Bitirme Projem İçin Konu Arıyorum

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Merhaba arkadaşlar, bu sene bilgisayar mühendisliğinde son senem olması hasebiyle :) bitirme projesi yapmam gerekiyor. 3 aydır düşünüyorum aklıma adam akıllı bir proje gelmiyor. Fikri olan, "keşke birileri şunu yapsa" diyen, "süper fikrim var ama programlama bilmiyorum" diyen herkesten fikirlerini alabilirim :)

Genel özelliklere gelecek olursak, C# kullanmayı düşünüyorum. Standart otomasyon programı (hasta takip, stok takip vs.) olmasını istemiyorum. İnternetle bağlantısı olan bir şeyler olursa güzel olabilir diye düşünüyorum. Mesela geçen bir program yapmaya başlamıştım (sonra vazgeçtim), ürün bilgisi girme ekranında hepsiburada.com url'si verilip bilgiler oradan çekilebiliyordu. Böyle işte: C#, veritabanı ve internet kullanan veya bunları kullanmayıp ilginç bir proje fikri olan varsa bekliyorum :drool:

Şimdiden teşekkürler :flowers:

cengaver51

Dekan
Reaksiyon puanı
169
kesinlikle bilgisayar progamlamadan anlamıyorum sadece hayal kurdum

tarım ile ilgili olabilir sulama sistemini bilgisayar yardımı ile uzakdan araziyi sulama yapmak için program yapa yapabilirsin mesala büyük sera sahipleri için şehir dışında serasını kontrol etmek için olabilir sera içindeki ne olup bittiğin görebilecek oksijen nem oranı ölçümleri yapacak bi sistem olabilir

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
fikir için teşekkür ederim; ancak bunu tek başıma yapmam mümkün değil. yanıma bir tane elektrik-elektronik mühendisi lazım :) bilgisayar tarafındaki programı yazabilirim elbette ama bu daha çok mikroişlemcilere yaptırılacak bir proje. Yani mesela bir devre kurup devreye mikroişlemci bağlarsınız, gelen veriye göre (ör: hava 40 derece) mikroişlemcinin içindeki sizin yazdığınız program çalışır ve görevi gerçekleştirecek donanımı çalıştırır (ör:sulamayı çalıştır). Bu daha çok elektronikçilerin işi gibi :) Yine de teşekkürler..

astronash

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hocam ben istediğim yazarların günlük köşeyazılarını toplayan bi program olsa iyi olur diye düşünmüştüm. Yani programdan sadece yazarı seçeceksin o tarihe göre yazısını çıkaracak. Zor değildir umarım..

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Ben yapmış olduğum bitirme projemi anlatayım. 8051 mikrodenetleyici ile sıcaklık ölçen bir devre yapmıştık. Ölçülen sıcaklık değeri RF iletişimi ile bilgisayara gönderiliyordu. Bilgisayarın da gelen RF sinyali alabilmesi için bir devre yaptık. Devredeki bilgiler tabi seri bilgiydi. Bunu usb 'ye aktaran bir modül ekledik.

Bu şekilde bilgileri usb den alıyorduk. C# ile de bir arayüz yazdık sisteme. Gelen sıcaklık verileri programın parametrelerine göre veritabanında saklanıyordu ve anlık değerler gösteriliyordu. Ayrıca veritabanındaki bilgileri kullanarak grafik falan çizdiriyorduk :)

cengaver51

Dekan
Reaksiyon puanı
169
otoparklarda kullanmak için park programı olabilr plakayı okutup hangi bölümde park halinde olduğunu saat kaç da giriş çıkış yaptığını gösrecek bi program olabilir

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Günlük olarak km bilgisi ve yüklenen yakıt bilgisi girildiğinde otomobilin performansını hesaplayıp gösterecek bir program yazabilirsin. Haftalık ve aylık grafiklerle destekleyebilir, olumsuz değişimlere göre olası problemleri araç sahibine otomatik olarak bildirebilirsin. Otomobilin kullanıldığı şehre ait günlük hava sıcaklığı bilgilerini filan da internetten çekersin.
Bunu internet üzerinden yaptığın taktirde birden fazla kullanıcının verileri sayesinde aynı marka ve model araçları karşılaştırıp çok daha isabetli problem tahminleri ve performans raporları elde edebilirsin.

Bu sistem hem özel araç sahiplerinin işine yarar hem de firmalar bünyelerindeki araçların sağlık durumlarını çok daha kolay takip edebilirler.
Bunu firmalar için ücretli hale getirmek istersen verimlilik ile ilgili bir kaç ekstra rapor ve özellik eklemen yeterli olur. Firmaların piyasaya çıkan araçlarını bu yönden takip eden ve raporlar oluşturan bir program yok bildiğim kadarıyla.

Reaksiyon puanı
188
C# zorunlu değilse Adobe AIR ile sosyal ağ istemcisi yazabilirsin. Windows, Linux ve Mac OS üzerinde sorunsuz çalışır.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Neden yeni bir şifreleme algoritması yapmıyorsun ?

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
futbol maçlarının otomatik olarak özetinin çıkarılması.

bence bunu yapabilirsin. tipik bir görüntü işleme projesi.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
futbol maçlarının otomatik olarak özetinin çıkarılması.

bence bunu yapabilirsin. tipik bir görüntü işleme projesi.

Bu imkansız olur. Programın hangi sahneleri seçeceğini ayarlanamaz bence. Yani bir gol kaçırma veya serbest vuruş sahnesini program algılayıp nasıl ayıracak ki ? Otopark fikri çok hoşuma gitti düşünmeni tavsiye ederim..

SiberWorm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
@Champion78 hocam benim o dediğim projeyi yapabilirisinz belkide :)

Proje şu: Forum Sistemlerine (Vbulletin,Smf,Mybb gibi) Üye Kayıt Etme.
Yani kısacası şöyle;
Kişi üye adını ve şifreyi girecek forum sistemini seçecek "kaydet"e tıklıyacak sonrada o forum sistemine ait bazı sitelere üyelik sistemi gerçekleşecek.
Resim doğrulamada otomatik olarak geçilecek.

Eğer yaparsanız şuan hiç biryerde bulunmayan bir projeyi yapmış olursunuz ve Seo işiyle uğraşan kişilerin hepsi şuan bu programı bekliyo :) Satarsanızda ciddi bir para kazanırsınız emin olun :)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Arkadaşlar gerçekten ilginç ve güzel fikirler gelmiş, hepinize teşekkürler. Biraz daha bekleyelim bakalım hemen karar vermeyeyim. Ayın 20sine kadar vaktim var. Tekrar teşekkürler :)

just-ice

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bu imkansız olur. Programın hangi sahneleri seçeceğini ayarlanamaz bence. Yani bir gol kaçırma veya serbest vuruş sahnesini program algılayıp nasıl ayıracak ki ? Otopark fikri çok hoşuma gitti düşünmeni tavsiye ederim..

imkansiz kesinlikle degil. Kaleye yakin pozisyonlar kullanilabilir genel olarak. Serbest vurusu tespit etmek cok kolay örnegin, cünkü top ve serbest vurusu kullanacak kisi "uzun" süre sabit kaliyorlar. Ayrica birkac algoritma ile, yapilan ataklarin yada kullanilan serest vuruslarin, kalitesi, gol olma ihtimali, estetik degeri hesaplanabilir, ve buna göre istenilen uzunlukta bir özet cikartilabilir. Bu algoritmalari gelistirmekde pek zor olmasa gerek, kullanilabilicek bilgiler sunlar olabilir: sut sekildiginde: topun ucus hizi, kaleye girerse zaten gol olmasi, kaleye girmezse kaleye olan uzakligi, kacan gollerden sonra, yada herhangi bi olaydan sonra, taraftarin , teknik elemanlarin yada futbolcularin gerek hareket gerek yüz ifadesi ile gösterdikleri yüksek emotional tepki, gerceklestirilen atagin süreci, hakem kararlari ve tepkiler,carsi grubu, yabanci maddeler :D Edit: spiker in ses i de bu is icin analiz edilebilir, bircok parametre cikar burdanda

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Konuyu açan üyemizin isteği ile konu kapatılmıştır...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...