Casper M2758QP 2k 144hz 1ms Monitör İncelemesi

Bu konuyu okuyanlar

killshot011

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Piyasada yaklaşık 2-3 aydır bulunmasına rağmen üzerine neredeyse hiç yorum , inceleme yapılmamış bir monitörle karşınızdayım. Bu güzel özellikli ve ucuz monitörü hiç duymamış olmanız çok normal çünkü bırakın Casper bu ürün için pazarlama yapmayı , kendisi satmıyor bile. Toptan olarak bir kaç özel şirkete satılmış , ve piyasada onlar aracılığıyla alabiliyorsunuz. Ancak ürün açıklamaları hepsinde copy paste yapıldığı için bazı bilgilere hiç ulaşamıyorsunuz. Ben de monitör arayışımda rastgele denk gelmem ile almaya karar verdim. Ve baktım üzerine hiç inceleme yapılmamış , dedim bari bir kaç şey ben yazayım. Ürünün kendisinin daha ayrıntılı ve teknik bilgileri için Casper M.CS-QHD270-M2758QP Monitör

Ürünün özelliklerine üsten bir bakış atarsak eğer 2k çözünürlüklü , freesync'li , 144 hz yenileme hızına sahip , 1ms gecikme süresine sahip olduğunu görüyoruz. Hem de fiyatı da muadillerine oranla pek bir ucuz. 1700-1800 lira arasına bulabiliyorsunuz. Bu monitörümüzün aynı özelliklere sahip bir de 1300 liralık kardeşi var , ( Casper M.CS-QHD270-M2758C Monitör ) 144hz yerine 60hz , 1ms yerine 3ms'ye sahip.

Panel tipi TN. Şayet önceki monitörüm de TN panel olduğu için ekran tipinde bir farklılık sezemedim. Belki aranızda IPS'i veya VA panel favorisi olanlar varsa aralarında fark görebilir. Monitör neredeyse çerçevesin bir ekrana sahip , kalınlığı ise bir kısmında 8mm. Bunlar dolayısıyla dışardan bakıldığında çok şık ve zarif bir duruşu var.

Freesync özelliği var. Bildiğiniz üzere yakın bir zamanda Nvidia Adaptive G-Sync özelliğini tanıtmıştı. G-sync monitörlerin çok pahalı olması sebebiyle tercih edilmemesi ve Nvidia ekran kartına sahip insanların freesnyc'le bir iş yapamaması gibi nedenlerden dolayı. Küçük bir ayarla monitörden freesync'i , ayarlardan Adaptive G-Sync'i açtım. Ve hayatımda ilk defa böyle güzel bir sync gördüm. 30-50 fps arasında gidip gelen fps'im neredeyse pürüzsüz 60 fps gibi. Bu özellik beni çok sevindirdi.

Ürünün bir kaç da kötü yanı var tabii. Öncelikle her monitör alanın korkulu belası ölü pikseldir. Bende de bir tane var maalesef. Ancak bu pikselim beyazı ve yeşili veremiyor , oralarda pembe-mor bir toz parçası gibi duruyor. Siyah , kırmızı ve mavi renklerde sorun çıkarmadan veriyor ya da belli olmuyor. Bu yüzden ölü değil de yaralı diyebilir miyiz tam bilemiyorum açıkçası. Ancak özellikle monitörüm sol üstüne bakmadığım taktirde göremiyorum. Bu yüzden değişim veya garanti ile şu anlık uğraşmayacağım. Kendisi iki tane hoparlöre sahip , günlük kullanım için yeterli de olsa , film ve müzikler için yetersiz. Ayrıca monitöre elinizi yaklaştırdığınızda bir sıcaklık hissedebiliyorsunuz. Yaklaşık 60-70 cm uzaklıkta dururken hiçbir sıcaklık hissedemiyorum ancak.

Bana göre en kötü yanı ise monitör çok az hareket ettirilebilir bir yapıya sahip olması. Yanlara doğru hareket söz konusu olmadığı gibi aşağı ve yukarıya doğru ise çok az bir imkan var. Masa - koltuk - monitör hizamı bozuyor bu. Monitörün normal açısı 100 derece falan. Yaklaşık 30 derece aşağıya iniyor. Bu belki kimilerine göre yeterlidir. Ancak yukarı doğru daha geniş açı yapamaması beni çok üzdü. Umarım zamanla alışırım.

Genel olarak ele aldığımızda monitör fiyatına göre bence çok güzel. Fiyat performansı , performans yanıyla kesinlikle geçiyor.

Ölü pikselim :

Kutusu ve özellikleri :

Dışarıdan görünüşü :