Bu şirkette bilgisayarda oyun oynamayana iş yok

Bu konuyu okuyanlar

Edirneli

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Türkiye’de yüzde 75’lik pazar payına sahip olan online oyun şirketi Joygame’in bünyesinde 74 kişi çalışıyor. Şirket, çalışanlarını iyi oyuncular arasından seçiyor
bu-sirkette-bilgisayarda-oyun-oynamayana-is-yok-1362185.Jpeg

EYLEM TÜRK
‘Online oyun’ sektörü, dünya’da en hızlı gelişen sektörlerden... 2010 yılında sektör büyüklüğü 5 milyar doları geçmiş durumda. Türkiye’de henüz emekleme dönemindeki oyun sektöründe ise sadece 5 yerli firma faaliyet gösteriyor.
Bunlardan birisi de sektörde 2009 yılından beri faaliyet gösteren online oyun şirketi Joygame. SHR şirketinin bünyesindeki Joygame’in Türkiye’de yüzde 75’lik pazar payına sahip olduğunu söyleyen SHR Şirketler Grubu Pazarlama Direktörü Ozan Aydemir, 5 milyonu aşan aktif kullanıcıları bulunduğunu belirtti.
Türkiye’de online oyun sektörüne yatırım yapan en büyük şirketlerden birisi olduklarını ifade eden Aydemir, “Bilgisayar üzerinden ücretsiz giriş yapılarak oynanan oyunlarımz, Türkiye’de ilk kez Joygame bünyesinde Türkçe seslendirmeyle kullanıcılarımıza sunuluyor. Bu aşamada seslendirmelerden, oyunun lokalizasyonuna, oyun içi hizmetlerden, etkinliklere kadar A’dan Z’ye her ayrıntı üzerinde çalışıyoruz” dedi.

fft16_mf1362184.Jpeg

‘24 saat oyun izliyor’
Şirket bünyesinde 74 kişilik bir ekibin çalıştığını kaydeden Aydemir, “Şirkette her oyunu kendi departmanı var. Ve bu departmanların başında da ürün müdürleri var” dedi.
Çalışanlarını iyi oyuncular arasından seçtiklerini anlatan Aydemir, şöyle devam etti:
“Önce oyunu getiriyoruz ardından ekibini kuruyoruz. Bünyemizde oyun görevlileri de çalışıyor. Görevliler 24 saat oyunları takip ediyorlar. Adminlik görevi üstlenen bu ekip, oyuncularla birebir ilişkiler kurarak onları daha iyiye ve daha fazla eğlenceye teşvik ediyor. Bizim şirkette diğerlerinin aksine oyun oynamak serbest. Herkesin bilgisayarında oyun açık.”
Tüm oyunları distribütörlük sistemiyle Kore, Tayvan, Çin gibi oyun sektörünün geliştiği ülkelerden aldıklarını ifade eden Aydemir şunları söyledi:

‘Anadolu’ya yayılacak’
“Biz şu anda oyun yapımcısı değil yayıncısıyız. Kore, Tayvan, Çin, Amerika, Almanya gibi ülkelerle olası iş ortaklıkları için görüşmelerimiz sürüyor. Joygame olarak, 2010 yılını hedeflediğimizin üzerine çıkarak 3 katı ciro ile kapattık. Artık hedeflerimiz daha büyük. 2013 yılında Türkiye’nin en büyük ilk 500 şirketi arasına girmeyi hedefliyoruz ve çalışmalarımız bize gösteriyor ki bu çok da zor değil. Amacımız Anadolu’ya yayılmak.”
Hali hazırda sekiz oyunları bulunduğunu belirten Aydemir, “İki yeni oyunumuzu da bu yıl içinde sunacağız. Bunlardan birisi Kehanet, diğeri ise Cengizhan 2. Ayrıca Hindistan’da ürettiğimiz Jamia adlı oyunumuz da hazırlık aşamasında” diye konuştu.

‘İşiniz oyun mu?’ diye soruyorlar
Ozan Aydemir, oyun sektörüyle tanışmasını şöyle anlattı: “Arkadaşımın ofisine oyun oynamaya gittim. Bana Joygame projesinden söz etti ve bu işe başladık. Bu iş herkese ilginç geliyor. ‘İşiniz oyun mu?’ diye soruyorlar. Bunu aileme anlatırken bile çok zorlandım.”
Joygame’in yalnızca oyun misyonu bulunmadığını belirten Aydemir şunları söyledi: “Sitemize giren kullanıcılar oyun oynamasalar da keyifli vakit geçirebiliyor. Çünkü Joygame, aynı zamanda 5 milyonu aşan kullanıcısıyla bir sosyal paylaşım sitesi. Kullanıcılarımıza online olarak konuşabildikleri, profil oluşturabildikleri, fotoğraflarını paylaşabildikleri ve daha birçok seçeneği bulunan geniş bir yelpaze sunuyoruz.”

Yerli online oyun firmaları
* Joygame
* Sobee
* GameTÜRK
* Oyun Stüdyosu
* Ceidot
kaynak

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Yakında Kodgraf stüdyosunu da duyarız

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Ne kadar doğru düşünüyorum emin değilim ama gözlemlediğim bir durum var.

Yurtdışındaki oyun stüdyoları oyunla yatıp oyunla kalkmıyor.Bizim ülkemizde çok oyun oynayanlar yapımcı oluyor.Anlamadım neden acaba?

Belkide ülkemizde teknolojiye pek ilgi olmamasından teknolojinin para kazandırabileceğini düşünmüyorlar.Birazcık yatırım yapsaydılar zamanında şimdi nerelerde olurduk....

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Diğer online oyunlara göre çok iyi bir iş çıkartıyorlar. Şahsen wolfteam oynuyorum. Gayette güzel bir oyun ara sıra girip stres atmak için 1 e 1 :)

sunguralp

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
türkiye de oyun işi gelişiyor. bir de bakmışız dünyayla kapışıyoruz. :)

vladislav

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Call of duty serisi için başvurabilirim, elim yatkındır online cod'larda :D

MonsterMMORPG

Asistan
Reaksiyon puanı
5
firma olmasamda büyük ihtimal ilerde bende firma olacağım. ilerliyoruz bakalım yavaş yavaş :)

ama Türklerden yeterince destek yok. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinden , oyun sitelerinden vs.

Yaptığım oyun : http://www.monstermmorpg.com/

Aslında Pokemon oyunuyudu fakat nintendo kapattırdı. Şimdi ise nintendo öğelerini sildik bizim oyunumuz oldu.

Normalde 300.000 e yakın hesap vardı kapanmadan önce. Onları henüz yüklemedim şu anda alpha sürecindeyiz. Bitince yükleyeceğim inşAllah o zaman bekliyorum eski günlere dönmesini. Kapanmadan önce günde 10k+ unique ziyaretci vardi google analytics e göre. asil domainim olan http://www.pokemoncraft.com da google page rank 4 olmustu :(

Son mesajlar