.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Ya biraz araştırdım da yani nerede derken tavsiye ettiğiniz bir doktor falan var mı ? Bir de hani Kocaeli'deyim. Hangi bölüm bakıyor buna üniversite hastaneleri diyor ama şimdi ortodenti falan diyorlar diş hekimliğine mi gideceğim, estetiğe mi gideceğim anlamadım gitti ?Doktora gitmeden yeteri kadar bilgi almak istiyorum o sebeple sordum hani.

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Doktora git orda en iyi bilgiyi alırsın ne desek yanlış olur bu tür ameliyata giren çok sayıda insan olduğunu sanmıyorum.
Geçmiş olsun şimdiden , ama sana tavsiyem stajını yap , hatta işini bul daha sonra raporlu olarak yaparsın bunları tabi çok acili veya sağlık açısından zararı yok ise.

kömür

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Çene ameliyatlarını üniversite hastanesinde diş hekimliği cerrahisi bölümünde uzman doktorlar yapıyor..(En azından bizim fakültemizde böyle) Aslında ameliyatı cerrahi bölümü yapmasına karşın sizde mevcut olan bu anomalinin düzeltilmesi ortodonti bölümünün kapsamında.. Zaten muhtemelen ameliyat sonrasında ortodontik tedaviye başlanır.. Ameliyat sürecinden ziyade ortodontik tedavi süreci uzundur.. Sizdeki anomalinin derecesine bağlı olarak yıllarca sürebilir.. Ameliyat sonrasında şişlikler, morluklar, ağrı, konuşmada yemede güçlük olabilir.. Estetik olarak kulağınızın ön kısmında yanaklarınızı çok fazla alakadar etmeyen zamanla düzelen izler olur.. Benim bi arkadaşıma böyle bir operasyon yapılmıştı.. Ameliyattan bir hafta sonra gördüğümde izleri farkedememiştim.. Tabi bu sizde de döyle olacağı anlamına gelmez..Yapılacak olan operasyonu bilemediğim için sadece olasılık dahilinde olan şeyleri söyleyebiliyorum.. Staj konusu sizin bileceğiniz bişey.. Önem derecesine ve ertelenebilir olup olmamasına göre siz karar vermelisiniz..

Bu arada dinen böyle bişeyin uygun olduğundan bahsetmişsiniz.. Bunu sadece estetik olarak düşündüğünüz için sanırım içinizi rahatlatmak istemişsiniz.. Ama bu sadece estetik değil..Sizin sağlığınız söz konusu..Siz her ne kadar bu durumdan şikayetçi olmasanız da bu durum sizin normal çiğneme, konuşma gibi fonksiyonlarınıza engel teşkil ediyor.. Altta yatan sebebi bilmediğimden bişey diyemiyorum ama sizdeki anomali üst çene darlığına bağlı bir alt çene ileriliği ise sizin sağlıklı bi şekilde nefes alıp verememeniz de söz konusu olabilir..Yani kısacası sağlığınızı bozan bir durumu tedavi ettirmeniz dinen bir yanlışlık teşkil etmiyordur diye düşünüyorum...

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Bilgi için teşekkürler [MENTION=162184]kömür[/MENTION] . Estetik görünüm dışında evet r harfini söyleyemiyorum, yemek yerken köşelerle çiğniyorum ortadaki dişlerim birleşmiyor. Dişlerimi tam kapattığımda işaret parmağımı orta dişlerimin arasından rahatlıkla içeri sokabiliyorum :D

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Stajları dert ettiğine göre anlaşılan sen lise bitince yeni yüzünle yeni bir hayata başlamak istiyorsun. Eğer stajları erteleme imkanın var ise okulunda kaldıramayacağın sıkıntı çekmeyeceksen bence stajı ertele ameliyatı ol. Böylece lise bittikten sonra daha iyi bir görünümle kendini daha mutlu hissederek hayata atılırsın. İş güç sahibi ol ondan sonra diyen arkadaşlar kendi düşünceleri ile haklı olabilirler ama bence bu ertelenecek bir şey değil. Hayatını etkiliyor. İş güç sahibi olduğunda bugün gibi imkanın olup olmayacağı belli değil. Bence mümkün olduğunca genç yaşta bu işi düzeltmen gelecek hayatın için daha iyi olur.

kömür

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bilgi için teşekkürler @kömür . Estetik görünüm dışında evet r harfini söyleyemiyorum, yemek yerken köşelerle çiğniyorum ortadaki dişlerim birleşmiyor. Dişlerimi tam kapattığımda işaret parmağımı orta dişlerimin arasından rahatlıkla içeri sokabiliyorum :D

Rica ederim..Anterior open bite dediğimiz durum var sende anladığım kadarıyla... Dişlerinin bu pozisyonunu farketmen ve açıklayabilmen beni şaşırttı..Çünkü birçok insan bu durumu farketse bile bu şekilde anlatamaz.. Umarım hem stajını halledersin hem de tedaviye vakit ayırırsın.. Şimdiden geçmiş olsun...

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Şimdi ben 5 hazirana randevu aldım.5 haziranda diş ve çene sağlığı merkezine gideceğim.Şimdi merak ettiğim şu.Ameliyatı ne zaman olurum ? Hemen bir kaç güne olur muyum yoksa bekleyecen falan filan işi var mı ?Ona göre staj kağıdını 1 hazirana kadar vermem lazımda staja denk gelmesin diye diyorum stajı da ağustosun sonunu yapacağım çünkü eğer hemen olursa ameliyat.

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Şimdi ben 5 hazirana randevu aldım.5 haziranda diş ve çene sağlığı merkezine gideceğim.Şimdi merak ettiğim şu.Ameliyatı ne zaman olurum ? Hemen bir kaç güne olur muyum yoksa bekleyecen falan filan işi var mı ?Ona göre staj kağıdını 1 hazirana kadar vermem lazımda staja denk gelmesin diye diyorum stajı da ağustosun sonunu yapacağım çünkü eğer hemen olursa ameliyat.

sizin durumunuz bir sağlık problemi oluşturmadığı için doktor size hemen ameliyat olun önerisinde bulunmaz, tarihi sizin belirlemenizi ister. geçmiş olsun, umarım sorunsuz bir şekilde atlatırsınız :)

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Ama benim hemen ameliyat olmam lazım.Yani karneyi aldıktan hemen sonra.Çünkü hani süreci uzunmuş ya staj başlayana kadar (ağustosun ortaları diye hatırlıyorum) 1.5 2 ay kadar oluyor işte düzelir izleri falan geçer diye düşündüm.İnşaallah olurumda kurtulurum.Elvis Presley gibi adamım şu çene işi bozuyo yav :D

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
doktora durumunuzu anlatıp hemen ameliyat olmak istediğinizi belirtirseniz yapar tabi ki, ama aceleye getirip tek doktora danışmayın bence. farklı farklı doktorlara danışın, gerekirse aynı ameliyatı olmuş eski hastalarıyla görüşmek istediğinizi belirtin. aynı hatayı yıllar önce yaptım, ilk gittiğim doktorun tavsiyesi ile ameliyat oldum, o günden sonra aynı ameliyatı 2 defa daha oldum :)

Amanda

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Ortodonti'ye git . Ben de çeneden şikayetçiyim ya bu eklemlerim beni öldürcek ... Hemen ameliyatta gerekmiyebilir belki ağız ölçünü alıp gece plağı ya da kalıp verebilir...

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Allah nasıl yarattıysa öyle kalsın bence.Benimde kulaklar anten gibi ama Allaha çok şükür mutluyum huzurluyum :)Tabii aşk eksi onuda ilerde :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
mrb aynı sorun bendede var doktora gittiğimde doktor irsi olabilir dedi. parası fln 1.000 tl'yi geçebiliyor. bende seneye staj görüceğim su an para yanımda olsun ne okul ne staj durdurabilir ...senin dediğin gibi önden bakıcanmı sorunsuz gözüküyorsun ama yandan bakınca çirkin gözüküo tolum içinde psikolojin bozuluyor..daha birçok neden bnde bitane kağıt vardı doktor adı fln yazıododa şimdi bulamdım k.b ama bulunca aci yazıcam ALLAHA EMANET..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benimde çenem yerinden oynuyo nagapmam gerekiyo bilen varmı varsa lütfen yazsın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bnde kocaelinde oturuyorum ve şu anda ortodonti dönemindeyim tel tedavisi görüyorum özelde daha sonra ameliyat olacağım zor bir dönem tel tedavisi on, on bir veya bir senden fazla sürüyor. sonra ameliyat

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhabalar ben de ortodontik tedavi görüyorum alt çenem önde 5 aydır tel kullanıyorum ve haziranda amelyta hazır olucam çapada plastik rekonstrif cerrahide ameliytımı olucam inşllhh size facebookta ortognatik cerrahi diye bir grubumuz var size onu tavsiye ederim orada amelyt olmuş ve olacak olan arkadaşlar yaşadıklarını paylaşıyor çok faydalı tavsiye ederim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bende 15 yaşındayım bu konu en hassas noktam bu ameliyat hangi yaşlarda yapılıyo biliyomusunuz ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
merhaba arkadaşlar 20 yaşındayım bende 1 ağustos da alt çeneden ameliyat oldum diş kaynaklı tümör vardı. Çenemin bir kısımını kesip yanı çıkardıktan sonra kalçamdan kemik eklediler tam 40 gün ağzımda demirler vardı birbirine kilitlediler sürekli sıvı besleniyordum pipetle çekiyordum sağ alt çenemde köpek dişinden sonrası dişlerimi çektiler şuan oradaki dişlerim yok ameliyatın normal süresi 20 saat imiş fakat başarılı bir ameliyat geçirdiğimden ve bünyem kaldırdığından dolayı ben 6 saat sonra gözlerimi açtım yalnız en zor kısmı sizi korkutmak gibi olmasın ama ağzımdaki intermaxsillerfiksasyonu(demirleri yani)çıkartırken oldu normalde ameliyatla alınıyormuş ama benim kisini uyuşturmadan ellerimi,ayaklarımı tutup çektiler hayatımda öyle bir acı çekmemiştim ağlata ağlata yaptılar ama 1 saatlik bir ağrı oldu geçici bir ağrı yani ama şuan konuşmada biraz güçlük çekiyorum doktorların söylediğine göre 1 yıla kadar ancak toparlanırsın dediler bu arada ege üniversitesinde kbb & plastik cehrah eşiliğinde ameliyat oldum arkadaşlar çene ameliyatının tek avantajı genç olmaktır daha çabuk toparlanırsınız ege üni. tavsiye ederim

GEÇMİŞ OLSUN...

Leeyumma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üç buçuk yıl olmuş sanırım ameliyat olmuşsun. Sorularının cevapları senin tarafından ne? Ben şu an 11. sınıfım. Tel takılmadan önce sınavlardan sonra ameliyat planlıyorlardı fakat çok hızlı ilerleme gösteriyormuş dişlerim bu yüzden bu yılın sonunda yapma olasılıklarının yüksek olduğunu söylediler. Ben de günah boyutunu merak ediyordum. Günah olmadığını söyleseler de açıkçası biraz korkuyorum. Tel takılmadan önce ben de işaret parmağımı dişlerimin arasına sokabiliyordum :D Zamanla serçe parmağıma kadar kapandı şimdi tamamen kapandı ama bu sefer de çenem ileri gittiği için altla üst arasındaki boşluk arttı :D Onu ameliyatla geriye alacaklarmış. Aksi bir durum olmazsa bir hafta gibi bi süre sıvı beslenmem yeterli oluyormuş ameliyat sonrasında. Sen neler yaşadın ben bunu merak ediyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
güzelleşme amaçlı değilki yani çok büyük bir değişim olmuyor hatta değişim yok sağlık amaçlı günah olmaz.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Ortognatik Cerrahi (Çene Ameliyetı)

Ekli dosyayı görüntüle 13402

Öncelikle bu bilgilere ulaşmaya çalışıyorsanız ve çocuğunuz yada bir kardeşiniz varsa onu derhal herhangi bir doktor yerine iyi bir birden fazla doktora götürerek problem olup olmadığını araştırın. Bu tür büyük, zahmetli ve pahalı ameliyatlara gerek kalmaması ve şahsın mutsuz olmaması için, 14 yaş veya altı kişilerde ameliyat gerekmeden tedavi edildiği bilgisini size sunarım.

Ortognatik cerrahi halk dilinde çene ameliyatı yada çene estetiği olarak bilinir. Ortognatik cerrahi operasyonu herhangi bir doktor yapamaz bu operasyon ciddi riskler içeren ciddi bir operasyondur.

Ortognatik cerrahi operasyonu bildiğim kadarıyla Türkiye'de 20 iyi doktor gerçekleştirebiliyor. Bu ameliyatı operatör doktor veya uzman ortodontist olup yapabilen az sayıda doktor vardır. Size tavsiyem en az doçent ünvanına sahip doktorlara kendinizi teslim etmeniz.

Bu ameliyat üniversitelerde yapılabiliyor veya üniversitedeki bu ameliyatı yapabilen bilgi, beceri, tecrübe ve yetkiye sahip doktorun kendisine ait özel kliniği ve ekibi varsa orada da yapılabilir.

Ortognatik cerrahi müdahale yapılmadan önce 1 ila 2 yıl civarı herhangi biri olmayan gerçekten iyi bir ortodontist doktora gidip bu ameliyatı olacağınızı söyledikten sonra ortodontik tedavi sürecine başlanır. Ortodontik tedavi halk dilinde diş teli taktırmak olarak bilinir, bu tedaviyi yapabilen doktora ise ortodontist denir.

Ortodontik tedaviye başlamadan önce diş taşlarının temizlenmiş olması, gerekli ise kanal tedavilerinin yapılması ve gerekli ise diş kaplamalarının yapılması şarttır. Ayrıca ortognatik cerrahi müdahaleden en az 6 ay önce 20 yaş dişlerinin alınmış olması şarttır. Örneğin; doktorunuz 16 ay ortodontik tedavi süresi verir ve 13. ayda ortognatik cerrahi müdahalenin olacağını söyler, sizde ameliyata 3 ay kala 20 yaş dişlerinizi aldırdıktan sonra otomatikman ameliyat bir 3 ay daha yani 6 ay sonrasına ertelenir bunu dikkate alın.

Ortodoktik tedavi yerine göre 4.000 TL ila 9.000 TL arasında değişiklik gösterir. Ortognatik cerrahi ise yerine göre 16.000 TL ila 30.000 TL atasında değişiklik gösterir. Bu tedavileri sigorta karşılamaz boşuna araştırmayın.

Ortognatik cerrahi operasyondan sonra ortalama 2 gün hastanede yatılır. Ortalama ilk 3 hafta pipet ile ağız hiç açılmadan sıvı ile beslenilir. Ameliyattan sonraki ilk 1 ay ile 3 ay arasında çok yumuşak gıdalar tüketilebilir. Ameliyattan sonraki ilk 3 ay ile 6 ay arasında yavaş yavaş iyileşme süreci hızlanır 6. ayın bitiminde hemen hemen iyileşmiş olunur, 12. aya gelindiğinde ise tamamen iyileşmiş olunur.

Ortognatik ameliyattan sonraki 90 gün boyunca ara ara doktor müdahalesi ile ince ayar çekilir burasını pek bilmiyorum.

Ortognatik ameliyattan sonra ilk 3 hafta dişlerdeki tellere lastik bağlanılarak kasların duruma alışması ve eski haline geri dönmemesi için ağız kapalı tutulur, bu süre zarfında konuşmak bile yasaktır.

Ortognatik ameliyat 3 saat ila 15 saat arası sürebilir. Bu ameliyat sonucunda doktorlar size görünümün ve işlevin mükemmel olacağını garanti etse bile sinir zedelenmesi gibi sinirsel hasarların olmayacağını garanti etmez. Bu risk bu ameliyatta az değildir, bu hasar meydana gelirse atıyorum üst dudağın sol tarafında uyuşukluk hissedersiniz, peki bu hayat boyunca mı derseniz orasını bilmiyorum.

Ortognatik ameliyattan sonra ortalama ilk 10 gün yüzün alt ve orta bölgesi şişik olur, yüze sağdan ve soldan büyük buzlar konur bu durum kesinlikle normaldir panik yapmayın.

Bende alt ve üst çenede bozukluk olması, tabiri caizse tipin bozuk olması ama çokta bozuk olmaması, en kötüsü mutsuz hissettirmesi, insan içinde yemek yemekten utanmak gibi sorunlar neticesinde bu ameliyatı olmak istedim. Bu konu hakkında uzun uzun araştırmalar yaptım çok fazla bilgiye ulaştım, makalede olmayan bilgi varsa sorabilirsiniz. Bu uzun araştırmalar sonucu edindiğim bilgilerin %90 kadarını Türkiye dışı kaynaklardan ve bizzat Doçent doktorlar ile görüşerek edindim. Bu konu hakkındaki bilgi azlığı ve benim için önemli ise başkaları içinde önemli olabileceğini düşünerek yukarıdaki makaleyi yada makale gibi şeyi yazma gereği hissettim.

Eğer bu ameliyatı tecrübe eden veya tecrübe eden yakını olan birileri varsa konuya mesaj yazmasını rica ediyorum.

Ben tedavi sürecine henüz başlamadım, tedavi sürecine başlamak üzereyim. Bu tedaviyi İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çalışan Doç. Dr. Dt. Sabri Cemil İşler'e ait özel klinikte kendi ekibi tarafından göreceğim. Bahsettiğim Üniversitede bu doktordan başka bu ameliyatı yapabilen doktor yokmuş, varsa daha iyi bir doktor klinik falan tavsiyelere açığım.