Bisikletlerde ki Fren Türleri!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


İshak42

I want to play game
Yönetici
Moderatör
Katılım
11 Haz 2018
Mesajlar
1,959
Puanları
113
Konum
konya
fren-turleri11-bisiklopedi.jpg


Günümüzde bisikletlerde yaygın olarak kullanılan fren sistemleri v-fren, hidrolik fren, hidrolik v fren, disk fren, mekanik disk fren. kumpas fren, cantilever frendir.

1.) V-Fren

V-fren, en hafif, en ucuz, en az bakım gerektiren frendir. Bu nedenle en yaygın kullanılan sistemdir. Eksik yönü kötü hava koşullarından, özellikle arazi sürüşlerinden olumsuz etkilenir. Aşağıdaki fotograf soğuk ve yağışlı hava koşullarının bisikletin fren ayaklarını nasıl dondurduğunu gösteriyor. Başka bir eksiği de —özellikle hidrolik frenlere göre— daha sık ayar gerektirir.

fren-turleri-donmus-vfren-bisiklopedi.jpg2.) Hidrolik V-Fren

Hidrolik v frenler elcikteki gücü metal teller yerine hidrolik sıvısı ile aktarır. Klasik v-frene göre daha güçlüdür. Ayarlaması, bakımı zordur, uzmanlık ister ancak bir kez ayarlanırsa yıllarca ayar ve bakım gerektirmez.

Özellikle tur bisikletlerinde tercih edilir. Ağır bagajlar taşınan tur bisikletleri ile uzun inişlerde V-frene göre hem daha güvenlidir hem de kullanımı daha kolaydır, yormaz.

images.jpeg3.) Hidrolik Disk Fren

Disk fren, ayarlaması ve bakımı uzmanlık gerektirir. En etkili fren sistemidir. Bu yüzden dağ bisikletlerinde rakipsizdir. Rotor (disk) tekerlek göbeğinde olduğundan v fren gibi çamurdan etkilenmez. Uzun süren inişlerde sürücüyü yormaz.

Tur bisikletlerinin ağır bagajları ve 28 inch geniş jantları disk fren kullanımında jant tellerinin kopması gibi sorunlara neden olabilir.

rotor-bisiklopedi.png4.) Mekanik Disk Fren

Mekanik disk frenler görünüm olarak hidrolik disk frenin aynısıdır. Bununla birlikte hidrolik frenin hiçbir üstünlüğünü taşımaz. Hidrolik disk fren kadar etkili ve konforlu değildir.

images (1).jpeg5.) Kumpas Fren

Kumpas fren, yol yarış bisikletlerinin fren sistemidir.

fren-turleri-cantileverfren-bisiklopedi.jpg6.) Cantilever Fren

Cantilever fren, en eski fren sistemidir. Dağ bisikletleri ilk üretildiklerinde yaygın olarak kullanılmıştır. Cantilever frenler güçlü sistemler değildirler, etkili durmaya hizmet etmezler. Fotografta görüldüğü gibi basit yapısı ile kötü hava koşullarından etkilenmez, çamur vb koşullarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu özelliği cyclocross bisikletlerde özellikle tercih nedenidir.

images (2).jpeg


Kaynak:
 
Üst
stat counter