Bu ses hangi hayvana ait olabilir?

Bu konuyu okuyanlar

osmansaglam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
Yaklaşık 2 haftadır ağaçlık bahçemizde ağaçlardan gelen sesin hangi kuşa ait olduğunu görmediğimiz için bilemiyoruz ama bu akşam eşim dışarı çıktığında üzerinden süzülmüş ve tekrar evin çatısına uçmuş, baykuşa benzettiğini ama tam göremediğini söyledi, sesini kaydettim, bu kuşu bilen var mı, ne yapabiliriz?

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801
Peki korunma için bir şey yapmamıza gerek var mı acaba? bilgin var mı bu konuda?
Aslında baykuş olduğu için sanslısınız kimseye pekte zararı olmaz kendi halinde takılır oradaki haşereleri küçük hayvanları götürür. Peki siz ne için korunmak istiyorsunuz bu hayvandan ?

Neptunas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Baykuş ise size pek zarar vermez. Baykuş'a zarar vermediğiniz sürece sizlere asla zarar vermez. Baykuş kendi halinde takılır ve kendinden küçük canlıları yer. Ancak gece olduğunda gözleri çok iyi bir şekilde etrafı görebilir. O yüzden geceleri avlanır. Siz siz olun bu hayvanın doğasına zarar vermeyin size zarar vermediği sürece bu kuşa sataşmak pek iyi bir fikir olmaz.

osmansaglam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
Baykuş ise size pek zarar vermez. Baykuş'a zarar vermediğiniz sürece sizlere asla zarar vermez. Baykuş kendi halinde takılır ve kendinden küçük canlıları yer. Ancak gece olduğunda gözleri çok iyi bir şekilde etrafı görebilir. O yüzden geceleri avlanır. Siz siz olun bu hayvanın doğasına zarar vermeyin size zarar vermediği sürece bu kuşa sataşmak pek iyi bir fikir olmaz.
Aslında baykuş olduğu için sanslısınız kimseye pekte zararı olmaz kendi halinde takılır oradaki haşereleri küçük hayvanları götürür. Peki siz ne için korunmak istiyorsunuz bu hayvandan ?

Dün gece eşim bahçeye çıkarken arabanın üzerinde görmüş koşup geldi dışarı çıktığımızda yoktu sonra ben içeri girdim tekrar gelirken eve üzerine doğru gelip tekrar yükselerek çatıya konmuş, bayağı bi korkuyla geldi, uzun zamandır varlar endişe etmiyorduk ama, bi de tabi hiç susmayan ötüşleri var.. çok güçlü bi ses ve 6 saniye arayla sürekli.. benim yaptığım kayıtta da belli oluyor birden fazlalar, bi 50 - 60 cm kadar varmış puhu kuşu olduğunu sanıyorum bende kendim görmedim henüz..

Neptunas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sizin binanızda onları kışkırtan bir kişi veya onlara ait bir yavru olabilir iyice kontrol edin ve yardım etmeye çalışın. Eğer onlara karşı nefretle yaklaşırsanız daha fazla toplanabilirler. Puhu kuşu aslında bir baykuş türüdür :) , ve gayet sevimlilerdir. Kuluçka süresi 30 ile 40 gün aralığındadır. Kuluçka süresi dolduktan sonra yumurtadan çıkan yavruların göz ve kulakları kapalıdır. Yavruların yuvada kalma süresi değişkendir. Bu yüzden beklemenizde fayda var, onları kışkırtmamak en iyi çözümdür. Kanat açıklıkları bir insan boyuna bile ulaşabilir. bu yüzden iri hayvanlardır. Elinize kalın bir eldiven giyip sorunu çözün ya onlarla dost olun çünkü asla ve asla siz onlara zarar vermediğiniz sürece size zarar vermezler. ya onlara çatınızda bir yuva yapın ya da bekleyin. Dediğim gibi hiçbir hayvan kuruluşu onlarla başa çıkamaz. Bir çözüm daha var o da kartalların gelip baykuşları avlamasıdır. Bunları araştırmalara dayanarak söylüyorum. Size bir zarar geleceğini de sanmam hatta dost bile olabilirsiniz. Tabi hayvanın boyuna bağlı onu elinize alamazsınız kafasını okşayarak sevebilirsiniz. Size zarar gelmesini istemem ancak çatıyı kontrol etmek zorundasınız yavrusu var ise yuvaya dokunmayın ve kuluçka süresinin dolmasını bekleyin. Beklemek sizin için en iyi çözümdür. Başarılar.

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801
Dün gece eşim bahçeye çıkarken arabanın üzerinde görmüş koşup geldi dışarı çıktığımızda yoktu sonra ben içeri girdim tekrar gelirken eve üzerine doğru gelip tekrar yükselerek çatıya konmuş, bayağı bi korkuyla geldi, uzun zamandır varlar endişe etmiyorduk ama, bi de tabi hiç susmayan ötüşleri var.. çok güçlü bi ses ve 6 saniye arayla sürekli.. benim yaptığım kayıtta da belli oluyor birden fazlalar, bi 50 - 60 cm kadar varmış puhu kuşu olduğunu sanıyorum bende kendim görmedim henüz..
İyi bir araştırma ile pusuya yatın yuvasını bulun ve korkutun bir daha gelmezler bir kere yerin güvensiz olduğunu hissederlerlerse. Yavrulara falan sahiplerse sıkıntı büyük ama hiç bir şekilde dokunmayın öyle ise zamanla giderler hiç de zararlı bir hayvan değil aslında sevebilirsinizde kendisini :)

Neptunas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Onların gözünden pusmak mümkün değil ayrıca onları korkutmak pekte iyi bir fikir değil korkutursanız daha büyük bir aile ile gelip başınıza musallat olabilirler. Onların gitmesini beklemek daha iyi ve zararsız bir çözümdür

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801
Onların gözünden pusmak mümkün değil ayrıca onları korkutmak pekte iyi bir fikir değil korkutursanız daha büyük bir aile ile gelip başınıza musallat olabilirler. Onların gitmesini beklemek daha iyi ve zararsız bir çözümdür
Ne kuşu olduğundan emin değilim ama %100 bir baykuş türü Hangisinin nasıl davranabileceğini bilemem fakat biz bir kaç sene önce yaşadık bunu kendilerini yuvalarında biraz ürküttüğümüzde geri gelmediler hala da yoklar.
--- Gönderi Güncellendi ---
Aynı şekilde tatilde iken yine buna benzer bir olay yaşadık fakat bu kez yavruları da vardı ellemedik zamanla seslerine de alıştık kendilerine de bir zaman sonra bütün aile öylece yuvayı terk etti ve gelmedi bir daha.

osmansaglam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
Sizin binanızda onları kışkırtan bir kişi veya onlara ait bir yavru olabilir iyice kontrol edin ve yardım etmeye çalışın. Eğer onlara karşı nefretle yaklaşırsanız daha fazla toplanabilirler. Puhu kuşu aslında bir baykuş türüdür :) , ve gayet sevimlilerdir. Kuluçka süresi 30 ile 40 gün aralığındadır. Kuluçka süresi dolduktan sonra yumurtadan çıkan yavruların göz ve kulakları kapalıdır. Yavruların yuvada kalma süresi değişkendir. Bu yüzden beklemenizde fayda var, onları kışkırtmamak en iyi çözümdür. Kanat açıklıkları bir insan boyuna bile ulaşabilir. bu yüzden iri hayvanlardır. Elinize kalın bir eldiven giyip sorunu çözün ya onlarla dost olun çünkü asla ve asla siz onlara zarar vermediğiniz sürece size zarar vermezler. ya onlara çatınızda bir yuva yapın ya da bekleyin. Dediğim gibi hiçbir hayvan kuruluşu onlarla başa çıkamaz. Bir çözüm daha var o da kartalların gelip baykuşları avlamasıdır. Bunları araştırmalara dayanarak söylüyorum. Size bir zarar geleceğini de sanmam hatta dost bile olabilirsiniz. Tabi hayvanın boyuna bağlı onu elinize alamazsınız kafasını okşayarak sevebilirsiniz. Size zarar gelmesini istemem ancak çatıyı kontrol etmek zorundasınız yavrusu var ise yuvaya dokunmayın ve kuluçka süresinin dolmasını bekleyin. Beklemek sizin için en iyi çözümdür. Başarılar.
Ne kuşu olduğundan emin değilim ama %100 bir baykuş türü Hangisinin nasıl davranabileceğini bilemem fakat biz bir kaç sene önce yaşadık bunu kendilerini yuvalarında biraz ürküttüğümüzde geri gelmediler hala da yoklar.
Aynı şekilde tatilde iken yine buna benzer bir olay yaşadık fakat bu kez yavruları da vardı ellemedik zamanla seslerine de alıştık kendilerine de bir zaman sonra bütün aile öylece yuvayı terk etti ve gelmedi bir daha.

cevaplarınız için teşekkürler.. aslında bayağı kafam karışık, babamın dediğine bakılırsa yıllardır bu tarz ses buralarda hep oluyormuş ama bu yaz çok güçlü bir sesle karşı karşıyayız, bahçeli üç eviz birinde kimse oturmuyor diğeri 3 katlı bizimki ise tek katlı ve evler arası 10 metre civarı ağaçlarla kaplı gündüz biraz bakındım ama göremedim sadece ağaçta yuvalar var gibi görüyoruz, yavruların çıkmasıyla giderler mi acaba.. bir sitede yaşam alanlarını kolay kolay terk etmezler hatta yiyecek bulamazlarsa yiyeceklerini değiştirirler fln yazmış.. zarar vermek istemiyoruz ama zarar görmek hiç istemiyoruz..

4MVVDJ.png

Aksaray'ın bir ilçesindeyiz ve haritada beyaz kalple işaretlediğim yerdeyiz, etrafta ağaçlık alan yok gibi ve bizim bulunduğumuz yeri bu yüzden tercih ediyorlar sanırım, bundan dolayı da terk etmemelerinden endişe ediyorum.. bir de daha önce Konya'da ağaçlık alanda bana kargaların saldırmışlığı var, o yüzden çocukluğu güvercin beslemekle geçmiş biri olmama rağmen bu aralar kuşlara karşı temkinliyim :)

Neptunas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ozaman bu kuşlar, size saldırmadığı sürece doğalarına fazla karışmayın. Size karşı bir düşmanlık gösterdikleri anda ;
Tanıdık 3-4 biraderinizi çağırın alın pompalı ve bıçakları sopaları alın girin aralarına bakın bir daha geliyorlarmı.

Eski hesap22

Müdavim
Reaksiyon puanı
801
Ozaman bu kuşlar, size saldırmadığı sürece doğalarına fazla karışmayın. Size karşı bir düşmanlık gösterdikleri anda ;
Tanıdık 3-4 biraderinizi çağırın alın pompalı ve bıçakları sopaları alın girin aralarına bakın bir daha geliyorlarmı.
Bu durumda yapılabilecek en iyi şey...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
sakın o puhulara dokunmayın korunan nesli tehlikede olan tür ve yanlışlıkla onları vurur,zehirlerseniz çok ciddi para cezasına çarpılırsınız muhtemelen o kuşlar izleniyor...
sakın onlara zarar verme onlar zararsız.
4MVVDJ.png

onu bunu bırakın boşluklara ağaç dikin da!

osmansaglam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
1- Boşluklar başkalarına ait arazi ve burası Türkiye'nin en az yağış alan yeri (Tuz Gölü güneyi)
2- Bize zarar verecekse elbette öldürürüm gerekirse cezasını da öderim, en azından yaşamış oluruz!
3- İzleyen ve savunan varsa buyursun gelsin alsın evinde beslesin..
4- O ağaçlık gördüğün tek yer babama, amcama ve onların amcasına ait.. böyle bir yeri yeşillendiren biz ceremesini çekiyoruz yani..

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
1- Boşluklar başkalarına ait arazi ve burası Türkiye'nin en az yağış alan yeri (Tuz Gölü güneyi)
2- Bize zarar verecekse elbette öldürürüm gerekirse cezasını da öderim, en azından yaşamış oluruz!
3- İzleyen ve savunan varsa buyursun gelsin alsın evinde beslesin..
4- O ağaçlık gördüğün tek yer babama, amcama ve onların amcasına ait.. böyle bir yeri yeşillendiren biz ceremesini çekiyoruz yani..
o kuşlar zararsız aksine faydalı fare yerler küçük kemirgenleri avladıkları için fare sorunu yaşamazsın ve çok dikkatli bakmazsan çok göremezsin eski çalıştığım yer tarla faresi kaynıyordu ki onlar hiç rahatsızlık vermezlerdi bu baykuş türü koruma altında sakın öldürme hem öldürmesi kötü şans getirir diyenler var insanlara saldırmazlar fare tek hedefi...

osmansaglam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
51
Konuyu okuyup neticeyi merak eden olursa diye yazıyorum..
Şu son saldırı diye ürktüğümüz olaydan 2 gün sonra gece 2 sularında penceremizin yakınında bir kedini acılı bağırma sesine uyandım ve 10 saniyelik bir sessizliğin ardından önce yakından sonra uzaktan baykuşun sesini duydum, normal ötmeye devam ediyordu.. Sonra sabaha karşı evden uyananlar ses duymadıklarını söyledi ve ertesi akşamdan itibaren baykuşların sesini duymadık kendilerini görmedik.. Ne sebep oldu bilmiyorum ama artık rahatça dışarı çıkabiliyoruz geceleri.. gittiler..

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
kedi akşam yemeği yapmış onu...
baykuştan korkan da bir tek siz varsınız...