Bu Doğa Olayları Açıklanamıyor

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Elbruz46 tarafından 29 Haziran 2009 başlatılmıştır.


 1. Elbruz46

  Elbruz46 Rektör

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  11.169
  Beğenileri:
  479
  Ödül Puanları:
  83

  - Bu Doğa Olayları Açıklanamıyor

  Bu doğa olayları açıklanamıyor
  29 Haziran 2009 Pazartesi 11:50
  ABD'de 'hareket eden taşlar', Venezuela'da 'dinmeyen fırtına', 'Yanan gökkuşağı', Danimarka'da 'kara güneş', Hindistan'da 'kızıl yağmur'. Bu olaylar yıllardır açıklanamıyor.

  HAREKET EDEN TAŞLAR: ABD'nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley (Ölüm Vadisi), "hareket eden taşları" ile yıllardan beri bilim adamlarını çekiyor. Günlerce gözlemlenen taşların yer değiştirmesi ise tüm araştırmalara rağmen açıklanamıyor.

  Bir teze göre, rüzgar, taşların kum üzerinde kaymalarını sağlıyor.
  Ancak yüzlerce kiloluk taşları hareket ettirecek kadar şiddetli rüzgarlar kaydedilmiyor. Ayrıca aynı noktadan hareket etmeye başlayan taşların nasıl olup da farklı yönlere yöneldiklerini kimse açıklayamıyor.

  Rüzgar teorisine karşı çıkanlar "Rüzgar, aynı noktadan hareket etmeye başlayan iki taşı aynı yöne kaydırır. Ama burada durum farklı" diyor. Büyük muamma sürüyor.


  [​IMG]

  KARA GÜNEŞ: Danimarka'da her ilkbaharda, gün batımına yaklaşık yarım saat kala, milyonlarca kuş biraraya gelip, gökyüzünde inanılmaz şekiller oluşturarak uçuyor.

  Mart ayından Nisan'ın ortalarına kadar, her akşam gün batımına yarım saat kala biraraya gelen bu milyonlarca kuşun neden böyle davrandığını bilim adamları tam olarak açıklayamıyor.

  [​IMG]

  DİNMEYEN FIRTINA: Diğer adıyla 'Catatumbo şimşekleri' dünyada eşi benzeri olmayan bir doğa olayı.

  Venezuela'da Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü'nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 140-160 gece boyunca, her gece 10 saat süreyle şimsekler çakıyor.

  Şimşekler bazen saatte 280 kez tekrarlanıyor. Bölgede, Şiddeti
  400 bin amper olmak üzere yılda ortalama 1 milyon 176 bin elektik boşalma meydana geliyor. Bu nedenle bölge dünyada ozon oluşturan tek yer olarak geçiyor.

  İnanılmaz 'şimşek fırtınası' ise 400 kilometre mesafeden izlenebiliyor. Gemiler bile yön tayin etmekte şimşekleri kullanıyor.

  [​IMG]


  YANAN GÖKKUŞAĞI: Dünyanın her yerinde zaman zaman gökkuşağı oluşuyor. Ama ABD'nin Idaho Eyaleti'nde (Washington eyalet sınırında) oluşan gökkuşakları bir başka.

  Görenleri hem şaşrıtan hem de büyüleyen cinsten. Çünkü bu gökkuşakları bildiğimiz gökkuşaklarından çok farklı. Dağılmış gibi görünen ve bir alevi andıran gökkuşağını inceleyen bilim adamları burada meydana gelen fenomeni şöyle açıklıyorlar:

  Güneş ufuktan 58 derece tepede olduğu sırada, yüksek seviyede cirus tipi bulutlar oluştuğunda ve de bu bulutlar heksagonal (altıgen) su kritallerinden oluştuğunda, güneş ışınları bu bulutlardan geçerken gökkuşağı renkleri oluşuyor.

  [​IMG]


  KIZIL YAĞMURLAR: 2001 yılında, 25 Temmuz'dan, 23 Eylül'e kadar Hindistan'ın Kerala bölgesine yağan her yağmur kızıl renkte oldu.

  Bölge halkının geleneksel olarak giydiği beyaz renkteki elbiselerde ise yağmur kan kırmızısına yakın bir kırmızıya dönüştü. Hindistan Hükümeti olaya el koyu ve 'kızıl yağmurun' nedeni araştırıldı.

  Tahminlere göre Hint Okyanusu'nda oluşan mikroskopik kızıl yosunlar buna neden oldu. Ancak 2006 yılında olayla ilgili araştımalarını sürdüren Mahatma Gandhi Universitesi'nden 2 bilim adamı Godfrey Louis ve Santhosh Kumar, aslında dünya dışı hücrelerin
  atmosferde yarattığı izotopik reaksiyornların bu yağmurları kızıla boyadığını söyleyince bu garip olay yeniden gündeme geldi.

  [​IMG]


  MAMMATUS BULUTLARI: Meteorolojide mammatokumulus bulutları olarak da geçiyor. Bulutların altında sarkıtların oluşması son derece ilginç görünüyor.

  Çok geniş alanları kaplayabilen bu tip bulutlar hareketsiz gibi görünse de ekstrem bir hava durumunun işareti sayılıyor. Ancak bilim, oluşmaları için gerekli faktörleri hala tam olarak belirleyemedi.

  [​IMG]

  PENİTENTES: Bazı dağ tepelerinde görülebiliyor. Güneş ışınlarının buzullara yansıması sonucunda oluştukları belirtiliyor.

  Beyaz sivri başlıklar takmış, kortej halinde yürüyen rahibelerin uzaktan görüntüsünü andırdığından "penitenes" adı verilen bu garip doğal
  oluşumun neden sadece bazı yerlerde meydana geldiği bilinmiyor.

  [​IMG]

  SÜPER HÜCRELER: Genellikle izole ama çok şiddetli fırtınalar doğururlar ve saatlerce sürebilir.

  Ayrıca bazıları ikiye bölünüp, iki ayrı yöne hareket edebilirler. Bazen hortumlara dönüşebilir.

  Genellikle çok büyük miktarda dolu ve yağmur bırakırlar. Bu
  süper-hücreler en büyük dolu taşlarını taşırlar.

  [​IMG]

  ŞEYTAN ATEŞİ: Ya da ateş hortumları. Birkaç metre yüksekliğe kadar ulaşabilen alevlerden oluşan bir hortum. Birkaç dakika sürüyor.

  Bilim adamlarına göre sıcak hava akımları sonucunda oluşuyor ancak hangi faktörlerin biraraya gelmesinin sonucunda oluştuğu kesin olarak bilinmiyor. Daha çok çalılıklarda çıkan yangınlarda meydana geliyor ama çok ender görülüyor.

  [​IMG]

  BUZ HALKALARI: Sibirya gibi çok soğuk bölgelerde ortaya çıkıyor. Bazen debisi çok düşük akar sularda da meydana geliyor.

  Bilim adamları, tam olarak hangi şartlarda oluştuklarını araştırıyor.

  [​IMG]

  MAVİ GÜNEŞ: Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki piramitlerin güvenlik kameraları, 14 Aralık 2006'da saat 16.47'ten başlayan garip bir olayı kaydetti.

  Güneşin rengi, yaklaşık 15 dakika boyunca maviye döndü. Görüntüler daha sonra bir grup fizikçi tarafından incelendi. "Mavi güneş olayı" ile ilgili hazırladıkları raporda şu ifadeler yer aldı:

  "Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen ve ilk kez belgelenmiş olan 'mavi güneş olayı', bugüne kadar sadece 5 kez yaşanmıştır. En son 'mavi güneş olayı' 1950'de İskoçya'nın Edinburg kentinde meydana geldi."

  Ancak bilim adamları yazılı raporlarında, olaya neden olan etkenlere yer vermediler. Bugün de süren araştırmalarla ilgili bazı bilim adamları "mavi güneş olayının" havadaki kirliliğe bağlı olduğunu savunuyor. Ancak bir başka grup bilim adamı, da bu tezi "1950'lerde
  bu denli bir hava kirliliği yoktu. Aynı oranda kirlilik yoksa, olay nasıl aynı şekilde gerçekleşebilir?" diyerek tartışmayı sürdürüyor.

  [​IMG]
   


 2. zeroaxa

  zeroaxa Profesör

  Katılım:
  1 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.649
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  38
  açıklanmıyo konusu aslında biraz fenomenden ibaret gerçekte bilimadmlarının farklı teorileri var her konu hakkında ama uzlaşılamayan konularda(çünkü kesin kanıt lazım bilimde)birazda ilgi çekmesi bakımından açıklanamıyo ibaresi kesin vuruluyo olaya. Ama yinede çok ilginç olaylar açıklanabilse dahi.
   
 3. punisher_65

  punisher_65 Profesör

  Katılım:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.195
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  38
  çok ilginç gerçektende. teşekkürler
   
 4. Scorpius

  Scorpius Asistan

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  113
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Açıkla,açıklayabilirsen...

  işte bilimin çaresiz kaldığı an...
   
 5. mart_1

  mart_1 Asistan

  Katılım:
  27 Haziran 2009
  Mesajlar:
  190
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  YÜCE ALLAH nelere kadir...
   
 6. 7.43

  7.43 Dekan

  Katılım:
  11 Haziran 2008
  Mesajlar:
  8.791
  Beğenileri:
  269
  Ödül Puanları:
  83
 7. savruk

  savruk Asistan

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  157
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bilimin kanıtsız kaldığı an denilse daha iyi olur bence
   
 8. Ugur.pc

  Ugur.pc Profesör

  Katılım:
  10 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.144
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Hani herşeyi bilim yanıtlıyordu ya? Herşey mucizevi olarak oluyordu ya? Herşeyi bilim açıklıyordu ya bunuda açıklasın hadi? Ey yüce ALLAH'ım sen nelere kadirsin ! ...
   
 9. By-Chost

  By-Chost Asistan

  Katılım:
  11 Eylül 2008
  Mesajlar:
  448
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
 10. yusufsan21

  yusufsan21 Dekan

  Katılım:
  27 Eylül 2008
  Mesajlar:
  6.990
  Beğenileri:
  34
  Ödül Puanları:
  48
  Kayan taşlar çok ilginç bir çekim falan olmasın :) Bilim adamları benim kadar akıllı değiller :D
   
 11. leonidas90

  leonidas90 Asistan

  Katılım:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  O taşlara hemen uyduralım bişeyler:) Mesela çok küçük boyuttaki sismik titreşimlerin oynaştırmasıyla filan olabilir:mrgreen: Hemen ekipleri göndermek lazım bölgeye..
   


 12. kryyltkn

  kryyltkn Doçent

  Katılım:
  13 Nisan 2009
  Mesajlar:
  522
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Güzel şeyler teşekkürler okudukça şaşırdım birçoğunu bilmiyordum...
   
 13. Ugur.pc

  Ugur.pc Profesör

  Katılım:
  10 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.144
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  +1 :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
  Şimdi efendim taşın altında bizim sismo kozmik dediğimiz cep telefonundan 1 milisantim daha kısa titreşimler oluyor onlarla bu taşlar ilerlemiştir :mrgreen::mrgreen: Komedi bilimi yapsalarmış adını
   
 14. KOLORTA_RANGER

  KOLORTA_RANGER Asistan

  Katılım:
  21 Ocak 2009
  Mesajlar:
  458
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  buların fotolarını çekmek isterdim :)
   
 15. spybot

  spybot Guru Onursal Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  46.763
  Beğenileri:
  306
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş