Bozuk Hard Diskten Veri Kurtarabilir Miyim?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhabalar. Bozulan hard diskimde ödevim, oyunlarım vardı. Bunları kurtarabilir miyim?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
bozuk derken ne kadar bozuk ?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yüklü olan işletim sistemini açmayacak kadar bozuk. Sorun işletim sisteminde değil çünkü yüklü olan Linux dağıtımı olan Fedora'yı da açmayı denedim ama açamadım.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
yani cihaz donanımsal olarak açılıyor o zaman iş kolay bilgisayarına ikinci hdd olarak bağla jumper ayarına dikkat et yoksa göremezsin hdd ni sonra ilk hdd deki sistem ile aç bak bakalım ne durumda

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Mrtaltg Laptop kullanıyorum. Yine de jumpper ayarı gerekir mi? Zaten laptobumda bir tane hard disk yeri var.

~BozKurt

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Harddisk fiziksel olarak bozulduysa hiçbirşey kurtaramazsınız.
içindeki bilgiler çok değerliyse, bu işi yapan profesyoneller var,
şunun gibi http://www.verikurtarma.com/

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Herhangi bir Live CD veya usb bellekten çalışan Windows ile sabit diskteki dosyalarını kopyalamayı deneyebilirsin.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Belkide sadece boot menüsünü bozmuşsundur ki linux kurduysan bu gayet olası :)
Linux sistemi live modda USB'den çalıştırıp dosyalara bakmayı denedin mi?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Belkide sadece boot menüsünü bozmuşsundur ki linux kurduysan bu gayet olası :)
Hayır hocam. Keşke öyle olsaydı. Eğer ki GRUB önyükleyicisini yani boot menüsünü bozmuş olsaydım bilgisayarı bir Linux Live DVD'den başlatıp sorunu çözebilirdim. Ama öyle değil. İşletim sistemini açarken yarıda kalıyordu. Windows açılırken siyah ekranda kaldı. Fedora'da açılmadı. Yani sorun boot menüsünde değil. Hard diskim hasar aldığı için bozuldu.
@Kadima @7.43

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Hayır hocam. Keşke öyle olsaydı. Eğer ki GRUB önyükleyicisini yani boot menüsünü bozmuş olsaydım bilgisayarı bir Linux Live DVD'den başlatıp sorunu çözebilirdim. Ama öyle değil. İşletim sistemini açarken yarıda kalıyordu. Windows açılırken siyah ekranda kaldı. Fedora'da açılmadı. Yani sorun boot menüsünde değil. Hard diskim hasar aldığı için bozuldu.
@Kadima @7.43
Live çalışan uygulamalar ile usbden boot edip veri kurtarmayı deneyebilirsin.
Mesela, Linux Data Recovery Software. Hard Drive recovery utility

Harddiskinde bad sector oluşmuş olabilir. MaxBlast 4 ile usbden boot edip tarama/onarma yaptırabilirsin. Yanlış hatırlamıyorsam MaxBlast 5 sürümü sadece Maxtor disklerde kullanılabiliyor.
Tabi bu söylediğim şeyler bilgisayar harddiski görüyor ise geçerli :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Tabi bu söylediğim şeyler bilgisayar harddiski görüyor ise geçerli :)
Yardımınız için teşekkür ederim. Bilgisayarım hard diski bazen görüyor bazen görmüyor. Sıkıntı olduğu belli.
--- Gönderi Güncellendi ---
@Kadima Hard disk takılıyken bilgisayarı Linux Live DVD'den başlatamıyorum ama hard diski çıkarınca başlatabiliyorum.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Yardımınız için teşekkür ederim. Bilgisayarım hard diski bazen görüyor bazen görmüyor. Sıkıntı olduğu belli.
@Kadima Hard disk takılıyken bilgisayarı Linux Live DVD'den başlatamıyorum ama hard diski çıkarınca başlatabiliyorum.
Boot ayarlarını yaptın mı ?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Bir keresinde benzer bir sorunu ben de yaşamıştım. SSD takılı iken bilgisayar hiç açılmıyordu. İlk sayfada çıkan LG logosunda donup kalıyordu.
SSD'yi söküp USB diskten Gparted sistemini boot ediyordum. Gparted açılınca SSD'yi takıp boot kısmını siliyordum düzeliyordu. En azından SSD takılı iken açılıyordu. Daha sonra temiz format atıyordum :)

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bios ayarlarını sıfırlamama rağmen olmamıştı. Anlaşılan hasar aldığı için bozulmuş.
Bios'u sıfırlaman değil boot sıralamasını yapman önemli diye biliyorum. Boot menüde bilgisayarın direk dvd'ye kurulu olan işletim sisteminden başlamasını istiyorsan Boot menü'de cd/dvd okuyucu 1.sıraya alman lazım. Böyle bir olay başıma gelmişti, ne yaptıysam olmamıştı sonra dvd sürücüyü 1. sıraya alarak çözmüştüm olayı.

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Bios'u sıfırlaman değil boot sıralamasını yapman önemli diye biliyorum. Boot menüde bilgisayarın direk dvd'ye kurulu olan işletim sisteminden başlamasını istiyorsan Boot menü'de cd/dvd okuyucu 1.sıraya alman lazım. Böyle bir olay başıma gelmişti, ne yaptıysam olmamıştı sonra dvd sürücüyü 1. sıraya alarak çözmüştüm olayı.

boot ayarlarını default'a getirmekten bahsediyor sanırım.

---

Şu an harddisc'te iki işletim sistemi mi kurulu?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Zaten Bios'u sıfırlayınca boot menüsü de sıfırlanmıyor mu? :)
Evet. Boot sırasında hard disk en üstte.
Gparted açılınca SSD'yi takıp boot kısmını siliyordum düzeliyordu.
Boot kısmı derken?
Şu an harddisc'te iki işletim sistemi mi kurulu?
Hem Windows hem de Linux kuruluydu.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Boot kısmı derken?
Mesela şu resimdeki bölümlerde en sağda İşaretler bölümünde boot yazan kısım. Harddiskte o bölüme sağ tıklayıp bayrakları yönet diyorsun. Boot kutucuğundaki tiki kaldırıyorsun tamamdır :)

GParted8.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bozuk hard diski bilgisayara takıp önceden kurmuş olduğum Fedora'yı açmaya çalışınca şu hata çıkıyor ve Fedora logosunda takılı kalıyor.
Buffer i/o error on dev sda 3
Sizce bu sorun düzeltilebilir mi?
@Ben Kenobi @eronis

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İnput/Output hatası vermiş, miladını doldurduğu anlamına geliyor. Eski bir hard disk sanırım ?