CCleaner saldırısında esas hedef devler çıktı!

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
CCleaner saldırısında esas hedef devler çıktı!

CCleaner saldırısından en az 2.27 milyon kullanıcının etkilendiği söylenirken, esas hedefin dev teknoloji ve şirketleri olduğu ortaya çıktı. Listeyi görünce şaşıracaksınız!

CCleaner saldırısının teknoloji şirketlerini hedef alması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Ya bu CCleaner bende de kurulu... Son on günden beri sürekli güncelleme bildirimi gönderiyor. Lakin ben bu bildirimleri silip atıverdim. Bişey bildiğimden değil de vaktim olmadığı için şimdi seninle uğraşamam mantığıyla... İyi de peki bu nasıl bulaşıp zarar veriyor acaba?

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Bulaşması güncelleme veya kurulum ile oluyor. Zararlı tespit edildiğine göre son güncelleme zararsız bir sürüm, ancak zararlı olan Ccleaner kendisi değil, kurulum dosyası ile birlikte sızan yazılım olduğundan bilgisayarını, Antivirüs yazılımını güncelledikten sonran tam taramadan geçir.

Vereceği zarar ise bu durumda şu olur, virüs senelerce bilgisayarında kurulu kalabilir ve sürekli hedef seçilen bilgisayarlara (Şirket sunucularına) sızmaya çalışır.

Bu şekilde bir sızma olasılığı milyonda bir de olsa, virüs milyonlarca cihaza sızdığına göre, defalarca da başarılı olmuştur. Yazıdan anlaşılan doğruysa, kişisel bilgisayarlara veya kullanıcılara doğrudan bir zararı yok. Onları sıçrama tahtası olarak kullanıyor.