C# ve Sql Stoktan Ürün Düşülmesi

Bu konuyu okuyanlar

kiana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar,

Stok takip ve satış yönetim işlemlerini gerçekleştireceğim bir uygulama geliştiriyorum. Stok yönetim ekranında ekleme, güncelleme ve silme gibi işlemlerin hepsini tamamlandı.
Fakat satış yönetim ekranında bir ürünün satışını gerçekleştireceğim zaman ürünü stok adetlerimden nasıl eksilteceğimi gerçekleştiremedim. Stok tablomdan ürünüme ait barkod numarasını girerek datagridwieve eklediğimde tablomda ne kadar ürün varsa ekleniyor. Benim tam olarak yapmak istediğim şey sepete ekle butonuna bastığımda sadece ilgili barkod numarasına ait 1 ürün gelmesi ve nakit butonuna bastığımda stok üzerinden düşürülmesi.Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    30.1 KB · Görüntüleme: 380

TRTURKEYTR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,375
SQL'den ürün sayısını int değere çekin butona basınca int değeri -1 yapıp SQL'i güncelleyin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani -1 yapılan int değeri sql'e gönderin.

kiana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İnt değerini - 1 yapma olayını tam olarak anlayamadım. Kısa bir kod bloğuyla ifade edebilir miydiniz acaba tam olarak ne yapmalıyım?

TRTURKEYTR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,375
int stokadedi = buraya veritabanından çekilen sayı değeri;
int yenistokadedi = stokadedi-1;
ve yeni stok adedini uptade methodu ile güncellersiniz.
-1 yerine stoktan ne kadar düşülecekse oda yazılabilir.
Örnek olarak textbox koyarsınız.Textbox'a kullanıcı stoktan düşülecek miktarı girer ve sizde -1 kısmına-1 yazmak yerine textbox.text(yanlış hatırlıyor olabilirim) yazarak değeri çekip stoktan düşüş yapabilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

kiana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Stok düşme işlemlerini hallettim. Fakat aşağıda belirttiğim durumlarda takıldığım bazı noktalar var.
Stok tablomda işyerine ait tüm ürünlerin listesi mevcut. Satış ekranı üzerinde barkod
numarası girerek anlıksatış tabloma veri eklemek istiyorum. Yani her barkod numarasını adet ile giriş yaptığımda
bir alt satıra geçerek yeni bir ürünün listelenmesi veya aynı ürünün bir alt satırda tekrar etmesi gerekiyor.
Nakit'e bastığımda ürün ana stok tablosunda eksiliyor. Bunda herhangi bir sorun yok. Ama ürünü sepete eklerken yukarıda belirttiğim
işlemleri gerçekleştiremiyorum.
Nasıl bir şart uygulayarak bu işlemi gerçekleştirebilirim?
Yardımcı olur musunuz?

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
şimdi şöyleki satış yaparken stoktan düşeceği gibi stoka eklerkende stok sayısına eklenmesi gereken bir durum söz konusu o yüzden programınızda iki değişken birde toplama çıkarma işlemi yapmanız yetiyor.
Yani şöyle

virgüllü sayı olmayacağı için double yerine int kullanılacak ve değişken isimlerini tam anlaman için türkçe ve uzun yazdım sen kısa tut

int mevcutstokadeti = dbden çekilen stok adet sayısı ;
int degisenadet= sizin formdan console dan yada webpage den göndereceğiniz değer;
int dbyegonderilecektoplamsonuc;
-----------------------------------------------
şimdi olay şuki stoğa ekleme kodu

dbyegonderilecektoplamsonuc = mevcutstokadeti + degisenadet;

diye update edilecek değer dbyegonderilecektoplamsonuc
-----------------------------------------------------------------------
buseler stoktan düşülecekse o zamanda

dbyegonderilecektoplamsonuc = mevcutstokadeti - degisenadet;

diye update edilecek değer dbyegonderilecektoplamsonuc
-----------------------------------------------------------------------
bir ekleme düşme olayı olmamışa

diye update edilecek değer mevcutstokadeti
-------------------------------------------------------------------------

sepete eklenmiş ürünüde bir değişkene at ve if checkout yapıldıysa düşmeyi yap yukarıdaki gibi o kadar
-------------------------------------------------------------------------

umarım mantıgını anlamana yardımcı olmuşumdur

iyi forumlar