Canonical'ın sevgililer günü sürprizi ! Ubuntu 18.04 kurulum aracının içinde veri toplama aracı gelecek

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben ikisini zaten biliyorum da neden yüksek çapları yok diyorsunuzki?
Açıklayalım...

Mandriva zamanında Fransız hükümetinin desteği ile geliştirilen bir dağıtımdı ve şirket lisans anlaşmaları gibi konularla mis gibi iş yapıyordu. Zamanla desteği azalınca Rus pazarına açıldı ve Rosa Linux isimli bir şirketle yoluna devam etti. Bu sırada pek çok çalışanı işten çıkarıldı, onlar Mandriva tabanlı Mageia'yı çıkarttı. Kimisi de OpenMandriva isimli başka bir projeye giriştiler. Sorun şurada:

-Yeterli desteğe sahip değiller. Gelişim süresi 2009dan beri yavaş.
-Kde masaüstü hala son kullanıcı için yeterli değil.
-Son kullanıcı yeterince destek bulamıyor

Bu yüzden, OpenMandriva ve Mageia sadece iyi birer dağıtım olarak yoluna devam edecek. Ne Ubuntu veya Fedora gibi geniş kapsamlı bir destek/paket ağına ulaşacak, ne de Arch gibi tecrübeli kullanıcılara hitap edecek.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
-Yeterli desteğe sahip değiller. Gelişim süresi 2009dan beri yavaş.
-Kde masaüstü hala son kullanıcı için yeterli değil.
-Son kullanıcı yeterince destek bulamıyor
- Gelişmelerinin yavaş olduğunu düşünmüyorum. Aksine, Debian gibi aynı. Eski paketleri kararlılık pahasına tercih ediyorlar
- KDE masaüstüne gelince, GNOME ve XFCE sürümleri de mevcut Mageia'nın. Mageia 4'ü GNOME ile kullanmıştım ve XFCE masaüstü ile kullananlar da tanıdım.
- Son kullanıcının bakış açısından ben tek bir sorun görüyorum. Paket yöneticisi ve depolar.
1- Paket yöneticisi fazla detaylı.
2- Depolarda yeterli paket yok.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
- Gelişmelerinin yavaş olduğunu düşünmüyorum. Aksine, Debian gibi aynı. Eski paketleri kararlılık pahasına tercih ediyorlar
- KDE masaüstüne gelince, GNOME ve XFCE sürümleri de mevcut Mageia'nın. Mageia 4'ü GNOME ile kullanmıştım ve XFCE masaüstü ile kullananlar da tanıdım.
- Son kullanıcının bakış açısından ben tek bir sorun görüyorum. Paket yöneticisi ve depolar.
1- Paket yöneticisi fazla detaylı.
2- Depolarda yeterli paket yok.
-Gelismeler yavaş, örneğin Wayland gayet kaliteli ise bunun kararlı hale gelmesi biraz uzun sürüyor. O yüzden bu tarafın refleksleri biraz yavaş.
-Millet daha masaüstü dağıtım farkını anlamıyor. Mageia sitesinde download linkinde ne varsa onu indirir.
-Ubuntu'nun son kullanıcıya dair devasa bir belge genişliği var. Hatta hemen hemen her sorun Ubuntu forumlarında ve soru/cevap konularında tartışılmış durumda. Mesela bir çözüm olarak update-grubu düşünün, bu Ubuntu sistemlerde geçerli bir yol fakat pek çok dağıtımda bu komut yok. Mesela Ubuntu için yazılmış bir kernel derleme makelesi okudum, susede işlerin çok daha kolay olduğunu anlayana kadar kernel panic yedim durdum. Bir dağıtımı öğrenmek zaten zorken, Ubuntu ve türevi dağıtımlar zaten bambaşka bir dünya iken yeni bir kullanıcının karşılaştığı/anlamadığı konularda Mageia'nın belge genişliği çok kısır.