Bu diyet herkesi ikiye böldü!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Erdem-FB

Dekan
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
5,753
Puanları
38
Uzmanlar Dukan diyetinin kısırlıktan yüksek tansiyona, karaciğer ve kalp problemlerine yol açtığını, verilen kiloların da bir süre sonra yeniden alındığını söylediler!JENNIFER Lopez, Gisele Bündchen, son olarak da evlilik öncesi Cambridge düşesi Kate Middleton’ın da uyguladığı Fransız beslenme uzmanı Dr. Pierre Dukan’a ait diyet, birçok uzman tarafından eleştiriliyor. Fransız uzmanlar, yağ açısından fakir bu diyetin eski kiloları yeniden aldırttığını ve önemli sağlık sorunlarına yol açtığını belirtiyorlar.

ESKİ KİLOLAR ALINDI
Üç aşamada birkaç ay içinde 15 kilo verdirdiği söylenen diyeti uygulayan 5 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalarda, bu kişilerin yüzde 80’inin 3 yıl içinde tekrar eski kilolarını geri aldıkları ortaya çıktı. Le Parisien Gazetesi ise bazı Fransız doktorların diyetin kısırlığa, uyku apnesine, yüksek tansiyona, 2. tip diyabete yol açtığını, karaciğer ve kalpte problemler oluşturduğunu söylediklerini yazdı.

YAĞLAR HARCANIYOR
Dr. Pierre Dukan’ın “protein” alternatifli diyeti, meşhur Atkins, South Beach ve 70’li yıllarda popüler olan protein diyetlerine benziyor. Sınırsız protein tüketip aç kalmadığınız ve az miktarda yağ kullandığınız için vücut mevcut yağ depolarını harcamaya başlıyor. Diyetin ilk aşamasında sadece protein var ve bu 5 günlük ilk aşama, bir “saldırı aşaması” olarak kabul ediliyor.

Dana ve sığır eti, biftek, fileto tüketilebiliyor. İkinci aşamada ise birinci aşamadaki proteinlere ek olarak çiğ ya da pişmiş sebze tüketebiliyor. Örneğin domates, salatalık, brokoli, ıspanak, pırasa, lahana, kereviz, mantar, patlıcan, biber, havuç, her türlü yeşillik yeniliyor. Ancak nişasta içeren patates, pirinç, mısır, bezelye, fasulye, mercimek gibi gıdalar tamamen yasak. Sebzelerin de tıpkı etlerde olduğu gibi mutlaka yağsız pişirilmesi gerekiyor. Son aşama ise koruma aşaması olarak biliniyor ve yaklaşık 67 gün sürüyor. Bu aşamada haftada sadece iki kez birer porsiyon nişastalı gıda tüketilebiliyor ve yine yağsız sebze ve etlere devam ediliyor. Dr. Dukan’ın diyetle ilgili yazdığı 20 kitap, 14 dile çevrildi.

Kaynak
 
Üst
stat counter