Bu sisteme windows kaç gider

Bu konuyu okuyanlar

Mehmet Meriç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhaba arkdaşlar Benim baş yorucu bir sorunum var.. ☻
LZjmyj.jpg

Arkadaşlar ben bilgisayarcıya windows xp attrımak düşünüyorum :) Ama para vermekde fazla istemiyorum
çünkü adam oturdugu yerde 1 - 2 tık ile 30 tl yi hak etmiyor ( windows system32 dosyası silindiginde w7 yükletmiştim [ultimete]
Gelelim soruna : windows ulti attırdıgımda 32 bit attırmıştım
zaten ekran kartıda ya 700mb yada 790mb var bu sisteme ne gider yahu chorme denedim 60 - 100 cpu kullanıyor zaten resimde gördügünüz gibi w7 home basic lite kullanıyorum ama windows 7 ultimete yaması kurdum yani pek fark yok önceden de cpu 60 70 lerde gidiyor du arkadaşlar bilginiz bir bilgi varsa yazınız lütf..

Ekli dosyalar

• cats.jpg
    cats.jpg
    90.4 KB · Görüntüleme: 532

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
O nasıl başlık? :eek::eek::eek:
--- Gönderi Güncellendi ---
Windows 7'de kasıyor muydu? Eğer kasmıyorsa Windows 7. Oyun oynamıyorsanız Linux işletim sistemi de kurabilirsiniz.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Eğer bilgisayarında 4Gb'den az Ram bellek var ise o zaman 32 bit Windows kurmaya dikkat et. Ama bilgisayarında 4Gb veya daha fazla Ram bellek var ise o zaman 64 bit kullan derim.

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
Cihazın ram eksikliği var ama eğer ram alma imkanın varsa 4 yapıp Windows 10 Kur ama imkanın yoksa Xp kur.

Reaksiyon puanı
2,146
Bi iki tıkla 30 TL'yi hak etmiyorsa kendin bi iki tıkla kur sistemi. Hâlâ bilgisayarcıya format attıran kaldı mı?

Talha Gul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Dostum yükleye bildiğin en güncel sürümü yükle sürümün ne kadar güncel olursa performansın da o kadar artar.

Mehmet Meriç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bi iki tıkla 30 TL'yi hak etmiyorsa kendin bi iki tıkla kur sistemi. Hâlâ bilgisayarcıya format attıran kaldı mı?
Kardeş windows xp kurarsam format atıldıgında oto internete baglanmıyor yani driwer vs gerekiyor bir arkadaş yazmış 4 gb al diye galiba ekran kartımı ne kaç ram destekledigini ögrenmek gerek

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
32 bit Windows 10 güzel gider güncellersin bir de sadece internette takılıyorum falan dersen Windows 10 Lite var daha az sistem kaynağı kullanır stabildir bazı sayfalarda mevcut bulamazsan yarın link veririm ama kurduktan sonra güncellemeleri kapatman lazım yoksa lite olmaktan çıkıyor :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux kullanmayı düşünebilirsiniz.
Bu sayede en güncel yazılımları, virüs tehdidi olmadan yüksek performansta kullanmış olursunuz.
Çünkü eğer Windows XP'ye geri dönerseniz bilgisayarınıza virüs girme ihtimali ciddi şekilde artar çünkü güvenlik desteği bitti hem de en eski yazılımları kullanmak zorunda kalırsınız.
Size Linux Mint Mate tavsiye ederim.
İndirme adresi
http://ftp.ntua.gr/pub/linux/linuxmint/stable/18.1/linuxmint-18.1-mate-32bit.iso

Mehmet Meriç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux kullanmayı düşünebilirsiniz.
Bu sayede en güncel yazılımları, virüs tehdidi olmadan yüksek performansta kullanmış olursunuz.
Çünkü eğer Windows XP'ye geri dönerseniz bilgisayarınıza virüs girme ihtimali ciddi şekilde artar çünkü güvenlik desteği bitti hem de en eski yazılımları kullanmak zorunda kalırsınız.
Size Linux Mint Mate tavsiye ederim.
İndirme adresi
http://ftp.ntua.gr/pub/linux/linuxmint/stable/18.1/linuxmint-18.1-mate-32bit.iso
KARDEŞ KURULUM NASIL OLUYOR USB DEN Mİ BİRDE KURDUKTAN SONRA İNTERNETE BAGLANMAMA VB SÜRÜCÜ GİBİ SORUNLAR ÇIKARIYOR MU
32 bit Windows 10 güzel gider güncellersin bir de sadece internette takılıyorum falan dersen Windows 10 Lite var daha az sistem kaynağı kullanır stabildir bazı sayfalarda mevcut bulamazsan yarın link veririm ama kurduktan sonra güncellemeleri kapatman lazım yoksa lite olmaktan çıkıyor :)
Windows 7 de kasarken ben win 10 da nasıl performans alcam bilemedim :) ama illa kur diyorsan lite kurarım çünkü internette geziniyorum :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
KARDEŞ KURULUM NASIL OLUYOR USB DEN Mİ BİRDE KURDUKTAN SONRA İNTERNETE BAGLANMAMA VB SÜRÜCÜ GİBİ SORUNLAR ÇIKARIYOR MU

Windows 7 de kasarken ben win 10 da nasıl performans alcam bilemedim :) ama illa kur diyorsan lite kurarım çünkü internette geziniyorum :)

Daha önce format tecrübeniz var mı ?
Sürücü konusunda sıkıntı çıkmaz, en güncel sürücülerin hepsi içerisinde gelir, herhangi birşey indirmenize gerek kalmaz.
Windows 10 kur diyenlere bakma, w10 w7'den çok daha düşük performans vermekte özellikle hard disk ve ram için

Mehmet Meriç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Daha önce format tecrübeniz var mı ?
Sürücü konusunda sıkıntı çıkmaz, en güncel sürücülerin hepsi içerisinde gelir, herhangi birşey indirmenize gerek kalmaz.
Windows 10 kur diyenlere bakma, w10 w7'den çok daha düşük performans vermekte özellikle hard disk ve ram için
Daha önce format bilgim var evet bu home basic ve ultimate'ı ben kormuştum (usbden) eve gidince linuxu kuracagım zaten 1 gb mış..
şu linux uda bir kurabilsem otamatik setuptanmı kuruyor acaba yoksa usb den mi anlamadım

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Daha önce format bilgim var evet bu home basic ve ultimate'ı ben kormuştum (usbden) eve gidince linuxu kuracagım zaten 1 gb mış..
şu linux uda bir kurabilsem otamatik setuptanmı kuruyor acaba yoksa usb den mi anlamadım

öncelikle rufus'u indirin.
usb'yi takın ve rufus'u açın.
iso dosyasını gösterin ve dd modunda yazdırın.
daha sonra bilgisayarı usb'den başlatın.
önünüze bir masaüstü açılacak.
bu masaüstünden internete bağlanabilir ve linux'u kurmadan önce test edebilirsiniz.
test sürüşünde yaptığınız ayarlar kuruluma yansımaz.
eğer memnun kalmazsanız bilgisayarı yeniden başlatıp usb'yi çıkarıp windows'a geri dönebilirsiniz.
bu aşamayı tamamlayıp windows'a geri döndükten sonra memnun kaldıysanız haber verin, sizi bu sefer kurulum için yönlendireyim.
Rufus indirme adresi
Rufus - Create bootable USB drives the easy way

[Fi]Lounge

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Eğer bilgisayarında 4Gb'den az Ram bellek var ise o zaman 32 bit Windows kurmaya dikkat et. Ama bilgisayarında 4Gb veya daha fazla Ram bellek var ise o zaman 64 bit kullan derim.
64 bit 2 gb ramli olan bilgisayarada kuruluyor. Benim bildigim 64 bit icin min 2 gb ram, 32 bit icin min 1 gb ram...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
64 bit ben 6 gb ve üstüne öneriyorum, pointerların bellekteki miktarını arttırdığından ötürü programlar daha fazla ram kullanıyor ve düşük ramli sistemlerde sıkıntı oluşturuyor. Zaten Linux 32 bit pae patch ile gelir ve 8gb'a kadar 32 bit destekler.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
64 bit 2 gb ramli olan bilgisayarada kuruluyor. Benim bildigim 64 bit icin min 2 gb ram, 32 bit icin min 1 gb ram...
Mesajımı yanlış anladınız herhalde. Diyorum ki eğer 4Gb'tan az Ram'in varsa 32 bit kullan, ama 4Gb veya daha fazla Ram'in varsa 64 bit kullan. ben demiyorum ki 2Gb Ram'li PC'ye 64bit işletim sistemi kurulmaz. Ben sadece tavsiye veriyorum. İsterseniz bu konudaki bir önceki mesajımı okuyun. İyi günler.

[Fi]Lounge

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Mesajımı yanlış anladınız herhalde. Diyorum ki eğer 4Gb'tan az Ram'in varsa 32 bit kullan, ama 4Gb veya daha fazla Ram'in varsa 64 bit kullan. ben demiyorum ki 2Gb Ram'li PC'ye 64bit işletim sistemi kurulmaz. Ben sadece tavsiye veriyorum. İsterseniz bu konudaki bir önceki mesajımı okuyun. İyi günler.
Kusura bakmayiniz, yanlis anladim....

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
dddddddd.jpg

Windows 10'un 1607 sürümünün (32 Bit) rahatça tüm işini göreceğini düşünüyorum biraz ağır çalışır fakat kasmalar azalır tahminimce tabi :) Güncellemeni yaptıktan sonra çalıştıra "winver" yazarsan sürümünü resimdeki gibi görebilirsin ama ben sana önceki mesajımda da dediğim lite sürümünü öneririm eğer yüklersen güncellemeleri kapatmayı unutma :)

Mehmet Meriç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle rufus'u indirin.
usb'yi takın ve rufus'u açın.
iso dosyasını gösterin ve dd modunda yazdırın.
daha sonra bilgisayarı usb'den başlatın.
önünüze bir masaüstü açılacak.
bu masaüstünden internete bağlanabilir ve linux'u kurmadan önce test edebilirsiniz.
test sürüşünde yaptığınız ayarlar kuruluma yansımaz.
eğer memnun kalmazsanız bilgisayarı yeniden başlatıp usb'yi çıkarıp windows'a geri dönebilirsiniz.
bu aşamayı tamamlayıp windows'a geri döndükten sonra memnun kaldıysanız haber verin, sizi bu sefer kurulum için yönlendireyim.
Rufus indirme adresi
Rufus - Create bootable USB drives the easy way
Merhaba ben linuxu kurdum memnun kalmadım hala kasmalar var yani windows 7 deki ile aynı hiç fark etmedi okadar kurdugum program da gitti bir kasma yüzünden şimdi xp ye dönüyorum xp den %95 performans almamı umuyorum .

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163