Bit / Byte Ayrımı

Bu konuyu okuyanlar

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar çoğu zaman karıştırıyorsunuz.

Veri hızlarını ifade ederken "b" harflerinin büyük mü küçük mü olmasına dikkat edin.

"B" harfi büyük ise byte'ın kısaltması, küçük ise bit'in kısaltması olarak kullanılmıştır.
Ör: 8 Mb/s =~ 1 MB/s
Ör: 20 Mb/s =~ 2,5 MB/s
(yaklaşık dememin sebebi Operatörlerin ve disk üreticilerinin kilo mega kavramlarının 1000'er 1000'er ama işletim sistemlerinin 1024'er olmasından kaynaklı.. )

Başlığın da sabitlenmesi diyorum ve forumda gereksiz yere "Ben X Mb yazmıştım sen X/8 mbit yazmışsın", yok "Adamlar sözleşmede 4 Mbit taahhüt ettiler ben 512 kByte hızı geçemiyorum oysa 4 MegaByte olmalıydı." gibi başlıkların açılmasını veya mesajların yollanmasını istemiyorum.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Konuya üç defa okumama rağmen hala fransız im biraz daha yalın anlatsanız büyük küçük harf ayrımında neler oluyor diye.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Kısaltmada küçük "b" kullanılmışsa bitin kısaltması olarak kullanılmış demektir. 128 kb hızım var diyenle 16 KB hızım var diyen aynı şeyi söylüyor ama karşıdan bakan sadece sayılara baktığı için hızları farklı sanıyor.

thesavarona

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Başlığın da sabitlenmesi diyorum ve forumda gereksiz yere "Ben X Mb yazmıştım sen X/8 mbit yazmışsın", yok "Adamlar sözleşmede 4 Mbit taahhüt ettiler ben 512 kByte hızı geçemiyorum oysa 4 MegaByte olmalıydı." gibi başlıkların açılmasını veya mesajların yollanmasını istemiyorum.( Bu Yazdığın Mesaj Açık Açık Tehdit unsuru ne demek istemiyorum )

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
1 Mbit denen bağlantı aslında 800 kbit'tir. İşin birde bu tarafı var.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Eğer söz konusu gerçekten "doğru bilgi" ise, bu bilgiler de doğru değil. Yeterli de değil.

"Kilobyte", gerçekte "kilogram", "kilometre" ve benzerlerinde olduğu gibi, "kilo" yani 1000 ve katları şeklinde ilerlemek durumundadır. Oysa bilgisayar sistemi ikili, yani "binary" olduğu için, "Kilobyte" birimi sakat doğmuş bir çocuktur. Onun "Kibibyte" (KiB) olması gerekir; açılımı "Kilo-binary-byte"dır ve "ikili sistemde kilobyte" anlamına gelir. Şu anda doğru kabul gören ölçeklendirme budur. Diğerleri de bunu, MiB, TiB vb şekilde takip eder.

O nedenle de işletim sistemiyle üreticilerin arasındaki ifadelerde boyut farkı değil; ölçü farkı vardır. Yani "biri 1000 kabul ediyor, diğeri 1024 kabul ediyor" demek doğru bir tabir değildir. Esasında ikisi de doğru söyler; fakat işletim sistemleri doğru ölçü birimini kullanmazlar (nedense?). Birisi onlu sistemde kilodur ve 10'un katlarıdır; diğeri 2'li sistemde kilodur, böylece 10'lu sisteme 2'nin 10uncu kuvveti olarak çevrilir-ki sayı olarak 1024 eder.

ahturkoz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar ben size şu şekilde aktarıyım durumu bildigim kadarıyla örnekler üzerinden anlatam internet ortamında hız tanımı bit uzerinden yapılır ornegin benim internetim 20 mbps < yani 20 megabit bu demek oluyorki siz hız testi yaptıgınız zaman 20 mbps olarak gorusunuz , downloadınız bunun yuzde 10 dur yani siz saniyede 2 mb indirisinzi bu demek oluyorki siz 1 saniyede 2 mb bir dosya indiriyorsunuz herzaman bu şekilde hesaplanır sanırım açıklacıyı olmusudumdur bir kaç ornek verelim.

100 Mbps Hız indrimesi = 10 mb dır.

8mbps indirme hızı = 800 kb dir yani 0.8 mb dir.

hız testi yaptıgınız zaman genellikle bakır kablolar uzerinden geldiginden dolayı ortalama %20lik bir kayıp gelir yani siz 8mbps hız alıyorsanız hız testinde 7 ve ustu cıkması bu normaldir.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar ben size şu şekilde aktarıyım durumu bildigim kadarıyla örnekler üzerinden anlatam internet ortamında hız tanımı bit uzerinden yapılır ornegin benim internetim 20 mbps < yani 20 megabit bu demek oluyorki siz hız testi yaptıgınız zaman 20 mbps olarak gorusunuz , downloadınız bunun yuzde 10 dur yani siz saniyede 2 mb indirisinzi bu demek oluyorki siz 1 saniyede 2 mb bir dosya indiriyorsunuz herzaman bu şekilde hesaplanır sanırım açıklacıyı olmusudumdur bir kaç ornek verelim.

hız testi yaptıgınız zaman genellikle bakır kablolar uzerinden geldiginden dolayı ortalama %20lik bir kayıp gelir yani siz 8mbps hız alıyorsanız hız testinde 7 ve ustu cıkması bu normaldir.

6 buçuk mbps indirme hızı = 900 kb ile veri indiriyorum bunun açıklaması ne o zaman bu hız a torentt ile erisebiliyorum

AHT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
6 buçuk mbps indirme hızı = 900 kb ile veri indiriyorum bunun açıklaması ne o zaman bu hız a torentt ile erisebiliyorum

CRM=İnternet Servis Saglayıcının Tanımladıgı HIZ
NMS= Santralin tanımladıgı hız

Senin CRM hızın 8 Dir 6.5 mbps diye bi tabir yok 8 e kadar hızlar 1 - 2 - 3 - 4 -6 -8 olarak nms ve crm olarak değişmekte sen hız testi yaptıdıgın zaman kayıp yasıyorsun yada saglıklı bir internetten hız testi yaptırmıyorsun buyuk ihtimalle senin aldıgın hız 8 mbps tarifesinden yararlanıyorsun senin nsm hızın 9 mbps olmus benimde ttnetteyken 8 mbps alıyordum fakat saniyede 1.2 1.3 lere kadar goruyordum yani nms 12 mbps tanımlıydı e kadar kampanyası olduıgu icin bant genişliginiz o anki santraldeki kullanıcılara baglı .

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13

Teorin doğru olabilir ama pratikte yanlış.

Bu arada bende büyük B nin veya küçük B nin bir anlam ifade ettiğini bilmiyordum, ilginç bir detaymış. Teşekkürler.

Teorine dönelim.
Söz konusu internet hızı olduğunda ben %10 diye hesap etmiyorum.
Nerden duydum, kimden öğrendim hatırlamıyorum ama hızı 8 e bölüyorum.

8mbps internet kullanıyorum yani 8192kbps / 8 = 1024 kbps
Yani saniyede 1mb download hızım var, "teoride!"
Hızın düşüktür, 8mbit gelmez o olur bu olur bu hız aşağı iner, belki çok az yukarı çıkar ama hız budur.
Hiç bir zaman şaşmadı, iç bir zaman şaşmaz.

Senin hesabında 8192kbps nin %10'u 819,2kbps yapar.
Birazda hızın düşükse 800kb download hızı göremezsin anlamına gelir.

Ay sonu geldiği için dün download yapayım dedim, bir iki photoshop eğitim seti indiriyordum, hıza baktığımda 1.05mb ye sabitlenmişti.
Arada 1.02mb bazen 900kb ama genel olarak 1.05mb

Yani hızın %10 ele alındığında doğru rakamı elde etmezsin.

+
bakır telden %20 kayıpla gelir diye bişey söz konusu değil. Öyle olsa dünyada elektrik ve veri iletiminde bakır kullanılmazdı.
Elektrik veya veriyi ne ile taşırsanız taşıyın, mesafe uzadıkça veri kaybı yaşanır önemli konu bu ancak kimse gelip %10 veri kaybı olur %20 veri kaybı olur diyemez, öyle bişey söz konusu olsa kimse 8mbit internet kullanamazdı herkesin ki 6.5 olurdu.

Kayıpla ilgili şöyle çok basit örnek vereyim. PC min USB çıkışından 4.82V falan gerilim çıkıyordu.
Amacım USB wifi alıcısını evin uzak köşesindeki camdan sarkıtıp arkadaşın WiFi sini kullanmaktı.
Elimde en fazla 2-3mt lik USB kablo olduğundan kısa kalıyordu bende ethernet kablosunu aldım USB ye ek yaptım (Nerden baksan 50mt.) Bakıtım bu sefer normalde görmesi gerekirken USB WiFi kartım arkadaşın ağını görmüyor, sadece alttaki ve karşı komşuyu falan görüyor.
Direk gidip kablonun ucundaki voltajı ölçtüm 3.9xV gerilim vardı.
Yani 50mt de nerdeyse 1V kaybım olmuştu.
Hemen gidip 5V luk adaptör aldım, USB yi ordan besledim data yı da ethernetden verdim normalden çok daha verimli çalıştı.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
O kadar bilgiye rağmen yine de değişik "teori" atma ihtiyacı hissetmemiz ne kadar ilginç değil mi? :)

Şimdi birisi çıkıp deseydi "ben 2670 gram domates aldım, bence bu 2 kilo eder" deseydi ona ne derdiniz?

Tahmin yürütmeye, acaba böyle midir şöyle midir diye sorup merak etmeye gerek yok. Çünkü 1 Byte = 8 bit olduğu için, bit ile fade edilen şeylerin byte cinsine dönüşümü 8'e bölerek yapılır. Bunun internet hızıyla, santralle, bakır kabloyla falan zerre kadar alakası yok. Domatesi pazarda nasıl ki gramla ölçüyorsunuz, kilogramla ölçüyorsunuz; bilgisayarda da veriler bitle ve byte ile ölçülüyor. Nasıl ki 1200 gram 1.2 kilo eder diyebilmek için bunu 1000'e bölüyorsunuz; aynı şekilde byte'ı bulabilmek için biti 8'e bölmeniz gerekiyor.

1 Byte = 8 Bit (2'nin üçüncü kuvveti)
1 Kilobyte = 1.000 Byte (ifade doğru, fakat veriyi ölçme birimi yanlış olan kullanım)
1 Kibibyte = 1.024 Byte (doğru kullanım: Dikkat ederseniz tam olarak 2'nin 10'uncu kuvvetidir; çünkü bu sistem ikili sistemdir.)

Öyleyse örnek hesaplar:

1 MiB = 1024 KiB = 1.048.576 Byte = 8388608 bit.

Görüldüğü üzere tamamen bir ölçü birimi ve bir hesapla alakalıdır bütün olay. Ayrıca bakır kabloyla şöyle kayıp olur böyle azalır gibi yalan dolan, yeni yetişen gençliğin inanacağı türden bir masaldır ancak. (Evet, iletimde mutlaka bir kayıp vardır, fakat yaşanan aksaklıkların ve azlığın temel sebebi bu değildir.) Tabiri caizse bir taraflardan teori uydurmaya gerek yok. Nitekim Telekom özelleşmeden evvel ve kapitalizmin dibine henüz vurmamışken, teorik ve pratik hızlar tam olarak bize kadar ulaşıyordu. Aynı bakır kabloları kullanıyorduk? Nitekim bugün hala Uydunette teorik hızlar pratiğe çok yakındır. Onlar da bildiğin koaksiyel kablo kullanıyorlar.

Eskiden aramızda 4 kilometre olan santral 1 kilometre yakınımıza geldi; eskiden pratikte teorik hızı alıyorduk, şimdi yarısını bile alamıyoruz; santral bize "uzak" olduğu için. Evin damından bakınca santrali görüyorum :) Halbuki santralden bizi geçiyorsun, yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta aynı santralden çok daha yüksek hızda internet kullanıyorlar.

O yüzden arkadaşlar, patatesi litreyle ölçmek olmaz; konunun internetle bir alakası yoktur.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
O kadar bilgiye rağmen yine de değişik "teori" atma ihtiyacı hissetmemiz ne kadar ilginç değil mi? :)

Şimdi birisi çıkıp deseydi "ben 2670 gram domates aldım, bence bu 2 kilo eder" deseydi ona ne derdiniz?

Tahmin yürütmeye, acaba böyle midir şöyle midir diye sorup merak etmeye gerek yok. Çünkü 1 Byte = 8 bit olduğu için, bit ile fade edilen şeylerin byte cinsine dönüşümü 8'e bölerek yapılır. Bunun internet hızıyla, santralle, bakır kabloyla falan zerre kadar alakası yok. Domatesi pazarda nasıl ki gramla ölçüyorsunuz, kilogramla ölçüyorsunuz; bilgisayarda da veriler bitle ve byte ile ölçülüyor. Nasıl ki 1200 gram 1.2 kilo eder diyebilmek için bunu 1000'e bölüyorsunuz; aynı şekilde byte'ı bulabilmek için biti 8'e bölmeniz gerekiyor.

1 Byte = 8 Bit (2'nin üçüncü kuvveti)
1 Kilobyte = 1.000 Byte (ifade doğru, fakat veriyi ölçme birimi yanlış olan kullanım)
1 Kibibyte = 1.024 Byte (doğru kullanım: Dikkat ederseniz tam olarak 2'nin 10'uncu kuvvetidir; çünkü bu sistem ikili sistemdir.)

Öyleyse örnek hesaplar:

1 MiB = 1024 KiB = 1.048.576 Byte = 8388608 bit.

Görüldüğü üzere tamamen bir ölçü birimi ve bir hesapla alakalıdır bütün olay. Ayrıca bakır kabloyla şöyle kayıp olur böyle azalır gibi yalan dolan, yeni yetişen gençliğin inanacağı türden bir masaldır ancak. (Evet, iletimde mutlaka bir kayıp vardır, fakat yaşanan aksaklıkların ve azlığın temel sebebi bu değildir.) Tabiri caizse bir taraflardan teori uydurmaya gerek yok. Nitekim Telekom özelleşmeden evvel ve kapitalizmin dibine henüz vurmamışken, teorik ve pratik hızlar tam olarak bize kadar ulaşıyordu. Aynı bakır kabloları kullanıyorduk? Nitekim bugün hala Uydunette teorik hızlar pratiğe çok yakındır. Onlar da bildiğin koaksiyel kablo kullanıyorlar.

Eskiden aramızda 4 kilometre olan santral 1 kilometre yakınımıza geldi; eskiden pratikte teorik hızı alıyorduk, şimdi yarısını bile alamıyoruz; santral bize "uzak" olduğu için. Evin damından bakınca santrali görüyorum :) Halbuki santralden bizi geçiyorsun, yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta aynı santralden çok daha yüksek hızda internet kullanıyorlar.

O yüzden arkadaşlar, patatesi litreyle ölçmek olmaz; konunun internetle bir alakası yoktur.

Ben ortaya bir teori atmadım. Teori bile değil kendi ben bildiğimi anlattım.
O sebepten çıkıp oranızdan buranızdan teori üretmeyin demeniz hiç hoş olmadı, zira benim size bir söylemim bile olmadı. Farkındayım ki bu konuda benden daha çok teknik bilgi sahibisiniz.

Ben bir yerden veya bir kimseden bu 8 rakamını öğrenmişim TTNET in hızını 8'e bölerim teorik download hızımı elde ederim.
Bugüne kadar hiç yanılmadım.

Ha rakam tutmaz demekki TTNET vaat ettiği 8192kbps lik hızı vermiyor yada fazlasını veriyor demektir.

Bakırda veri kaybı olur aynen dediğiniz gibi yeni yetmelerin inanacağı bir sözdür.
Böyle birşey olsa dünyada atıyorum 100 milyon kilometre kablonun 50 milyon kilometresi bakırdan yapılmazdı.
Mesafe uzadıkça kablonun kesitine göre kayıp olur ancak bunun sebebi bakır değildir, altında yapsanız kayıp yaşanmak zorunda...

Santral konusunda atladığınız bir husus var yalnız en temel husus.
Evet o santral size eskiden 4km uzaklıktaydı şimdi 1km oldu ama o santralden eskiden 1000 kişi faydalanırken şimdi 10000 kişi faydalanıyor...
Bu çok önemli bir etken. Benim bulunduğum mahalledeki ana dağıtım kutusu 20 senelik falan.
20 sene önce burda 1000 daire vardı, şimdi herkes mustakil evini yıktı bina dikti, boş alanlara bina dikildi bir anda 6000-7000 daire oldu.
O dağıtım panosu 800 kişiye hizmet ederken 5000 kişiye çıktı.

Geçen sene bizim binanın arkasına AVM yapıldı.
Santrale bizim binadan daha yakın olmasına rağmen aldılar telefon hattını sokağın ortasına diktikleri direk ile sağladılar.
O bağlantı yapıldığı gün benim internetimin beli büküldü.
Hattı kapattırdım yalın internet vs aldım, yeki hat, yeni düzenek derken herşey eskisi gibi giderken.
2-3 hafta önce mahalledeki asfalt çalışması esnasında AVM nin o telefon direğini yamulttular, telefonların bir kısmı koptu kabloları görüyorum.
O gün bugün benim internetim 10mbps yi bulduğu oluyor.
Sebep nedir? değişen nedir?

Sadece kullanıcı sayısı.
Hesaba katmadığınız nokta bence bu.

AHT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet arkadaşlar benim konum hakkında çok guzel yorumlar ve bilgiler paylasmısınız 8 bit konusu dediginiz gibidir bu konu hakkında sadece net bir bilgi aktarmadım size benim kendi yontemlerimi hesapladım 8 bolerek yapabilrisiniz. yuzde 20 lik kayba gelince eger bir abone aldıgı hızın yuzre 20 asagısını goruyorsa o abonenın hızında sorun vardır ben bakır kabloda kesinlikle yuzde 20 kayıp olur demedim.
Bu arada konusmadandan belliki burda birşeyleri paylaşma deil internetten biraz araştırıp ergen liseli tavırlarıyla konusman beni ayrı yetten guldurdu hangi telekomunm santraline gidersen git benim soylediklerimi soyluyecekler 8 bit bolum ise biz kaba hesap ile yuzde on olarak hesaplıyoruz her zaman hız değişimi vardır size verilen hız hiç bir zaman sabit değildir özellikle dsl hizmetlerde.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=287113]sebastiantr[/MENTION], yanlış anlama kardeşim, sana yönelik doğrudan bir şey söylemedim. Genel anlamda şu bana ilginç geldi; bir bilgi var ortada; fakat herkes bilgiye bakmak yerine "bence böyle", "ben de şöyle biliyorum" gibi değişik değişik şeyler söylemiş. Hala da söylenmeye devam ediyor. :) Yani bir bilgi bilinmeyebilir, fakat doğru bilgi ortaya konduktan sonra hala tahmin yürütmenin gereği yoktur anlamında söyledim.

Evet o santral size eskiden 4km uzaklıktaydı şimdi 1km oldu ama o santralden eskiden 1000 kişi faydalanırken şimdi 10000 kişi faydalanıyor...

Evvvet! İşte internet konusunda tam olarak mevzu bu! Fakat mesajımda ne dedim? Uzaklığı sebep gösteriyorlar dedim. Gördüğün gibi birçok insan da bu numarayı yutuyor. Halbuki konu uzaklık değil; konu, Telekom'un bir kişiyi kaldıracak hattı bin kişiye kullandırmasıdır.

Ölçü birimleri ve rakamların ise bu konuyla alakası yok. Çünkü bit-byte interneti değil, veri miktarını ölçmede kullanılır. Kaç geldi kaç gitti olayının bit ile byte ile alakası yoktur; hesaplamalarla kafaların karışmasına gerek yoktur. Telekom'un kaç kilo, kaç litre internet verdiği ayrı bir konudur; verilerin nasıl ölçüldüğü ayrı bir konudur. İlla ki de interneti hesap etmek istiyorsak, saniyedeki maksimum indirme hızımızı bulmak için, tarifemizdeki hızı 8'e bölmemiz yeterli. Bunun da sebebi 8 bit = 1 byte olmasıdır. Bu noktadan itibaren hat kaldırmadı, kablolar bakırdı, santral uzaktı, yan yattı çamura battı gibi dolambaçlar, Telekom'un masallarıdır ve konuyla ilgili değildir.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Evet arkadaşlar benim konum hakkında çok guzel yorumlar ve bilgiler paylasmısınız 8 bit konusu dediginiz gibidir bu konu hakkında sadece net bir bilgi aktarmadım size benim kendi yontemlerimi hesapladım 8 bolerek yapabilrisiniz. yuzde 20 lik kayba gelince eger bir abone aldıgı hızın yuzre 20 asagısını goruyorsa o abonenın hızında sorun vardır ben bakır kabloda kesinlikle yuzde 20 kayıp olur demedim.

Bu arada konusmadandan belliki burda birşeyleri paylaşma deil internetten biraz araştırıp ergen liseli tavırlarıyla konusman beni ayrı yetten guldurdu hangi telekomunm santraline gidersen git benim soylediklerimi soyluyecekler 8 bit bolum ise biz kaba hesap ile yuzde on olarak hesaplıyoruz her zaman hız değişimi vardır size verilen hız hiç bir zaman sabit değildir özellikle dsl hizmetlerde.

Turk Telekom ofislerinden santrallerinden duyduğun bilgiler ile bana gelme lütfen.
Türk Telekom bana tövbe haşa Allah bir dese, ulan bunlar böye diyorsa kesin iki dir derim.

Siz bunlara inanıyorsanız diyecek bişeyim yok.

@sebastiantr, yanlış anlama kardeşim, sana yönelik doğrudan bir şey söylemedim. Genel anlamda şu bana ilginç geldi; bir bilgi var ortada; fakat herkes bilgiye bakmak yerine "bence böyle", "ben de şöyle biliyorum" gibi değişik değişik şeyler söylemiş. Hala da söylenmeye devam ediyor. :) Yani bir bilgi bilinmeyebilir, fakat doğru bilgi ortaya konduktan sonra hala tahmin yürütmenin gereği yoktur anlamında söyledim.

Evvvet! İşte internet konusunda tam olarak mevzu bu! Fakat mesajımda ne dedim? Uzaklığı sebep gösteriyorlar dedim. Gördüğün gibi birçok insan da bu numarayı yutuyor. Halbuki konu uzaklık değil; konu, Telekom'un bir kişiyi kaldıracak hattı bin kişiye kullandırmasıdır.

Ölçü birimleri ve rakamların ise bu konuyla alakası yok. Çünkü bit-byte interneti değil, veri miktarını ölçmede kullanılır. Kaç geldi kaç gitti olayının bit ile byte ile alakası yoktur; hesaplamalarla kafaların karışmasına gerek yoktur. Telekom'un kaç kilo, kaç litre internet verdiği ayrı bir konudur; verilerin nasıl ölçüldüğü ayrı bir konudur. İlla ki de interneti hesap etmek istiyorsak, saniyedeki maksimum indirme hızımızı bulmak için, tarifemizdeki hızı 8'e bölmemiz yeterli. Bunun da sebebi 8 bit = 1 byte olmasıdır. Bu noktadan itibaren hat kaldırmadı, kablolar bakırdı, santral uzaktı, yan yattı çamura battı gibi dolambaçlar, Telekom'un masallarıdır ve konuyla ilgili değildir.

Olaya senin gözünden bakınca evet haklısın.

Benim gözümden bakınca da olay şudur.
Basit bir internet kullanıcısıyım, TTNET bana ne vaat ediyor 8192kbps...
Ben bundan ne elde ederim, beni ilgilendiren kısım bu. Bu rakamı 8 e bölünce saniyede 1mb download edebilirim diye düşünüyorum ben.
Tamam elma armut litre ile alınmazda download hızımı bunla bulurum ve beni basit internet kullanıcısını ilgilendiren kısım bu.

Olayın tekniğinde zaten senin dediğin doğru, üstüne bişey demek bana düşmez.

Ben zaten mesajımda %10 luk hesabın yanlış olduğunu belirtmek için mesaj atmıştım.

Ben mesaj yazmadan önce mesaj yazdığım kişinin mesajını iyice okur ve anlarım siz biraz üstü kapalı bahsetmişsiniz "Fakat mesajımda ne dedim? Uzaklığı sebep gösteriyorlar dedim." Eğer mesajınızdaki mesajı anlasaydım ona da laf etmezdim zaten.
Dediğim gibi belli ki bu konuda fazlası ile bilgi sahibisiniz sizin yorumunuz üzerine yorum yapmak bana düşmez.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
524
İste bunlar hep 2lik sistem , 10luk sistem farkları ^_^ günümüzde bile sikinti yaratiyor bu durum. Bknz : internet hizlari ve bakkaldan aldim 16gb flash eve geldim 14.9 kalmış durumları :)