C dili ne kadar Matematik bilgisi istiyor

Bu konuyu okuyanlar

mahalle_abisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Programlamaya C diliyle yeni başladım da ne ölçüde matematik bilgisi istiyor matematiğimin çok mu iyi olması lazım yardımcı olursanız sevinirim

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Yok çok iyi olması gerekmiyor, niye c seçtiniz bilmiyorum, eğer siz de bilmiyorsanız daha kolay ve popüler dillerden birini seçebilirsiniz, örneğin javascript.
Doğrudan matematikle alâkalı haskell gibi diller haricinde matematik bilginizin çok iyi olmasına gerek yok, gerektikçe öğrenirsiniz lâzım olan konuları.

mahalle_abisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Javascripti biliyorum zaten alanım web tasarım ve programlama keyfi olarak normal programlamayla ilgilendiğimden c ile başladım cevabınız içinde teşekkür ederim ?

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Merhaba.
Matematikden kasıt aslında problem çözme yeteneğidir. Dolayısıyla bir programlama dilinde uzmanlaşmak için çok iyi bir matematiğe sahip olmanıza gerek yok. C dilide buna dahil. Önemli olan bir problemi çözmek için ne kadar süre harcıyorsunuz ve çözmek için nasıl yollar izliyorsunuz. O yüzden bazı diller matematikle beraber anılabilir. C dili güzel bir seçim olmuş kolay gelsin.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Algoritmasına göre değişir.
Yani bir problemin çözülebilmesi için iyi bir matematik bilgisi gerekiyorsa o problemi çözen programın da yazılabilmesi için iyi bir matematik bilgisi gerekir. Misal bankacılık ile ilgili programlar.
Lakin her zaman bu durum geçerli değil. İyi bir biyoloji bilgisi de gerektirebilir iyi bir fizik bilgisi de.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Matematik grafiklerde ve bilimsel yada teknik hesaplamalarda gerekli. Deneme yanılma yolu ile hareketli bir grafiğin piksel konumlarını doğru bulma çok zaman alır. Genelde tüm matematiksel formüllerin her dilde kütüphanesi mevcut. C programlamayı anlamak için çok uygun. Fazla detaylı bilgi gerektirdiği için uygulamada diğer diller daha çok tercih edilir. Matematik de her şey gibi öğrenilebilir. Grafik geliştirmede trigonometri çok önemli. Mantığını bilmek yeterli. Hesaplamayı derleyici kendisi yapar.