Bugün Dünya Otizm Günü!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Creative

Administrator
Yönetici
Admin
Katılım
12 Eyl 2009
Mesajlar
9,822
Puanları
113
Konum
.tmp
69528

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otizm konusunda farkındalık kampanyaları yürütülmeye başlanmıştır. Sadece Dünya Otizm Günü olarak kabul edilen 2 Nisan’da değil tüm zamanlarda otizm hakkında bilgiler verilmeye başlanmış ve bu sayede birçok aile bilinçlendirilmiştir.

Otizm çoğunlukla yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar ve gelişimsel bir bozukluk olarak bilinir. Otizmli bireyler sosyal etkileşimde sıkıntı yaşayabilmektedirler. Bunların içerisinde sözel ve sözel olmayan iletişim çeşitleri bulunmaktadır. Otizm maalesef kişinin hayatı boyunca devam etmektedir. Teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde otizm tanısı artık çocuklar 18 aylıkken konulabilmektedir. Kesin tanı için ise 3 yaş en idealidir. Otizm konusunda çocukların gösterdikleri belirtileri netleştirebilmek adına ebeveynlerin çocuklarını gözlemlemeleri çok önemlidir. Bir bireyin otizmli olup olmadığını anlamak onun yaşam standartlarını sağlayabilmek adına önem taşımaktadır.

Sosyal Etkileşim Bozukluğunda En Az İki Belirti
Bir çocuğun otizmli olup olmadığının tespiti büyüme aşamasında başlar. Sosyal etkileşim halindeki davranışları gözlemlenir ve en az iki farklı bozukluk tespiti gerekir. Örneğin; göz temasından kaçınmak en çok gözlenen belirtidir. Çocuğun yüz ifadesi, duruşu ve mimikleri de ebeveynlere fikir verecek diğer etkenlerdir. Yaşıtlarına göre daha geriden geliyorsa ve yaşıtları ile ilişkileri sıkıntılıysa bu da bir bozukluk olarak kabul edilebilir. Yapmaktan zevk aldığı şeyleri başkaları ile paylaşmak istemezler ve genelde tek başına olmayı tercih ederler.

En Az Bir Tane İletişim Bozukluğu Semptomu
Dil gelişimi olmaması da en çok rastlanan belirtilerden biridir. Yanı sıra dili çözülmüş ancak cümle kurma konusunda sıkıntı varsa bu da bir belirti olarak kabul edilebilir. Dile getiremediğini hareketleriyle tamamlamak için uğraşmıyorsa bu da bir otizm belirtisi olabilir.

Hayali veya Sembolik Oyun Oynama Konusunda En Az Bir Tane Belirti
Çocukların gelişim seviyelerine göre çok farklı oyunlar oynarlar ve hayal güçlerinden yardım alırlar. Sosyal oyunlar oynamaktan da zevk alırlar ancak otizmli çocuklar için bu tarz oyun çeşitleri tercih edilmemektedir. Grup oyunlarında da eksik kalır ve sıkıntı çekerler. İnsanların otizm hakkında dikkatlerini çekmek, hem otizmli çocukları olan ailelere destek olmak hem de diğer insanları bilgilendirmek adına büyük önem taşımaktadır. Birçok aile otizmli çocukları olduğu için ve çevrenin bu konu hakkında oldukça yetersiz bilgiye sahip olmasından ötürü büyük sıkıntılar çekmektedir.
 
Üst
stat counter