Bozuk dosyayı yeniden indirmeden sadece bozulan yerlerini düzeltme

Bu konuyu okuyanlar

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Merhaba forumda uzun bir süre olmadığım için özür dilerim.

Bir kaç gün önce Pop!_OS adı verilen linuxu bilgisayarıma yükledim fakat, ben KDE olmasını istiyordum(Gnome ile geliyor).

bende KDE'yi yükledim. Biraz kullanımdan sonra Alt tab ve pencereyi tam ekrana taşımak bilgisayarımı 10 saniye süreyle donduruyordu. bende popOS dan kurtulup, manjaro KDE zımbırtısına geçecektim.

USB ye yazdırdım açtım driver free yi non free yaptım(beleş yani açık kaynaklı sürücüler çalışmıyor benim bilgisayarda sadece nonfree olandan)

sistem başlatılırken şöyle bir hata geldi:

Failed to load kernel modules.

zaten ayvayı yemiştim ondan sonra şu geldi;

a start job is running for udev kernel device manager 10s / 1 min 40 s

2 dakika bekledikten sonra failed to start udev kernel device manager diyip, bunu 10 kere tekrarlıyor (bu sefer sayaç yok) sonunda pes edip beni KDE olmayan bir yere gönderiyor;

Welcome to Manjaro Linux

user login: manjaro
user password: manjaro

girişi tamamladıktan sonra hiç birşey olmuyor sadece istediğim komutu yazabiliyorum okadar.

Yaptığım şeyler:

-manjaro forumunda konu açmak
-acpi=off eklemek
-ro nomodeset eklemek
-driveri free yapmak

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Merhaba,

Sorunun kaynağının yüklenmek istenen kernel (çekirdek) sürümü ile alakalı olduğunu düşünüyorum. O kısımda bir uyumsuzluk yaşanıyor gibi görünüyor. "systemctl mask systemd-udev-settle" şu servis maskeleme yöntemini bir deniyelim.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Merhaba,

Sorunun kaynağının yüklenmek istenen kernel (çekirdek) sürümü ile alakalı olduğunu düşünüyorum. O kısımda bir uyumsuzluk yaşanıyor gibi görünüyor. "systemctl mask systemd-udev-settle" şu servis maskeleme yöntemini bir deniyelim.
386bb197d70.jpeg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba elime bir başka bir cihaz geçti(amd Radeon) aynı sorun o cihazdada var.

Bu hata benim ISO'yu flaşa yanlış bir şekilde yazdırdığı dan olabilirmi?(Rufus kullandım ISO yu yüklediğim anda seçeneklerin hepsi gri oldu, başlata tıklayınca Yansıma yazılıyor %XX şeklindeydi) Peki bundan kaynaklanıyorsa doğru şekilde nasıl yazdirabilirim?

Son düzenleme:

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Olabilir de olmayabilir de. Fakat çözüme ulaşmak istiyorsak birtakım ihtimalleri değerlendirmek gerekir. Rufus'ta ISO'yu yazdırırken yansıma modunu "DD" olarak belirleyin ve doğrulamayı yaptığınızdan emin olun. Manjaro kullandım, kullanmadım değil lakin bu tip bir kernel hatasıyla ilk defa karşılaşıyorum. Merak ettiğim bir diğer konu, önceki dağıtımlarda bu tarz bir soruna rastlayıp rastlamadığınız. Eğer bu hata sadece Manjaro'ya özgü ise çekirdek sürümü değiştirmek, düşürmek bir diğer alternatif olabilir.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Sorun bendeymiş ISO dosyasının SHA1 i uyuşmuyor ayrıca virtual box dada denedim aynı sorun var. Peki sorum şu olacak: bu bozuk dosyayı nasıl düzelteceğim? internetten yeniden indirmek istemiyorum, bozuk taraflarını kendisi düzeltsin istiyorum. Bu mümkün mü?

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Hayır, tekrar indirmelisiniz.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Hayır, tekrar indirmelisiniz.
Tamam cevabınız için teşekkür ederim. Yeniden indirmeye başladım zaten.

Büyük ihtimal bunun olmasının sebebi ben dosyaları telefonum dan indirmem olmalı (bilgisayarların daha yavaş indirdiğini düşünerek) sonra onları bir şekilde bilgisayara aktarırken bir tarafında sorun çıkmış. Bu sefer bilgisayardan indiriyorum.

Eğer benim gibi bir sorun yaşayan olursa ISO dosyasını yeniden indirmeliler.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Bir aracı olmadan dosyayı direkt çekmeyi daha sağlıklı buluruz. Hatalı, eksik imajların ihtimalini en aza indirgeriz böylece. :)

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Dağıtımlardan yapılan alt dağıtımların her zaman stabiliteyi düşürdüğüne şahit oldum tavsiyem arch kullanmak istiyorsanız direk vanilla arch veya debian istiyorsanız ubuntu degilde direk debian kurmayi deneyiniz aslinda linuxun ne kadar stabil bir sistem olduğunu ancak o zaman anlayabilirsiniz.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Dağıtımlardan yapılan alt dağıtımların her zaman stabiliteyi düşürdüğüne şahit oldum tavsiyem arch kullanmak istiyorsanız direk vanilla arch veya debian istiyorsanız ubuntu degilde direk debian kurmayi deneyiniz aslinda linuxun ne kadar stabil bir sistem olduğunu ancak o zaman anlayabilirsiniz.
Bugün denedim zaten grub yüklenirken hata çıktı aynı şey ubuntu dada olmuştu onu boot-repair kullanarak düzeltmiştim ama archa boot-repair yapamamışlar.

Ne kadar çözmeyi denedim anlatamam olmuyor arkadaş olmuyor.

gen2

Asistan
Reaksiyon puanı
136
Bugün denedim zaten grub yüklenirken hata çıktı aynı şey ubuntu dada olmuştu onu boot-repair kullanarak düzeltmiştim ama archa boot-repair yapamamışlar.

Ne kadar çözmeyi denedim anlatamam olmuyor arkadaş olmuyor.

Nedir hata çıktısı?

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Nedir hata çıktısı?
gerçekten unuttum ne diyim bilmiyorum ama eminimki aynı şey ubuntu yüklerkende olmuştu
Mesaj otomatik birleştirildi:

büyük ihtimal NVidia yüzünden

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
aynı iso dosyasını torrent ile indirmeye başlayın sonra indirmeyi durdurun sonra hangi torrent client programını kullanıyorsanız ondan çıkın.
az bir miktar inmiş iso dosyasını, tamamı inmiş lakin bir kısmı bozuk olan iso dosyasıyla değiştirin.
sonra kullandığınız torrent client programını tekrar açın, recheck gibi bir özellik olacak programa göre değişir (misal qbittorrent için "force recheck")
böylelikle program modüler parçalara ayrılıp her bir parça hash algoritmasıyla ile denetlenecek ve sadece hash değeri tutmayan kısım tekrar indirilecektir.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
aynı iso dosyasını torrent ile indirmeye başlayın sonra indirmeyi durdurun sonra hangi torrent client programını kullanıyorsanız ondan çıkın.
az bir miktar inmiş iso dosyasını, tamamı inmiş lakin bir kısmı bozuk olan iso dosyasıyla değiştirin.
sonra kullandığınız torrent client programını tekrar açın, recheck gibi bir özellik olacak programa göre değişir (misal qbittorrent için "force recheck")
böylelikle program modüler parçalara ayrılıp her bir parça hash algoritmasıyla ile denetlenecek ve sadece hash değeri tutmayan kısım tekrar indirilecektir.
Dosyayı zaten yeniden indirdim, keşke erkenden cevap verseydiniz.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Ekran kartı modeli nedir?
Kod:
inxi -G
Kod:
lspci

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Ekran kartı modeli nedir?
Kod:
inxi -G
Kod:
lspci
Ekran kartı Nvidia GTX 1050, ubuntu yani gnome'da interneti tararken bilgisayar donuyor bir dahada donması gitmiyor yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Ayrıca arada sırada da donuyor. KDE de bu olmuyor, KDE Neon yükledim bilgisayara mis gibi acpi=off yada nomodeset ekleri kullanmadan bilgisayara kurdum, acpi=off ekleyerek bilgisayarı açtım ama kubuntu-driver-manager diye bir uygulama vardı onu yükledim nvidia modern sürücülerini indirmek için, indirdiğim anda KDE bozuldu, bilgisayarda hiç bir program açılmadı ayrıca işletim sistemi başlatılamaz oldu, bende manjaro kde yükledim. Mis gibi açıldı ama yüklenirken GRUB yüklemesi hatalı çıktı, wikisine falan baktım manjaro forumada baktım çözüm bulamadım, aynı şey ubuntu yüklerken de olmuştu onu Boot-repair adı verilen gizli hazineyi kullanarak çözmüştüm, ama arch ta ne yazıkki boot-repair yok.

Benim bilgisayar ne yazıkki linux düşmanı, rahat bir deneyim hiç bir zaman yaşayamayacağım galiba.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Sorunumuz hakkında KDE nin rolü var mıdır, ekran kartı sürücüsü düzgün olarak yüklenip yapılandırılmamış mıdır?

Şöyle bir deneme yapalım; iki dağıtımdan hangisini isterseniz yükleyelim :
1 - Manjaro XFCE veya Manjaro Openbox
2 - Ubuntu 18.04 (GNOME)

Bu her iki dağıtım için de Nvidia 4.35* sütüm numarasıyla sahipli sürücü mevcut

Son mesajlar