Boot ve grub ekranında Debian gözükmüyor

Bu konuyu okuyanlar

seronn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar, laptopu içinde ki harddiski çıkarıp servise göndermiştim. Servisden geldiğinde harddiski takıp laptopu açtığımda grub seçme ekranında debian gözükmüyor ? Daha önce debian gözüküyordu ve çalıştırabiliyordum. Live bir dağıtım ile baktığımda debian disk de kurulu gözüküyor. Dosyalara erişebiliyorum. Ama sistemi grup ekranında ve bios da ki boot manager ekranında gözükmediği için başlatamıyorum. Sebepi ne olabilir ?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Selamlar, laptopu içinde ki harddiski çıkarıp servise göndermiştim. Servisden geldiğinde harddiski takıp laptopu açtığımda grub seçme ekranında debian gözükmüyor ? Daha önce debian gözüküyordu ve çalıştırabiliyordum. Live bir dağıtım ile baktığımda debian disk de kurulu gözüküyor. Dosyalara erişebiliyorum. Ama sistemi grup ekranında ve bios da ki boot manager ekranında gözükmediği için başlatamıyorum. Sebepi ne olabilir ?
Bilgisayar nedir? BIOS unuz vs. nedir? UEFI olarak mı kurdunuz?

seronn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamam sorunu kısmen çözdüm. boot from efi file kısmından sistemi açabildim. Neyse yeni bir sistem kururum artık.

loradona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Muhtemelen grub bozuldu hocam. Debian konusunda çok bilgili değilim ama dpkg-reconfigure gibi birşey vardı debianda yeniden configure etmek için

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bir kaybın olmayacaksa yeniden Debian kurulumu yapmak en iyi yol.
UEFI seçeneklerinde görünüyorsa oradan da başlatabilirsin, Grub kurtarma seçeneklerini uygulayabilirsin.

Not olarak dursun:

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
harddiski çıkartıp servise gönderdiğiniz için, grub yapılandırma vb. ile olasılıkları en başta elemelisiniz zaten. servistekiler sistemi denemek için büyük ihtimalle başka bir harddisk takıp efi sıralaması vb. ayarları ile oynamışlardır, pek tabii olarak haksız da sayılmazlar. bu durumda yapmanız gereken bios'tan efi sıralamasını kontrol etmek. zaten yaptığınız geri dönüş de buna işaret ediyor.

grubun bozulması vb. ile ilgili olasılıklar disk sizde kaldığı için olası değil, tabii siz farklı bir işlem yapmadıysanız. her biosda farklı şekilde olabilir, ama aşağıdaki resme benzer şekilde bir alandan sıralamayı değiştirebilirsiniz.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Görünüşe göre HDD servise gönderildiğinde hangi işlem uygulandıysa GRUB atanması değişmiş, görünmez olmuş. Son durum nedir?