Bu konuyu okuyanlar

busekement

Asistan
Reaksiyon puanı
66
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ziraat, orman ve su ürünleri ile ilgili bölümleri tercih edip ilk 3 sıraya giren öğrencilere eğitim süreleri boyunca 12 ay aylık 600 TL burs verileceğini bildirdi.

Saraç, ziraat, tarım, orman ve su ürünleri ile ilgili fakültelerin dekanları ve yüksekokul müdürleri YÖK'te bir araya geldi. Türkiye'nin coğrafi konumunun beraberinde getirdiği tüm zenginliklerin büyük önem taşıdığını ve ziraat, tarım, su ve orman alanlarının ülkenin elindeki en büyük değerler olduğunu vurguladı.

Bu bölümleri tercih eden öğrenci azalıyor. Saraç, yükseköğretim sisteminde 30 ziraat, 16 su ürünleri, 12 orman, 5 ziraat ve doğa bilimleri, 1 de tarım ve doğa bilimleri fakültelerinin bulunduğunu bildirdi ve şöyle devam etti:

"Tarım ve ziraat programlarında 13,2, su ürünleri programlarında 3,3, orman programlarında ise 11,1 oranında öğretim elemanı başına öğrenci düşmektedir. Bu verileri değerlendirdiğimiz zaman açık ve net şekilde, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayıları oldukça iyi seviyededir. Bu, nitelik açısından bizim arzuladığımız bir durumdur. Ama bir de bu programlar için son yıllardaki öğrenci sayılarına bakıldığında, ziraat ve tarım programları kontenjanları ile yerleşenler arasında bir açıklığın, kontenjan düşüşü gerçekleştirilmiş bile olsa devam ettiği görülüyor. Orman programlarında ve su ürünlerinde de dolulukların çok yüksek oluşunu, kontenjanın düşüşünün sonucu olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz."

Saraç sürecin, sadece bu tedbirle de sınırlı kalmayacağını belirterek, "Bu kararımız, bu alanlara yönelik iyileştirici bir tedbirdir. Bu kararımızın bir kısmı ilgili bakanlık ve diğer kurumlarca alınacak bir dizi başkaca karar ve uygulamalarla desteklenirse ülkemiz için hayati önem taşıyan bu alanlar önemine uygun değeri kazanacaktır." diye konuştu.

Son düzenleme:

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Son satırdaki 'dizi' kelimesinde ki reklama anlam veremedim.

Tys23

Dekan
Reaksiyon puanı
1,229
12*600*4 = 28.800 Lira verecekler. Valla iyimiş sokakta gezen çocuklar çalışssın girsinler cepleride para görür hem meslek sahibi olurlar.