Çanak anten yerine düz anten dönemi

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Çanak anten yerine düz anten dönemi

19581301.jpg

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, Türksat olarak yeni bir Ar-Ge Projesi yürüttüklerini belirterek, “Yaklaşık 50 santimetreye 50 santimetre boyutunda düz anten projesine başladık. Ucunda ELB olmayan düz anten daha estetik duruyor”dedi.

Dalbay, Türksat olarak yeni bir Ar-Ge Projesi yürüttüklerini belirterek, yaklaşık 50 santimetreye 50 santimetre boyutunda düz anten projesine başladıklarını ifade ederek, düz antenin ucunda LNB olmadığını, bu nedenle daha estetik olduğunu söyledi.

19581303.jpg

Çanak antenlerin çok büyük olduğunu, montajının zor olduğunu anlatan Dalbay, daha estetik ve küçük olan düz antende ise montaj sıkıntısının yaşanmadığını bildirdi.

Bunun prototipini geliştirip bu yıl sonuna kadar, yetişmezse 2014 yılı başına kadar sektöre sunacaklarını dile getiren Dalbay, Türkiye'de uydu anteninde farklı bir teknoloji kullanılacağını kaydetti.

“Arabaların üstü uydu antene çevirebilecek”

Düz antenin araba üstüne bile konulabileceğine işaret eden Dalbay, “Arabaların üstünü uydu antenine çevirebilme teknolojisi gelişiyor. Şu anda bu deneysel bazda. Önümüzdeki yıllarda kullanıma geçecek. Böyle bir alıcı yaptığınız zaman uyduda kullandığınız kapasite büyüyor. Çünkü hareketli gidiyorsunuz.

Standart bir televizyon yayını hareketliyken alamaz”
dedi.

Dalbay, Almanya'da da kullanılan düz antenin prototipinin Türksat'ta bulunduğunu ifade ederek, “Ancak dünyada birkaç ülkede kullanılan bu düz anten daha kalın.

Bizim üzerinde çalıştığımız düz antenin farkı daha ince olması. Bu yıl sonunda ya da 2014 yılı başında uydu cihazları üreten firmalara vereceğiz, hem Türkiye hem de yurt dışında satmak için üretim yapacaklar”
diye konuştu.

kaynak

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
5-6 sene önce Arçelik piyasaya sürdü ancak bir kaç uydu alıcı (çanak değil receiver) parası olduğundan piyasadan silindi.
ARCELIK-AD-10000-FLAT-UYDU-ANTENI-CANAK-ANTEN__44072384_0.jpg

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Karasal yayın başladığında bunlarada gerek kalmayacak.
Bende bunları anlamıyorum,Hem Çanaklardan kurtalacağız diyorlar,hemde yenisini geliştiryorlar.
Tüketici yolmanın başka bir çeşidi bu iş.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Karasal yayın çanak antenleri çöpe attırsaydı bizden önce bu sistemi kullanan ülkelerde gerçekleşirdi. Var mı örneği?

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Teknolojik gelişmeler böyle değil mi?
Hiçbir zaman en son Teknoloji verilmez.
Her yeni Teknoloji satılır,daha iyisi mevcuttur ama piyasaya verilmez.

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Karasal iyidir ya geçelim karaya

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Benim şuan dışarda 3 tane kocaman çanağım var ben böyle iyiyim kaldırmayıda düşünmüyorum..:D Siz neye geçerseniz geçin..

Ay Parçası

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Benim şuan dışarda 3 tane kocaman çanağım var ben böyle iyiyim kaldırmayıda düşünmüyorum..:D Siz neye geçerseniz geçin..
naptın hocam sen ya 3 tane çanak senin neyine 2 ye kadar normalde 3. ne oluyor ben devlet olsam sana fazla çevre kirlliğinden ceza keserdim:D

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
3 çanak nedir ya kaç bin kanal eder ki

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Ne kadar uydu kullanıyoruz bir bakalım.

r895411_9037100.jpg

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Karasal yayın çanak antenleri çöpe attırsaydı bizden önce bu sistemi kullanan ülkelerde gerçekleşirdi. Var mı örneği?
Karasalın kendine göre avantajı, uydunun kendine göre avantajı var.
Özellikle Türkiye gibi geniş coğrafya üzerine kurulu ülkeler uydudan kolay kolay kurtulamaz.
Çünkü bir uydu komple bir kıtaya yayın yaparken, karasalda her yere baz istasyonu kurulmalı.

O sebepten Türkiye de özellikle anadolu da çanak uzuuuuun bir müddet olacaktır.

Ha birde kablolu/karasal yayın ücretli uydu her zaman ücretsiz olduğundan kanalların bazıları ücretsiz platformda kalmak isterler, buda ayrı konu.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Karasalın kendine göre avantajı, uydunun kendine göre avantajı var.
Özellikle Türkiye gibi geniş coğrafya üzerine kurulu ülkeler uydudan kolay kolay kurtulamaz.
Çünkü bir uydu komple bir kıtaya yayın yaparken, karasalda her yere baz istasyonu kurulmalı.

O sebepten Türkiye de özellikle anadolu da çanak uzuuuuun bir müddet olacaktır.

Ha birde kablolu/karasal yayın ücretli uydu her zaman ücretsiz olduğundan kanalların bazıları ücretsiz platformda kalmak isterler, buda ayrı konu.
Farkındayım. Hepsinin farklı avantaj/dezavantajları var. Şu an Türksat uydusunun kapasitesinin dolduğunu düşünürsek Türkiye'de yayın yapan tüm kanalların uyduya çıkması mümkün değil.
Karasal analog yayınlarda kalite yayıncının ekipmanlarıyla sınırlı. Dijital yayında ise yayıncının Türksata aylık ödediği parayla alakalı. vs. vs....

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Farkındayım. Hepsinin farklı avantaj/dezavantajları var. Şu an Türksat uydusunun kapasitesinin dolduğunu düşünürsek Türkiye'de yayın yapan tüm kanalların uyduya çıkması mümkün değil.
Karasal analog yayınlarda kalite yayıncının ekipmanlarıyla sınırlı. Dijital yayında ise yayıncının Türksata aylık ödediği parayla alakalı. vs. vs....

Türksat niye dolsun canım 3A fırlatılalı ne kadar zaman oldu, son derece güncel bir uydu.
Zaten kapasitesinin %25 ini falan TV/radyo olayına ayırıyorlar...
Türksat a en azından 50-100 kanal daha eklenir yani.

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
komple kaldırılcaktı ne oldu ehhuehhu ben az önce ne dedim töbe töbe :D

fortunasuper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
özetle evinizde izleyemediğiniz kanalları,arabanızda izleyebileceksiniz üstelik hareket halindeyken.

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
ilk defa gördüm yaw güzel sistem

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Teledünya da hiç canak ve ya anten yok en güzeli bu

CMYK

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Biraz moralim bozuldu daha prototipini yapacaklarmış....
Millet çıkmış aya biz kaldık yaya diye bir serzeniş var dı.
Açıklamaya bak
Bunun prototipini geliştirip bu yıl sonuna kadar, yetişmezse 2014 yılı başına kadar sektöre sunacaklarını dile getiren Dalbay, Türkiye'de uydu anteninde farklı bir teknoloji kullanılacağını kaydetti.

Bu düz antenlerin kış şartlarında çekim kalitesi ile ilgili yapılan kötü yorumlardan dolayı 3 aydır çanak anten bağlamakta kararsız kaldım, hala da araştırıyorum. Biraz daha zorlasam Mısır'lı minisat anten geliştren doktorun evine ziyarete gidecektim.

vova

Asistan
Reaksiyon puanı
1
karasal yayın gelince çanaklar çöpe gidecek diyorlarda
çanaktan izlediğimiz yabancı kanalları karasal yayın bize sunacakmı onu merak ediyorum

- - - Mesaj Güncellendi - - -

http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/Butun-canaklar-cope-gidiyor.htm?ArticleID=134659

http://ekonomi.milliyet.com.tr/17-milyon-canak-anten-gidiyor-yerine-800-dev-kule-dikilecek/ekonomi/ekonomidetay/11.08.2012/1579297/default.htm

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bende bi Türksat Birde Diğer Çanakta multifeed var 13 E hotbird 7 E Digiturk ve 9 E Eurobird i Toplamda 4 Uydu İzleyebiliyorum yer müsait değil çok dandik kalıyo çanak olayı için yoksa şimdi çoktan 8 uyduya çevrili lnb lerim vardı :D

Bu arada bu antenin verimi ne olur bilemiyicem..