Bozuk Harddisk

Bu konuyu okuyanlar

ŞahinBey52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yakın zamanda laptop dondu, kapatıp açtığımda "Disk hataları onarılıyor. Lütfen bekleyin." gibi bir ekran geldi. 8-9 saat sonra düzeltilemedi dedi ve windowsu sıfırlamayı seçtim. %40'larda kaldı ve "Hiçbir değişiklik yapılmadı." diye bildirim geldi. Kapatıp açtığımda siyah ekranda kalıyordu. Hdd'yi söküp kutuyla başka bir bilgisayara taktım. Sadece C: bölümüne erişilemiyordu. Biçimlendirmeyi seçtim (hızlı biçimlendirmeyi kapattım). Sabah baktığımda %48'de kalmıştı. Bir süre sonra gıcırtılar gelmeye başladı, ben de kabloyu çıkardım. O zamandan sonra taktığımda periyodik olarak "tık tık tık" sesi geliyor ve bilgisayarda görünmüyor. Bunun tamiri mümkün müdür? Nerde tamir ettilebilirim?

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Disk ömrünü doldurmuş, bahsettiğiniz tık tık sesler büyük ihtimal diskin kafa vurmasından kaynaklanıyor bu durumda yapılabilecek bir şey yok. En fazla içerisindeki verileri almak için veri kurtarma firmalarına gönderirsiniz onlar da yüksek fiyat isterler.

Edit: Disk kartı değiştirilebilir ama net bir sonuç vermez, kafa vurma problemini de çözmez çünkü kafa vurma problemi motordan kaynaklanıyor.

ŞahinBey52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Disk ömrünü doldurmuş, bahsettiğiniz tık tık sesler büyük ihtimal diskin kafa vurmasından kaynaklanıyor bu durumda yapılabilecek bir şey yok. En fazla içerisindeki verileri almak için veri kurtarma firmalarına gönderirsiniz onlar da yüksek fiyat isterler.

Edit: Disk kartı değiştirilebilir ama net bir sonuç vermez, kafa vurma problemini de çözmez çünkü kafa vurma problemi motordan kaynaklanıyor.
Kafa değişse diskin sağlam bölümlerini kullanabilme şansım var mı? Ve değiştirilebilir mi?

Melih Beyefendi

Profesör
Reaksiyon puanı
886
Kafa değişse diskin sağlam bölümlerini kullanabilme şansım var mı? Ve değiştirilebilir mi?
Hocam motor (kafa) değişimi bildiğim kadarıyla bir disk parası. Diğer kısımları da başka bir PC'ye takınca görünüyor ise kurtarırsınız.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Geçmiş olsun windows diski ile flash bellek takın kurulumda bir şekilde dosya kısmına gelip sürücüleri kur felan kısmıyla gelinebiliyor dosyalar görünüyorsa kopyasını atın flash belleğe ve sonra yeni harddisk alın