BOOT menü var BIOS yok

Bu konuyu okuyanlar

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Lenovo y550 model laptopumun başlangıçta BOOT menüsü var ancak BIOS yok f2 ve f12 BOOT’a giriyor. Power tuşunun yanında ki tuş çalışmıyor işlevini kaybetti, nedenini bilmiyorum. Laptop normalde win7 ile alınmıştı şu an win10 yüklü.
BIOS menüden işlemciyi sanallaştırmaya açmam lazım ve bunun İçin BIOS’a girmem lazım. BIOS’ı nasıl geri getiririm?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Windowsu açın.
Yeniden başlatırken sol shift tuşuna basılı tutun. Yeniden başlat diyin. Gelen yerde gelişmiş seçeneklerden UEFI donanım ayarlarına tıklayın.

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windowsu açın.
Yeniden başlatırken sol shift tuşuna basılı tutun. Yeniden başlat diyin. Gelen yerde gelişmiş seçeneklerden UEFI donanım ayarlarına tıklayın.
Burada UEFI donanım ayarı yok.
Olanlar: sistemi geri yükleme-başlangıç onarma-güncelleştirmeleri kaldır-komut İstemi-sistem görüntüsü kurtarma-başlangıç ayarları
Başlangıç ayarları altında ise: düşük çözünürlük video modunu etkinleştir - hata ayıklama modunu etkinleştir - önyükleme günlüğünü etkinleştir - güvenli modu etkinleştir - sürücü imzası zorlamasını devre dışı bırak - erken başlatılan kötü amaçlı yazılımlardan korumayı devre dışı bırak - sistem hatasında otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırak
Var. Ancak bunlar madde halinde, seçime açık değil altlarında da yeniden başlat butonu var

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
bios pilini sök 10 saniye bekle tekrar tak sistemi birde öyle açmaya çalışın

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
Öncelikle internetten bak win 10 destekli mi diye. Eğer destek varsa bios pilini çıkar geri tak

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bios pilini sök 10 saniye bekle tekrar tak sistemi birde öyle açmaya çalışın
Hocam BIOS pili sanırım çok derinler de, Şu video da baya parçalıyor içini açmak için, ben o kadar açamayabilirim. Başka bir yolu yok mudur?

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Onu yapmadan önce bilgisayarı aç açıkken fişi çek bilgisayar kapansin fast boot devre dışı kalsın. Daha sonra yeniden dene
Şu an deniyorum. Olmazsa diğer dediğinizi yapıp temiz format mı atayım? Ve eğer win10 desteklemiyorsa win7 mi kurmalıyım?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ne desteklememesi? bu asrock chipine kadar vistacı:
69091
69092

10 pro x86 vardı hdd'yi söktüm şuan Linux Mint 19.1 x64 ve Pardus 17,4 x64 var...
10 uyar ona ...

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosa girmen için F Tuşlarını teker teker denedinmi. Birisi muhakkak girer. Veya önce delete tuşu ile dene. Olmazsa,tek tek ,tüm F tuşlarını F1 den başlayarak dene.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Hocam bu anakart benim ki değil gibi ya da ben yanlış anlıyorum. Benim laptop Lenovo y550 anakartı KIWB1
yok sana değil desteklemiyor diyene dedim bataryayı sök o şekilde power tuşuna bas bir kaç tekrar sonrası bataryası ve şarjı ile power'ın yanında ki küçük tuşa bas bios'u açılmalı...

BilgisayarUzmani

Müdavim
Reaksiyon puanı
640
yok sana değil desteklemiyor diyene dedim bataryayı sök o şekilde power tuşuna bas bir kaç tekrar sonrası bataryası ve şarjı ile power'ın yanında ki küçük tuşa bas bios'u açılmalı...
Bazen win10 desteklemeyen ankartlarda adam. Akıllı durmayabiliyor. Ayrıca sürücü desteği bile ayrı bir mesele

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
vista uyumlusa her türlü uyumlu olur benim kinin 7 sürücüsü bile yoktu :
ASRock > 775i945GZ
10 çalışıyor hiç gerek yok xp,vista uyumlu xp home oem ile gelmişti.

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biosa girmen için F Tuşlarını teker teker denedinmi. Birisi muhakkak girer. Veya önce delete tuşu ile dene. Olmazsa,tek tek ,tüm F tuşlarını F1 den başlayarak dene.
Diğer f tuşları işe yaramadı hocam

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Power tuşunun yanında ki tuş çalışmıyor hocam başta da dediğim gibi işlevini yitirdi nedendir bilmiyorum

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Harici bir klavye ile o tuşu deneme imkanınız var mı?
Harici klavyem yok ancak o tuşun işlevini yitirmesi konusunu araştırmıştım daha önce hatırladığım kadarıyla o sürücü desteğini win7 veya win8 de bıraktılar. Win10 da PC üzerinde ki dokunmatik bi iki tuşun daha işlevi kayboldu. Sanıyorum ki win7 ye dönüp kendi sürücülerini kurmak en mantıklısı olacak. Çünkü ben açıp bios pilini değiştiremeyebilirim de

aserifkuzu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir ihtimal de şu ki; eğer işlemciye sanallaştırma izni verebilirsem (bios’u istemekte ki amacım bu) bios’a ihtiyacım kalmaz. Bunu bios dışında yapabilme ihtimalim var mı?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Googlede ,işlemciye virtualization izni yaz. İlk çıkan linke tıkla.