CCTV Ip / Ahd kurulum tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

fatihak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar,

Halihazırda 16 kameralık Dahua analog (10 yıllık) bir kamera sistemim var. Var olan sistemi güncellemek ve aynı zamanda kamera sayısını arttırmak istiyorum. Bu noktada karşımda iki seçenek görünüyor;

1) Var olan analog sistemin alt yapısını ahd kameralar ve dvr ile güncelleyerek kullanmaya devam etmek. İkinci bir 16 kameralık ahd sistem daha kurmak.

Bu çalışmada soru işaretleri;

a) Var olan sistemdeki kameraların yerlerinde değişiklik gerekli görülürse kablolalama gerekecek, ayrıca yeni sistem için de kablolama gerekecek. Eski bir teknolojiye (AHD yeni görünse de analog bir yapı) kablolama yatırımı yapmış olacağım. Bu kadar kablolama yapıyorken IP'ye yapmak daha mı mantıklı olur. Aralarında kablolama maliyet farkları nedir şuan için tam bilemiyorum.

b) Ahd ve ip sistemler arasında fiyat farkıelbette var. Ancak iyi bir Ahd sistem yerine orta segment bir ip sistem kurmak mı, yoksa iyi bir ahd sistem kurup kullanmak mı daha mı mantıklı olur ?

2) Var olan sistemin ömrünü tamamladığını düşünerek, IP sisteme geçmek.

Bu noktada da yukarıda bahsettiğim kablolama vb maliyetler.

Bu arada bazı teklifler topladım ancak yüksek geldi. Bilgisayar programcısı olduğum için konuya çok yabancı değilim (teknik anlamda), sistemi kendim kurmayı düşünüyorum. Malzeme temininde de kablo, kamera, dvr/dvr marka ve model tavsiyeleriniz ile, kurulum firması tavsiyelerinizden de istifade etmek isterim.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
10 yıllık bir sistem ölü sayılmaz. Ama yeni bir sistem çok daha iyi olacaktır. İp sistem çok daha mantıklı