Bu konuyu okuyanlar

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
C# dili üzerinden geliştirmekte olduğumuz projemizde veritabanı üzerinden işlemler yapmak isteyebiliriz. Bunun için gerekli olan standart ayarlar vardır.
Ancak projeyi taşıdığımız zaman şu problemler ortaya çıkabilir.
  • Farklı bir sisteme kurulduğunda Connection String yani bağlantı cümlesinde belirtilen yollar ile ilgili problemler çıkabilir.
  • Kendi sisteminize ait bir dosya yolu gösterilir ise başka bir bilgisayarda uygulamanın veritabanını bulamamasına neden olacaktır.

Buda demek oluyor ki veritabanı ile çalışan bir uygulamamız var ise ve bunu başka bir sistemde kullanmak istiyorsak veritabanının proje ile entegre halde gitmesi gerekir. En basit halini şöyle anlatabiliriz.

Projemizi oluşturduktan sonra Solution Explorer bölümünden veritabanımız için özel Class oluşturacağız.

1.png

2.png

Data sekmesinden Services-based database sınıfından yeni bir tane oluşturuyoruz.

3.png

Öğemizi oluşturduktan sonra Solution Explorer üzerinden oluşturulan itemi çift tıklayarak şu panele ulaşıyoruz. Daha sonra New Table seçeneği ile açılan pencereden gerekli tablo ayarlarını yapıyoruz.

4.png

5.png

Tablo ayarlarımız bittikten sonra LINQ TO SQL kullanımı için tekrar Projemize gelerek > Add > New Class > Data > LINQ itemini projemize ekliyoruz.

6.png

LINQ sınıfımız oluştuktan sonra karşımıza gelen panele tablolarımızı sürükle bırak şekli ile atıyoruz.

7.png

Oluşturulduktan sonra, kod kullanımı aşağıdaki gibidir.

8.png

Alıntı değildir. SDN için hazırlanmıştır. Sorularınız olursa buradan yada özel mesaj yolu ile sorabilirsiniz. Kolay gelsin.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Öncelike çabanı taktir ediyor ve bilgi paylaşımların için hem teşekkür ederim hemde eline sağlık diyorum.
Ama fikrimi almak istersen yani bana sorarsan linq to sql büyük ve önemli projelerde sana sıkıntı çıkarır uzun vade de. Bak ben forumda yanlış hatırlamıyorsam crud işlemleri içeren sql veri tabanıyla çalışan bir yönetim paneli admin paneli paylaşmıştım. Ordaki mantıkla gidersen senin için daha kolay olur db işlemlerinde. Ama tabi karar senin yine sonuçta her yazılımcının gidiş yöntemi farklıdır.

iyi forumlar

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Öncelike çabanı taktir ediyor ve bilgi paylaşımların için hem teşekkür ederim hemde eline sağlık diyorum.
Ama fikrimi almak istersen yani bana sorarsan linq to sql büyük ve önemli projelerde sana sıkıntı çıkarır uzun vade de. Bak ben forumda yanlış hatırlamıyorsam crud işlemleri içeren sql veri tabanıyla çalışan bir yönetim paneli admin paneli paylaşmıştım. Ordaki mantıkla gidersen senin için daha kolay olur db işlemlerinde. Ama tabi karar senin yine sonuçta her yazılımcının gidiş yöntemi farklıdır.

iyi forumlar
Teşekkürler abi dikkate alacağım :)