Bu PC'yi Yaptırmalı Mıyım?

Bu konuyu okuyanlar

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Merhabalar hocalarım. Evimde yaşlı bir PC var. Bu PC'nin de bir liste sorunları var. Sizce ben bu PC'yi yaptırmalı mıyım? Yaptırmamalı mıyım? İşte sorunları;
Bios pili (tekrardan bios kurulumu gerekir mi?)
Görüntü kablosu
Kasaya güzel bir temizlik+ termal macun değişimi+(PC'de yanan bir parça var. Onun değişimi yapılacak.)
RAM+SSD+HDD takviyesi
Format
Windows 10 kurulumu
PC'de kulaklık dışında hiç bir ses çıkmıyor. O hataya kaynaklı parça nedir?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
işlemci ve e.kartının modeli iş görecek gibiyse uğraşmaya değer.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
işlemci ve e.kartının modeli iş görecek gibiyse uğraşmaya değer.
Hocam işlemci hakkında net bir bilgim yok. Ancak ekran kartı Sapphire. İşlemci de, Sapphire ATI AMD çipseti kullandığı için AMD diye düşünüyorum.

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
Fazla bilgim yok işte benim de hocam. PC'nin baştan sona tüm parçalarını bilmiyorum. Sadece tespit ettiğim bunlar.
dostum ama sen tek saphirre diyorsun ona göre birşey diyemiyoruz kötüyse değmez git eklettir adam gibi al

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
dostum ama sen tek saphirre diyorsun ona göre birşey diyemiyoruz kötüyse değmez git eklettir adam gibi al
Hocam işte PC mavi ekran vermez veya Windows 7 Ultimate çökmezse CPU Z kuracağım PC'ye.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
İşlemci ve ekran kartınız işinizi görüyor ise ssd takviyesi yapabilirsiniz. Bunun dışında formatı siz atabilirsin. Bios pili değiştirildiği durumlarda bios kurulumu gerekmez. Yani pek masraflı bir iş listesi yok elinizde açıkcası.

Son düzenleme:

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
İşlemci ve ekran kartınız işinizi görüyor ise ssd takviyesi yapabilirsiniz. Bunun dışında formatı siz atabilirsin. Bios pili değiştirildiği durumlarda bios kurulumu gerekmez. Yani pek masraflı bir iş listesi yok elinizde açıkcası.
Hocam evet fazla masraf yok gibi görünse de HDMI destekli görüntü kabloları 60. Bios pili 6 TL. Orijinal Windows 10 şeyi 300-400. Üstüne üstlük PC'den çıt çıkmamasını sağlayan parça tahminen ses kartı. Format için CD şart. Çünkü kasa 1 ton. Döküm demirden yapılmış galiba. Kasa modeli: Aopen H500 Amacı belirlenemeyen kasa.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam sizce bu kasalar (normal kullanım, oyuncu) neden çok ağır? Ben bir kere kasayı formata götürürken elim koptu. Döküm demirden mi yoksa bunları ıp68 sertifikalı demirden mi yapıyorlar?
Mesaj otomatik birleştirildi:

@ForeverPower41

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Kasa eski ise değmez açıkcası.Yine de işlemci ve ekran kartını bir kontrol et iş görürler mi.Kasa çalışmasa bile çıkart işlemcinin üzerinde yazar zaten,ekran kartının da etiketinde model numarası vs vs bir şey yazar genelde.
Orjinal Windows keyleri 10TL ye bulunabiliyor.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Kasa eski ise değmez açıkcası.Yine de işlemci ve ekran kartını bir kontrol et iş görürler mi.Kasa çalışmasa bile çıkart işlemcinin üzerinde yazar zaten,ekran kartının da etiketinde model numarası vs vs bir şey yazar genelde.
Orjinal Windows keyleri 10TL ye bulunabiliyor.
Hocam kasa yeni mi eski mi bilmiyorum. USB 2.0 desteği var. İkisi de iş görür ancak model hakkında bilgim yok. Driver CD'si den model anlayabilir misiniz?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Kasayı aç,anakartın üzerinde modeli yazar,en azından oradan hangi platformun üstüne kurulduğunu anlayabiliriz.İşlemciyi de çıkartıp bakabilirsen daha kesin sonuçlara ulaşılabilir.
Adsız.png Adsız.png

Son düzenleme:

OBE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam senin o bilgisayara toplamda 500-600 liralık masrafın var bu bilgisayarı yapacağına üzerine biraz daha para koy ve git toplama bilgisayar al daha karlı çıkarsın benden tavsiye ???

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemci iş görür. E.kartı görüntü vermeye yarar. Oyun oynanmaz. nette dolanmak ve film seyretmek için ,okey.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Hocam işlemci, Core 2 Quad, Ekran kartı ise GTX 750 Tİ yapılacak.
Benim tavsiyem R3 2200G işlemcili APU bir sistem yani ekran kartının işlemcinin içerisinde bulunduğu bir sistem topla.GTX 750 Tİ devri eskidi iyice,zaten R3 2200G de GT 1030 yani neredeyse GTX 750 Tİ gücünde diyebiliriz.Hem daha güncel bir sistemin olur hemde ileride RX 570 gibi güçlü bir kart takma avantajın olur.Quad serisi bir işlemciyle RX 570 kullanman pek mümkün olmaz.
İlk etapta sadece işlemci+anakart+ram değiştirsen yeterli olur.Biliyorum bütçeni hayli aşıyor ama GTX 750 Tİ artık oyunlara yetemiyor maalesef.
Baksana can çekişiyor;

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
OC ile 45 FPS üstü yapabilir miyim?
Hayır yapamazsın.Ekran kartlarında overclock ile o kadar fazla fps alman çok zor.İyi bir kasaya ve güzel bir power supply e sahip olursan aşağıdaki gibi 10 fps gibi bir artış yakalayabilirsin.

Zaten yapsan bile 2-3 sene sonra çıkan oyunlarda yine tıkanacak.Eskiden GTX 750 Tİ kraldı ama şimdi havası söndü

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Hayır yapamazsın.Ekran kartlarında overclock ile o kadar fazla fps alman çok zor.İyi bir kasaya ve güzel bir power supply e sahip olursan aşağıdaki gibi 10 fps gibi bir artış yakalayabilirsin.

Zaten yapsan bile 2-3 sene sonra çıkan oyunlarda yine tıkanacak.Eskiden GTX 750 Tİ kraldı ama şimdi havası söndü
En az 1650 Tİ ( X1650 değil. TDKpat Technopat Sosyalde hep ekran kartımın ismini karıştırıyırlar) laszım. Ama o da darboğaz yapar. Değil mi?

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
En az 1650 Tİ ( X1650 değil. TDKpat Technopat Sosyalde hep ekran kartımın ismini karıştırıyırlar) laszım. Ama o da darboğaz yapar. Değil mi?
1650 nin Tİ versiyonu yok düz 1650 var sadece.Ben RX 570 tercih ederim hem daha ucuz hemde daha güçlü.
Evet darboğaz yapar maalesef.Quad serisi işlemciler bu tür güçlü kartlara yetmiyor maalesef.O yüzden tavsiyem başta R3 2200G alıp GTX 750 Tİ ın varmış gibi idare et sonrasında güçlü bir ekran kartı al.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
1660ti kartı var 1650ti yok malesef :D 750ti nin de namını 1050ti aldı bence.