Bozuk BIOS'um

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Herkese selamlar. BIOS'umun ölü olduğunu göstereceğim.
Adsız.jpg

Gördüğünüz üzere 2 yıldır isimleri böyle. Galiba Windows 10 bozdu UEFI BIOS'umu. @Türkçesever attığınız Ubuntu 17.04 kurmayı önermiyorum olayı galiba bende Windows 10 olarak olmuş olmalı. Boot önceliğini ayarlasam acaba çalışır mı bilemem. İlk kez bozulduğunda HDD'yi söktüm ve BIOS'a gimişti otomatik. Sonra boot önceliğini değiştirdim kaydet çık dedim fakat kaldı siyah olarak ve ayar kaydetmemiş. Sadece GPT UEFI olarak Rufus'tan Windows 10 hazırlamıştım boot etmişti HDD sökük iken. Günümüzde denedim artık HDD yok iken ne BIOS'a atıyor ne de USB'den boot ediyor. Intel UNDİ PXE ROM çıkıyor ve gidip gelip duruyor yazılar. Sadece Orijinal Windows 98 SE yazdığım CD'yi boot etti. AHCI'de olduğundan HDD vs. görmedi.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Geçmiş olsun hocam. Benim PC'de de Bios pili bitti herhalde. PC'yi her açtığımda zaman 13 yıl önce (31\12\2006) olarak gözüküyor. Saati değiştirmekten bıktım. Saat sıfırlanmaktan bıkmadı. Hocam sizin bir bilginiz var mı peki? Ben bios pili bitti diye düşünüyorum. Başka bir şey olabilir mi?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Geçmiş olsun hocam. Benim PC'de de Bios pili bitti herhalde. PC'yi her açtığımda zaman 13 yıl önce (31\12\2006) olarak gözüküyor. Saati değiştirmekten bıktım. Saat sıfırlanmaktan bıkmadı. Hocam sizin bir bilginiz var mı peki? Ben bios pili bitti diye düşünüyorum. Başka bir şey olabilir mi?
BIOS pilinizi takıp çıkartın. Daha sonra saati ayarlayın ve bir daha deneyin. Olmazsa 5 TL'ye yeni CR2032 standartlı bir pil alın.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Pili çekip geri takması ile bios sıfırlanmaz. Kasadaki tüm bağlantıları çıkartın pili çektikten sonra güç tuşuna 10-15 defa basın USB bellek takıp kulaklık takın anakartdaki tüm gücü alsın kaç tane kapasitör var anakartın üzerinde güç depolama yapıyorlar ardından bios pilini geri takın ve deneyin.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Pili çekip geri takması ile bios sıfırlanmaz. Kasadaki tüm bağlantıları çıkartın pili çektikten sonra güç tuşuna 10-15 defa basın USB bellek takıp kulaklık takın anakartdaki tüm gücü alsın kaç tane kapasitör var anakartın üzerinde güç depolama yapıyorlar ardından bios pilini geri takın ve deneyin.
Bunu yapmıştım. 30 dakika bataryasız her şeyi söküp güç tuşuna 5-6 defa bastım olmadı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

BIOS pilsizde açtım saat bile duruyordu.

Son mesajlar