Burun ameliyatı olacağım... Korkuyorum :(

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
617
Geçen hastaneye gittim burun tıkanıklığı sebebiyle. Burun kemiği eğriliği varmış. Ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Korkuyorum. Bu konuda fikri olan varmı? Yadaböyle bi ameliyat geçiren varmı? Yardım edin.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

ilk olarak nasıl bir ameliyat geçireceğinizi yazmamışsınız. Tahminen aynı olabilir. Yani burun sinüslerinin açılması gibi.

Bende bu yüzden ameliyat olacağım. Arka planda aslında ameliyat olmamın asıl sebebi; burun sinüslerimin tıkalı olmasından dolayı kulağımda hava alışverişi olmuyor. Bu da kulağımda iltihaba yol açıyor ağır grip olmamda veya kulağıma su kaçtığında.

Ardından tekrar bir ameliyat geçirebileceğimi söyledi doktor. Bu da ilk ameliyattan sonra burnumun içindeki yerler ameliyat sebebiyle kabuk tutarsa açmak için. Ayrıyeten burun kemiğimde bir delik de açabilirlermiş duruma göre (ameliyat esnasında belli olacakmış). Ve bu deliğinde kapanması gerekiyor sonraki ameliyatta (eğer o deliği açarlarsa).

Yani kısaca bir sorun çözülmez ise arkasından farklı sorunlar oluşabiliyor. Bu sizin sağlığınız için. En önemlisi ailenizin yanınızda olması. Bizler için en büyük moral bu.

Rabbim sağ sağlim çıkmamızı nasip etsin.

Saygılarımla

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

Benim sebebim tıkalı olan yerler sinüsler, bu yüzden burun/alın sinüslerimi açacaklar.

Saygılarımla

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

doktor mecbur bilgi vermek zorunda. Size açıklamasını ve operasyon detaylarını da anlatmak zorunda. Operasyon brifingi vermek zorunda.. Daha da zorunlulukları da var. Doktorum bana operasyon brifingi verdi, istediğim her türlü açıklamayı yaptı, belgelerin açıklamasını yaptı ve anlattı. Anestezi doktoru aynı keza brifing ve açıklamaları yaptı. Her türlü soruma yanıt verdi. Sorabileceğim hiçbirşey kalmadı. Ve şimdi sadece ameliyata girmek kaldı. Aklımda soru işareti yok.

Saygılarımla

KA4N

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sakin ve sabırlı ol ablacım dualarımız seninle inşallah bişey olmadan bitecek ameliyatın.

Reaksiyon puanı
617
Sakin ve sabırlı ol ablacım dualarımız seninle inşallah bişey olmadan bitecek ameliyatın.
İnşallah ya sağolun
--- Gönderi Güncellendi ---
Merhaba,

doktor mecbur bilgi vermek zorunda. Size açıklamasını ve operasyon detaylarını da anlatmak zorunda. Operasyon brifingi vermek zorunda.. Daha da zorunlulukları da var. Doktorum bana operasyon brifingi verdi, istediğim her türlü açıklamayı yaptı, belgelerin açıklamasını yaptı ve anlattı. Anestezi doktoru aynı keza brifing ve açıklamaları yaptı. Her türlü soruma yanıt verdi. Sorabileceğim hiçbirşey kalmadı. Ve şimdi sadece ameliyata girmek kaldı. Aklımda soru işareti yok.

Saygılarımla
Şöyle ben kendimi bildim bileli burun tıkanıklığım var. Hep doktora gitmeye niyet ederdim amahic nasip olmadı. Sonucun ameliyat olacağınıda biliyordum. Geçen gün ablam hastaneye gidiyordu sende gel dedi. Gitmişken bende bi görüneyim dedim. Baktı senin ameliyat olman gerek burnunda problem var dedi. Etmi var dedim hayır kemik eğriliği var dedi onu düzeltmemiz gerek dedi. Gün vereyimmi yoksa daha sonra tekrar mı gelirsin dedi bende gün verin dedim. Ameliyat günümü falan söyledi. Ameliyattan iki gün önce gideceğim. O zaman bilgi verir herhalde

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Bende de aynı sorun ,yani burun sağ tarafta eğrilik var.bir ara küçükken kavgada burnuma darbe almıştım acaba ondanmı oldu diye düşünüyorum
ben genelde sağ tarafıma yatarak uyurum.tıkanıklık ta yattığımda olur.horlarmıyım bilmiyorum.bazı doktorlar o tarafa yattığımda burunda genleşme olduğundan tıkanıklık olabileceğini belirtmişlerdi.normal ayakta iken pek fazla tıkanıklık olmuyor.operatör doktorlar hep ameliyat olmam gerektiğini belirttiler.belkide ameliyat parası alacaklarından bunu söylüyorlar 2-3 sene sprey ve diğer tedavileri uyguladım faydalı olmadı.çevremde burun tıkanıklığı nedenıyle ameliyat olanlar hep aynı sorunun devam ettiğini söylüyorlar.açıkcası bende ameliyat olmaya çekiniyorum.ameliyat sonrası hep yüz göz şişip morarıyor.şimdilik idare etmeye çalışıyorum

Reaksiyon puanı
617
Ben kendim gidip beni ameliyat edin diyecektim neredeyse. burun tıkanıklığı yüzünden ağızdan nefes alındığı için zamanla dişler çürüyo. Boğaz kuruluğu boğaz enfeksiyonu hatta ağızdan alınan nefes yumuşamadan ciğerlere gittiği için ciğerde bile sorun çıkabilirmiş.

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
ben havasız ortamlarda uyuyamıyorum.kış ayında geceleri uyanıp 5-10 dakıka odamı havalandırmak zorunda kalıyorum.boğaz kuruluğu ileride ciğerlerde sorun olabileceği bilgisi benimle paylaşılmadı.ama her doktorun söylediğine inanmamak gerek.mesela daha önce farklı bir hastalığımdan dolayı devlet hastanelerinde muayene olduğumda ameliyat olmam gerektiği söylenirken gidip özelde profesöre muayene oldum.ameliyata falan gerek yok demişti.yani imkan varsa iyi bir doktora gözükmek gerek

Reaksiyon puanı
617
Ciğerlerdeki sorunu kendim bile hissedebiliyorum. Kışın uyurken ağzımdan nefes almak zorunda kalıyorum ve ciğerlerimin üşüdüğünü hissediyorum zor oluyo yani. Sürekli ciğerlerimi üşütüyorum.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Geçen hastaneye gittim burun tıkanıklığı sebebiyle. Burun kemiği eğriliği varmış. Ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Korkuyorum. Bu konuda fikri olan varmı? Yadaböyle bi ameliyat geçiren varmı? Yardım edin.
Doktorun dediğine hemen inanma. Genelde hep ameliyat derler. Hatta ilaçla iyileşmeyip ameliyata razı olman için etkisiz ilaç verirler. Bir doktora daha danışmak gerekir. BT çektirip ilaç kullanıp sonuçlara göre karar vermeli. Şu anda bakanlık yeni nesil antibiyotik yazmamaları konusunda baskı uyguluyor. O yüzden artık etkisi de olmayan makrolid, klav.asit vs ucuz ilaç reçete ediliyor. Eğer önceden direnç oluşmuşsa daha yeni ilaçları denemelisiniz (sefdinir veya kinolin)..

Reaksiyon puanı
617
Doktorun dediğine hemen inanma. Genelde hep ameliyat derler. Hatta ilaçla iyileşmeyip ameliyata razı olman için etkisiz ilaç verirler. Bir doktora daha danışmak gerekir. BT çektirip ilaç kullanıp sonuçlara göre karar vermeli. Şu anda bakanlık yeni nesil antibiyotik yazmamaları konusunda baskı uyguluyor. O yüzden artık etkisi de olmayan makrolid, klav.asit vs ucuz ilaç reçete ediliyor. Eğer önceden direnç oluşmuşsa daha yeni ilaçları denemelisiniz (sefdinir veya kinolin)..

İlaç vermedi durek amaliyat dedi öyle çok vaktim yok ki doktor doktor gezeyim. 6 7 senedir zor bi kere gidebildim.

Reaksiyon puanı
617
ben havasız ortamlarda uyuyamıyorum.kış ayında geceleri uyanıp 5-10 dakıka odamı havalandırmak zorunda kalıyorum.boğaz kuruluğu ileride ciğerlerde sorun olabileceği bilgisi benimle paylaşılmadı.ama her doktorun söylediğine inanmamak gerek.mesela daha önce farklı bir hastalığımdan dolayı devlet hastanelerinde muayene olduğumda ameliyat olmam gerektiği söylenirken gidip özelde profesöre muayene oldum.ameliyata falan gerek yok demişti.yani imkan varsa iyi bir doktora gözükmek gerek

Burun bölmesi eğriliklerine bağlı olarak ağız, dil, yutak, gırtlak ve soluk borusunda kuruluk oluşur. Dil paslanır, lezzet duyumu azalır, ağız kokar, gıcık ve öksürük oluşur. Çok kolay ve sık farenjit ve soğuk algınlığı için müsait hale gelir. Koku duyusu azalır veya kaybolur, genizden konuşma olur. İleri boyutta ise uyku bozuklukları, horlama, sabahları güne yorgun başlama, dikkat dalgınlığı, uykuya eğilim görülür. Uzun süreli burun tıkanıklığı olan kişilerde kulaklar, gözler etkileşebilir. Sık ve kolay orta kulak iltihapları, buna bağlı işitme kayıpları, göz ağrıları, göz sulanması oluşabilir. Burunla direkt ilişkili olan sinüslerde problemler başlar, sinüzit oluşumu kolaylaşır, iyileşmesi zorlanır.

Burun yüzümüzün en uç noktasında yerleşmiş, yüz karakteristiğimizin önemli unsurlarından olan bir organdır. Dış görünüşümüz yönünden önemlidir. Fakat fonksiyonları çok daha önemlidir.

Burnun fonksiyonları: Solunum havasını ısıtmak, nemlendirmek ve süzmek, koku almak, sesin karakterini ve rengini oluşturmakta görev almak. Burnun dış çatısını oluşturan kemik ve kıkırdak yapıdır. Yine kemik ve kıkırdaktan oluşan bir orta bölmesi (septum) vardır. Burun boşluğu yan duvarlarında konka dediğimiz burun etleri vardır. Bunlar havanın ısıtılması, nemlendirilmesi ve süzülmesi için önemli görevler yaparlar. Öyle ki, elli derecelerde, tozlu, kuru bir hava burundan geçip de boğazımıza ulaştığında 36-37 dereceye kadar ısıtılmış, vücudun istediği oranda (yüzde 45-55) nemlendirilmiş ve tozlarından süzülmüş olur. Yani akciğerlerin istediği kaliteye ulaşmış olur. Dünyanın en mükemmel hava filtresi burundur desek abartmış olmayız. Bu kaliteye ulaşmış havadan akciğerlerde de en iyi şekilde yararlanılmış olur. Aksi durumda yani soğuk, kuru, tozlu-kirli bir havanın akciğerlerimize neler yaptığını da tahmin etmek zor olmasa gerektir.

Burnun fonksiyonlarını yerine getirilmesi için sağlıklı olması gerekir. Yani her iki deliğinden yaklaşık eşit basınç ve miktarda hava geçebilmelidir. Burun içini döşeyen doku (mukaza) sağlıklı olmalıdır. Burun tıkanıklığı oluşturan nedenler; burun bölmesi eğrilikleri, polipler, yabancı cisimler, adnoid vegetasyon (geniz eti), burun ve geniz tümörleri, konka büyüklükleri, burun iltihapları ve allerjiler.

Burnun en sık rastlanan hastalığı burun bölmesinin eğrilikleridir. Halk arasında çoğu zaman burunda kemik bazen de burun eti diye adlandırılan durum, burun bölmesinin hava geçişini engelleyecek derecedeki eğrilikleridir. Tıp dilinde septum deviasyonu toplumun geniş kesimlerinde görülür. Bu sıklığı oluşturan en önemli neden burnun sık darbeye maruz kalmaya müsait konumudur.

Burun bölmesi eğriliğinin belirtileri ve neden olduğu sonuçlar

Genellikle burun tıkanıklıklarının zararlarını şöyle sayabiliriz: Ağız solunumuna bağlı olarak ağız, dil, yutak, gırtlak ve soluk borusunda kuruluk oluşur. Dil paslanır, lezzet duyumu azalır, ağız kokar, gıcık ve öksürük oluşur. Çok kolay ve sık farenjit ve soğuk algınlığı için müsait hale gelir. Koku duyusu azalır veya kaybolur, burunda (genizden) konuşma olur. İleri boyutta ise uyku bozuklukları, horlama, sabahları güne yorgun başlama, dikkat dalgınlığı, uykuya eğilim görülür. Uzun süreli burun tıkanıklığı olan kişilerde kulaklar, gözler etkileşebilir. Sık ve kolay orta kulak iltihapları, buna bağlı işitme kayıpları, göz ağrıları, göz sulanması oluşabilir. Burun fizyolojisi bozulur burunla direkt ilişkili olan sinüslerde problemler başlar, sinüzit oluşumu kolaylaşır, iyileşmesi zorlanır.

Hastalığın teşhis ve tedavisi

Hastalığının tanısında direkt muayene, endoskopi direkt ve bilgisayarlı tomografiden yararlanılır. Problem kemik ve kıkırdak ise ilişkili olduğundan tedavide ilacın yeri yoktur. Eğer mutlaka gerekli ise ameliyat edilir. Ameliyat öncesi değerlendirme dikkatli yapılmalıdır. Birlikte sinüzit mevcutsa bu ilaç ile tedavi edilmelidir. Bu tedavinin bitimi beklenmelidir, eğer düzelmezse kombine ameliyatla tek seansta problem çözülmelidir. Ameliyat için çok zorlayıcı bir neden yoksa kemikleşmenin tamamlandığı 18 yaş sonu beklenmelidir. Ameliyat lokal ve genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyatta eğriliği oluşturan kemik veya kıkırdak çıkarılır, eğer düzeltilmesi mümkünse düzeltilir. Bu yöntemlerin seçimi hastadan hastaya değişir. Ameliyat sonrası burunda 2 gün tampon kalır, bir hafta kadar süreyle de bakım ve pansuman gereklidir. Burun içindeki problemlerle beraber çoğu zaman dış görünümde bozulabilir. Eğer böyle bir durum varsa ameliyat KBB ve Plastik Cerrahi uzmanlarının oluşturduğu ekiple tek seansta yapılabilir. Bu en iyi sonuçların bedensel ve ekonomik yönden en avantajlı şekilde elde edilmesini sağlayabilir

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
Burun bölmesi eğriliklerine bağlı olarak ağız, dil, yutak, gırtlak ve soluk borusunda kuruluk oluşur. Dil paslanır, lezzet duyumu azalır, ağız kokar, gıcık ve öksürük oluşur. Çok kolay ve sık farenjit ve soğuk algınlığı için müsait hale gelir. Koku duyusu azalır veya kaybolur, genizden konuşma olur. İleri boyutta ise uyku bozuklukları, horlama, sabahları güne yorgun başlama, dikkat dalgınlığı, uykuya eğilim görülür. Uzun süreli burun tıkanıklığı olan kişilerde kulaklar, gözler etkileşebilir. Sık ve kolay orta kulak iltihapları, buna bağlı işitme kayıpları, göz ağrıları, göz sulanması oluşabilir. Burunla direkt ilişkili olan sinüslerde problemler başlar, sinüzit oluşumu kolaylaşır, iyileşmesi zorlanır.
bu belirtilerin çoğu bende mevcut.tedavi edilemeyen sürekli kulak kaşıntısı var.bundan mı kaynaklanıyor bilmiyorum.eczaneden deneme amaçlı burun bandı aldım.tamamen olmasada biraz işe yarıyor.lakin kaşıntı yaptığından gece uzun süre kullanamıyorum.açıkcası bende ameliyattan korkuyorum

Reaksiyon puanı
617
bu belirtilerin çoğu bende mevcut.tedavi edilemeyen sürekli kulak kaşıntısı var.bundan mı kaynaklanıyor bilmiyorum.eczaneden deneme amaçlı burun bandı aldım.tamamen olmasada biraz işe yarıyor.lakin kaşıntı yaptığından gece uzun süre kullanamıyorum.açıkcası bende ameliyattan korkuyorum
korkulacak hiç bişey yokmuş aslında artık tamponda kullanılmıyormuş daha kolay oluyormuş.

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
korkulacak hiç bişey yokmuş aslında artık tamponda kullanılmıyormuş daha kolay oluyormuş.
tampon ne oluyor tam olarak bilemedim.aöa en önemlisi kesin olarak düzelip düzelmeyeği.çünkü daha önce tanıdıklarım burun amelıyatı sonrası aynı şikayetlerin devam ettiklerini söylüyorlar.neyse siz önce ameliyat olun.memnun kalırsanız bende aynı hastaneye yada polikliniğe gelip yaptırabilirim :)

Reaksiyon puanı
617
Burun ameliyatlarında tampon kullanılmasının nedeni, burun içini döşeyen mukoza adı verilen çift taraflı örtünün, iyileşme sürecinde ödemlerin de etkisiyle birbirine yaklaşıp, sineşi adını verdiğimiz istenmeyen yapışıklıkların oluşmasına engel olmasıdır. Tampon kullanılmadan, özel bir dikiş ile de bu durumu sağlamak mümkün iken, daha güvenli olması sebebiyle genellikle tampon kullanmak uygundur.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

ben oldum ve kurtuldum. Nefes almak diye birşey varmış desem yeridir. Keşke daha önce olsaydım. Ama grçekten çok farkediyor. Size de şimdiden acil şifaalar dilerim.

Saygılarımla

Reaksiyon puanı
617
Merhaba,

ben oldum ve kurtuldum. Nefes almak diye birşey varmış desem yeridir. Keşke daha önce olsaydım. Ama grçekten çok farkediyor. Size de şimdiden acil şifaalar dilerim.

Saygılarımla
Cok iyi amaliyat olan biri:) sizinde burun eğriliğimiydi. Yani deviasyon amaliyatımıydı

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

Rinoplasti olması lazım benim ki. Ayrıca sinüs kanallarının temizlenmesi vs. sağlık terimleri. Bir değil birçok yazı vardı operasyon tarafında.

Saygılarımla

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

ben özel'de sigortamla ameliyat oldum.

Saygılarımla