BTK Hakkında

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

direnis

Üyecik
2. El sıfır telefon aldım, "120 gün içinde kayıt yaptırmalısınız" derken zamanım 60 güne düştü fakat dün ShifDelete haberine göre telefonu kendi adıma yaptırmadığımı öğrendim... Benim gibi binlerce insan olduğunu düşünürsek durum kötü. Üstelik bak dan hala bildirim geliyor. Teknoloji haberlerini takip etmesem öğrenemeyecektim buna rağmen yaşa çıkmış haberim yeni oldu. Çok üzücü.... Bak bu duruma acil çözüm getirmeli. Sonuçta ciddi bir mağduriyet var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Düzeltme: "BTK" bak kelimesine dönüşmüş

Son düzenleme:

direnis

Üyecik
İkinci el sıfır telefon olmaz. Fatura ve garanti belgesi var mıydı?
2. El sıfır kutusunu ben açtım. Belki 2. El demem yanlış oldu.Tanıdığım birine getirttim. Fatura yok (bulamadı faturayı) ama garanti belgesi var.

Ayrıca konu bu değil sessiz sedasız çıkan yasa. Belki daha yeni olduğundan birçok kullanıcının haberi bile yok. Bu konu büyük sorun...

Son düzenleme:

PARAzitCELL

Dekan
Anlatımın sıfır... Güzel, anlaşılır bir şekilde yazman faydana olur. Hangi yasa hangi madde 60 güne düşürmüş, link eklemen mümkün değil mi...?

ScreenHunter 21.png

BTK nın sitesinde böyle bir bilgi var...

direnis

Üyecik
Evet haklısın parazitcell arkadaş. Ben de gönderdikten sonra fark ettim.
En iyisi baştan alayim admin de ilk konuyu silerse daha iyi olur...
-------
Yurt dışından getirttiğim telefona (Türkiye'de satışı yok) SIM kartımı taktım, bilgilerimi girdim, eski telefonumda ne yüklü ise hepsini aldım. 1 Ay kadar zaman geçti BTK mesaj gönderdi. "Kullandığınız telefon kayıt dışı 120 gün içinde kaydını yaptırın" İyi güzel. "60 gün kaldı" diye ikinci mesajı aldım ki dün, ShiftDelete.Net'te bir video ve yazı yayınlandı. "Yurt dışı telefonlar bundan sonra yurt dışına çıkıp, geri dönüş yapanların kendi pasaportlarına işlenecek, artık başka birinin pasaportuyla telefon kaydı yapılamayacak" diye... Ben buna şaştım kaldım. Yeni çıkan Yasaları takip etmek oldukça zor ve BTK hakkında ne yaşa çıkmış diye bakmak aklımın ucundan geçmeyecek şey. Sonuç olarak; elimdeki telefon ne olacak? Benim gibi yurt dışından telefon getirten yada getirilmiş kayıtsız telefon alan sanırım azımsanmayacak sayıdadır. Mantığı anlayabilmek zor değil; ithalatçı firmalar için sorun olmuştur daha ucuz telefon alabiliyorlar(!) diye. Fakat pahalı bir telefonu veya herhangi birşeyin ucuzunu temin etmenin yollarını arayıp-bulmak, hele ki devlet daha önce buna itiraz etmemişse (vergisini alarak kayıt yapıyorsa) şimdi aniden böyle bir kanun çıkması ciddi bir mağduriyet yaratmıyor mu? Buna acil bir çözüm sağlanması lazım. Süre mi uzatırlar, daha etkin duyuru mu yaparlar, yoksa bu kanunu geri mi çekerler bilemiyorum. Benim durumumda konudan habersiz binlerce kişi çıkabilir... Selamlar...

PARAzitCELL

Dekan
Başka pasaporta IMEI kayıt yasağı yürürlüğe girdi! - ShiftDelete.Net

Dediğin haber bu olmalı... Güvenlik açığı oluşturmaması ve biraz da ticaret savaşlarına kayıt dışı engeli koymak için olmalı. Ama zaten sırf güvenlik açığı oluşturması bile yeterli sebep, Devletler artık kayıt dışı hiç bir şeye izin vermiyolar, güvenliği de en üst düzeye çıkarmışlar malum her yerde teröristler ve ajanlar kol geziyor...

kmurat

Dekan
Telefonların çalıntı olmadığını kim nereden bilecek?

direnis

Üyecik
Başka pasaporta IMEI kayıt yasağı yürürlüğe girdi! - ShiftDelete.Net

Dediğin haber bu olmalı... Güvenlik açığı oluşturmaması ve biraz da ticaret savaşlarına kayıt dışı engeli koymak için olmalı. Ama zaten sırf güvenlik açığı oluşturması bile yeterli sebep, Devletler artık kayıt dışı hiç bir şeye izin vermiyolar, güvenliği de en üst düzeye çıkarmışlar malum her yerde teröristler ve ajanlar kol geziyor...
Evet konu bu. Tamam da "120 gün kaldı, 60 gün kaldı, kapnacak" diye mesaj gönderen BTK (Çabuk kaydını yaptır şu telefonun yoksa kırarım kafanı 😊) gibisinden msj. gönderse ya.

Evet konu bu. Tamam da "120 gün kaldı, 60 gün kaldı, kapnacak" diye mesaj gönderen BTK (Çabuk kaydını yaptır şu telefonun yoksa kırarım kafanı 😊) gibisinden msj. gönderse ya.
Arkadaşım nefesimizi sayabiliyorlar artık... Ne teröristi, ne ajanı? Tekrarlıyorum, kamuoyunu bu konuda önceden bilgilendirmesi lazım kanun koyucular. Bana mesajla ulaşabildiklerine göre yine aynı yöntemle bilgilendirilmem lazımdı.

Son düzenleme:

PARAzitCELL

Dekan
Her şeyi Devletten beklememek lazım, aklımız var ise kullanmak zorundayız. Ben de tekrar ediyorum, teröristi var, ajanı var, haini var, fetöcüsü var, var da var... Devlet haklı.

Hem her yerde yabancı ülkeden telefon getirmeden önce yapılması gereken şeyler diye bir sürü yazı var, ayrıca her iş için Devletimiz kafamıza silah mı dayasın, gözümüze reklam mı soksun :D Yabancı ülkeden telefon almayı düşünebilen bi kişi, prosedürü de önceden okuyup öğrenebilmeli yani...

direnis

Üyecik
Sen benim yazdıklarımı önce beğenmedin, detaylıca yazdım bu da yetmedi yani beni anlamadığını düşünüyorum. Hep devlet haklı peki biz hiç mi haklı değiliz? İthalatçı firmalar 5 e aldığını burada 15 e hatta daha fazlasına satıyor. Ben cebimi düşünmek zorundayım. Ucuz neredeyse ve yasalara uyarak oradan alıyoruz. (Keşke herkes benim devletçi olduğum kadar olsa.) Dışarıdan telefon getirtirken tam 1 yıl, nelere dikkat edilmesini de araştırdım, telefonu da araştırdım. Salak değilim. Neyse arkadaşım lütfen sen yorum yapma.

kmurat

Dekan
Tüm yasalar ile ilgili değişiklikler Resmi gazetede yayınlanır. İlgilenen okur. Yada İnternetten araştırır. Bana neden devlet yurt dışından getirilecek telefonlar ile ilgili prosedürü bildiren mesaj çeksin? Beni ilgilendiren bir şey değil ki.

stat counter