Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, cam filmine yasak getirilmesinin mağduriyetler yaratacağını ileri sürerek, bu konuda yasal girişim başlatacaklarını bildirdi

1682052_620x410.jpg

Bakırtaş, cam filminin birçok faydası bulunduğunu, pek çok ülkede araçlara cam filmi taktırmanın teşvik edildiğini kaydetti.

Yasağın çözüm olmayacağını kaydeden Bakırtaş, "İlgili bakanlığın 26 Ekim 2016'da yayımlanan yönetmeliğinde serbest bırakılan cam filmi, yönetmelikte belirtilen kontrol mekanizması ve teknik şartlar sağlanamadığı için bugün itibarıyla iptal edildi. Bu iptal, beraberinde pek çok mağduriyet getirecektir. Sektörden ekmek yiyen yüz binlerce insanın işsiz kalması, tüketicilerin araçlarındaki cam filmi yüzünden ceza ödemesi, insanların ciddi sağlık ve güvenlik problemiyle karşı karşıya kalması bunlardan en önemlisi." ifadelerini kullandı.

Getirilen yasaklamanın işin teknik boyutlarının bilinmemesinden kaynaklandığını savunan Bakırtaş, şu bilgileri verdi:

"Cam filmi denilince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız. Ancak aracın içinin rahatlıkla dışarıdan görünmesini sağlayan cam filmleri mevcut. Bu camfilmlerinin UV koruması yüzde 99 oranında. Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da uygun. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz. TOBFED olarak bu hatadan bir an önce dönülmesi için yasal girişimlerimizi başlatacağız."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapılmıştı. Buna göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin ilgili maddesinin "Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır." esas alınacağı belirtilmişti. Bakanlık yetkilileri, ulusal güvenliğe ilişkin çekinceler nedeniyle söz konusu düzenlemenin yapıldığı bilgisini paylaşmıştı.

Cam filmi yasak mı? Araçlarda cam film | İş-Yaşam Haberleri

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
o filmler güvenlik için takılıyor uv filitresi yanında kırılmaz cam için kapıcamına özellikle...

furkanHD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
o filmler güvenlik için takılıyor uv filitresi yanında kırılmaz cam için kapıcamına özellikle...
Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, getirilen yasaklamanın işin teknik boyutlarının bilinmemesinden kaynaklandığını söyledi. Cam filmine yasak getirilmesinin mağduriyetler yaratacağını ileri süren Bakırtaş, şu bilgileri verdi:

"Cam filmi denilince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız. Ancak aracın içinin rahatlıkla dışarıdan görünmesini sağlayan cam filmleri mevcut. Bu cam filmlerinin UV koruması yüzde 99 oranında. Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da uygun. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz. TOBFED olarak bu hatadan bir an önce dönülmesi için yasal girişimlerimizi başlatacağız."

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Şeffaf a da bir şey diyorlarsa yok artık sanki kendileri kullanmayacakta kaç yıl olmuş yeni akıllarına geliyor

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
adamın UV hassasiyeti varsa ayvayı yedi arabasına binemicek güneşli havalarda istakoz gibi kızarcak...

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Bence gereksiz bir karar kime ne zararı var,adam arabanın içinde ailesinin görünmesini istemiyor olabilir film takar, arabasına sevdalıdır dış görünüşü muazzam olsun ister film takar kime ne?. Yalnış karar bence....

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
şeffaf film takanlar UV yüzünden taktırıyor şekil mekil kafası değil ki şekilci olsa fabrika çıkışlı uv filitreli camlı olurdu.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
O kadar fakirim ki Cam isimli bir filmin sinemada gösterimi yasaklandı sandım. :D

furkanHD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bence gereksiz bir karar kime ne zararı var,adam arabanın içinde ailesinin görünmesini istemiyor olabilir film takar, arabasına sevdalıdır dış görünüşü muazzam olsun ister film takar kime ne?. Yalnış karar bence....
Bize göre öyle ama tıpkı plaka gibi terrör olayları ,kaçak,göçek gibi şeyler için yasak olması da mantıklı.Tartışmaya açık ama şeffaf film olayı saçma

aslanmemo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sonunda geldi, Neden yasaklanır ki anlaşılır gibi değil. Bir konuda insanlar şikayetçidir veya sorun teşkil eder bu yüzden yasakalanır ama özellikle araç içerisine güneşin zararlı ışınlarını engelleyici UV cam filmlerinide kapsayan bu yasak nedendir anlaşılmaz. Evlerimizdeki perdeler gibi araçlarımızda da film olması kendimize ait olan yaşam alanını gizleme duygusu da barındırıyordu şimdi araçların içi görünecek ama faydası kime? bu konuda bazı firmalar tepkilerini göstermeye başladı bile:

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Cam filmi aracı çok şık gösteriyor ve zevk meselesi yakında çelik jantlarıda kaldırırlar . malum çok göz alır .. :)

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
Aslında bence de mantıklı siyah ya da mavi aynalı olsun filimli araba için de ne olduğu belli değil ne taşındığı belli değil tamam trafik durdurunca içini kontrol eder ama sokakta bir vatandaş bile aksi durum görse aracın için de en azından polise haber verir bence çok geç kalınmış bir yasak hatta bana kalırsa satışına bile ceza gelse en güzeli olur güneş ışığı rahatsız ediyorsa güneş gözlüğü diye birşey var. Bu şeffaf filim olayı güvenlik için varsa bir faydası güzel fikir yanlız araba camı üretilirken arada filim olmuyor mu yoksa ben mi yanlış biliyorum

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Aslında bence de mantıklı siyah ya da mavi aynalı olsun filimli araba için de ne olduğu belli değil ne taşındığı belli değil tamam trafik durdurunca içini kontrol eder ama sokakta bir vatandaş bile aksi durum görse aracın için de en azından polise haber verir bence çok geç kalınmış bir yasak hatta bana kalırsa satışına bile ceza gelse en güzeli olur güneş ışığı rahatsız ediyorsa güneş gözlüğü diye birşey var. Bu şeffaf filim olayı güvenlik için varsa bir faydası güzel fikir yanlız araba camı üretilirken arada filim olmuyor mu yoksa ben mi yanlış biliyorum
öncam da lamine o dediğin iki camın arasında lateks filim oluyor kapıcamları temperli oluyor film olunca cam dağılmıyor araç soygunu olmuyor kabaca...

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
öncam da lamine o dediğin iki camın arasında lateks filim oluyor kapıcamları temperli oluyor film olunca cam dağılmıyor araç soygunu olmuyor kabaca...
O zaman bu şeffaf filim kullanıcılar için iyi bir önlem sanırım teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
onuda yasaklamışlar galiba nasıl anlıcaksa?
Ben 98 yıllarında babam kartal almıştı o zaman hatırlıyorum resmen anahtarla kontrol etmişti jandarma kontrolünde gelmiştik benekli camı arka camı vardı. Rankli olana haklılar ama şaffaf olana çok şaşırdım çok saçma

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
hazine boş altınları bitmiş doldurmak lazım koyun sürüleri hazır kıta bekler...

aslanmemo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
renkli cam yasaksa bu mantığa göre panelvan araçlar? peki tırlar? hep kapalı.
otomobile ne sığabilir ki? ama panelvan veya tır dediğinde seni tehdit edecek herşey sığar. sonuç olarak içerinin görünmesi diye bir talep mantık dışı aksini idda eden varsa panelvan gibi tüm kapalı kasa sahibi araçlarda yasak olsun. olmadı üstü açık olma şartı getirelim yaylada gezer gibi dolaşsın millet. senin aracının içinde ne olduğu seni ilgilendirir. kontrol edemiyoruz diye bir mantıkla getirilen yasak anlamsızdır.

ilkeraslantas

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Kara çarşaf giyen insanlarında içi gözükmüyor gözlerden erkek mi kadın mı terörist mi değil mi anlaşılmıyor o neden yasak değil ?

ckarakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Zaten serbest olması saçma idi. Arabamı mobil genelevmi , mobil terör yuvasımı belli değil. Aracın içi görünmüyor bir sürü vatan evladı katledilirken herkesin derdi başka. Uv filtreli olanlar ok ama simsiyah cam nedir arkadaş .

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Alın terinle aldığın araca cam filmi bile takamıyorsan yazıklar olsun güneş gözlüğüyle olucak iş değil . uzun yolda cam filmi şart oluyor hocam :)