Bu programlar arasında virüs var mı?

Bu konuyu okuyanlar

Sedasamsung

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayar açılır açılmaz chrom üzerinden otomatik bir site açılıyor metagmae isimli site. Tavsiyeleri biraz denedim ama bir türlü çözemedim, kaldıramadım. Bir de sağ alta uyarı kutucukları gelip duruyor ne olduklarını hiç anlamıyorum. Kardeşimin yüklediği oyunlarla beraber sanırım virüs iniyor. Onlardan kaynaklanmış olabileceğini düşündüm.
Direkt bilgisayarımın programlar sayfasını çekip attım. Ben anlamıyorum, yanlışlıkla sistem dosyası silmekten de korkuyorum. Bunların içinde zararlı, oyunlarla birlikte inen gereksiz, kaldırmam gereken bir program var mıdır?

Ekli dosyalar

• Yeni Bit Eşlem Resmi (2).jpg
    Yeni Bit Eşlem Resmi (2).jpg
    73.4 KB · Görüntüleme: 716
  • Yeni Bit Eşlem Resmi (3).jpg
    Yeni Bit Eşlem Resmi (3).jpg
    79.9 KB · Görüntüleme: 636

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Movavi video editor orijinal mi yoksa warez mi? Eğer öyleyse bu tarz uygulamalar ile virüs çoktan yerleşmiş olabilir. Öncelikle sahte yazılımlarınızı kaldırın.

Sedasamsung

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Movavi video editor orijinal mi yoksa warez mi? Eğer öyleyse bu tarz uygulamalar ile virüs çoktan yerleşmiş olabilir. Öncelikle sahte yazılımlarınızı kaldırın.
Deneme sürümü gibi bir şeydi, kaldırayım. Başka gereksiz program görebiliyor musunuz? Orda virüs programları var sanırım ama hangisi ne kadar işe yarıyor fikrim yok :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kötü amaçlı yazılımlar genelde o listede görünmez (=
tavsiyem bu sayfadakini indirip kurman olur
Öyle mi :)) İndirdim kurdum ancak program Türkçe değil

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Acrobat.com (yayımcı Adobe görünüyor ama dikkat etmekte fayda var .com düşündürücü, taklit olabilir)
Apowersoft (multimedya ile alakalı işlerle ilgileniliyorsa kalabilir)
Ben and Ed (şüpheli)
Dosya Kurulum 21.11.7 (şüpheli)
dr.fone (muhtemelen gereksiz)
Gionee_Driver (şüpheli)
Intel yazılımları (lazım olabilceğinden dokunulmayabilir)
Mediaget (ihtiyaç duyulmuyorsa kaldırılmalı)
Microsoft Visual C++ (kütüphanelere ihtiyaç duyulabilir kaldırmayın)
Movavi (Video editi ile uğraşılıyorsa kalsın *orijinal ise)
Oxygen Not İncluded (şüpheli)

Ek olarak; Nvidia, Qualcomm, Realtek yazılımlarını kaldırmaya gerek yok.
Birden fazla Antivirüs kullanmanızın gereği yok bazılarını kaldırın kullandığınız kalsın.
Windows'u legal bir anahtar ile etkinleştirmezseniz ekranınızda beliren yazılar zamanla daha çok can sıkar.

Son olarak; güvenilir bir anti yazılımı ile tüm diskleri taramanızı öneririm.

Sedasamsung

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Acrobat.com (yayımcı Adobe görünüyor ama dikkat etmekte fayda var .com düşündürücü, taklit olabilir)
Apowersoft (multimedya ile alakalı işlerle ilgileniliyorsa kalabilir)
Ben and Ed (şüpheli)
Dosya Kurulum 21.11.7 (şüpheli)
dr.fone (muhtemelen gereksiz)
Gionee_Driver (şüpheli)
Intel yazılımları (lazım olabilceğinden dokunulmayabilir)
Mediaget (ihtiyaç duyulmuyorsa kaldırılmalı)
Microsoft Visual C++ (kütüphanelere ihtiyaç duyulabilir kaldırmayın)
Movavi (Video editi ile uğraşılıyorsa kalsın *orijinal ise)
Oxygen Not İncluded (şüpheli)

Ek olarak; Nvidia, Qualcomm, Realtek yazılımlarını kaldırmaya gerek yok.
Birden fazla Antivirüs kullanmanızın gereği yok bazılarını kaldırın kullandığınız kalsın.
Windows'u legal bir anahtar ile etkinleştirmezseniz ekranınızda beliren yazılar zamanla daha çok can sıkar.

Son olarak; güvenilir bir anti yazılımı ile tüm diskleri taramanızı öneririm.
Çok teşwkkür ederim. Son bir sorum olacak. Bunlardan hangileri antivirüs programı? Bu virüs programlarından hangilerini kaldırayım hangisinin kalmasını tavsiye edersiniz?

Hijackthis le de tarama yapıp raporu burda paylaşın en azından doğru olanlar arada kaynamaz (=
Hijackthis in ne olduğu konusunda fikrim yok malesef :)

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Çok teşwkkür ederim. Son bir sorum olacak. Bunlardan hangileri antivirüs programı? Bu virüs programlarından hangilerini kaldırayım hangisinin kalmasını tavsiye edersiniz?

Hijackthis in ne olduğu konusunda fikrim yok malesef :)
O zaman araştır (=

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Görev yöneticisi başlangıç sekmesinde neler var?
Ayrıca uygulamaları da kontrol edin, gerek duymayacağınız uygulama/program/oyun varsa, kaldırın. Warez/Crackli dosyalar varsa, silin/kaldırın.

Process Explorer gibi bir araç üzerinden de açılan/yüklenen işlemlere bakabilirsin.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Avast Free Antivirüs
ByteFence Anti-Malware
McAfee Security

Yüklü olanlara göre konuşuyorsak Avast ile yolunuza devam edebilirsiniz. "Free" kodu ürkütüyor biraz, yani free sürümler fazlaca kısıtlıdır ve size bazı özellikleri sunmayabilir. Yükseltme şansınız varsa Avast'a da bir şans tanıyın derim. Böylece daha etkin bir korumaya sahip olacaksınız. Bir diğer husus ise Bytefence'i kullanmamış oluşum ve yorumumu saklı tutmam. McAfee'de alanında "Free" koda sahip olmadığı sürece etkin bir anti yazılımıdır. Avast'ı söyledik madem bunu da belirtmiş olalım ki yabana atılmış gibi hissedilmesin zira bu muameleyi hak ettiğini düşünmüyorum.

Sedasamsung

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Avast Free Antivirüs
ByteFence Anti-Malware
McAfee Security

Yüklü olanlara göre konuşuyorsak Avast ile yolunuza devam edebilirsiniz. "Free" kodu ürkütüyor biraz, yani free sürümler fazlaca kısıtlıdır ve size bazı özellikleri sunmayabilir. Yükseltme şansınız varsa Avast'a da bir şans tanıyın derim. Böylece daha etkin bir korumaya sahip olacaksınız. Bir diğer husus ise Bytefence'i kullanmamış oluşum ve yorumumu saklı tutmam. McAfee'de alanında "Free" koda sahip olmadığı sürece etkin bir anti yazılımıdır. Avast'ı söyledik madem bunu da belirtmiş olalım ki yabana atılmış gibi hissedilmesin zira bu muameleyi hak ettiğini düşünmüyorum.
Avast ile devam edeceğim. Teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz :)