Bono ile vadeli Mevduat arasındaki fark nedir?

Bu konuyu okuyanlar

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Arkadaşlar benim daha önce vadeli mevduat hesabım vardı.gecelik faiz işliyordu.şimdi bu akşam reklamlarda gördüm nkolay bono diğer bankalardan daha yüksek mevduat veriyor ama bono nedir,nasıl kullanılır,riski varmıdır gibi aklımda soru işaretleri var.aktifbankın burada şubesi de yok.siteye baktım açıklamaları okudum ama içim rahat etmedi.sizin bu konuda düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
bu bonoların devlet garantisine girmediğini öğrendim.şimdi bulunduğum şehirde bu bankanın şubesi yok.herşey internet ortamında gerçekleşecek.yarın birgün yatıracağım ücrete birşey olur ,hakkımı arayamam endişesi taşımaktayım.sizce yersiz bir endişe mi yoksa bu endişemde haklımıyım?

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Benim verdiğim linkte aradığın bilgi var zaten. Araştırmaktan korkmayın.
bir tane banka var.Vade boyunca bekleme sıkıntısı yok, ihtiyacınız olan anda faizi alıp çıkmak var.bononuzu elinizde tuttuğunuz sürece bankacılık masraflarına ücret ödemek yok. yazıyor.yani vadeli mevduat hesabından tke farkı stopaj vergisi yüzde 15 değil de yüzde 10 .yalnız devlet garantisinde değil.banka kendi garanti veriyor.burada şubesi yok.hesap aç ma,para yatırma işlemleri elektronik ortamdan gerçekleşiyor.güven sorunu yaşarmıyım bunu düşünüyorum

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
bir tane banka var.Vade boyunca bekleme sıkıntısı yok, ihtiyacınız olan anda faizi alıp çıkmak var.bononuzu elinizde tuttuğunuz sürece bankacılık masraflarına ücret ödemek yok. yazıyor.yani vadeli mevduat hesabından tke farkı stopaj vergisi yüzde 15 değil de yüzde 10 .yalnız devlet garantisinde değil.banka kendi garanti veriyor.burada şubesi yok.hesap aç ma,para yatırma işlemleri elektronik ortamdan gerçekleşiyor.güven sorunu yaşarmıyım bunu düşünüyorum
Bonoda risk her zaman vardır. Devlet buna güvence vermez, senet'in bir türevidir bono. Garanti olsun istiyorsan devlet tahvilleri filan var da onların getirileri biraz düşük kalıyor. Ekonomide risk artarsa getiri artar ona göre seçimini yap işte :)

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Bonoda risk her zaman vardır. Devlet buna güvence vermez, senet'in bir türevidir bono. Garanti olsun istiyorsan devlet tahvilleri filan var da onların getirileri biraz düşük kalıyor. Ekonomide risk artarsa getiri artar ona göre seçimini yap işte :)
Benim bahsettiğim banka bu :
N Kolay Bono - Halka Arz | Aktif Bank

Hiç zarardan falan bahsetmiyor. :D diğer bankalara göre daha avantajlı gözüküyor

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Bono'nun geri ödenmeme riski vardır. Kimse benim malım çürük demez herhalde,:D bankadan da alsanız geri ödenmeme riski her daim var. (anapara dahil)
hadi ya gerçekten mi.şaka yapıyorsunuz
yani bono borç para gibi.ozman kimse bu riske girmek istemez

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
hadi ya gerçekten mi.şaka yapıyorsunuz
yani bono borç para gibi.ozman kimse bu riske girmek istemez
Tabikii, benim size verdiğim linkteki bilgileri okumuş olsaydınız bono nedir nasıl kullanılır hepsini öğrenmiş olacaktınız. Ben size alıntı yaparak özetleyeyim..

"1. Bononun Tanımı, Bono nedir; Borçlusu tarafından imzalanarak alacaklıya verilen ve belli bir paranın, belli bir süre sonra ödeneceğini bildiren ticari belgeye bono (emre muharrer senet) denir.

1.1. Bonoda iki taraf bulunur:

- Borçlu (muhatap): Bono bedelini ödeyecek kişidir.
- Alacaklı (lehtar): Bono bedelini tahsil edecek kişidir.

Bonoda cümle "ödeyiniz" şeklinde değil, "ödeyeceğim" şeklinde biter. Bu yönüyle bono bir ödeme vaadidir. Bono vadeli işlemlerde kullanılan bir senettir. Borçlu ödeme için ayıracak nakit parası olmaması dolayısıyla nakit ödeme yapmak yerine alacaklısına bono vermekle, ileride vade geldiğinde ödemek üzere borç altına girmiş olmaktadır

Bono bir kredi aracıdır. Muhatap borcunu hemen ödememekte, ödemeyi bir süre sonra yapmak sureti ile kredi sağlamış olmaktadır. Aynı şekilde alacaklı da senedi bir bankaya kırdırarak senet tutarını tahsil eder ve bu şekilde bankadan kredi sağlar. Bununla birlikte, özellikle piyasanın ekonomik anlamda güvenli çalışma isteğinin sonucu olarak, bankalarca ya da başka kurumlarca verilen plastik kartların ve çek kullanımının kredili ödeme aracı biçiminde yaygınlaşması nedeniyle bono kullanımı gittikçe azalmaktadır

Bononun Tahsil İşlemleri: Bononun tahsil ve takibi alacaklı tarafından bizzat yapılabileceği gibi banka aracılığı ile de yapılabilir. Alacaklı vadeyi (ödeme günü) bekler ve muhataptan borcunu ödemesini ister. Muhatap borcunu vadesinde öderse sorun olmaz. Alacak tahsil edilir. Ancak bono tahsili banka aracılığı ile de yapılabilir. Banka aracılığı ile tahsil işleminde şu aşamalar takip edilir:
- Alacaklı bankaya giderek senedi kırdırır(iskonto ettirir).
- Banka vade yaklaşınca borçluya senedin kendisinde olduğunu ve vade gelince kendisine ödeme yapmasını belirten bir ihbarname (bildirme yazısı) gönderir.
- İhbar üzerine borçlu bankaya ödeme yapar ve senedi bankadan alır.
- Banka hizmeti karşılığı hesapladığı komisyon tutarını düşerek tahsil ettiği bedeli senet alacaklısına öder.
- Eğer borçlu borcunu ödemez ise noter aracılığı ile borçluya ödememe protestosu çekilir. Protesto uyarı niteliğinde bir yazıdır. Senet ödeme gününden itibaren iki iş günü içinde ödenmezse protesto ettirilir. Vade hafta sonuna gelirse hafta sonunu takip eden bir iş günü içinde protesto ettirilir.
Senet banka tarafından masraflar tahsil edildikten sonra senet alacaklısına iade edilir.
- Alacaklı icra(borçlunun mallarına el konulması) veya rücu (borçluya tekrar başvurma) yollarına gidebilir.

Borçlunun Ödememesi Halinde Sorumlular: Borçlu borcunu ödemez ise hamil (alacaklı) icra yoluna başvurabileceği gibi diğer sorumlulara da başvurabilir. Senet üzerinde imzası bulunan cirantalar kendinden sonra gelene karşı sorumludurlar."
Alıntıdır.

Kısacası bono sened'in bir türevidir. Yani belli bir faiz karşılığı karşınızdaki kişiye borç veriyorsunuz diye tanımlayabiliriz.

bhgrcn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bono devletin veya özel finans kuruluşların ihraç ettiği, vadesi 1 yıl kısa senettir. Vadeli hesaptan en önemli farkı stopaj oranıdır, vadeli hesaplarda stopaj %15 iken bonoda %10 dur.Bonolar arzeden kurum dışında 2.el piyasada işlem görür ve vade yaklaştıkça faiz oranı düşer. Yani bono arz da alan bir kişi ile vadesine 1 ay kala alan kişi aynı faiz oranında getiri elde edemez

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Tabikii, benim size verdiğim linkteki bilgileri okumuş olsaydınız bono nedir nasıl kullanılır hepsini öğrenmiş olacaktınız. Ben size alıntı yaparak özetleyeyim..

Kısacası bono sened'in bir türevidir. Yani belli bir faiz karşılığı karşınızdaki kişiye borç veriyorsunuz diye tanımlayabiliriz.

konuda banka tahsil eder diyor ama ben zaten bonoyu bankadan almayı düşünüyorum.banka batmadıkça kendini böyle ödeme yapmayarak icralık duruma düşmek istemez öyle dğeil mİ?

peki siz ikisinden birini tercih etmek zorunda kalysaydınız hangisini tercih ederdiniz?yani daha düşük oranlı mevduat getiriyi mi yoksa daha yüksek faizli gözüken bonoyu mu?
bu soruyu bu mesajı okuyan diğer arkadaşlara da soruyorum.cevaplamanızı rica ediyorum
--- Gönderi Güncellendi ---
. Yani bono arz da alan bir kişi ile vadesine 1 ay kala alan kişi aynı faiz oranında getiri elde edemez
son cümlenizi tam olarak anlayamadım?yukarıda sorumu da sizde cevaplarsanız çok memnun olurum

bhgrcn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
konuda banka tahsil eder diyor ama ben zaten bonoyu bankadan almayı düşünüyorum.banka batmadıkça kendini böyle ödeme yapmayarak icralık duruma düşmek istemez öyle dğeil mİ?

peki siz ikisinden birini tercih etmek zorunda kalysaydınız hangisini tercih ederdiniz?yani daha düşük oranlı mevduat getiriyi mi yoksa daha yüksek faizli gözüken bonoyu mu?
bu soruyu bu mesajı okuyan diğer arkadaşlara da soruyorum.cevaplamanızı rica ediyorum

son cümlenizi tam olarak anlayamadım?yukarıda sorumu da sizde cevaplarsanız çok memnun olurum

Bu tamamen sizin ihtiyacınıza göre değişir mevduatın oranı kaçtır ,gecelik mevduat oranları 32 gün ve üstü vadelere göre düşüktür. Gecelik ve bono arasında kaldıysanız bonoyu tercih etmeniz daha mantıklı. Bono için hangi bankadan alacaksınız yatırım hesabı açtırmanız gerekecek.

Son cümlede demek istediğim;bonoyu ihraç eden kurumdan yani ilk elden alan kişinin vade sonunda elde ettiği getiri ile 2. el piyasadan yani ilk elden alıp satan şahıslardan alan kişinin elde ettiği getiri aynı değil kısacası sen 1 yıl kaldıysan 1 yıllık alırsın 1 ay kaldıysan bonoda 1 aylık alırsın

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Bu tamamen sizin ihtiyacınıza göre değişir mevduatın oranı kaçtır ,gecelik mevduat oranları 32 gün ve üstü vadelere göre düşüktür. Gecelik ve bono arasında kaldıysanız bonoyu tercih etmeniz daha mantıklı. Bono için hangi bankadan alacaksınız yatırım hesabı açtırmanız gerekecek.

Son cümlede demek istediğim;bonoyu ihraç eden kurumdan yani ilk elden alan kişinin vade sonunda elde ettiği getiri ile 2. el piyasadan yani ilk elden alıp satan şahıslardan alan kişinin elde ettiği getiri aynı değil kısacası sen 1 yıl kaldıysan 1 yıllık alırsın 1 ay kaldıysan bonoda 1 aylık alırsın
bu bankadan almayı düşünüyorum.
N Kolay Bono - Halka Arz | Aktif Bank
faiz oranı diğer bankaların mevduat oranına göre en yüksek olan banka ama bono. mevduat getiri de gecelik olarak alıyordum.yani 32 beklemiyorum.daha önce bono falan almadığımdan tereddüt yaşıyorum

bhgrcn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
bu bankadan almayı düşünüyorum.faiz oranı diğer bankaların mevduat oranına göre en yüksek olan banka ama bono. mevduat getiri de gecelik olarak alıyordum.yani 32 beklemiyorum.daha önce bono falan almadığımdan tereddüt yaşıyorum
sıkıntı yaşamazsın bonoda

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bono şu.
Diğerleri kim bilmiyom.
bono-lobbying-register-2-752x501.jpg

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278

Anlatımda banka dediği 3. bir banka.

Sizin mevduatınızı yatırıp bono alacağınız Bankayı'yı Borçlu sıfatıyla görün ve öyle okuyun derim. Normalde bono yapıldıktan sonra vadesi beklenmesi gerekir eğer borç veren kişi parasını erken tahsil etmek istiyorsa bono'yu bir bankaya kırdırır ve belli oranlarla kırılan bono ücreti size ödenir, burada bayağı bir kesinti olur. Örneğin 1000TL de 100 tl gibi 3-5 tl lik kesıntıler değil, bu kesintilerde bononun kalan vadesine bağla olarak değişir.

Ben vadeli hesap kullanmıyorum, faiz getirisi istiyorsan enpara kullanabilirsin. 11.50 faiz sunuyorlar ve devlet güvencesi var. Bu bonoyu akbank, yapıkredi veya ziraaat bankası vakıf bankası v.s. gibi kendisini ispat etmiş bankalar olsa bono tercih ederdim ama reklamdakı bankanın yani aktif bank hakkında pek bilgim olmadığı için bono tercih etmezdim.

Paranı değerlendirme konusunda dövizden anlarsan döviz mevduattan daha fazla kazandırır. Dövizden anlamıyorsan dövize bulaşma, yatırım tavsiyesi değildir, ben sadece kendimi senin yerine koyarak sorularını cevapladım.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Bu Ülkede daha önce de bazı, daha önceleri pek tanınmayan veya o zamana kadar var olmamış bankalar daha yüksek faizlerle mevduat toplayıp, sonrada ana parayı dahi geri ödemeden yöneticileri ortadan kaybolmuştu. Ansızın ortaya çıkan bankalar, yine ansızın ortadan kaybolabilirler. Üstelik söz konusu bananın fiziki bir ulaşılabilirliği de yok. Şahsi fikrim, güvenmeyin.

beyzabetül

Müdavim
Reaksiyon puanı
356
Anlatımda banka dediği 3. bir banka.

Sizin mevduatınızı yatırıp bono alacağınız Bankayı'yı Borçlu sıfatıyla görün ve öyle okuyun derim. Normalde bono yapıldıktan sonra vadesi beklenmesi gerekir eğer borç veren kişi parasını erken tahsil etmek istiyorsa bono'yu bir bankaya kırdırır ve belli oranlarla kırılan bono ücreti size ödenir, burada bayağı bir kesinti olur. Örneğin 1000TL de 100 tl gibi 3-5 tl lik kesıntıler değil, bu kesintilerde bononun kalan vadesine bağla olarak değişir.

Ben vadeli hesap kullanmıyorum, faiz getirisi istiyorsan enpara kullanabilirsin. 11.50 faiz sunuyorlar ve devlet güvencesi var. Bu bonoyu akbank, yapıkredi veya ziraaat bankası vakıf bankası v.s. gibi kendisini ispat etmiş bankalar olsa bono tercih ederdim ama reklamdakı bankanın yani aktif bank hakkında pek bilgim olmadığı için bono tercih etmezdim.

Paranı değerlendirme konusunda dövizden anlarsan döviz mevduattan daha fazla kazandırır. Dövizden anlamıyorsan dövize bulaşma, yatırım tavsiyesi değildir, ben sadece kendimi senin yerine koyarak sorularını cevapladım.
şuan en fazla fibabank tanışma faizi olarak 3 ay boyunca yüzde 13 veriyor ,ondan sonra ingbank turuncu hesap 1 yıl.oda şuan 12.75. bunu reklamlarda gördüm 13.5 yazıyor.sonra 14.29 falan gibi rakamlar yazıyordu.bu yüzden tercih etmek istedim
daha önce dövize yatırım yapıyordum ama pek şansım olmuyordu.yani ne zaman dolar alsam düşmeye başlıyordu.diğer dövizlerden zaten hiç haberim yok.ama seçimden sonra bir hareketlenme olacak gibi gözüküyor
sıkıntı yaşamazsın bonoda
diğer diğer arkadaşlar sizin gibi düşünmüyor :)