"Çatı çökerken çocuklar odanın ortasında toplanıp el ele beklemiş"

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Adana’nın Aladağ ilçesinde kız öğrenci yurdunda çıkan yangını söndürmekle görevli ekibin başındaki itfaiye müdürü Fahri Durukan, mahsur kalan çocukların odaların ortasında toplanıp el ele tutuşarak beklediğini söyledi.

adana-yurt-yangin20-1.jpg

‘Çatı çökünce odanın ortasında toplanmışlar’

Habertürk’te yer alan habere göre, Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Fahri Durukan, çocukların bulunduğu andaki durumların ilişkin bilgi verdi.

Durukan, “Binanın en üst katında iki oda bulunuyor. Cesetlerden dördü bir odada, sekizi bir odada bulundu. Ekiplerimiz odaya girdiklerinde her iki odadaki çocukların cesetleri de el ele idi. Zaten bulundukları oda yatak odaları. Çatı çökmeye başlayıp alevler etrafı sarınca odanın ortasında toplanıp el ele tutuşmuşlar” dedi.

‘Bulaşık yıkarken eli elektriklendi’

adana-yurt-yangin18.jpg

Yangından sağ kurtulan çocukların verdiği bilgiler de bilirkişi raporunda altı çizilen ihmallerle örtüşür nitelikte.

Yurtta kalan 6’ncı sınıf öğrencisi Neslihan Aydoğdu, bulaşık yıkayan bir öğrenciyi elektrik çarptığını anlatarak, “Bulaşıkları makineye doldurduk, kazanları yıkadık. Ablanın biri suyu açtı, ‘Elim elektriklendi’ dedi. Cız etti… Şalterin olduğu yerde yangın çıkmış. Karşısındaki yerde de duman vardı. Kapılar kilitliydi. Balyozla kapıyı açmaya çalıştılar. Sonra yukarıya çıktım, camları kırdılar. Herkes üst katlardaydı. İkinci kattaki pencereye itfaiyeci amcalar merdiven uzatıp bizi indirdiler. Yangın merdiveninin önünde üç kişiyi kucak kucağa ölü bulmuşlar” diye konuştu.

‘Orasının kilitli olduğunu biliyorduk’

adana-yurt-yangin14.jpg

Yangında Gülcan adlı kızı kurtulan ancak diğer kızı Gamze’yi kaybeden baba İsmail Bağır da, kızı Gülcan’ın olanları şöyle anlattığını kaydetti: “Bir koku geldi, patlama sesi duydum. Kapılar kilitliydi. Zaten aşağıdan dışarıya çıkacağımıza gözümüz kesmedi. Yukarıdan yangın merdivenine hiç gidemedik karanlıktan. Orasının kilitli olduğunu biliyorduk. Kendimi üçüncü katın camından aşağıya sarkıttım. Arkadaşlarım tutmaya çalıştı ama yine de attım kendimi aşağıya. Geride kalanlar öldü.”

En büyüğü 8’inci sınıf öğrencisi

adana-yurt-yangin-cocuklar.jpg

2014 yılına ait bu fotoğraftaki dört kız öğrenci hayatını kaybetti. Fotoğraf: Habertürk

Yangında ölen çocukların kimlikleri dün belli olmuştu. Çocukların hepsi ilköğretim öğrencisi, en büyükleri 8’inci sınıftaydı.

Alevler arasından çıkamayan görevli Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç’in dört yaşındaki kızı Sare Betül Genç, öğrenciler Sema Nur Aydoğdu, Gamze Bagir, Bahtınur Baş, Nurgül Pertlek, Tuğba Aydoğdu, Sümeyye Yetim, Cennet Karataş, Sevim Köylü, İlknur Maden ve Zeliha Avcı hayatını kaybetti.

Yangında yaşamını yitiren 10 öğrenci de Aladağ Sinanpaşa İlköğretim Okulunda okuyordu. Öğrencilerden üçü 5’inci sınıf, biri 6’ncı sınıf, üçü 7’nci sınıf, üçü de 8’inci sınıfta eğitim görüyordu.

Hayatını kaybeden dört öğrenciden geriye Köprücük Köyü İlkokulu önünde arkadaşlarıyla 2014’te çektirdikleri fotoğraf kaldı.

ABLAM KATTAYDI'

Yangında 7. sınıfta okuyan kızı Sümeyye’yi kaybeden Ahmet Yetim’in 5. sınıf öğrencisi kızı Fadime’nin ise tedavisi Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sürüyor. Büyük üzüntü yaşadığı için konuşmakta zorlanan baba Yetim, gözyaşlarını tutamadı.

Fadime Yetim ise yangın sırasında birinci kattaki odasında olduğunu, bir anda bağrışmaların duyulduğunu, bunun üzerine ikinci kata kaçtıklarını ifade etti.

7. sınıfta olan ablası Sümeyye’nin yangın sırasında üçüncü katta bulunduğunu anlatan Fadime Yetim, “Bizim kaçtığımız ikinci kata merdiven dayadılar ve biz oradan indik. Ablam üçüncü kattaydı. Çok korktuk” dedi.

BİLİRKİŞİ ÖN RAPORU: YANGIN MERDİVENİNİN KAPI KOLU KOLU YOK

İş güvenliği uzmanı bilirkişisi, binanın 1’inci katındaki yangın merdiveninin kapısının plastik yapıya sahip PVC şeklinde olduğu, yangın kapısının dışa açılır şekilde yapıldığı, ancak kapı kolları olmadığından ve kapı açılamadığından buradan çıkıp kurtulan kimsenin olmadığı görüşünü ortaya koydu.

Elektrik ile ilgili uzman ise yangının, binanın elektrik ana panosunun arka kısmında bulunan dağıtım panosundan ya da şartellerin eskimesinden veya özelliğini kaybetmesinden kaynaklı ark oluşarak alev almasından çıkmış olabileceğini kaydetti.

BAŞKANDAN 2’NCİ AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın “Yangın merdiveni kilitli değildi” açıklaması üzerine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü şunları söyledi:

“İtfaiye ekibimiz bu işin uzmanları. Öğrenciler üst kata doğru çıkmış. Oradaki kapılara yönelmiş. Yangın merdiveni kapısına da yüklenilmiş. Ama açılamamış.

Bu, kilitli olduğu, yangından etkilenip PVC kapının erimesi ve şişmesi sebepleriyle olabilir. Bu kapının PVC değil, yangına dayanıklı olması yönetmelik gereğidir.”

Sözlü, Adana’da yaklaşık 100 tane benzer yurt olduğunu, bunun 80’inin aynı cemaate ait olduğunu da söyledi.

14 KİŞİ GÖZALTINDA

Yangınla ilgili, ilçeye en yakın ağır ceza mahkemesinin bulunduğu Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yangının çıkış nedeninin ortaya çıkarılmasına yönelik ve sorumlular hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet’ vermek suçlarından soruşturma başlatıldı. Soruşturmada 3 savcı görevlendirildi.

Soruşturma kapsamında yangında kızı Sare Betül Genç’i kaybeden yurt müdürü Cumali Genç ve yurt görevlileri Gülsüm Çelik ile Sümeyye Tanrıveri’nin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Yurdun sahibi Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği yöneticileri de gözaltında.

1330851_58f321e176154c98ca35afcbf3158884_640x640.jpg

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
hadi bu çocukları tekrar okula gönder bu çocuklardan gelecek bekle ?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Yangin kapisi var ama, kapinin kolu yok... aklinizi seveyim sizin.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Avrupa bizi kıskanıyor, bu ülkede olan hiç bir şeye şaşırmıyorum...

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Adana'nın Aladağ ilçesindeki 12 kişinin hayatını kaybettiği yurt yangını ile ilgili tahliye edilen 4 dernek yöneticisi tekrar tutuklandı.

29 Kasım'da Aladağ'daki yurtta meydana gelen yangında, yangın merdiveni kapısının kilitli olması nedeniyle 11'i çocuk 12 kişi hayatını kaybetmiş, yaralanan öğenciler ise camdan atlayarak kurtulmuştu.

4 YÖNETİCİ TUTUKLANDI

Adana'nın Aladağ ilçesi'ndeki 12 kişinin öldüğü yurt yangını ile ilgili tahliye edilen 4 dernek yöneticisi tekrar tutuklandı.

Aladağ'daki yangınla ilgili 4 yönetici tutuklandı

Son mesajlar